انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82555 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۴ - 00:13
خودداری از سفر در تعطیلات
توصیه‌های سه مقام وزارت بهداشت به مردم در ایام کرونایی

خودداری از سفر در تعطیلات

اشاره: وزارت بهداشت به مناسبت هفته دولت ۱۶۴ پروژه سلامت را به یاد ۱۶۴ شهید سلامت افتتاح کرد. به گفته کیانوش جهان پور ۱۴۰۰ پروژه آموزشی، بهداشتی و درمانی بااعتبار بالغ‌بر ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان تا فرودین سال 1400 به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین پویش سراسری «ره سلامت» با شعار «تداوم توسعه همگام با مهار کرونا» در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد. در همین حال معاونان وزیر بهداشت دیروز از مردم درخواست کردند تا جای ممکن از سفر کردن خودداری کنند. ایرج حریرچی دراین‌باره گفت: «یادمان نرود که عامل انتقال ویروس کرونا از ووهان به سایر کشورها، مسافرت بود.» وی تأکید کرد: «بهترین واکسن کرونا که ادعا می‌شود تأثیر ۵۰ تا ۷۰ درصدی دارد، مدت اثر آن‌ چندماه است. رفتار ویروس کرونا با رفتارهای اجتماعی تغییر می‌کند.» او به مردم توصیه کرد که حتماً فاصله فیزیکی را رعایت و نکات بهداشتی از قبیل شستن دست‌ها و زدن ماسک را جدی بگیرند. گزارش پیشرو گزیده‌ای از توصیه‌های سه معاون وزارت بهداشت درباره کرونا است که در ادامه می‌خوانید .

ستاره صبح-

افتتاح ۱۶۴ پروژه سلامت 
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:  روز سه‌شنبه به مناسبت هفته دولت با حضور وزیر بهداشت و از طریق ارتباط ویدیو کنفرانسی با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، ۱۶۴ پروژه آموزشی، بهداشتی و درمانی در یادواره ۱۶۴ شهید مدافع سلامت به بهره‌برداری خواهد رسید. کیانوش جهان پور گفت: در این آیین پویش سراسر «ره سلامت» با شعار «تداوم توسعه همگام با مهار کرونا» آغازشده و از پوستر و نماد الهام بخش این پویش رونمایی خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: در پویش سراسر «ره سلامت» که از هفته دولت آغاز و تا روز جمهوری اسلامی (۱۲ فروردین سال ۱۴۰۰) ادامه خواهد یافت، ۱۴۰۰ پروژه آموزشی، بهداشتی و درمانی بااعتباری بالغ‌بر ۱۷۰۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری خواهد رسید.

واکسن کرونا تا مرحله تولید انبوه و توزیع بسیار فاصله دارد
رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره عملکرد وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات و فناوری، اظهار داشت: در زمینه تولید ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و داروهای موردنیاز برای مقابله با کرونا به خودکفایی رسیده‌ایم و در زمینه تولید واکسن نیز مراحل اولیه مطالعات حیوانی را طی می‌کنیم. کشور ما عضو فعال مطالعه بین‌المللی «وحدت» است که ۳۰ کشور جهان در آن عضو هستند و هدف آن یافتن بهترین راه‌های درمان بیماری کووید-۱۹ است. وی درباره ساخت واکسن کرونا در جهان، گفت: حقیقت امر این است که این واکسن تا مرحله تولید انبوه و توزیع بسیار فاصله دارد و بسیاری از کشورها تنها مرحله تست حیوانی و یا تست انسانی در مقیاس کوچک را پشت سر گذاشته‌اند و نیازمند تحقیقات بیشتری هستند. بسیاری از واکسن‌های ضدویروس، تأثیر و دوام طولانی‌مدت ندارند؛ بنابراین قبل از عبور موفقیت‌آمیز از مرحله سوم یعنی تست انسانی، نمی‌توان درباره آن نظری داد. این مقام مسئول در وزارت بهداشت با اظهار تأثیر شگرف طرح تحول سلامت بر روی بخش سلامت، افزود: این طرح منجر به تعمیر بیمارستان‌ها و دو برابر شدن تخت‌های ICU شده که اگر این اتفاق رخ نمی‌داد، امروزه با کمبود تخت‌های ICU مواجه می‌شدیم.

شایعات مبنی بر درمان کرونا با داروهای گیاهی دروغ است
ملک‌زاده  از پذیرش طرح‌های تحقیقاتی گیاهی خبر داد و افزود: بیش از ۲۷۵ طرح تحقیقاتی درمان کووید-۱۹ در دانشگاه‌های علوم پزشکی تصویب‌شده‌اند؛ اما مشکل بزرگ، جریان شبه‌علم و ادعاهای پوچ است و ما نمی‌توانیم اجازه استعمال این داروها را صادر کنیم. تمامی شایعات مبنی بر درمان کووید-۱۹ با داروهای گیاهی دروغ است. 

حداکثر تأثیر داروهای گران‌قیمت برای درمان کرونا ۲۰ درصد است
ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حداکثر تأثیر داروهای گران‌قیمتی که مطرح‌شده و برخی برای بیماران کرونایی در شرایط نامناسب استفاده می‌کنند، کمتر از ۲۰ درصد است و حتی بسیاری از این داروها مؤثر نبوده و اثر منفی داشتند. به گزارش ایرنا، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار شد در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا درباره تأثیر داروهای گران‌قیمتی مثل رمدسیویر برای درمان بیماران کرونایی افزود: مهم‌ترین اقدام برای بیماران بستری کرونایی تأمین اکسیژن است. مراقبت‌هایی که کادر بهداشتی و درمانی ازلحاظ تمیز کردن مجاری تنفسی انجام می‌دهند با داروهای معمولی انجام می‌شود، مؤثرترین اقدام مؤثر استفاده از داروهای کورتون معمولی است. بسیاری از این داروهایی که درخواست می‌شود و حتی داروی رمدسیویر که برخی تا ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان تهیه می‌کردند، در مرحله سوم بیماری هیچ تأثیری ندارد و حتی تأثیر آن در حد صفر است.

نقش طرح تحول سلامت در مدیریت کرونا
معاون وزیر بهداشت در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار سلامت ایرنا درباره نقش طرح تحول سلامت در مدیریت کرونا گفت: درمجموع و در هفت سال دولت تدبیر و امید، ۳۶ هزار تخت جدید به ناوگان بیمارستانی اضافه شد که نزدیک به یک‌سوم تخت‌های بیمارستانی موجود در کشور است. در ابتدای طرح تحول سلامت حدود ۴ هزار و ۶۰۰ پزشک در شبکه روستایی داشتیم که بعد از اجرای طرح تحول به نزدیک ۶ هزار و ۸۰۰ نفر رسید. ترمیم امکانات رادیولوژی و سی‌تی‌اسکن در بیمارستان‌های دولتی که در آن زمان به ما حمله می‌شد هم‌الان نشان‌دهنده اهمیت موضوع است. بحث کمک‌کننده دیگر، کاهش پرداختی از جیب مردم به‌خصوص در بیمارستان‌ها بود. یکی از اثرهای طرح تحول سلامت، بیمه شدن افراد بود.

سفر نروید
حریرچی اظهار کرد: مسافرت‌های غیرضروری در شهریور اتفاق می‌افتد، اما درخواست ما این است که در این چند روز تعطیلی، سفر را به حداقل برسانیم تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود. درخواست ما این است که مردم از سفر رفتن خودداری کنند.

ابتلای مجدد به کرونا
وی اظهار کرد: گزارش‌های مختلفی از کشورهای گوناگون از موارد نزدیک به صفر درصد تا ۳۰ و چند درصد ابتلای مجدد وجود دارد. برخی مقاله‌ها نشان می‌دهد که در ۶ ماه گذشته حدود ۱۴ درصد افراد مبتلا دوباره مبتلا شده‌اند که درصد قابل‌توجهی است و در ادامه باید ببینیم که آیا تغییر می‌کند یا خیر.

روند بیماری به رفتار اجتماعی بستگی دارد
حریرچی در پاسخ به سؤالی درباره روند بیماری ناشی از ویروس کرونا اظهار کرد: روند بیماری کاملاً به رفتار اجتماعی و رعایت میزان فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم و بخش‌های خدماتی دولتی و خصوصی دارد. بعد از موج دوم کرونا، با رعایت اصول بهداشتی توانستیم میزان مرگ‌ومیر را بیش از ۴۵ درصد و میزان بستری را حدود ۴۰ درصد کاهش بدهیم. همچنان میزان مرگ‌ومیر و بستری و ابتلا به‌طور میانگین از اوج در فروردین‌ماه هم بالاتر است.

ابتلای بیشتر در فصل پاییز 
معاون وزیر بهداشت گفت: کم‌کم به فصل سرد نزدیک می‌شویم و احتمال ابتلا به کرونا و آنفلوانزا بالاتر می‌رود. احتمال ابتلا به بیماری‌های منتقلِ از راه تنفس به این دلیل که مردم در فصل سرد در خانه‌ها با پنجره بسته و تهویه کمتر حضور دارند، بیشتر می‌شود. نگران هستیم که مثل سایر کشورهای نیمکره شمالی دچار ابتلای بیشتری شویم. هرگونه عادی پنداری و عادی‌سازی رفتار که از داخل خانه شروع می‌شود یا هر رفت‌وآمد خانگی، احتمال ابتلا به کرونا را بالا می‌برد. یادمان نرود که عامل انتقال ویروس کرونا از ووهان به سایر کشورها، مسافرت بود. عامل انتقال ویروس از شهرهای اولیه به سایر شهرها فقط مسافرت بود. مسافرت نقش مهمی در انتقال ویروس دارد.
واکسن کرونا
حریرچی گفت: بسیاری از کشورها میلیاردها دلار برای ساخت واکسن هزینه کرده‌اند. سازمان جهانی بهداشت هم اعلام کرده که حتی در صورت تولید واکسن باید رفتار اجتماعی مناسبی داشته باشیم. بهترین واکسن‌هایی که ادعا می‌شود تأثیر ۵۰ تا ۷۰ درصدی دارند، مدت اثر آن‌ها چندماهه است. هم در داخل کشور و هم خارج از کشور برای واکسن کرونا اقدام خواهیم کرد.

کرونا جان ۱۳۳ نفر دیگر را گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۶۱ هزار و ۱۵۰ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۷۷۶ نفر رسید. سیما سادات لاری روز گذشته درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: تا ظهر روز سوم شهریور و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۴۵ بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۳۲ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۶۱ هزار و ۱۵۰ رسید.
وی گفت: خوشبختانه تاکنون ۳۱۱ هزار و ۳۶۵ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۸۴۸ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون سه میلیون و ۶۲ هزار و ۴۲۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.

۲۶ استان در شرایط قرمز و هشدار
لاری با اعلام اینکه همچنان ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند، افزود: استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند. لاری ادامه داد: با توجه به ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان ضمن تأکید بر لزوم اجرای مراسم عزاداری بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت بهداشت از همه شاگردان و شیفتگان مکتب اباعبدالله  (ع) می‌خواهیم از سفرهای غیرضروری در تعطیلات تاسوعا و عاشورا خودداری کنند. 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.