انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آتش افروخته در بیشه اندیشه‌ها
ریشه مشکلات کشور کجاست؛ تهران یا واشنگتن؟
دلایل ثبت قیمت تاریخی ارز و طلا
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
نتیجه و حاشیه‌های مناظره جنجالی 2 کاندیدای ریاست جمهوری امریکا
زنده‌باد خاکستری!
راهکار کاهش قیمت ارز
شجریان، صدای مردم ایران بود
دکتر مجید رضاییان، روزنامه‌نگار و استاد علوم ارتباطات
نامیــرا
شجريان نماد موسيقي فاخر و هنر مستقل
افزایش قیمت ارز؛ سیاسی یا اقتصادی؟
درس‌هایی که باید از شجریان بیاموزیم
پیوند شعر و موسیقی و یاد حافظ و شجریان
پیامدهای پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران
چه واژه‌هایی برای رأی دهندگان 1400 جاذبه دارد؟
سقوط آزاد ارز، طلا و بورس
دلایل افزایش قربانیان کرونا
راهکارهای کنترل بازار ارز و طلا
عقب نشینی معنادار از استیضاح رئیس‌جمهور
سکوت و بی‌تفاوتی زیست‌محیطی
«شناور» شدن واژ‌ه‌های زبان و رابطه آن با دموکراسی
عوامل تأثیرگذار بر سقوط قیمت ارز و طلا
سکوت عارف شکست
خردمندی چیست؟
واکنش‌ها به اظهارات امام‌جمعه اصفهان درباره حجاب
ریشه‌ مشکلات اقتصادی کشور کجاست؟
فراتر از شهرت و محبوبیت
نام شجریان با ایران پیوند خورده‌است
کرونا و تأثیر آن بر نهاد خانواده
راز بزرگ شجریان
دلیل نوسان بازارهای اقتصادی ایران و جهان
پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ نشانه کارایی برجام
تعلل کره جنوبی درپرداخت پول نفت ایران
بیشتر
کد خبر: 82569 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۵ - 13:10
هجمه به دولت، بی‌اخلاقی و ناجوانمردانه است
محمدصادق جوادی حصار، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با ستاره صبح:

هجمه به دولت، بی‌اخلاقی و ناجوانمردانه است

اشاره: هفته‌ای که گذشت، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت در عرصه دیپلماسی به بار نشست و تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌ها، با مخالفت 13 عضو شورای امنیت مواجه شد. اتفاقی که نشان از دقیق بودن متن برجام و پیش‌بینی تمام جوانب کار توسط تیم دیپلماسی دولت بود. این در حالی است که هنوز هم عده‌ای در داخل بر طبل مخالفت با برجام می‌کوبند و آن را یک قرارداد ضعیف می‌دانند. حتی جمعی از نمایندگان اصولگراترین مجلس پس از انقلاب، با تدوین طرحی دوفوریتی خواستار خروج خودکار ایران از برجام در صورت فعال‌سازی مکانیسم ماشه شدند. از سوی دیگر در شرایطی که ۱۱۴ نماینده مجلس اصولگرای یازدهم طی نامه‌ای به سران قوا، ماندن بیژن نامدار زنگنه در وزارت نفت را خلاف منافع و مصالح ملت و کشور دانسته‌اند، زنگنه که به گواه بسیاری از صاحب‌نظران، یکی از کاردان‌ترین وزرای نفت تاریخ ایران بوده، در پاسخ به برخی انتقادها علیه وزارت متبوعش گفت: «یک عده دنبال تخریب هستند و این‌گونه القا می‌کنند که همه بدی‌ها مال ما است، البته هرکجا که لازم باشد جواب می‌دهیم و زبانمان قطع نشده است، اما اگر ‌سکوت می‌کنم به خاطر مصلحت کشور است، زیرا در دعوا نان ما درنمی‌آید و خدمت نیاز به آرامش دارد.» همچنین محمود علوی، وزیر اطلاعات ابتدای هفته در یک برنامه تلویزیونی، بابیان این که 80 درصد هجمه‌ها علیه دولت داخلی است، تاکید کرد: «بدترین وضعیت فشار و تحریم در این دولت بوده و اگر حمایت‌های رهبری نبود این دولت چندین بار زمین‌خورده بود.» مرور این حملات و هجمه‌ها به دولت در هفته دولت، نشان می‌دهد که حسن روحانی و کابینه‌اش در یک سال باقی‌مانده تا پایان عمر دولت تدبیروامید، کار سختی در مقابل مخالفان خود دارند. در همین ارتباط ستاره صبح به سراغ محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و فعال سیاسی اصلاح‌طلب رفت تا نظرات او را درباره عملکرد دولت و هجمه‌ها علیه آن جویا شود. مشروح گفت‌وگو با این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

محمدصادق جوادی حصار، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با ستاره صبح در خصوص عملکرد دولت و هجمه‌ها علیه آن گفت: «دولت فقط در سالی که گذشت مورد هجمه قرار نداشت؛ در سال‌های قبل نیز مورد هجمه بود. اما به دلیل شکل‌گیری مجلس جدید نمایندگان محترم مسائلی را در حوزه‌های انتخابیه خود مطرح کرده و توقعاتی ایجاد کرده‌اند، طبیعتاً از طرف افکار عمومی مخاطب خود مورد سؤالات متنوعی قرار گرفتند که پاسخ‌گویی به آن سؤالات ایجاب می‌کند تا حداقل در ظاهر و به‌طور نمایشی اصطکاک خود را با دولت بیشتر کنند و به دولت فشار بیاورند. این مسئله تا حدودی طبیعی جلوه می‌کند. به‌هرحال از جایی تحت‌فشار هستند و باید این فشار را منتقل کنند. طبیعتاً باید این فشار به دولت منتقل شود و همین کار را انجام می‌دهند. ولی بخش دیگری هستند که نه تابع افکار عمومی، بلکه به جهت نزاع‌های اقتصادی و در جهت حفظ منافع خود و یا کسب‌وکار خود از ابتدا با دولت درگیر بودند و هنوز هم درگیر هستند. در شرایط کنونی احساس آن‌ها این بود که می‌توانند فشار بیشتری به دولت وارد کنند. ازاین‌رو تلاش خود را کرده و می‌کنند. اما اینکه در این روند بیشتر به چه بخش‌هایی فشار بیاورند و کدام نقاط را مورد هجمه قرار بدهند به‌طور طبیعی و منطقی، به نقاط قوت دولت مثل برجام اشاره دارد.»

دستاورد بزرگ برجام
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع برجام و موفقیت دولت در به ثمر رساندن مذاکرات با قدرت‌های جهانی اشاره کرد و افزود: «راهبرد مخالفان دولت این بود که برجام را از موقعیت پیروزی به موقعیت شکست منتقل کنند و اعلام کنند برجام نه‌تنها دستاوردی برای کشور نبود بلکه شکستی برای کشور است. این حرکت از جانب مخالفین دولت پیش‌بینی می‌شد و قابل‌انتظار بود. آن‌ها طبیعتاً برای مخالفت و ناتوان جلوه دادن کسی، ابتدا توانایی‌هایش را بی‌فروغ جلوه خواهند داد. اگر بگویند برجام دستاورد خوبی بود، نمی‌توانند بگویند این دولت ضعیف بود. متأسفانه هم دولتمردان موازی دولت، و هم دولتمردانی که در این دولت جایگاهی نداشتند و می‌خواهند در دولت‌های بعدی مؤثر واقع شوند و هم نیروهای غیردولتی جریان‌های مؤثر سیاسی حاضر در جریان قدرت؛ بی‌تأثیر از این مناسبات نیستند و تلاش‌های خود را انجام می‌دهند تا بتوانند بر جریان امور تأثیر بگذارند. هیچ‌کسی نمی‌تواند انکار کند که آمریکا با تمام ظرفیت و پتانسیل خود تلاش کرده است تا ایران را در حوزه‌های دیپلماتیک و اقتصادی و... ناتوان و ضعیف کند. آمریکا با صدایی رسا به دنیا ابلاغ کرده هر که با ما همکاری نکند مجازات خواهد شد. از این منظر تردیدی باقی نمی‌ماند که برجام به‌عنوان یکی از برترین دستاوردهای جمهوری اسلامی مورد اعتراض مخالف‌ترین مخالفان ایران یعنی ترامپ است. از طیفی که در ماجرایی این‌چنین روشن حاضر به پذیرش دستاوردهای دولت نیستند و برجام را دستاوردی مثبت تلقی نمی‌کنند، نمی‌توان توقع یا انتظاری داشت.»

گنـج ارزشمند نفت
جوادی حصار همچنین در ادامه به حملات و تهمت‌ها به مجموعه وزارت نفت به‌خصوص شخص وزیر نفت نیز پرداخت و در بیان تحلیل خود خاطرنشان کرد: «مخالفان دولت حتی حاضر نیستند اقرار کنند که وزارت نفت در شرایط تحریمی، توانسته خوب عمل کند و در حوزه‌هایی تحریم‌ها را ناکارآمد کرده و از سد تحریم‌ها عبور کند؛ درحالی‌که وزارت نفت و در رأس آن مهندس بیژن نامدار زنگنه، منافع ایران را در حد امکان فراهم کرده است. یک بخش از فشارها بر وزارت نفت به این دلیل است که این وزارت و توابع آن چون گاز و پتروشیمی و صنایع وابسته، گنج جمهوری اسلامی است و آقای زنگنه مانند ماری است که روی این گنج نشسته است و حراست و پاسبانی از این ذخیره را بر عهده دارد. تمام کسانی که می‌خواهند به این گنج دست پیدا کنند، مایل به زدن سر این مار هستند تا در نبود او به این گنج دست‌درازی کنند. بسیاری می‌خواهند از عواید این امکان و این ثروت بهره‌مند شوند و از توجه به افرادی غیر از آن‌ها ناراضی هستند. به عقیده من در این حوزه مثل روز روشن است که دعوا دعوای منفعت است؛ عده‌ای عقیده دارند برخی از این سرمایه ملی استفاده‌های خاص می‌کنند و می‌گویند چرا ما جزو گروه‌های بعدی نباشیم؟! اینکه این ادعا چقدر صحیح است و چه کسانی به‌صورت اختصاصی از این امکان استفاده می‌کنند یا نه، مسئله‌ای است که باید توسط قوای نظارتی کشور مورد نظارت باشد. تردیدی ندارم که دستگاه‌های نظارتی و بالادستی به خاطر همین حساسیت ویژه حوزه درآمدی کشور یعنی نفت و گاز دارد، این مجموعه را به‌صورت خاص‌تر و با دقت بیشتری مورد رصد قرار می‌دهند. به عقیده من دعواهای با آقای زنگنه از این جنس است که چرا به عده‌ای اجازه استفاده از این امکانات داده نمی‌شود؟»

منافع ملی یا جناحی؟
رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی همچنین درباره شرایط خاص دولت در این دوره و مقایسه آن با دولت‌های پیشین نیز سخن گفت و تصریح کرد: «منافع ملی برای عده‌ای حقیقتاً جز لقلقه زبان نیست، چون اگر این‌طور می‌بود باید با وجدان کاری قضاوت می‌کردند و می‌گفتند شرایط کشور در این دوران، به‌مراتب سخت‌تر از دوران جنگ بوده است. ما در دوران جنگ نیز چنین فشار و چنین حجمی از تحریم‌ها را بر روی دولت نداشتیم. در دوران جنگ تحمیلی، این میزان فشار از داخل بر دولت وارد نمی‌شد. در آن دوره، وقتی فشارها بر دولت بیش‌ازحد بود امام تشری می‌زدند و می‌گفتند دولت باید کار خود را بکند و شما که مخالف دولت هستید یک نانوایی را نمی‌توانید اداره کنید و دولت جنگ و کشور را اداره می‌کند. متأسفانه امروز این پشتیبانی‌ها از دولت صورت نمی‌گیرد. با همه این تنگناها و فشارهای داخلی و بین‌المللی و بحران جهانی کرونا که خیلی از کشورهای قدر قدرت اقتصادی را به‌زانو درآورده است، کشور ما بازهم دارد راه خود را به‌طور کج‌دار و مریز طی می‌کند و در مقابل فشارها مقاومت می‌کند. در چنین شرایطی، دولت را مورد هجمه قرار دادن و منافع ملی را زیر سؤال بردن و دولت را به دلیل منافع باندی و جناحی زیر فشار قرار دادن، از اخلاق سیاسی و از جوانمردی به دور است. هرچند در سیاست جوانمردی برای برخی موردقبول نیست ولی حداقل اگر نگاه ملی داشته باشند بسیاری از این کارها را نخواهند کرد.»

تنش‌زدایی و اعتماد ملی
محمدصادق جوادی حصار، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخش پایانی گفت‌وگوی خود با مصطفا صباغ، خبرنگار ستاره صبح در پاسخ به این پرسش که «در یک سال پیش رو دولت چه مسیری را باید طی کند تا هم در برابر مشکلات مقاومت کند و هم در برابر این هجمه‌های ناتمام ایستادگی کند؟» گفت: دولت باید در چند حوزه مختلف، کارهایی کارستان کند. هدف نخست دولت باید این باشد که در منطقه و جهان تنش‌زدایی کند. به نظر من تنش‌زدایی در مورد جهان به‌خوبی انجام‌گرفته است. آقای روحانی و دولت او در ماجرای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران و همچنین فعال‌سازی مکانیسم ماشه، آمریکا را در سازمان ملل در انزوای مطلق قرار داده‌اند. کار بسیار بزرگ و برجسته‌ای انجام شد و اگر کسی انصاف داشته باشند باید آقای روحانی و دولت را به این دلیل تحسین کنند. اگر به نتیجه برسد و دولت از تحریم بین‌المللی خارج شود و در ادامه بتواند تحریم‌های دیگری را معلق کند؛ من فکر نمی‌کنم کار ایشان در عرصه ملی و در ساحت بین‌المللی کمتر از قبل باشد. برجام کار بزرگ و اثرگذاری بود و نتایج و دستاوردهای بسیاری داشت. از طرفی من چندان اهل دولت سالاری نبودم و نمی‌دانم توان دولت‌ها چه اندازه است ولی به نظرم می‌توان با برخی از کارهای جدی، بخش مخدوش شده اعتماد ملی را بازگرداند. ازجمله اینکه می‌توان کاری کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری و شورای آینده مردم احساس کنند هیچ دست بالادستی و هیچ قدرتی فراقانونی بالای سر شوراها نیست. اگر این امید در شوراها شکل بگیرد و پاره‌ای از موارد در مسیر تصمیم‌گیری‌های منطقه‌ای و ملی در مورد شوراها رعایت شود، بخشی از کاستی‌ها مرتفع می‌شود و بخشی از ناامیدی‌ها به امیدی کم ولی پایدار منجر می‌شود تا یک سال آینده با توفیق بیشتری دنبال شود.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.