انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82507 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۶ - 00:15
از سوی بانک مرکزی صورت ‌می گیرد
از سوی بانک مرکزی صورت ‌می گیرد

از سوی بانک مرکزی صورت ‌می گیرد

اشاره: اوایل ماه مرداد خبر دادگاه کیف پر از 700 سکه طلا که متعلق به برخی از روسا و معاونان بانک مرکزی بابت رشوه داده‌شده بود روی میز دادگاه قرار گرفت، این موضوع شوکی به اعتماد اجتماعی و سیستم بانکی کشور وارد کرد. از سوی دیگر در سال‌های قبل مؤسسات مالی و اعتباری زیادی با اسامی عوام فریبانه سرمایه تعداد زیادی از مردم را ربودند و درنهایت دولت مجبور شد 36 هزار میلیارد تومان خسارت این مؤسسات را که به مردم زده شده بود از خزانه برداشت و به مالباختگان پرداخت کند. روز گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی از هفت راهبرد این بانک برای اصلاح نظام بانکی کشور خبر داد که این اقدامات برای کنترل و نظارت بیشتر بر بانک‌ها تدوین‌شده است که شامل تغییر مدیران متخلف بانک‌ها، تعیین هیئت سرپرستی برای مؤسسات اعتباری، ادغام بانک‌های نیروهای مسلح، اجرای سیاست‌گذاری نوین پولی، تاییدصلاحیت مدیران بانکی، وضع مقررات جدید در تراکنش‌ بانکی و بازگشت مطالبات معوق بانک‌ها است. امید است که عبد الناصر همتی بتواند با نظارت بیشتر سیستم بانکی کشور را اصلاح و از فساد مصون دارد.

ستاره صبح-

تغییر مدیران متخلف بانک‌ها
عبدالناصر همتی ازجمله اقدامات بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی را سامان‌دهی بانک‌های ناسالم دانست و افزود: تغییر مدیران متخلف بانک‌های ناسالم، کاهش تسلط سهام‌داران عمده بر آن بانک‌ها، کاهش شدید اتکای بانک‌های ناسالم بر اضافه برداشت از بانک مرکزی، ازجمله مهمترین مصادیق این امر است.

تعیین هیئت سرپرستی برای مؤسسات اعتباری
همتی در یادداشت خود به تعیین هیئت سرپرستی بر مؤسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن روند تخریبی آن‌ها در بازار اشاره کرد و افزود: شروع اصلاح ترازنامه این مؤسسات و حل مشکل ناترازی آن‌ها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیرمجاز ازجمله اقدامات به شمار می‌رود.

ادغام بانک‌های نیروهای مسلح
ادغام بانک‌ها و مؤسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه موضوع دیگری بود که همتی در توضیح آن نوشت: این طرح طبق برنامه و با دقت، با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، در حال تحقق و در مراحل پایانی است.
اجرای سیاست‌گذاری نوین پولی
همتی ادامه داد: اقدام دیگر بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی به تدوین و اجرای سیاست‌گذاری نوین پولی، سامان‌دهی اضافه برداشت بانک‌ها و کاهش شدید حجم آن و همچنین منوط کردن هرگونه دریافت اعتبار و اضافه برداشت بانک‌ها به ارائه وثیقه بازمی‌گردد.

تاییدصلاحیت مدیران
اصلاح ضوابط تاییدصلاحیت مدیران از دیگر اقدامات انجام‌شده توسط بانک مرکزی است. همتی در توضیح دیگر اقدامات انجام‌شده در ساختار بانک‌ها افزود: نحوه شناسایی درآمد و حد مجاز تملک سهام بانک‌ها، باهدف ارتقای نظارت بانک مرکزی و الزام بانک‌ها به افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع درفروش اموال مازاد، از اقدامات صورت گرفته است.

وضع مقررات جدید در تراکنش‌ بانکی
رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص وضع مقررات جدید در تراکنش‌های بانکی، گفت: تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های اشخاص، محدودیت در تراکنش‌های اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبتِ جهت اشخاص حقوقی و نیز حساب‌های تجاری، معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش‌ها و مبادلات چک‌های تضمینی برای مقابله با پولشویی ازجمله این اقدامات است.

بازگشت مطالبات معوق بانک‌ها
 آخرین اقدام مورداشاره همتی به تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه امهات مطالبات معوق بانک‌ها بازمی‌گردد که وی این اقدام را در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهات مطالبات دانسته و در ادامه خاطرنشان کرده است: وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان با پشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق نیز از دیگر اقدام صورت گرفته برای اصلاح نظام بانکی کشور است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.