انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
مجید مجیدی بافیلم «خورشید» در سودای شکار شیر ونیز!
راهبردهای اصلاح‌طلبان چیست؟
عملکرد مجلس یازدهم پس از 100 روز
قوانین جدید برای توسعه پایدار شهری
چرایی مخالفت شورای امنیت با بازگشت تحریم‌های لغوشده علیه ایران
ماشین کشتاری به نام کنکور
جزئیات بدهی 400میلیون پوندی بریتانیا به ایران
سفر غیرمنتظره ماکرون به عراق
اهداف راه‌اندازی کانال مالی ایران و سوئیس
کارنامه 100 روزه اصولگراترین مجلس
طرح گشایش اقتصادی؛ از حرف تا عمل
پشت صحنه برقراری روابط بحرین و امـارات با اسرائیل
یک‌تیر و دونشان آمریکا در نشست صلح افغانستان
آیت‌الله صانعی؛ مرجعِ خوش‌عاقبت
اصلاح قانـون انتخابات ریاست‌جمهوری؛ مغایر اصل 115 قانون اساسی
از این کوزه توقع شهد نباید داشت!
مزیت‌های رسیدگی به جرائم سیاسی در دادگستری به صورت علنی و با حضور هیأت منصفه
نقشه راه فعالیت در بورس در شرایط نزول شاخص‌کل
اولیا و معلم؛ دو بال مهم آموزش‌وپرورش
پیامدهای توافق «صلح ابراهیم» بر منطقه و انتخابات آمریکا
پیامد شکل‌گیری موج سوم کرونا در کشور
میراثی برتر از مدا‌ل‌های تختی
چرا مشروطه ایجاد شد؟
تلاش مشترک آی‌پک و اسرائیل برای انتخاب دوباره ترامپ
جفا به مهندس بازرگان در دولت اعتدال
دلایل نوسان در بازار ارز، سکه و سهام
رویکردهای نادرست در برابر بازار سرمایه
سهم دولت در اقتصاد کشور چقدر است؟
مغفول ماندن شخصیت‌های تأثیرگذار دفاع مقدس
روایتی غیرکلیشه‌ای از هشت سال دفاع مقدس
تعداد و درصد آرای 10 منتخب مرحله دوم مجلس
واکنش‌ها به فراخوان انتخابات 1400 آیت‌الله موسوی‌خوئینی‌ها
نغمه سر کن که جهان تشنه آواز تو بینم
سرانجام روند ریزش بورس
بیشتر
کد خبر: 82468 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۹ - 00:08
انفجار بیروت و احتمال دخالت خارجی در لبنان
ستاره صبح بررسی می‌کند

انفجار بیروت و احتمال دخالت خارجی در لبنان

اشاره: انفجار بزرگ عصر سه‌شنبه 14 مرداد در بندر بیروت، تاکنون دستکم ۱۵۷ کشته، بیش از پنج هزار زخمی و بیش از ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان بر جای گذاشته است. بنا بر اعلام مقام‌های لبنانی ۲۷5۰تن نیترات آمونیوم یا همان کودشیمیایی که در نزدیکی مواد انفجاری در انباری گمرکی در بندرگاه بیروت نگه‌داری می‌شدند، علت انفجار بوده و اتصالی برق، موادانفجاری را به آتش کشیده و نیترات آمونیوم را منفجر کرده است. این انفجار تقریبا نیمی از شهر را تخریب کرد و صدای آن تا شعاع 33 کیلومتر شنیده‌شده است. مرکز زلزله‌نگاری اردن گفته براثر این انفجار یک زلزله ۴.۵ریشتری ثبت کرده است. گفته‌شده قدرت انفجار به‌اندازه ترکیدن ۲۰۸تُن تی‌ان‌تی بوده و هنوز هم بوی گاز در سراسر شهر به مشام می‌خورد. این انفجار سومین انفجار بزرگ جهانی بوده و روزنامه کویتی الرای یک روز بعدازاین حادثه، برای تشبیه شدت انفجار بیروت به حمله‌های اتمی به شهر هیروشیما در جنگ‌جهانی دوم، تیتر یک خود را «بیروتشیما» قرار داد. کل ذخیره استراتژیک آرد و گندم و بخش وسیعی از ذخیره دارویی لبنان در این انفجار ازمیان‌رفته است. حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان، دوهفته در این کشور وضع اضطراری اعلام‌کرده و امنیت بیروت را به نظامیان سپرده است. فرماندار بیروت در تلویزیون با گریه این حادثه را «فاجعه ملی» خواند. اگرچه یک کمیته ویژه قرار است اعلام‌کند علت این حادثه چه بوده، اما برخی مفسران آن را با دادگاه ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان که قرار بود جمعه برگزار شود، بی‌ارتباط ندانسته‌اند. رهبران کشورهای مختلف ازجمله ایران اعلام‌کرده‌اند آماده‌اند به لبنان کمک کنند. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز این انفجار را محکوم کرده است. اما در این میان سفر امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه به بیروت و وعده او به مردم عصبانی برای ایجاد اصلاحات اساسی در لبنان تا یک ماه آینده، ازجمله موضوعات حاشیه‌ساز در این چند روز بوده و نوعی دخالت در امور داخلی لبنان عنوان‌شده است. روزنامه کیهان روز پنج‌شنبه انگشت اتهام حادثه را به‌سوی آمریکا و اسرائیل نشانه رفت. در همین ارتباط ستاره صبح در گفت‌وگو با دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل، ابعاد پیدا و پنهان بین‌المللی حادثه انفجار بیروت و احتمال مداخله سیاسی فرانسه در لبنان را بررسی کرد که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

بیش از ۶۰ تن هنوز بعد از گذشت چهار روز از انفجار مهیب که بندر بیروت را در هم کوبید، مفقود هستند و بیش از ۱۵۰ تن هم جان خود را ازدست‌داده‌اند. از بین این ۱۵۴ تن ۲۵ تن مجهول‌الهویه‌اند. تعداد زخمی‌ها نیز به بیش از ۵۰۰۰ تن رسیده که ۱۲۰ آن‌ها شرایط وخیمی دارند. همچنین سفارت سوریه در لبنان اعلام کرد، تعداد کشته‌های سوری تاکنون به ۴۳ تن رسیده و این آمار غیرنهایی است و سفارت برای انتقال اجساد به سوریه یا دفن در لبنان تسهیلات لازم را فراهم می‌کند. درعین‌حال وزارت خارجه هلند اعلام کرد، همسر سفیر هلند در لبنان در اثر شدت جراحات در اثر انفجار جان خود را از دست داد.

علت اصلی ماجرا چه بود؟
یکی از پرسش‌هایی که در طول چند روز گذشته از وقوع انفجار بسیاری از ذهن‌ها را به خود مشغول کرده این بوده که نیترات آمونیومی که در قلب بندرگاه بیروت ترکید و فاجعه به‌بار آورد، از کجا آمده بود؟ آن‌گونه که کانال خبری روزاروز در فضای مجازی نوشته، این ماده در کارخانه ازت روستاوی در شهر روستاوی گرجستان تولیدشده که نیترات آمونیوم را عمدتاً برای مصرف به‌عنوان کود کشاورزی تولید می‌کند. ظاهراً هفت سال پیش ۲۷۵۰ تن از تولیدات کارخانه را بار زدند تا به موزامبیک در آفریقا ببرند. کشتی «روسوس» که تابعیت مولداوی دارد اما از آن ایگور گرچوشکین سرمایه‌دار روس ساکن قبرس است، این بار را آورده بوده است. کارکنان کشتی هم دو نفر روس‌اند، ازجمله ناخدا، و هشت اوکراینی. در خصوص این‌که چرا در لبنان مانده، هنوز ابهام وجود دارد. برخی می‌گویند کشتی وسط راه خراب‌شده برخی هم می‌گویند مالک به ناخدا دستور داد در بیروت هم ماشین‌آلات سنگین بار بزنند اما  مسئولان بیروت گفتند ورود نیترات آمونیوم به لبنان ممنوع است. کشتی برای گذراندن بارش از آب‌های لبنان مجوز ندارد. ناخدا و ملوانان هم بر سر بارزدن ماشین‌های سنگین با مالک کشتی اختلاف پیدا کردند و گفتند کشتی گنجایش‌اش ندارد. درنتیجه مالک نپذیرفت و حقوق ملوانان را هم نداد. ملوان‌ها اعتصاب کردند و مالک هم کشتی را در بیروت ول‌کرد و رفت. صورت‌حساب نگهداری کشتی در بندر روز‌به‌روز سنگین‌تر می‌شد. کشتی و بارش توقیف شد و ناخدا و ملوانان تا وقتی پول بندر را نمی‌دادند، حق پیاده شدن از کشتی نداشتند. ناخدا و ملوانان‌اش  ۱۱ماه در کشتی زندانی بودند و به هر جا دست‌شان رسید نامه نوشتند که به داد‌شان برسند و عکسی را هم که می‌بینید برای‌شان فرستادند. سرانجام دولت لبنان ناخدا و ملوانان و سپس کشتی را آزاد اما بار کشتی را ضبط کرد. بار را در انبار انداختند و درش را بستند. سه سال، گمرک لبنان به دولت نامه نوشت که نیترات آمونیوم را از اینجا ببرید و اما جواب دادند که دادگاه باید حکم بدهد. گویا در دادگاه‌های لبنان هم مانند بقیه خاورمیانه، صادرشدن حکم دادگاه در دعواهای حقوقی، برای چندنسل از طرف‌های دعوا طول می‌کشد. و سرانجام درِ انبار نیترات آمونیوم بی‌صاحب را جوش می‌دادند که منفجر شد.

اهداف سفر امانوئل ماکرون
دکتر علی بیگدلی، تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح بابیان این‌که از زمان جنگ‌های صلیبی که پایگاه اصلی مسیحیان لبنان بوده، گفت: «در زمان جنگ جهانی اول که یک تقسیم‌بندی میان کشورها صورت گرفت و سوریه و لبنان از حکومت عثمانی در اختیار فرانسه قرار گرفت. فرانسوی‌ها روی لبنان خیلی حساسیت دارند و شاید بیشترین مهاجرین لبنانی در فرانسه زندگی می‌کنند.» بیگدلی در خصوص سفر مکرون به بیروت نیز گفت: «این سفر خواسته شخصی او نبوده و نهادهای قدرت در فرانسه و سایر کشورها نیز او را مجاب به انجام این سفر کردند. گفته‌شده که جمعی از مردم لبنان ازجمله یک زن اهل بیروت که تصویر در آغوش کشیدن او توسط امانوئل مکرون از رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد، از ماکرون و فرانسه خواسته‌اند که عنان کار در لبنان را به دست بگیرند. به‌هرحال لبنان این روزها حدود 185 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و هیچ نهاد مالی و اقتصادی جهان حاضر نیست به لبنان کمک کند. بنابراین مرارت اقتصادی باعث ایجاد مشکلاتی در ساختار قدرت لبنان شده و پیش‌بینی می‌شود با اولتیماتوم یک‌ماهه‌ای که مکرون به مقامات لبنانی داد، هدف اصلی‌اش این است که احتمالاً قانون اساسی لبنان را تغییر دهد.» این استاد دانشگاه در ادامه بابیان این‌که قانون اساسی کنونی لبنان که بر اساس فرقه‌های دینی تصویب‌شده و طبق آن باید رئیس‌جمهور مسیحی، نخست‌وزیر سنی و رئیس پارلمان شیعه باشد، ساخته‌وپرداخته فرانسه است، گفت: «هدف مکرون این است که قانون اساسی را تغییر دهد تا نه دیگر بر اساس گروه‌بندی‌های مذهبی، بلکه بر اساس شایسته‌سالاری و رأی‌گیری‌های دموکراتیک، مقامات این کشور انتخاب شوند. این کار تا حدود زیادی می‌تواند از مشکلات اصلی لبنان که به دلیل رانت‌های طایفه‌ای شکل می‌گیرد، بکاهد.»

تغییرات سیاسی اساسی
علی بیگدلی در ادامه گفت‌وگوی خود با ستاره صبح تأکید کرد: «درصورتی‌که این کار صورت بگیرد و قرار باشد گرایش‌های دینی از ساختار سیاسی و قانون اساسی کشور لبنان حذف شود، تا حدود زیادی می‌تواند به ضرر حزب‌الله لبنان تمام شود. بنابراین فرانسوی‌ها احتمالاً تصمیم دارند که برای کاستن از تبعات تغییرات سیاسی، نیروی نظامی در لبنان پیاده کنند و این موضوع می‌تواند درگیری‌هایی را در این کشور ایجاد کند و لبنان را به‌سوی ناامنی ببرد. ضمن آن‌که کشورهای دیگر ازجمله آمریکا، انگلیس و اسرائیل نیز از حضور فرانسه در لبنان حمایت کرده‌اند و بنابراین فرانسوی‌ها با پشتوانه قوی‌ای از جامعه جهانی وارد لبنان خواهند شد و احتمالاً دست به اقدامات جدیدی خواهند زد که سرنوشت لبنان را دچار تغییرات اساسی و بنیادین خواهد شد. موضوعی که بیشتر از سایر گروه‌ها می‌توان گفت به ضرر حزب‌الله خواهد بود.» این پژوهشگر روابط بین‌الملل در ادامه افزود: «اثبات دخالت داشتن و عمدی بودن حادثه در حال حاضر قدری مشکل است و باید منتظر ماند و دید نظر مقامات رسمی لبنان چه خواهد بود. ولی آنچه مهم است این است که مکرون بدون توجه به عمدی یا سهوی بودن حادثه، یک برنامه‌ریزی بلندمدت برای لبنان داشته و سفر او و اولتیماتوم یک‌ماهه‌ای که به مقامات لبنانی داده نشان می‌دهد که اگر حضور فرانسه در لبنان محقق شود و نیروی نظامی در خاک لبنان پیاده کند، وضعیت سخت و دشواری پیش خواهد آمد که به زیان ایران و حزب‌الله خواهد بود، زیرا حزب‌الله در محاصره‌ای قرار خواهد گرفت که پایان آن مشخص نیست. به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید در ادامه چه تحولاتی در لبنان رخ خواهد داد.»

آخرین تحولات از زبان استاندار
استاندار بیروت اعلام کرد: تا بدین لحظه هیچ کمکی به دست ما نرسیده و تصمیماتی در خصوص بستن برخی خیابان‌ها از بیم ریزش ساختمان‌ها وجود دارد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، مروان عبود، استاندار بیروت تأکید کرد: تا به این لحظه هیچ‌گونه کمکی دریافت نکرده‌ایم و ما بی‌وقفه با ارتش لبنان هماهنگ هستیم و اتاق عملیات مرکزی در شهرداری بیروت تحت عنوان «اتاق اضطراری پیشرفته» تأسیس‌شده و ما در حال پیگیری تمامی جزئیات هستیم. عبود خاطرنشان کرد: ما خانواده‌هایی که متحمل ضرر شده‌اند را رصد می‌کنیم، مخالفت‌هایی از سوی برخی خانواده‌ها برای ترک شهرشان وجود دارد و آن‌ها در برخی از اتاق‌های منازل آسیب‌دیده خود سکونت دارند و برخی نیز نزد نزدیکان خود زندگی می‌کنند. استاندار بیروت در ادامه افزود: ما در حال انجام یک بررسی جامع از تمامی ساختمان‌هایی هستیم که در معرض خطر ریزش قرار دارند و تصمیماتی در خصوص بستن تعدادی از خیابان‌ها ازجمله خیابان «الجمیره» از بیم ریزش برخی ساختمان‌ها اتخاذشده است و ما در اطراف آن‌ها منطقه حفاظتی ایجاد کرده‌ایم. عبود در خصوص عملیات جستجوی مفقودشدگان، تأکید کرد: ما شبانه‌روز به جستجوی خود ادامه می‌دهیم، گاهی اوقات شرایط فنی و ماهیت مکان‌ها روند جستجوی ما را کند می‌کند در غیر این صورت ماتحت هر شرایطی به‌صورت بی‌وقفه به فعالیت خود ادامه می‌دهیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.