انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82474 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۰ - 00:41
اهداف پشت پرده ماکرون از کمک به لبنان
گزارش خبری تحلیلی

اهداف پشت پرده ماکرون از کمک به لبنان

اشاره: رئیس‌جمهور فرانسه در بازدید اخیرش از شهر بیروت که در اثر انفجار تخریب شد، در تلاش برای آرام کردن جمعیت معترض پریشان، وعده بازسازی این شهر را داد و ادعا کرد که انفجار به قلب خود فرانسه رخنه کرده است. ماکرون اظهار کرد: قلب مردم فرانسه همچنان با ضربان بیروت می‌تپد. اما پرسش این است هدف پشت پرده ماکرون از کمک به لبنان چیست و وی چه اهدافی را در سر می‌پروراند؟ خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به این موضوع پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

رئیس‌جمهور فرانسه در بازدید اخیرش از شهر بیروتی که در اثر انفجار تخریب شد، در تلاش برای آرام کردن جمعیت پریشان وعده بازسازی این شهر را داده و ادعا کرد که انفجار به قلب خود فرانسه رخنه کرده است. ماکرون اظهار کرد: قلب مردم فرانسه همچنان با ضربان بیروت می‌تپد. منتقدانش این اقدامات او را به‌عنوان یک تاخت‌وتاز نواستعمارگری رهبری اروپایی در تلاش برای بازیابی نفوذ بر یک سرزمین خاورمیانه‌ای به دردسر افتاده در ضمن پرت کردن حواس از مشکلات در حال انباشت در وطنش، محکوم کردند. کاریکاتوری در فضای مجازی در حال پخش است که به او لقب "ماکرون بناپارت، امپراتور ناپلئون قرن بیست و یکم" را داده است. اما حامیان ماکرون ازجمله برخی ساکنان درمانده شهر بیروت او را "تنها امید" خود خوانده و از بابت بازدید وی از محله‌های تخریب‌شده بیروت، جایی که رهبران لبنان از قدم زدن در آن بیم دارند و همچنین از بابت تلاشش برای پاسخگو کردن سیاستمداران لبنانی از بابت فساد و سوء مدیریتی که مقصر انفجار مرگبار روز سه‌شنبه گذشته بوده، تحسین کرده‌اند.

مداخله یا کمک؟
سفر ماکرون چالش محوری فرانسه را در ضمن تدارکش برای میزبانی از یک کنفرانس حامیان مالی بین‌المللی در امروز یکشنبه برای لبنان برملا کرد: چطور به یک کشور بحران‌زده، جایی که روابط اقتصادی فرانسه عمیق است، بدون مداخله در امور داخلی آن کمک کند. جک لانگ، یک وزیر سابق دولت فرانسه که هم‌اکنون رئیس انستیتوی جهان عرب در پاریس است، اظهار کرد: ما در حال راه رفتن در لبه یک پرتگاه هستیم. ما باید که به مردم لبنان کمک کرده و از آن‌ها حمایت و آن‌ها را تشویق کنیم. اما هم‌زمان ما نباید این احساس را که می‌خواهیم یک کشور تحت‌الحمایه جدید برقرار کنیم به وجود بیاوریم؛ چیزی که کاملاً احمقانه است. ما باید راه‌حل‌های جدید و هوشمندانه برای کمک به لبنانی‌ها پیدا کنیم. روابط فرانسه با لبنان به دست‌کم قرن شانزدهم برمی‌گردد، یعنی زمانی که پادشاهی فرانسه با حاکمان عثمانی باهدف محافظت از مسیحیان مذاکره کرده و در منطقه نفوذ به دست آورد. تا زمان حکم ۱۹۲۰-۱۹۴۶ فرانسه (که لبنان تحت‌الحمایه فرانسه شد)، لبنان دارای شبکه‌ای از مدارس و سخنران‌های فرانسوی شد که تا به امروز همراه با روابط نزدیک فرانسه با واسطه‌گران قدرت لبنان، ازجمله برخی از آن‌هایی که متهم به دامن زدن به بحران اقتصادی و سیاسی آن هستند، بازمانده‌اند.

اهداف سفر
در روزهای اخیر یک طومار اینترنتی تعجب‌برانگیز در راستای تقاضا از فرانسه برای بازیابی حکمش بر لبنان بروز پیدا کرد؛ طوماری که در آن گفته شد، رهبران لبنان "ناتوانی مطلق در تأمین امنیت و مدیریت کشور" نشان داده‌اند. این عمدتاً یک ایده پوچ به نظر می‌رسد. خود ماکرون به مردم ساکن بیروت در روز چهارشنبه گفت: این به عهده شما است که تاریختان را بنویسید. همچنین بسیاری این سفر ماکرون را علاوه برداشتن هدف نشان دادن یک حمایت بین‌المللی موردنیاز، راهی برای به دست آوردن کمک مالی برای کشوری با انبوهی بدهی می‌دانند. اما ازنظر بسیاری نیز این سفر نوعی اعمال ریاست است. برخی به طومار اینترنتی مذکور و به سازمان دهنده‌های آن به‌عنوان کسانی که "فرانسه مادر مهربان" را گرامی می‌دارند، حمله کردند.

نواستعمارگری
کنایه‌های ظریف دیگری هم علیه این اعمال‌نفوذ فرانسه صورت گرفت. درحالی‌که ماکرون مشغول گشت زدن در محله‌های تخریب‌شده در اثر انفجار سه‌شنبه گذشته بود، وزیر بهداشت لبنان به بازدید از بیمارستان‌های میدانی اعطاشده از سوی ایران و روسیه، بازیگران بزرگ قدرت در منطقه پرداخت. لیاه، یک دانشجوی مهندسی در بیروت که نخواست نام خانوادگی‌اش از بابت نگرانی به خاطر تبعات سیاسی فاش شود، عنوان کرد: من مردمی را که خواهان این حکم هستند درک می‌کنم. آن‌ها امیدی ندارند. اما او شدیداً با این ایده و کسانی که ماکرون را منجی لبنان می‌بینند، مخالفت کرد. او پرسید: او (ماکرون) در کشور خودش مشکلات را با مردمش حل نکرده است، پس چطور به ما نصیحت می‌کند؟! در پاریس مخالفان سیاسی دولت ماکرون از چپ افراطی تا راست افراطی به این رهبر میانه‌روی فرانسه از بابت "نواستعمارگری خزنده" و کشیدن امتیازات سیاسی از لبنان در ازای کمک هشدار داده‌اند. جولین بایو، رئیس حزب محبوب سبزهای فرانسه عنوان کرد: همبستگی با لبنان باید بی‌قیدوشرط باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.