انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82546 | تاریخ : ۱۳۹۹/۶/۲ - 00:15
خط و نشان نمایندگان تازه وارد علیه وزیر کلیدی کابینه
ستاره صبح بررسی می‌کند:

خط و نشان نمایندگان تازه وارد علیه وزیر کلیدی کابینه

اشاره: صنعت نفت و درآمدهای نفتی حداقل در نیم‌قرن گذشته مهم‌ترین منبع درآمد کشور برای تأمین بودجه جاری و عمرانی بوده است. همچنین روند اکتشاف، استخراج و ساخت پالایشگاه پس از انقلاب در دولت‌های مختلف متفاوت بوده است. تحریم نفتی تاکنون دو نوبت اتفاق افتاده است، یکی در سال‌های 90، 91 و 92 در دولت دهم احمدی‌نژاد رخ داد که در آن زمان آمریکا، اروپا خرید نفت از ایران را قطع کردند. تحریم دوم از 17 اردیبهشت سال 1397 به‌صورت یک‌جانبه از سوی آمریکا علیه خرید نفت ایران صورت گرفت. در دولت‌های احمدی‌نژاد علاوه بر اینکه بنزین وارد می‌شد، وقتی تحریم نفتی شدید شد بنزین بی‌کیفیت تولید و ارائه می‌شد که این فرآیند سلامت عموم مردم را به خطر انداخته بود، اما وقتی در دولت دوازدهم تحریم‌ها تشدید شد وزارت نفت توانست علاوه بر تأمین نیاز داخلی بنزین، بنزین یورو 4 و 5 که استاندارد اروپاست را تولید کند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست چند بار اعلام کرده که مشکل آلودگی هوا در کلان‌شهرها مربوط به سوخت نیست، زیرا بنزین در صنعت نفت با استاندارد یورو 4 و 5 تولید می‌شود، اما موتور خودروهای تولید داخل پایین‌تر از استاندارد یورو 4 و 5 هستند؛ به همین دلیل آلودگی تولید می‌کنند. معلوم نیست چرا و به چه دلیل نمایندگان اصولگرا در مجالس نهم، دهم و یازدهم به دنبال حذف وزیر نفت هستند. آیا قرار است دوباره بابک زنجانی‌ها در خریدوفروش نفت سروکله‌شان پیدا شود یا دکل‌های نفتی گم شوند و روند روبه رشد صنعت نفت متوقف شود؟ هرچند 72 تن از نمایندگان مجلس دهم در سال 97 با ارسال نامه‌ای به سران قوا تلاش کردند وزیر نفت را از کار برکنار کنند، ولی موفق نشدند. در تازه‌ترین اقدام 114 نماینده اصولگرای مجلس یازدهم نامه‌ای مشابه همفکران قبلی خود را به سران قوا ارسال کردند و همان خواسته نمایندگان مجلس دهم را تکرار کرده‌اند. زنگنه به این نامه واکنش نشان داد و گفت آماده بررسی و پاسخ هستم.

ستاره صبح-

ماجرا ازاین‌قرار است که تعدادی از نمایندگان اصولگراترین مجلس پس از انقلاب خیز برداشته‌اند تا از طریق سران قوا به مصاف وزیر نفت بروند. دراین‌ارتباط ۱۱۴ نماینده طی نامه‌ای به سران قوا ماندن بیژن نامدار زنگنه در وزارت نفت را خلاف منافع و مصالح ملت و کشور دانسته‌اند.
گفتنی است که 72 تن از همفکران نمایندگان کنونی مجلس در مجلس دهم نیز با ارسال نامه‌ای به سران قوا خواستار برکناری وزیر نفت شدند که به خواست آنان ترتیب اثر داده نشد. پرسش این است که چرا 72 نماینده در مجلس دهم و همچنین 114 نماینده در مجلس یازدهم از ابزار سؤال و استیضاح که در اختیاردارند برای برکناری وزیر نفت استفاده نکردند و نمی‌کنند؟ پاسخ این است که عملکرد وزیر نفت در کابینه و در بین مردم آن‌قدر قابل‌قبول است که از طریق سؤال یا استیضاح نمی‌شود او را برکنار کرد، به همین دلیل نمایندگان به جایگاه قانونی خود پشت کرده‌اند و متوسل به سران قوا برای خواسته خود شده‌اند. پرسش دیگر از مخالفان وزیر نفت این است که اگر کسی در دولت، ستون پنجم دشمن است و مدرک هم برای آن وجود دارد؛ چرا آن‌ها از ابزار قانونی یعنی سؤال و استیضاح که در اختیاردارند استفاده نمی‌کنند و به سران قوا متوسل می‌شوند و جایگاه مجلس را ضعیف می‌کند؟
سوخت فرصت‌های طلایی
البته این بار اولی نیست که «زنگنه» موردحمله نمایندگان اصولگرای مجلس قرار می‌گیرد. در مجلس نهم و دهم نیز سنگ‌اندازی وجود داشت که نمونه آن در قراردادهای نفتی بود، ماجرا ازاین‌قرار بود که پس از برجام شرکت‌های نفتی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت به ایران آمدند نمایندگان اصول‌گرا حدود ۲ سال در اصلاح نگارش مدل قراردادها را طول دادند تا اینکه زمان از دست رفت و یک فرصت طلایی سوخت.
نامه زنگنه
زنگنه در ارتباط با مخالفت‌ها می‌گوید: «رابطه ما با مجلس باید خوب باشد. برخی نمایندگان محترم مجلس طی نامه‌ای به سران قوا از عملکرد وزیر نفت شکایت کرده‌اند که من هم نامه‌ای خدمت رئیس‌جمهوری و سران سه قوه نوشتم و اعلام آمادگی کردم که نکات و اشکال‌هایی که وارد کردند، دقیق بررسی شود و آماده پاسخگویی هستم تا صحبت‌های دو طرف شنیده و قضاوت شود. ممکن است بعضی از این نکات را آقایان، رسانه‌ای توضیح دهند که من هم تشریح خواهم کرد.»
زنگنه در این نامه نوشت: «برخی از ادعاهای قیدشده در نامه قبل را تکرار نموده‌اند. اگرچه در شرایط کنونی تمرکز و اهتمام این وزارتخانه معطوف به هماوردی با تحریم‌های ظالمانه است، لیکن با توجه به طرح اشکالات و ایرادات به این‌جانب، با احترام به نمایندگان محترم مردم و با استقبال از بررسی دقیق همه موارد مطرح‌شده، مجدداً تقاضا دارم که این موضوع در دستور کار یکی از جلسات سران قوا محترم قرار گیرد و ادعاها و پاسخ‌های آن‌ها از دو طرف شنیده‌شده و درنهایت در مورد آن‌ها توسط رؤسای بزرگوار سه قوه قضاوت شود.»

غیرقابل‌اعتماد شده‌ایم
بهروزی فر، کارشناس انرژی و عضو هیئت‌علمی موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در واکنش به نامه 114 نماینده مجلس به ایرنا گفت: «فاجعه این است که طوری رفتار کرده‌ایم که برای کشورها غیرقابل‌اعتماد شده‌ایم. برجام تصویب شد، گفتیم کشور به بادرفت، اما وقتی با خروج امریکا متوقف شد، ناراحت شدیم و امریکا را مقصر دانستیم. می‌خواهیم یک نفر را حذف کنیم؛ اما منافع ملی را هوا می‌کنیم و در آخر هم همه را مقصر می‌دانیم. فارغ از اینکه آنچه کشور را محبوب و موفق می‌کند، هم‌صدایی و حمایت از اقدامات مثبت است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.