انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82471 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۲۰ - 00:34
روحانی یک‌طرف؛دیگران طرف دیگر
اختلاف‌نظر بر سر نحوه برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم

روحانی یک‌طرف؛دیگران طرف دیگر

اشاره: 6 ماه از شیوع ویروس همه‌گیر کووید-19 در ایران می‌گذرد و هنوز درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است. توصیه پزشکان، محققان و اعضای کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا برای در امان ماندن از این ویروس در شرایط خطرناک کنونی که مردم بین مرگ و زندگی به سر می‌برند، رعایت 3 اصل استفاده از ماسک، شست‌وشو و نظافت دست‌ها و پرهیز از تجمع، ترددهای غیرضروری و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی 2 متری است. بااین‌وجود روز گذشته حسن روحانی، رئیس‌جمهور با اشاره به ابلاغ دستورالعمل‌های ماه محرم، گفت: ما نه می‌توانیم فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را به‌طور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت‌ها را برگزار کنیم؛ باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم. در این راستا باید مراسم‌های سوگواری محرم با جمعیت‌های کمتر برگزار شود؛ به عبارتی ما عدد را کم می‌کنیم، اما اصل عزاداری را باید انجام دهیم. همچنین روز گذشته دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تأکید بر اینکه ویروس کرونا جهش پیداکرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است، تأکید کرد: وزارت بهداشت پروتکل‌هایی را برای برگزاری مراسم ماه محرم ابلاغ کرده است، اما فکر نمی‌کنم ابلاغ این پروتکل‌ها بتواند جلوی انتشار و گسترش کرونا را بگیرد. مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری فیزیکی را برقرار کرد. باید از طریق رسانه‌ها به مردم هشدار داد که خطر انتشار و گسترش کرونا در مراسم ماه محرم زیاد است و بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند و عزاداری کنند. وی همچنین در گفت‌وگو با جماران گفت: شرایط کرونا بسیار بدتر از اسفند 98 و فروردین امسال شده است و هیچ یک از متخصصین حاضر در ستاد ملی مقابله با کرونا موافق برگزاری مراسم محرم نیستند. دراین‌ارتباط جمعی از پزشکان و کادر درمان در نامه‌ای سرگشاده به مراجع معظم تقلید و حوزه‌های علمیه با اشاره به فرمایشات صریح رهبر معظم انقلاب در عید قربان مبنی بر اینکه «در عزاداری‌ها معیار آن چیزی است که کارشناسان بهداشت و ستاد ملی مقابله کرونا به ما می‌گویند»، درخواست کرده‌اند که با بهره‌گیری از فقه پویای جعفری، عموم عزاداران حسینی را از برگزاری مجالس حضوری پرهیز دهند.

ستاره صبح-

حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام محرم گفت: ۶ ماه است که با شیوع ویروس کووید-19 مواجهیم و شاید روزهای اول به مردم می‌گفتیم ماه و سال معیار است و نه روز و هفته، اما برخی می‌گفتند ما در چند هفته این ویروس را از پا درمی‌آوریم، اما امروز ۶ ماه از آغاز شیوع کرونا گذشته است و بخش‌های درمانی، صنعتی و علمی عملکرد خوبی داشتند و مردم نیز درجاهایی که نیاز بوده همراهی کردند. بااین‌وجود باید بدانیم حداقل تا ۶ ماه دیگر با این شرایط مواجهیم و باید خود را آماده کنیم تا روزی که یک واکسنی به دست ما برسد و به‌اندازه کافی در اختیار ما قرار بگیرد و ما بتوانیم آن را تولید کنیم؛ تا آن زمان که خیلی روشن نیست همه باید مراعات کنیم.
وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام سوگواری محرم خاطرنشان کرد: این روزها دو طرف را می‌بینیم؛ یک‌مرتبه عده‌ای نامه می‌نویسند و اظهارنظر می‌کنند که چرا محدودیت‌ها را زیاد می‌کنید و ماه محرم و ماه عزاداری است و از طرف دیگر عده‌ای نامه می‌نویسند و می‌گویند امسال حج که واجب بود، برگزار نشد و محرم که مستحبی است هم نباید مراسمی برگزار شود؛ اما ما نه می‌توانیم فعالیت‌های اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی را به‌طور کامل تعطیل کنیم و نه می‌توانیم مانند گذشته این فعالیت‌ها را برگزار کنیم؛ باید حد وسطی را انتخاب کنیم و آن مسیر را طی کنیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ادامه‌ اعمال محدودیت‌های شدید امکان‌پذیر نیست، چراکه این کار جامعه را دچار التهاب، اضطراب و افسردگی می‌کند و اگر افسردگی در مردم ایجاد شود، نفس کشیدن برای آن‌ها سخت می‌شود. در دنیا هم هرکسی که به سمت اعمال شرایط سخت رفت موفق نبود و آن‌ها هم که رها کردند دچار گرفتاری شدند، بلکه آن‌هایی که معتدلانه رفتار کردند موفق بودند، ما نیز باید معتدلانه رفتار کنیم و بدانیم این ویروس برای مدتی خواهد بود و باید تا یک سال دیگر برای زندگی، سازگاری و تعامل با این ویروس برنامه‌ریزی کنیم.
روحانی بابیان اینکه باید برای شرایط پیش رو رعایت اصل «شفآ» را در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار کرد: شست و شوی دست و نظافت و بهداشت فردی، فاصله‌گذاری فیزیکی و پرهیز از تجمع، استفاده از ماسک و اجتناب از ترددهای غیرضروری و اجتناب از تجمعات بزرگ‌راه‌های نجات از کرونا است.
وی در ادامه صحبت‌های خود مجدداً تأکید کرد: باید اعتدال در دستور کار ما باشد و اگر بگوییم ماه محرم عزاداری نباشد نادرست است و مردم را دلگیر می‌کند و اضطراب و افسردگی برای مردم ایجاد می‌کند؛ باید این مراسم‌ها با جمعیت‌های کمتر برگزار شود؛ ما عدد را کم می‌کنیم، اما اصل عزاداری را باید انجام دهیم. امسال باید دقیقاً سلامت مردم و سوگواری مردم را در کنار هم قرار دهیم؛ این کار شدنی است و دستورالعمل‌های لازم صادرشده است‌. ممکن است امسال روزها و ساعات عزاداری کمتر باشد و پذیرایی از عزاداران ممنوع شود.
قدرت سرایت ویروس کرونا 
10 برابر شده است
مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا گفت: ویروس کرونا جهش پیداکرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰ برابر شده است. ویروس کرونا که در ماه‌های گذشته در دنیا گسترش پیداکرده بود، ویروس کرونای نوع B بود. اکنون ویروس جهش‌یافته به‌عنوان ویروس کرونای نوع G شناخته می‌شود که می‌تواند تعداد بسیار بیشتری را مبتلا کند و اگر در یک جمع یک نفر ناقل باشد می‌تواند تعداد زیادی را مبتلا کند. از حدود دو ماه پیش هم چون پروتکل‌های بهداشتی بعد از بازگشایی‌ها به‌صورت مناسب رعایت نشده، با توجه به افزایش قدرت انتقال و سرایت ویروس کرونا، تعداد بسیار زیادتری از مردم در کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند و با ادامه همین روند تعداد بیشتری مبتلا می‌شوند. بعد از پیک جدید کرونا که از حدود دو ماه پیش شروع‌شده در اکثر استان‌ها و به‌خصوص تهران با تعداد بسیار زیاد مبتلابه کووید ۱۹ مواجه هستیم به‌طوری‌که اکثر بیمارستان‌ها پرشده‌اند. تعداد بیماران کووید ۱۹ مراجعه‌کننده در بیمارستان امام (ره) که من حضور دارم، در اردیبهشت به‌روزی دو نفر هم کاهش پیدا کرد، اما اکنون در برخی روزها ۱۲۰ بیمار کرونایی مراجعه می‌کنند، علت آن‌هم افزایش تردد مردم در اماکن عمومی و برگزاری مهمانی‌ها و مجالس عزاداری و عروسی است.
پروتکل‌ها جلوی گسترش کرونا 
را در مراسم محرم نمی‌گیرد
وی درباره برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم گفت: وزارت بهداشت پروتکل‌هایی را برای برگزاری مراسم ماه محرم ابلاغ کرده است، اما فکر نمی‌کنم ابلاغ این پروتکل‌ها بتواند جلوی انتشار و گسترش کرونا را بگیرد. با ماسک نمی‌شود جلوی انتشار کرونا را در مراسم ماه محرم گرفت، زیرا عزاداران در این مراسم اشک می‌ریزند و عرق می‌کنند و ماسک خیس می‌شود و دیگر به درد نمی‌خورد. مراسم عزاداری ماه محرم یک تجمع معمولی نیست و امکان ندارد بشود در این مراسم فاصله‌گذاری اجتماعی را برقرار کرد.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا تأکید کرد: باید از طریق رسانه‌ها به مردم هشدار داد که خطر انتشار و گسترش کرونا در مراسم ماه محرم زیاد است و بهتر است تا جای ممکن در خانه بمانند و عزاداری کنند؛ همچنین برگزاری مراسم پرجمعیت در حسینیه‌ها و تکیه‌ها، دادن نذری و صف‌های مردم برای گرفتن نذری باید امسال تعطیل شود. غذای نذری دادن ثواب زیادی دارد، اما بهتر است این غذا بین کسانی که واقعاً نیازمند هستند توزیع شود، نه اینکه مردم جلوی در خانه افرادی که نذری می‌دهند تجمع کنند. اگر می‌خواهیم خودمان و عزیزانمان در برابر بیماری کرونا آسیب نبینیم چاره‌ای نداریم جز اینکه برخی عادات گذشته را امسال کنار بگذاریم و تغییر بدهیم.
محرز ادامه داد: حج امسال با هزار نفر برگزار شد، درحالی‌که هرسال بین چهار تا پنج میلیون نفر در این مراسم شرکت می‌کردند، کربلا هم اعلام کرده امسال زائر نمی‌پذیرد؛ علت آن این است که امسال در شرایط خاص همه‌گیری کرونا هستیم و امیدواریم که سال آینده این شرایط تغییر کند و از شر این ویروس خلاص شویم و بتوانیم مراسمی پرشورتر از همیشه برگزار کنیم.

پاییز بدی در پیش است
محرز درباره روند افزایش مبتلایان به کرونا گفت: روندی که در جامعه شاهد هستیم این است که هنوز تعداد قابل‌توجهی از مردم ماسک نمی‌زنند و رستوران‌ها و اماکن عمومی همه باز هستند، درواقع ما در مقابله با اپیدمی کرونا شل گرفته‌ایم و در عوض ویروس قوی‌تر و واگیرتر شده است، بنابراین با این شرایط پاییز بسیار بدی در پیش خواهیم داشت.

آی.سی.یو بیمارستان‌ها پرشده است
عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: در این شرایط وقتی تعداد مبتلایان زیاد می‌شود، به‌طور طبیعی تعداد افراد بدحال که در آی سی یو زیر دستگاه تنفس مصنوعی می‌روند هم بیشتر می‌شود و تعداد زیادی از این بیماران دوام نمی‌آورند. آی.سی.یوهای بیمارستان‌ها تقریباً پر هستند و سرعت پیشرفت این بیماری در برخی افراد به‌قدری سریع است که تا بخواهیم اقدام درمانی کنیم، بیمار فوت می‌کند. وی درباره تولید واکسن کرونا نیز گفت: در خیلی از کشورها روی واکسن کار می‌کنند، برخی از آن‌ها به مرحله کار آزمایی بالینی روی انسان هم رسیده و ممکن است در اواسط پاییز به بازار بیاید، اما اینکه این واکسن چقدر مصونیت می‌دهد، هنوز مشخص نیست ضمن اینکه نمی‌شود همه مردم دنیا را واکسینه کرد، بنابراین هر کشوری باید خود برای تولید واکسن کار کند که در ایران هم در حال انجام است.

رمدسیویر در مراحل اول بیماری مؤثرتر است
محرز افزود: در مورد داروی ضدویروس رمدسیویر هم بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر این دارو در مراحل اول بیماری استفاده شود، می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما وقتی بیماری پیشرفت کند هیچ دارویی اثر نمی‌کند. به عبارتی وقتی هنوز بیماری در مرحله ویروسی است، داروی رمدسیویر کمک‌کننده است اما بعد که بیماری پیشرفت می‌کند و فرد دچار مشکلات اتو ایمنی، طوفان سایتوکین‌ها (حمله سیستم ایمنی به ارگان‌های بدن مثل ریه و کبد) و مشکلات عروقی می‌شود و بعد از واکنش‌های پیشرفته ویروس، داروها چندان اثربخش نیستند.

مصونیت بعد از بیماری کوتاه‌مدت است
وی گفت: هرروز یک نکته جدید درباره کرونا شناخته می‌شود؛ اکنون می‌دانیم افراد بعد از ابتلا به این بیماری و بهبودی مصونیت پیدا نمی‌کنند و برخی افراد سه ماه بعد از بهبود دوباره مبتلا شده‌اند. عده زیادی از بیماران فروردین امسال مبتلا شده بودند و اکنون دوباره به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و اگر این موضوع به این شکل باشد، در مورد اثربخشی واکسن هم ابهامات زیادتری ایجاد می‌شود. ۴۰ سال است که با بیماران مبتلابه ایدز کار می‌کنم، بارها امیدهایی برای کشف واکسن این بیماری در دنیا پیدا شد، اما بعد از مدتی معلوم شد که این‌طور نیست و هنوز واکسنی برای این بیماری در دنیا پیدا نشده است؛ در مورد آینده کرونا و بیماری کووید ۱۹ نیز هنوز هیچ امیدواری برای اثربخشی واکسن وجود ندارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.