انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82591 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۱۱ - 23:47

ستاره صبح-سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز گذشته به همراه محسن جوادی معاون امور فرهنگی از آثار سازمان سمت (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها) بازدید کرد و در نشستی با رئیس و مدیران این سازمان به برخی از دغدغه‌های کشور در حوزه علوم انسانی اشاره کرد و گفت: دغدغه‌هایی در این حوزه از دهه ۶۰ وجود داشت که برخی از آن‌ها طی شده، ولی تا رسیدن به قله  فاصله زیادی است که به تکاپوی بیشتری نیاز است. در این بخش توجه به فلسفه علوم انسانی ضروری است. در اوایل انقلاب بحث فلسفه در برخی علوم ازجمله تاریخ و ... وجود داشت و این حس ایجاد شد که حوزه علوم انسانی هم به فلسفه نیاز دارد، زیرا وجود آن به مسیر علم کمک می‌کند. ما تا رسیدن به قله در این حوزه فاصله زیادی داریم و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به فلسفه هنر نیاز است.
وی با مقایسه تعداد دانشجویان رشته هنر در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ادامه داد: در حال حاضر تا سال ۹۷؛  ۳۰۰ هزار دانشجوی رشته هنر و ۴۰۰ هزار هم دانشجوی هنر به‌صورت آزاد داشته‌ایم که در کل ۷۰۰ هزار دانشجوی رسمی و غیررسمی در این رشته در حال تحصیل هستند که هرکدام از آن‌ها به‌عنوان محصول حوزه هنر به شمار می‌آیند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دومین حوزه‌ای که مهم هم هست و جزو اهداف اصلی شکل‌گیری سازمان سمت هم به شمار می‌آید مباحث میان‌رشته‌ای است که در علوم انسانی بیشتر موردتوجه است. اینکه چگونه مباحث میان‌رشته‌ای را فعال کنیم و نسبت‌ها را کشف کنیم مهم است و برای رسیدن به آن نیاز به همگرایی و مشارکت این وزارتخانه و سازمان سمت داریم تا بتوانیم بحث‌های میان‌رشته‌ای حوزه هنر را فعال‌تر کنیم.
صالحی افزود: سومین حوزه که در مسیر شکل‌گیری سازمان سمت نقش داشت، نظریه‌پردازی در علوم انسانی است. علم، جغرافیا و وطن ندارد، اما اگر ملتی بخواهد در عالم شناخته شود باید نظریه‌پرداز باشد و در این زمینه صرفا مصرف‌کننده نباشد؛ بنابراین در بخش علوم انسانی باید نظریه‌پرداز داشته باشیم. همچنین در بحث‌های هنر به نظریه نیاز داریم، زیرا نظریه تولیدی در این بخش زیاد نداریم و بیشتر به‌صورت ترجمه و شرح است و سرمایه‌گذاری در این بخش را باید جدی و مهم بدانیم، زیرا در این حوزه دچار فقر نظریه هستیم و باید با تشریک‌مساعی آن را پیش ببریم. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توان شناسی دانش را چهارمین موضوعی برشمرد که سازمان سمت مسیر خود را بر اساس آن طی کرده و ادامه داد: توان شناسی دانش به این معنا که ما در گذشته دانش‌ها و توانایی‌هایی داشته‌ایم که امروز مغفول مانده و باید آن‌ها را دوباره بازآفرینی کنیم و در خدمت علم معاصر بیاوریم. وی گفت: محور پنجم که سازمان سمت بر اساس آن شکل گرفت، گفت‌وگوهای فرامرزی در حوزه علوم انسانی است. اینکه بدانیم در این حوزه صدای فهم انسان از ایران چیست و برای جامعه جهانی در حوزه علوم انسانی چه‌حرف‌هایی برای گفتن داریم مهم است. در این حوزه هم برخی کارها و آثار انجام‌شده و در حال انجام است؛ ولی درعین‌حال باید کارهای جدی‌تری انجام دهیم تا داشته‌ها و حرکت‌های خود را با افکار بیرونی مرتبط کنیم. صالحی تأکید کرد: باوجوداین پنج هدف که سازمان سمت آن‌ها را دنبال کرده، می‌توان بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و این سازمان ارتباط و نقطه‌های مشترک ایجاد کرد و بر اساس آن نقشه راه ترسیم کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.