انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82492 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۲ - 00:13
فروش نفت در بورس انرژی
با تصویب شورای هماهنگی سران قوا صورت می‌گیرد

فروش نفت در بورس انرژی

اشاره: پس‌ازآنکه روز دوشنبه سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که دارایی‌های پتروشیمی‌ها در صندوق دارا دوم عرضه نخواهد شد، افت شاخص کل بورس شتاب گرفت و بیش از 13 هزار واحد شاخص کل بورس سقوط کرد. این روند با شدت بیشتری در روز گذشته ادامه داشت و شاخص بورس با ۶۵ هزار و ۲۵۷ واحد افت به زیر دو میلیون واحد سقوط کرد و به رقم یک‌میلیون و ۹۹۹ هزار واحد رسید. در همین حال رئیس‌جمهور روز گذشته از تصویب کلیات طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا خبر داد. همچنین وزرای نفت و اقتصاد دیروز اعلام کردند که عرضه سهام شرکت‌های نفتی به‌صورت بلوک متوقف‌شده است و قرار است از روز پنجم شهریور دارا دوم با سقف 5 میلیون تومان برای هر فرد عرضه شود. حال باید دید شاخص بورس امروز و روزهای آینده سبز خواهد شد یا همچنان با خروج نقدینگی از بازار سرمایه قرمز خواهد ماند. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

رئیس‌جمهوری از تصویب کلیات طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا خبر داد و ابراز امیدواری کرد: دولت بتواند پس از تصویب نهایی و تدوین شیوه اجرایی آن را عملیاتی کند. حسن روحانی روز گذشته در یک‌صد و پنجاه و هشتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به دغدغه‌های متخصصان و اقتصاددانان در زمینه حجم نقدینگی موجود در جامعه و لزوم هدایت آن به مسیر تولید و مقابله با تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان، تأکید کرد: دولت به‌ویژه ستاد اقتصادی همواره در تلاش برای اتخاذ و اجرای سیاست‌ها و تدابیری در جهت کنترل نقدینگی و هدایت آن به مسیر درست و چرخه تولید بوده است. مردم بدانند برای حفظ معیشت و دارایی آنان از تلاشی فروگذار نخواهیم کرد. وی طرح فروش داخلی نفت و عرضه آن در بورس انرژی را ازجمله طرح‌های مبتنی بر اقتصاد مردم محور و اقدامی مؤثر در راستای سامان دادن به بازار سرمایه و بورس و گام مهمی برای مقابله با تحریم نفتی دشمنان دانست و با توجه به تصویب کلیات این طرح در جلسه روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، اظهار امیدواری کرد پس از تصویب نهایی و تدوین شیوه اجرایی، دولت بتواند این اقدام را عملیاتی کند.

تدوین نقشه راه اقتصادی
رئیس‌جمهوری با اشاره به تدوین نقشه راه اقتصادی این ستاد برای هشتمین سال کار دولت و در راستای گشایش در معیشت مردم بر مبنای جهش تولید و بهبود محیط کسب‌وکار، ارتقاء سرمایه‌گذاری و اشتغال گفت: این نقشه راه مجموعه منسجمی از سیاست‌های کلان در حوزه‌های مختلف اقتصادی است که برای یک سال پیش رو طراحی و تدوین‌شده تا دولت بتواند در عین مقابله با جنگ اقتصادی دشمنان و گذر از مشکلات و تنگناهای به وجود آمده در اثر شیوع کرونا، اقتصاد را از تکانه‌های بیرونی حفظ کرده و گشایش‌هایی را در زندگی و معیشت مردم ایجاد کند.

دستور زنگنه برای ایجاد صندوق ETF  پالایشی
وزیر نفت به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دستور داد تا به‌سرعت نسبت به ایجاد صندوق ETF پالایشی اقدام کنند. «بیژن زنگنه» دیروز در صفحه توییتری خود نوشت: با ارائه  سهام‌ پالایشگاه‌ها در بورس نه‌تنها مخالف نیستیم، بلکه موافق هم هستیم. با توجه به درخواست اخیر وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، دستور داده شد که شرکت پالایش و پخش به‌سرعت نسبت به ایجاد  صندوق ETF پالایشی اقدام کند. وزیر نفت گفت: ما با ارائه سهام پالایشگاه‌ها در بورس مخالف نیستیم، اتفاقاً موافقیم و به هر شکلی که بخواهند این سهام را ارائه کنند، همکاری می‌کنیم. به گزارش شانا، بیژن زنگنه روز سه‌شنبه، ۲۱ مرداد ماه پس از حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران و در واکنش به انتشار خبری مبنی بر مخالفت وزارت نفت باعرضه سهام پالایشگاه‌ها در قالب صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله واسطه‌گری مالی ETF (یی‌تی‌اف) گفت: ابتدا قرار بود سهام پالایشگاه در قالب ای‌تی‌اف باشد، سپس گفتند عرضه به شکل بلوکی خواهد بود و پس‌ازآن گفته شد در صورت ارائه بلوکی، نمی‌توان این سهام را به‌صورت یی‌تی‌اف ارائه کرد. وزارت نفت به هر شکلی که بخواهند این سهام را ارائه کنند، همکاری می‌کند و مشکلی نداریم.

عرضه صندوق ETF دوم در اولین چهارشنبه شهریور
وزیر اقتصاد و امور دارایی از هماهنگی با وزارت نفت و توافق برای عرضه صندوق دارا دوم (ETF) در اولین چهارشنبه شهریورماه خبر داد. فرهاد دژ پسند دیروز گفت: وزارت اقتصاد و وزارت نفت در خصوص صندوق ETF دارا دوم و عرضه آن پنجم شهریورماه توافق کرده‌اند. وی با اشاره به برنامه دولت برای عرضه دارا دوم یا ETF دوم در اوایل شهریورماه توضیح داد: در دولت یک برنامه زمان‌بندی برای عرضه سهام دولتی در طول سال وجود دارد و تلاش ما این است تا عرضه‌ها بر اساس این جداول تنظیم‌شده، صورت پذیرد. اما متأسفانه در خصوص دارا دوم، مختصر ناهماهنگی ایجاد شد. وزیر اقتصاد و امور دارایی در خصوص ناهماهنگی ایجادشده، گفت: در این زمینه اشکالی در اجرا وجود داشت. چراکه دستگاه تخصصی زیربط این برداشت را داشت که مورد دارا دوم هم وزارت اقتصاد به‌مانند دارا اول می‌تواند نسبت به تأسیس صندوق اقدام کند. درحالی‌که در قانون بودجه تصریح‌شده است تأسیس صندوق‌ها باید توسط دستگاه تخصصی زیربط انجام گیرد که در این مورد، وزارت نفت است. وی با اشاره با هماهنگی مطلوب با وزیر نفت ادامه داد: تأسیس صندوق دارا دوم مقداری به درازا کشید و ازآنجاکه طبق مصوبه هیئت واگذاری درصورتی‌که تا تاریخ مشخص‌شده، این صندوق تشکیل نشود، سازمان خصوصی‌سازی می‌تواند  مستقیماً و به‌صورت بلوکی نسبت به عرضه سهام شرکت‌ها اقدام کند، همان‌طور که سازمان خصوصی‌سازی عرضه بلوکی را اعلام کرد. دژ پسند در ادامه با اشاره به برطرف شدن ناهماهنگی به وجود آمده و متوقف شدن عرضه بلوکی شرکت‌های دارا دوم، ادامه داد: طی هماهنگی‌های انجام‌شده اخیر، مقرر شد تا وزارت نفت در اولین فرصت نسبت به تأسیس صندوق دارا دوم اقدام کند. بنابراین عملاً مشکلات مربوط به این صندوق مرتفع شده و من امیدوارم که در اولین چهارشنبه شهریورماه که مصادف با هفته دولت هم است، نسبت به عرضه این صندوق اقدام شود.

سقف دارا دوم 5 میلیون تومان 
وزیر اقتصاد و امور دارایی در پایان با اشاره به مزایای خرید باقی‌مانده سهام دولت در پتروشیمی اصفهان، تهران، تبریز و بندرعباس به‌صورت متمرکز و در قالب صادق دارا دوم، گفت: همه مردم ایران در حالی می‌توانند در خرید این صندوق مشارکت داشته باشند که برخلاف صندوق دارا یکم که سقف خرید در آن دو میلیون تومان بود، بنا داریم تا با اخذ مصوبه دولت این سقف را به پنج میلیون تومان افزایش دهیم. خریداران این سهام همچنین در این معامله می‌توانند از امتیاز تخفیف ارزش سهام هم برخورد شوند، چراکه قانون‌گذار در دولت اجازه داده است تا با تخفیف ۳۰ درصدی ارزش سهام صندوق دارا دوم در روز عرضه، این صندوق در بازار بورس عرضه شود.

توقف عرضه بلوکی
از سوی دیگر ناظر مجلس در شورای عالی بورس از توقف عرضه سهام شرکت‌های نفتی به‌صورت بلوکی خبر داد و گفت که دولت موظف است سهام خود را در شرکت‌های پالایشی به‌صورت صندوق پذیره‌نویسی کنند. محسن علیزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به لغو پذیره‌نویسی صندوق «دارا دوم» و تأثیر آن بر بازار سرمایه این موضوع را  در جلسه‌ای با حضور نمایندگان سازمان خصوصی‌سازی، وزارت اقتصاد و نفت پیگیری کردم و مقرر شد عرضه سهام شرکت‌های نفتی، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها به‌صورت بلوکی متوقف شود.وی افزود: در راستای این پیگیری‌ها دولت موظف است سهام خود در شرکت‌های پالایشی را به‌صورت صندوق پذیره‌نویسی کنند لذا عرضه بلوکی متوقف شود و تشکیل و ثبت صندوق‌ها در دستور کار وزارت نفت قرار می‌گیرد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ایجاد زیرساخت عرضه سهام به‌صورت صندوقی انجام شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.