انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
مراقب تله باش
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
عدالت یا عَداوت؟
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
واکسن می‌خریم
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 82470 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۹ - 00:24
آیا گشایش درراه است؟
ستاره صبح وعده‌های اقتصادی مقامات را بررسی می‌کند

آیا گشایش درراه است؟

اشاره: رئیس‌جمهور در جلسه هیئت‌وزیران گفت: «تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می‌شود که گشایشی اقتصادی در کشور به وجود می‌آید.» همچنین محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: «با علامت‌هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده‌ایم، در ماه‌های پایانی تحریم قرار داریم.» در همین حال رئیس‌کل بانک مرکزی شامگاه جمعه در شبکه 2 تلویزیون وعده کاهش قیمت ارز و همچنین بهبود اوضاع اقتصادی را خبر داد. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمال تصویب لوایح FATF وجود دارد و علاوه بر آن فروش اوراق نفت و عرضه اولیه بیشتر شرکت‌ها در بهابازار برای جذب نقدینگی سرگردان و ... احتمال دارد. آنچه مهم است این است که چگونه و چرا و به چه دلیل محمود واعظی گفته تحریم ماه‌های پایانی تحریم در حال گذراست. آیا منظور او این است که سه ماه دیگر که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می‌شود رأی نیاورده و جوبایدن می‌آید و تحریم‌ها را برمی‌دارد. گمانه‌زنی دیگر این است که قرار است از صندوق توسعه ملی برای معیشت مردم پول برداشته شود؟ مطالب بیشتر دراین‌باره را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در جلسه‌ی روز چهارشنبه‌ی هیئت‌وزیران اعلام کرد که در آخرین جلسه سران قوا که روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد برگزار شد، تصمیمات و نتایج مهمی گرفته شد که پس از به نتیجه رسیدن در هفته آینده و موافقت مقام معظم رهبری اعلام می‌شود که گشایشی اقتصادی در کشور به وجود می‌آید. روحانی درباره بهابازار داد و تأکید کرد: «در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود ان‌شاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، این طرح به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کنند و ما اعلام کنیم، گشایشی ازلحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهد آمد و دست دولت مقداری باز می‌شود.»

توضیحات معاون دفتر رئیس‌جمهور
معاون دفتر رئیس‌جمهوری گفت که وعده «گشایش اقتصادی» روحانی در هفته آتی، درباره‌ی لوایح مرتبط با FATF نیست‌.
به گزارش ایسنا، علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‏گرچه خبر مهم اقتصادی که ‎رئیس‌جمهور از آن سخن می‌گوید درباره‌ی لوایح مرتبط با FATF نیست، اما ای‌کاش آن‌ها که برخلاف نظر دولت و مجلس وقت، راه را بر آن بستند، دریابند که در گمانه‌زنی فعالان اقتصادی و شهروندان، تصویب لوایح چهارگانه و جای نداشتن در لیست سیاه FATF، «گشایش اقتصادی» محسوب می‌شود.»

پایان تحریم
از سوی دیگر رئیس دفتر رئیس‌جمهور نیز اعلام کرد: «با علامت‌هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده‌ایم، در ماه‌های پایانی تحریم قرار داریم.»
واعظی همچنین با اشاره به تحریم‌ها، گفت: «امیدواریم در ماه‌های آینده شرایط تحریمی کشور تغییر کند زیرا هدف آن‌هایی که ما را تحریم کردند تسلیم شدن ایران طی ۳ الی ۴ ماه بود اما الآن ۲.۵ سال گذشته و ما در این مدت علاوه بر اینکه تسلیم نشدیم، اتکا به خودمان نیز افزایش یافت. زندگی مردم سخت شده، اما چیزی متوقف نشده است؛ تحریم کنندگان فقط ایجاد مزاحمت کردند.»

بهابازار
اما موضوع این گشایش چیست؟ برخی به استناد سخنان روحانی در خصوص عرضه اولیه بهابازار، از عرضه اولیه مهم و تأثیرگذاری خبر دادند چراکه وی گفته است: «عرضه‌های اولیه در هفته آتی مهم است و از وزرای دولت تقاضا دارم که این مهم را انجام دهند که در یک عرضه ۶۲۰ و در عرضه دیگر ۷۶۳ میلیارد عرضه شد.» روحانی افزود: «از همه وزرا تقاضا می‌کنم عرضه‌های اولیه را انجام دهند. ان‌شاءالله شاهد یک تحول و تحرک بسیار خوب درزمینه مسائل اقتصادی خواهیم بود.» اما برخی دیگر معتقدند موضوع به حوزه بین‌الملل بازمی‌گردد چراکه رئیس‌جمهور از لفظ دست دولت مقداری بازخواهد شد، سخن گفته است.

FATF
شاید آشکارترین موضع‌گیری از آن نائب رئیس اتاق ایران و عضو شورای عالی بهابازار باشد که موضوع را مرتبط با FATF دانسته است، عدم تصویب عضویت ایران در این کنوانسیون، ایران را در لیست سیاه قرارداد و معاملات بانکی حتی با کشورهای دوست را ناممکن کرد. حسین سلاح ورزی در توییتی در این خصوص گفته است: «شایعه شده گشایش اقتصادی مورداشاره رئیس‌جمهوری، پذیرش FATF و آزاد شدن منابع ارزی بلوکه‌شده کشور در بانک‌های خارجی است، گرچه با پذیرش کامل FATF نیز ایران به‌صورت خودکار از لیست سیاه خارج نمی‌شود، اما اگر گره‌ای که با دست‌باز می‌شد را با دندان بازکنیم می‌شود گشایش؟»پذیرش FATF منتقدان فراوانی داشت و بسیاری از آن‌ها معتقد بودند عدم پذیرش هیچ تأثیری بر بازار ارز ایران و مراودات بین‌المللی در شرایط تحریم ندارد. حالا اما در ۵ ماه گذشته دلار از کانال ۱۴ هزار تومان به کانال ۲۳ هزار تومان در صرافی‌های بانکی ورود کرده است و بنا بر اعلام رسمی حتی منابع ایران در بانک‌های کره جنوبی بلوکه‌شده است. همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی بارها به کره جنوبی هشدار داده است که اگر پول‌های ایران را آزاد نکنند، درهای بازار به رویشان بسته خواهد شد اما هنوز اتفاق تازه‌ای نیفتاده است. حسین تنهایی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی نیز پیش‌تر در گفتگو با خبرانلاین حجم پول بلوکه‌شده ایران رابین ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار اعلام کرد.
در شرایط پیچیده کنونی استعفای برایان هوک، نماینده امریکا در امور ایران نیز از منظر بسیاری نشانه شکست سیاست تحریمی آمریکا دانسته شده است. با توجه به تعطیلی شنبه، یکشنبه پرماجرایی برای سیاست و اقتصاد ایران پیش روست. آیا دوشنبه نامش را در تاریخ ایران ثبت خواهد کرد؟

انتشار اوراق سلف نفت
مشرق نیوز نوشت: احتمالاً خبر خوش آقای روحانی، مربوط به انتشار اوراق سلف نفت باشد.
بر این اساس نفت خام ایران به‌صورت بشکه‌ای در بازار سرمایه عرضه خواهد شد، در این صورت عموم مردم می‌توانند به‌صورت بشکه‌ای نفت تولیدی پالایشگاه‌های ایران را خریداری کنند. از سوی دیگر با توجه به ماهیت اوراق سلف نفت خریداری‌شده مانند سهام معامله خواهد شد. کارشناسان اقتصادی معتقدند، منابع حاصل از عرضه نفت در بهابازار صرف احیای ساخت‌های نفتی-پالایشی و احتمالاً برطرف کردن جبران کسری بودجه خواهد شد. درواقع این روش یک نوع تأمین سرمایه برای زیرساخت‌ها محسوب خواهد شد و جذب نقدینگی مناسبی در پی خواهد داشت. همچنین برخی موضوع تضمین بازخرید این اوراق از سوی صندوق توسعه ملی در زمان سررسید را مطرح کرده‌اند. کارشناسان اقتصادی معتقدند گشایش اقتصادی اثرگذار نمی‌تواند ظرف یک هفته رخ دهد. از سوی دیگر در صورت تضمین خرید این اوراق از سوی صندوق توسعه ملی با نرخ مشخص نفت و ارز در زمان سررسید بایستی موانع صادرات نفت خام کشور برطرف شده باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.