انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82499 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۵ - 00:15
تاثیر انتخاب کامالا هریس بر پیروزی دموکرات‌ها
ستاره صبح واکنش‌ها به انتخاب معاون جو بایدن را بررسی می‌کند

تاثیر انتخاب کامالا هریس بر پیروزی دموکرات‌ها

اشاره: جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر آمریکا، که از چند ماه پیش متعهد شده بود در صورت پیروزی در انتخابات درون‌حزبی، یک زن را به‌عنوان معاون خود در کارزار رقابت با دونالد ترامپ برگزیند، سرانجام هفته گذشته سناتور کامالا هریس را به‌عنوان معاون خود معرفی کرد. موضوعی که با واکنش تند دونالد ترامپ همراه شد و او هریس را یک فرد «حقه‌باز» و بایدن را فردی «کودن» خواند که در کنار هم «ترکیبی عالی» ولی «اشتباه برای آمریکا» ساخته‌اند. کامالا هریس ۵۵ ساله از پدری جامائیکایی‌الاصل و مادری هندی‌تبار متولدشده، دانش‌آموخته حقوق از دانشگاه هاروارد است و دادستانی بخش سانفرانسیسکو و دادستان کل ایالت کالیفرنیا را در کارنامه حرفه‌ای خود دارد. او نخستین زن سیاه‌پوست و اولین شهروند آمریکایی هندی‌تبار است که توسط یک حزب سیاسی در آمریکا برای تصدی یک پست ملی و مهم معرفی‌شده است. باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای انتخاب کامالا هریس به سمت معاون جو بایدن را ستود و گفت جو بایدن با این تصمیم «به هدف زده است». هیلاری کلینتون هم او را «رهبری فوق‌العاده» خواند که همکاری قوی برای جو بایدن خواهد بود. انتخاب این زن به نفع جو بایدن بوده زیرا خبرگزاری رویترز گزارش داده ظرف تنها ۴۸ ساعت از انتخاب کامالا هریس، ۴۸ میلیون دلار به کارزار انتخاباتی بایدن کمک مالی شده است. ضمن آن‌که بایدن ۷۸ ساله در صورت پیروزی در انتخابات و ورود به کاخ سفید، مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ ایالات‌متحده خواهد بود و نهایتاً می‌تواند رئیس‌جمهور یک دوره باشد؛ همین مسئله راه را برای کامالا هریس باز می‌کند تا شاید بتواند نامزد بعدی دموکرات‌ها در انتخابات سال ۲۰۲۴ باشد. عثمان میرغنی در الشرق الاوسط در تحلیلی به این موضوع پرداخته که در ادامه به نقل از انتخاب می‌خوانید.

ستاره صبح-

با انتخاب کاملا هریس، به‌عنوان برای معاون نامزد دموکرات‌ها، جو بایدن، سه ویژگی را محقق کرد که پیش‌ازاین برای شخصیتی که همراه او وارد انتخابات می‌شود، معین نموده بود، این ویژگی‌ها آن بود که شخصیت موردنظر باید زن باشد، توافقی در زمینه سیاست‌ها و مسائل اصلی داشته و آماده عهده‌داری ریاست جمهوری در آینده باشد. نکته‌ای که بایدن به زبان نیاورد، اما واضح و مشخص است، آن است که نامزد موردنظر ترجیحاً باید یک آمریکایی سیاه‌پوست باشد، به این دلیل که حزب دموکرات پایگاه قدرتمندی در بین آمریکایی‌های با اصالت آفریقایی دارد و انتخاب شخصیتی مثل کاملا هریس، نقطه جذابی برای این گروه خواهد بود، به‌ویژه در زمانی که آمریکا درگیر تنش‌های شدیدی است که دلیل آن، کشته شدن آمریکایی‌های سیاه‌پوست و با نژاد آفریقایی بوده است، حال یا به دست پلیس آمریکا و یا به دست سفیدپوستانی که قائل به تبعیض نژادی هستند. در کنار کاملا، ستاد بایدن ۴ زن سیاه‌پوست دیگر را نیز موردبررسی قرار داد، که مهم‌ترین آن‌ها سوزان رایس، مشاور سابق امنیت ملی در دوره اوباماست.

دومین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست؟!
کاملا هریس، اولین زن سیاه‌پوستی است که نامزد منصب معاون رئیس‌جمهور می‌شود، علاوه بر اینکه وی اولین زن با نژاد آسیایی است که نامزد عهده‌داری این منصب است، کاملای ۵۵ ساله، پدر آمریکایی جامائیکایی و مادر آمریکایی مهاجر از هند دارد. طبعاً این اعتقاد وجود دارد که انتخاب کاملا، به معنای حمایت از شانس وی برای رقابت است، تا پس از اوباما، دومین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست ایالات‌متحده باشد. این زن، خواسته‌های بزرگش را پنهان نکرده است، چراکه پس از کمتر از ۴ سال حضور در کنگره، وارد میدان رقابت شد تا در نامزدی ریاست جمهوری، به‌عنوان نماینده‌ای از حزب دموکرات، پیروز شود. اما پس از یک شروع قدرتمند، شانسش برای این پیروزی به دلیل کاهش کمک‌های مالی به ستاد انتخاباتی‌اش، کاهش یافت و هریس در ادامه حمایت خود از بایدن را اعلام کرد.

استقبال دموکرات‌ها؛ نگرانی ترامپ
به‌طورکلی، نامزدی کاملا هریس با استقبال زیادی مواجه شد، اما ترامپ به‌سرعت انتقاداتی را متوجه هریس کرده و وی را شرور و پست خواند، ضمن آنکه تصریح کرد شیوه استیضاح نامزد ترامپ برای دادگاه عالی، یعنی بریت کاوانو، توسط هریس را فراموش نمی‌کند. این مهارت کاملا که باعث عصبانیت ترامپ شده است، به پیشینه قانونی وی در دو زمینه تحصیلی و کاری، مربوط می‌شود، آنچه که باعث ورود هریس به کنگره آمریکا، به‌عنوان دومین زن سیاه‌پوست در تاریخ کنگره شد. تمام این صفات و توانایی‌های کاملا هریس به نفع دموکرات‌ها خواهد بود و بر حرکت آن‌ها حیاتی دوباره می‌بخشد، به‌ویژه آنکه بایدن یک سخنران برجسته و ماهر و یک شخصیت کاریزماتیک نیست. درحالی‌که کاملا قدرت زیادی را در زمینه حمله هدفمندانه به ترامپ نشان داده است، به‌نحوی‌که صدای او به‌راحتی به گوش مردم آمریکا می‌رسد. درواقع حمله زودهنگام ترامپ به هریس، نشان‌دهنده نگرانی وی از تأثیرگذاری کاملاست، بایدن به‌تنهایی هدف آسانی برای ترامپ بود، اما کاملا برگ برنده‌ای است که می‌تواند به تلاش دموکرات‌ها برای باز پس گرفتن کاخ سفید از یک رئیس جمهوری‌خواه، جان تازه‌ای بدهد.

هدف: جوانان، زنان، رنگین‌پوستان
کاملا همچنین توانایی بیشتری در زمینه مخاطب قرار دادن جوانانی که در کنار زنان، می‌توانند عامل مهمی در انتخابات نوامبر باشند، دارد. اما مسئله مهم‌تر آنکه انتخاب هریس باعث حمایت ستاد بایدن از اقلیت سیاه‌پوستان در آمریکا می‌شود، که پس از قرار گرفتن در معرض خشونت دولت ترامپ، به‌شدت خشمگین هستند. درصورتی‌که دموکرات‌ها در انتخابات پیش رو پیروز شوند، طبق ارزیابی‌های بایدن، کاملا آماده عهده‌داری منصب ریاست جمهوری در دوره بعدی می‌شود. چراکه بایدن ۷۸ ساله در صورت ورود به کاخ سفید، مسن‌ترین رئیس‌جمهور در تاریخ ایالات‌متحده خواهد بود و اگر عمرش به او اجازه دهد، نهایتاً می‌تواند رئیس‌جمهور یک دوره باشد و همین مسئله راه را برای کاملا باز می‌کند تا نامزد بعدی دموکرات‌ها در سال ۲۰۲۴ باشد. حتی اگر بایدن تصمیم به ورود به رقابت برای پیروزی در دوره ریاست جمهوری داشته باشد، بازهم شانس‌های معاون وی برای جانشینی‌اش بیشتر است و انتخاب کاملا هریس به‌عنوان رئیس‌جمهور آینده آمریکا پس از بایدن، صفحه تازه‌ای در تاریخ این کشور می‌گشاید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.