انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کوچک شدن کیک اقتصاد
پیامدهای شعار «مرگ بر روحانی»
بودجه 1400 در محاق
پیامد رفتارهای خودسرانه
خطر موج چهارم کرونا برای مردم
پیامد و هزینه خروج از پروتکل الحاقی
چشم‌انداز مثبت بازارها
تأثیر استیضاح ترامپ بر آینده جمهوری خواهان
آیا کلاف سردرگم FATF بازشدنی است یا خیر؟
استفاده از فرصت دیپلماسی برای بهبود زندگی مردم
ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل بررسی کرد
آیا رئیس‌جمهور دادگاهی می‌شود؟
عده‌ای در داخل‌و‌خارج مایل به خروج ایران از برجام‌ هستند
دیپلماسی نتیجه می‌دهد« نَه» توپ‌وتشر
توافق ایران و آژانس هوشمندانه بود
«قورباغه»؛ فیلم‌نامه‌ای ضعیف با اجرایی جذاب
دیپلماسی جایگزین ندارد
ایران بهتر است از مذاکره با 1+4 استقبال کند
هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF
خطر درگیـری در منطقه
نپیوستن به FATF؛ گشایش یا انسداد اقتصادی و معیشتی؟
«آن شب»؛ شمایلی از ژانر وحشت
کاهش تحریم‌ها و تصویب FATF، قیمت دلار را به زیر 20 هزارتومان می‌رساند
اشتباه راهبردی قالیباف در سفر به مسکو
پیامد رفتارهای خودسرانه
پیام رزمایش دریایی مشترک ایران و روسیه چیست؟
دیپلماسی مانع تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران شد
دلیل نفوذ آیت‌الله سیستانی در عراق، مواضع خردمندانه، خیرخواهانه و اصلاح‌طلبانه است
اهداف پیداوپنهان سفر امروز مدیرکل آژانس به تهران چیست؟
انتقادهای نمایندگان از رفتار پادگانی رئیس مجلس!
واکنش حدادعادل به شایعه دست‌بوسی فرح پهلوی
عده‌ای خودشان را صاحب‌اختیار و مالک کشور می‌دانند
«دیپلماسی» مانع صدور قطعنامه در شورای حکام
اعلام کاندیداتوری علی مطهری برای انتخابات 1400
ضرر فرودستان؛ سود ثروتمندان
بیشتر
کد خبر: 82475 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۰ - 00:43
آیا دولت لبنان در حال فروپاشی است؟
ستاره صبح در گفت وگو با یک صاحبنظر پیامدهای حادثه انفجار عظیم بیروت را بررسی می‌کند

آیا دولت لبنان در حال فروپاشی است؟

اشاره: دولت لبنان از سال گذشته به خاطر وضعیت نابسامان اقتصادی با اعتراضات گسترده مردمی مواجه است. معترضان خواهان رفع فساد و بیکاری و... هستند و از دولت می‌خواهند گروه‌های شبه‌نظامی را خلع سلاح کند. در پی اعتراضات دامنه‌دار، سعد حریری نخست‌وزیر سابق کشور، آبان‌ ماه 98 استعفا کرد، و حسان دیاب که موردحمایت حزب‌الله است از روز ۲۸ آذر 98 جایگزین وی شد. بااین‌همه، اعتراضات در لبنان علیه دولت جدید نیز ادامه یافت. اگرچه شیوع کرونا در کشور برای چند ماه از شدت اعتراضات کاسته بود، اما خردادماه دوباره تجمعات اعتراضی در کشور برگزار شد. و اکنون هم انفجار در بندر بیروت به خشم معترضان دامن زده و آن‌ها را بار دیگر راهی خیابان‌ها کرده است. لبنانی‌ها روز شنبه در بیروت تظاهراتی را تحت عنوان «روز حساب» برای اعلام خشم خود علیه مسؤولان این کشور در پی انفجار اخیر در بندر بیروت که بیش از ۱۵۰ کشته و هزاران زخمی داشت، به پا کردند. در جریان این اعتراضات، درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی شکل گرفت و تظاهرکنندگان به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند در مقابل نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کردند، معترضان به ساختمان سه وزارتخانه اقتصاد، امور خارجه و محیط زیست یورش برده و یکی از دفاتر وزارت اقتصاد را آتش زدند. مقامات فرانسه نیز با تاکید بر اینکه وضعیت در لبنان مشخص نیست، اعلام کردند که رخدادهای این کشور را از نزدیک دنبال می‌کنند. برخی صاحبنظران بر این عقیده اند که دولت کنونی لبنان قادر نیست مشکلات را حل کند زیرا با بی تدبیری و ندانم کاری، 2750 تن مواد منفجره را برای چند سال در قلب بیروت نگه داشته بود. موضوعی که لبنانی ها را سخت عصبانی کرده است، زیرا حداقل 158 نفر تاکنون جان خود را از دست داده اند و هزاران نفر مجروح و بی خانمان شده اند. در همین ارتباط ستاره صبح با قاسم محبعلی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر روابط بین‌الملل گفت‌وگویی پیرامون ابعاد پیدا و پنهان این حادثه شوم داشته که در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

روز شنبه ده‌ها معترض در بیروت در جریان تظاهرات گسترده‌ وارد ساختمان‌های دولتی ازجمله وزارت خارجه لبنان شدند. آن‌ها تابلوهایی آویزان کردند که روی آن نوشته خواستار تحقیق یک گروه مستقل بین‌المللی درباره انفجار مرگبار بیروت هستند. پنج‌تا ده هزار نفر با تجمع در اطراف میدان شهدا در بیروت، خشمشان را علیه دولت و سایر احزاب سیاسی فریاد زدند. لبنان هفته‌هاست که مملو از خشم عمومی از نابسامانی شرایط اقتصادی است اما انفجار مهیب بیروت در روز سه‌شنبه که باعث مرگ دست‌کم ۱۵۸ نفر شده، آتش‌فشان نارضایتی را غیرقابل‌کنترل کرده است. شماری از معترضان علاوه بر وزارت خارجه، به سمت چند ساختمان دولتی دیگر یورش بردند. تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده که نشان می‌دهد معترضان وارد ساختمان‌های دولتی دیگر شده‌اند. آن‌ها ابتدا مقابل پارلمان لبنان بودند که پلیس برای جلوگیری از ورودشان به پارلمان، گاز اشک‌آور پرتاب کرد. انفجار مهیب بیروت با بیش از شش هزار زخمی لبنانی‌ها را بیش‌ازپیش از حکومت این کشور خشمگین کرده است. معترضان ماکت‌های مقام‌های لبنان را دار زده‌اند. معترضان علیه احزاب لبنان شعار می‌دهند و هم‌زمان دولت لبنان و میشل عون، رئیس‌جمهور این کشور را مقصر انفجار ۲۷۰۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت در روز سه‌شنبه می‌دانند.

یورش به وزارتخانه‌ها
ده‌ها تظاهرکننده به وزارتخانه‌های دولتی و مقر صنف بانکداران این کشور یورش بردند. ابتدا گروهی که شعارهای ضددولتی می‌دادند و عکس میشل عون رئیس‌جمهور را می‌سوزاندند وارد ساختمان وزارت خارجه شدند و خواستار اشغال کلیه وزارتخانه‌ها شدند. یک تظاهرکننده که خود را ربکا معرفی کرد گفت: "ما آن را در اختیار داریم. مال ماست. پلیس بیرون دروازه است. آن‌ها نتوانستند جلو ما را بگیرند." تظاهرکنندگان در وزارت خارجه که حداقل ۱۰۰ نفر بودند شامل افسران بازنشسته ارتش می‌شدند. گفته می‌شود ورود به ساختمان وزارت خارجه آسان بود چون در انفجار سه‌شنبه آسیب‌دیده بود. گزارش‌های رسانه‌ای حاکی است که ارتش گروه اولیه از اشغال‌کنندگان را چند ساعت بعد ازآنجا راند، اما سایر ساختمان‌های دولتی تحت اشغال است. تصاویر ویدئویی تظاهرکنندگانی را در حال ورود به وزارتخانه‌های انرژی و اقتصاد نشان می‌دهد. همچنین سربازانی که سوار بر وسایل نقلیه مجهز به مسلسل گشت می‌زدند مشاهده شدند.

ناکارآمدی نظام سیاسی
معترضان از انفجار بیروت خشمگین هستند و می‌گویند این اتفاق "ناکارآمدی" نظام سیاسی لبنان را بیش‌ازپیش نمایان کرده است. خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید معترضان از تمام مقام‌های لبنانی خشمگین هستند و می‌خواهند آن‌ها کنار بروند. همچنین خانواده کشته‌شدگان خواستار شکایت از دولت به مجامع قضایی بین‌المللی هستند. سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله در سخنرانی خود گفت که این گروه هیچ سلاح و مهماتی در بندر بیروت ندارد. اما برخی تظاهرکنندگان علیه حزب‌الله شعار می‌دادند. بسیاری از مردم بیروت خواستار تحقیق یک گروه مستقل بین‌المللی درباره انفجار هستند؛ خواسته‌ای که رئیس‌جمهور فرانسه از آن حمایت کرده اما رئیس‌جمهور لبنان مخالف آن است. حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان اعلام کرده که از انتخابات زودهنگام پارلمانی به‌عنوان راهی برای بیرون رفتن از این بحران حمایت می‌کند. معترضان به نشانه خشم از مقام‌ها طناب دار را آماده کرده‌ و بر مجازات آن‌ها اصرار دارند به گفته یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در بیروت، خشم مردم علیه دولت افزایش‌یافته و دو تن از وزرا که قصد داشتند از مناطق به‌شدت آسیب‌دیده دیدار کنند، مجبور به ترک این مناطق شدند.

واکنش میشل عون
مقامات شمار کشته‌های این انفجار را دست‌کم ۱۵۸ نفر اعلام کردند و بیش از ۲۱ نفر هم مفقود هستند. شمار مجروحان شش هزار نفر است و ۳۰۰ هزار نفر هم بی‌خانمان شده‌اند. سه نفر از نمایندگان حزب مسیحی کتائب و دو نماینده دیگر باهدف از رسمیت انداختن پارلمان استعفا کردند اما برای آنکه پارلمان منحل شود باید بیش از ۶۰ نماینده استعفا کنند. میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان وعده داد که مقصران انفجار مرگبار بیروت مجازات می‌شوند، او همچنین دخالت "یک حمله خارجی" را یکی از احتمالات انفجار مرگبار بیروت در تحقیقات پیش رو عنوان کرد. دفتر رئیس‌جمهور به نقل از آقای عون هم گفته بود که علت این حادثه هنوز مشخص نشده و سه احتمال در حال بررسی است: سهل‌انگاری، حادثه یا مداخله خارجی. بسیاری از مردم لبنان خواستار انجام تحقیقاتی مستقل و بین‌المللی درباره این حادثه شدند. خواسته‌ای که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از آن حمایت کرده. آقای مکرون روز پنج شنبه از لبنان دیدار کرد. رئیس‌جمهوری لبنان انجام تحقیقات مستقل بین‌المللی را رد کرده و اطمینان داده که گروه تحقیقات او به کار خود ادامه خواهند داد. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان هم در اولین واکنش به این حادثه هرگونه ارتباط بین این گروه و انفجار بیروت را رد کرد. او همچنین آمادگی حزب‌الله را برای کمک به افرادی که خانه‌های خود را ازدست‌داده‌اند، اعلام کرد.

پیوند تاریخی فرانسه و لبنان
قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با ستاره صبح گفت: «فرانسه سابقه حضور طولانی در لبنان دارد و مسیحیت لبنان خود را به‌نوعی متحد فرانسه می‌دانند. فرانسه از دیرباز، به‌خصوص از دوران جنگ‌های صلیبی به بعد با مسیحیت لبنان پیوستگی داشته است. در فاصله بین دو جنگ جهانی نیز لبنان و سوریه تحت قیمومیت فرانسه بودند. اکنون نیز فرانسه در میان گروه‌های مختلف لبنانی ازجمله گروه‌های اهل سنت و مسیحیان نفوذ فوق‌العاده‌ای دارد. زبان فرانسه زبان دوم لبنان محسوب می‌شود. این‌که فرانسه خواسته باشد به گذشته برگردد، امکان‌پذیر نیست اما به نظر می‌رسد فرانسوی‌ها به دلیل همین پیوندها بی‌تمایل به تلقی کردن لبنان به‌عنوان بخشی از حوزه نفوذ خود نیستند. از طرفی به دلیل فشار افکار عمومی از سوی مسیحیان فرانسه و ارامنه و مارونی ها، رابطه تنگاتنگی بین فرانسوی‌ها و لبنانی‌ها ایجادشده است. بنابراین اهداف سفر امانوئل ماکرون به فرانسه را می‌توان به دو هدف عمده اعمال تغییر در سیاست داخلی لبنان و فرصت‌طلبی این کشور برای بهبود جایگاه خود و کشورش در منطقه اشاره کرد.»

فرصت طلبی ماکرون
این دیپلمات پیشین کشورمان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ستاره صبح خاطرنشان کرد: «فرانسه هم‌اکنون نیز بخشی از حوزه سیاسی لبنان هست؛ سعد حریری به‌عنوان نخست‌وزیر پیشین محل اقامتش در فرانسه بود و با فرانسوی‌ها رابطه تنگاتنگی داشت. از سویی این واقعیت وجود دارد که هم ایران و هم عربستان سعودی تا حدی در لبنان شکست‌خورده‌اند و افکار عمومی لبنان به این دو کشور علاقه‌مند نیست. زیرا وضعیت کلی لبنان را تضعیف کرده و کمکی به بهبود وضعیت لبنان نکرده‌اند. این شاید امتیازی باشد که فرانسوی‌ها به دنبال استفاده از آن‌اند تا به نفع خود از آن بهره‌برداری کنند. وضعیت لبنان براثر درگیری‌ها و مداخلات بین جریانات مختلف سیاسی ازهم‌پاشیده و هیچ دولتی در سال‌های اخیر موفق نبوده است. به‌طورکلی نیز باوجودآنکه نخست‌وزیر مقام رسمی اجرایی کشور است، اما میشل عون، رئیس‌جمهور در سفر ماکرون به فرانسه از وی استقبال کرد و به‌نوعی نخست‌وزیر را کنار گذاشت. زیرا حسان دیاب نه موردقبول مردم لبنان است و نه وجهه منطقه‌ای و بین‌المللی دارد. به‌هرحال این فرصتی ذی‌قیمت برای فرانسوی‌هاست تا چهره خود را بهبود بخشند و نقش بیشتری در منطقه ایفا کنند. ضمن آن‌که تضعیف آمریکای ترامپ در منطقه نیز بر تقویت این امر مؤثر بوده است.»

واکنش مکرون به اعتراضات
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در افتتاحیه کنفرانس اهداکنندگان مالی اظهار کرد: مقامات لبنان باید برای حل سیاسی و اقتصادی بحران این کشور تلاش کنند. رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: مقامات لبنانی باید به خواسته‌های ملتی که به شیوه مشروع مطالبات‌شان را در خیابان‌ها مطرح می‌کنند، پاسخ دهند. او افزود: برخی طرف‌ها می‌خواهند با ایجاد آشوب ثبات لبنان و منطقه را به هم بریزند. به گفته ماکرون، مبالغی که امروز جمع خواهند شد باید تنها یک شروع باشند. او ادامه داد: باید به سرعت تلاش کنیم و باید این کمک‌ها مستقیما به جایی بروند که مردم به آنها نیاز دارند. نقش ما این است که کنار ملت لبنان باشیم. باید با هماهنگی سازمان ملل پاسخ‌گویی بین‌المللی ایجاد کنیم. ماکرون در برابر کنفرانسی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، تاکید کرد: اسرائیل هم برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کرده است. گروه‌های جهانی بعد از انفجار مهیب که بیروت، پایتخت لبنان را ویرانه گذاشت، قول کمک داده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.