انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مجید مجیدی بافیلم «خورشید» در سودای شکار شیر ونیز!
راهبردهای اصلاح‌طلبان چیست؟
عملکرد مجلس یازدهم پس از 100 روز
قوانین جدید برای توسعه پایدار شهری
چرایی مخالفت شورای امنیت با بازگشت تحریم‌های لغوشده علیه ایران
ماشین کشتاری به نام کنکور
جزئیات بدهی 400میلیون پوندی بریتانیا به ایران
سفر غیرمنتظره ماکرون به عراق
اهداف راه‌اندازی کانال مالی ایران و سوئیس
کارنامه 100 روزه اصولگراترین مجلس
طرح گشایش اقتصادی؛ از حرف تا عمل
پشت صحنه برقراری روابط بحرین و امـارات با اسرائیل
یک‌تیر و دونشان آمریکا در نشست صلح افغانستان
آیت‌الله صانعی؛ مرجعِ خوش‌عاقبت
اصلاح قانـون انتخابات ریاست‌جمهوری؛ مغایر اصل 115 قانون اساسی
از این کوزه توقع شهد نباید داشت!
مزیت‌های رسیدگی به جرائم سیاسی در دادگستری به صورت علنی و با حضور هیأت منصفه
نقشه راه فعالیت در بورس در شرایط نزول شاخص‌کل
اولیا و معلم؛ دو بال مهم آموزش‌وپرورش
پیامدهای توافق «صلح ابراهیم» بر منطقه و انتخابات آمریکا
پیامد شکل‌گیری موج سوم کرونا در کشور
میراثی برتر از مدا‌ل‌های تختی
چرا مشروطه ایجاد شد؟
تلاش مشترک آی‌پک و اسرائیل برای انتخاب دوباره ترامپ
جفا به مهندس بازرگان در دولت اعتدال
دلایل نوسان در بازار ارز، سکه و سهام
رویکردهای نادرست در برابر بازار سرمایه
سهم دولت در اقتصاد کشور چقدر است؟
مغفول ماندن شخصیت‌های تأثیرگذار دفاع مقدس
روایتی غیرکلیشه‌ای از هشت سال دفاع مقدس
تعداد و درصد آرای 10 منتخب مرحله دوم مجلس
واکنش‌ها به فراخوان انتخابات 1400 آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها
نغمه سر کن که جهان تشنه آواز تو بینم
سرانجام روند ریزش بورس
بیشتر
کد خبر: 82480 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۱ - 00:23
تاثیر تورم و گرانی مسکن بر اقتصاد و زندگی مردم
احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن و عضو سازمان نظام‌مهندسی در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد

تاثیر تورم و گرانی مسکن بر اقتصاد و زندگی مردم

اشاره: افزایش قیمت در بازارها و بالا رفتن تورم در بهار و تابستان امسال، موجب شده تا قیمت خریدوفروش و اجاره‌بهای مسکن در تهران و کلان‌شهرهای کشور به‌طور سرسام‌آوری افزایش یابد. البته افزایش قیمت‌ها در این مدت محدود به مسکن و اجاره‌بهای آن نبوده و تقریباً می‌توان گفت گریبان اغلب کالاها را گرفته است؛ از قیمت لوازم منزل گرفته تا خودرو، پوشاک و مواد غذایی مصرفی، همگی سیری صعودی پیموده‌اند و این موضوع زندگی را برای کسانی که حقوقی ثابت اما نسبتاً کم دریافت می‌کنند، سخت‌تر از همیشه کرده است. در این میان اما همچنان بازار مسکن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای اقتصادی، وضع مطلوبی ندارد. درحالی‌که چند سال پیش بانک‌ها برای خرید مسکن به مردم وام می‌دادند، اما اکنون قیمت خرید و اجاره مسکن در تهران، مشهد و سایر کلان‌شهرها چنان بالا رفته که نه‌تنها دیگر وسع بسیاری از مردم به خرید مسکن نمی‌رسد، بلکه برای اجاره مسکن هم نیاز به دریافت وام‌دارند. به‌گونه‌ای که بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن ثبت‌نام کردند. علاوه بر آن شهردار یکی از مناطق تهران چندی پیش گفته بود به سبب تورم و گرانی مسکن، «سکونت در کنار قبرستان‌ها»، «مغازه خوابی»، «ماشین خوابی» و «پشت‌بام خوابی» خصوصاً میان افراد فاقد مسکن رواج یافته است. همچنین دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن گفته از ابتدای سال تاکنون قیمت اجاره مسکن در کلان‌شهرها ۲۵ درصد و در شهرهای کوچک نیز ۱۵ درصد افزایش‌یافته است. او همچنین تأکید کرده که در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در شهر تهران هر متر مربع ۲۱ میلیون تومان است و این رقم تا پایان شهریور به متری ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان هم ممکن است برسد. البته افزایش قیمت زمین و مسکن در همه شهرهای ایران روند صعودی به خود گرفته است. در همین ارتباط ستاره صبح به سراغ احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن و عضو سازمان نظام‌مهندسی رفت تا نظر او را در خصوص وضعیت متلاطم بازار مسکن و پیش‌بینی او از آینده این بازار جویا شود. مشروح گفت‌وگوی این کارشناس بازار مسکن با مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن و عضو سازمان نظام‌مهندسی در گفت‌وگو با ستاره صبح با تأکید بر این‌که مسکن در اقتصاد شرایطی درون بخشی دارد و به چیزهای زیادی مربوط می‌شود، تأکید کرد: «پول‌های سرگردانی که در جامعه وجود دارد به بازار مسکن سوق یافته‌اند البته این عرضه مربوط به امروز نیست و تقریباً از چند ماه قبل از پایان سال 98 شروع شد و به سال 99 نیز رسید. تورمی که در اقتصاد به وجود آمد و بخش بزرگی از سود ارز و دلار به سمت بازار مسکن رفت. این رونق از بابت سوداگری بود بخش مسکن دو بخش دارد مسکن به‌عنوان کالای مصرفی و مسکن به‌عنوان سفته‌بازی و در این افزایش بخش سوداگری بازار را تکان داد و افرادی که می‌خواستند مسکن را به‌عنوان سرپناهی در نظر بگیرند قادر به ورود به این بازار نبودند. پول‌هایی که آمد و این قیمت‌ها را بالا برد مربوط به این بخش نبود.»

مسکن تابع سایر بازارها
این کارشناس بازار مسکن در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این‌که آنچه امروز شاهد آن هستیم تابع بازار عمومی و تابع ارزش پول ایرانی است، خاطرنشان کرد: «وگرنه قیمت مسکن خودبه‌خود و از درون خود بالا نیامده است. علت گرانی ارزها همین تورم است. این تورم خود را در مواد اولیه ساخت مسکن نشان می‌دهد. ما شاهد این بودیم که آهن و سیمان در عرض چند ماه به دو برابر قیمت خود رسید بقیه کالاهای اساسی ساختمان نیز به همین صورت گران شدند این مسئله نیز موجب گران شدن قیمت مسکن بود. وضعیت امروز شرایطی است که باعث می‌شود قشر متوسط به‌هیچ‌وجه به این بازار وارد نشود و در این بخش فقط تبدیل به احسن دیده می‌شود. اجاره مسکن نیز تابعی از قیمت ملک است در تهران متوسط مسکن 22 میلیون تومان است و نرخ رهن و اجاره تابع این قاعده است. ازاین‌رو کوچه از مناطق بالاتر به سمت مناطق پایین‌تر شهر دیده می‌شود و شاهد پدیده شوم حاشیه‌نشینی و توسعه مسکن‌های غیرقانونی و غیرمطمئن هستیم.»

تعهد دولت‌ها به تأمین مسکن
احمدرضا سرحدی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگار ستاره صبح در پاسخ به این پرسش‌ها که «آیا بازار مسکن با دستور کنترل خواهد شد؟» و «آیا بعد از کاهش قیمت در سایر بازارها می‌توان امیدوار بود که بازار مسکن نیز به سمت نزول نرخ‌ها حرکت کند؟» تصریح کرد: «در تمام کشورهای دنیا چه کشورهایی که اقتصاد دولتی دارند و چه در ممالکی با اقتصاد لیبرالی در تمام قوانین اساسی قسمت‌هایی از زندگی انسان‌ها نیازهای اولیه است و تمام دولت‌ها بر این نیازهای اولیه تعهداتی دارند این نیازها تغذیه و آموزش و بهداشت و درمان و مسکن است. همه این چهار مورد را در الزامات خود دارند و ایران نیز دارد. در قانون اساسی ما در خصوص این چهار مورد تأکید شده است و گفته‌شده دولت باید روی این موارد سرمایه‌گذاری کند و آن‌ها را تأمین کند. تنها حرکت معنی‌داری که در این مورد انجام شد در دوران دولت احمدی‌نژاد بود و مسکن مهر بود که می‌خواست کف جامعه را که قادر به خرید خانه نبودند، صاحب‌خانه کند.»

مسکن مهر و مسکن اجتماعی
این عضو سازمان نظام‌مهندسی در ادامه به ایرادات و اشکالات طرح مسکن مهر نیز اشاره کرد و گفت: «این کار ایرادات اساسی دارد و ازنظر جانمایی مشکل داشت ولی اصل ماجرا تخصصی بود. متأسفانه دولت بعدی نه‌تنها آن را ادامه نداد بلکه حرف‌ها و موهوماتی مطرح کردند، ازجمله مسکن اجتماعی و تقریباً می‌توان گفت هیچ کاری انجام نشد و حتی وزیر قبلی (عباس آخوندی) به اینکه هیچ کاری نکرده افتخار می‌کرد. بخش مسکن چون در ردیف نیازهای اولیه است حتماً باید موردتوجه قرار بگیرد ولی ما این برنامه‌ها را نداریم.»

راهکارهای کنترل بازار
سرحدی همچنین به راهکارهای کنترل بازار مسکن اشاره کرد و گفت: «در کوتاه‌مدت می‌توان با بستن مالیات بر خانه‌های خالی از سودجویی برخی کاست چون این کار احتکار است و برخورد با آن منطقی و درست است و ازنظر حقوقی هیچ ایرادی ندارد. با دستور نمی‌توان کاری از پیش برد، ولی با اقدامات قانونی می‌توان کار را پیش برد. سرمایه مسکن مصالحی است که سرمایه ملی است و باید در گردش اقتصاد عمومی حرکت کند. اگر این سرمایه با منطق سودجویی در زمین دفع شود و مورداستفاده قرار نگیرد باید هزینه این سودجویی و حبس سرمایه ملی داده شود. اگر این پول گرفته شود و به‌عنوان کمک در بخش مسکن منظور شود در کوتاه‌مدت به امکاناتی در بخش مسکن تبدیل می‌شود.»

ضرورت تعریف پروژه‌های جدید
او در ادامه به راهکار دیگری برای کنترل بازار پرداخت و تصریح کرد: «در تمام دنیا پدیده‌ای وجود دارد و مسکن‌هایی صرفاً برای اجاره ساخته می‌شود و معمولاً شهرداری‌ها در کشورهای پیشرفته دنیا چنین مسکن‌هایی را می‌سازند؛ این اجاره‌ها کوتاه‌مدت و بلندمدت و میان‌مدت است و حتی در شرایط اجاره به‌شرط تملیک نیز قابل‌اجرا است ما چنین بحثی را نداریم و دولت‌ها توجهی به این مسئله نداشتند. اثربخشی این طرح‌ها باید موردتوجه دولت ما باشد. همچنین بررسی بر روی پروژه‌هایی شبیه به مسکن مهر و البته ایجاد چرخش در کلیت اقتصاد که باید ابتدا موردتوجه باشد همان‌طور که مقام معظم رهبری از جهش تولید حرف زدند و این اقتصاد باید پویا باشد در غیر این صورت نمی‌توان با آمپول‌های تقویتی برای اقتصاد کاری کرد. باید تولید در کشور وجود داشته باشد و مردم از تولید منتفع شوند و در کنار آن بخش‌های مختلفی ازجمله مسکن را فعال کنند. بیکاری و رکود تولید و نیاز مسکن باهم سازگاری ندارند و اگر وضع به همین منوال باشد چشم‌انداز خوبی در بخش مسکن دیده نخواهد شد.»

رویای خانه‌دار شدن؟
خبرنگار ستاره صبح در ادامه با بیان این‌که چند سال پیش صحبت از وام خرید مسکن بود و امروز کار به وام اجاره مسکن یا ودیعه مسکن رسیده است، این پرسش را مطرح کرد که «آیا این روند می‌تواند به این معنا باشد که رویای خانه‌دار شدن برای یک نسل از بین خواهد رفت؟». سرحدی در پاسخ این‌گونه گفت: «همین امروز تصور اینکه کسی بتواند از صفر صاحب مسکن شود وجود ندارد حتی اگر فرد شاغل باشد و بهترین حقوق را بگیرد با توجه به روند اقتصاد و تورم ما هرگز نمی‌تواند خانه‌دار شود. درگذشته کسی که فارغ‌التحصیل می‌شد و یا دیپلم می‌گرفت و سرکار می‌رفت می‌توانست ظرف یکی دو سال با وام صاحب‌خانه بشود ولی امروز چنین چیزی ممکن نیست. این کالا روزبه‌روز با این روند غیرقابل‌دسترس خواهد شد و امید به خانه‌دار شدن جوانان و خانه اولی‌ها دورتر می‌شود. متأسفانه یکی از دلایل کوچک شدن خانواده‌ها و عدم تمایل به ازدواج و یا جدایی در بین جوانان همین مسائل اقتصادی ازجمله مشکل مسکن است. ایران ازنظر کم شدن زادوولد رفته‌رفته به صدر جدول می‌رسد و با ادامه پیدا کردن این روند ایران نیروی کار جوان خود را از دست خواهد داد و با جامعه‌ای فرسوده روبرو خواهیم بود. مسئله مسکن نیز به‌عنوان یکی از مسائل اقتصاد کلان در تمام بخش‌ها تأثیر می‌گذارد.»

تعیین سقف افزایش اجاره‌بها
لازم به ذکر است که چندی پیش دولت سقف حداکثری افزایش اجاره‌بهای واحدهای مسکونی برای شهر تهران تا ۲۵ درصد، برای کلان‌شهرهای دیگر حداکثر ۲۰ درصد و در سایر شهرها ۱۵ درصد را اعلام کرد. موضوعی که به نظر نمی‌رسید ضمانت اجرایی داشته باشد و چندان عملی شود. کارشناسان بازار مسکن هم‌بارها بر همین موضوع تأکید کردند و آنچه در بازار رخ داد بر این موضوع صحه گذاشت.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.