انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82448 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۴ - 00:16
روایت وزیر بهداشت از گسترش ویروس کرونا در کشور
گزارش

روایت وزیر بهداشت از گسترش ویروس کرونا در کشور

اشاره: سعید نمکی در نشست ویژه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان در خصوص بررسی برگزاری آزمون‌های سراسری برگزار شد، گفت: باگذشت زمان و رسیدن فصل پاییز اوضاع کرونا بدتر خواهد شد. وی پیشنهاد داد که کنکور سراسری در محیط باز و با تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. او همچنین گفت: «زمانی که مرگ‌ومیر روزانه حدود ۳۰ نفر بود به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و مرگ سه‌رقمی در هفته‌ها و ماه‌های آینده را به ایشان گفتم.»البته رهبر انقلاب گفته‌اند که« معیار ستاد مقابله با کروناست».پس بنابراین درباره شیوع و مرگ و میر ستاد ملی کرونا قصور کرده که باید مورد سوال و پرسش قرار گیرد.حال باید دید که تصمیم نهایی ستاد مقابله با کرونا درباره برگزاری یا عدم برگزاری کنکور چه خواهد بود. گفتنی است که رئیس مجلس گفته که بهتر است کنکور درزمانی که هوا خنک می‌شود برگزار شود پیشنهادی که وزیر بهداشت آن را درست ندانست و گفت: اگر کنکور در تابستان برگزار نشود در پاییز و زمستان وضعیت کرونا بدتر خواهد شد.

ستاره صبح-

مصلحت‌اندیشی رهبر انقلاب 
دکتر نمکی تأکید کرد: مقام معظم رهبری الگوی کاملی از رهبری سیاسی، مذهبی، اجتماعی و فرهنگی در دنیا بروز دادند و برای کوچک‌ترین مسائل درون بیت، هم محبت و مصلحت‌اندیشی می‌کنند که چقدر با پروتکل‌های بهداشتی، منطبق است. اگر مقام معظم رهبری احساس کنند که کوچک‌ترین موردی ممکن است باعث شکسته شدن پروتکلی شود، پیشگام می‌شوند تا مبادا خدای‌ناکرده موجب رنجش یک شهروند ایرانی شود و من باید به ایشان بااین‌همه اعتمادی که کردند، جواب بدهم.

چیزی راحت‌تر از تعطیلی امور نیست
دکتر نمکی یادآور شد: برای وزیر بهداشت در شرایط کنونی بیماری، هیچ‌چیزی راحت از تعطیلی همه امور نیست. بنده در سه‌گانه محلت، اقتصاد و سلامت، در مقابل مصلحت و اقتصاد زانو زدم که پروتکل‌هایی تدوین کنم که امور کشور به‌گونه‌ای بچرخد که در تحریم‌ها، کمترین فشار به بخش اقتصاد وارد شود. همان زمان که تعداد مرگ‌ومیر روزانه کرونا در کشور به حدود ۳۰ نفر رسیده بود، به سمت تک‌رقمی شدن می‌رفتیم اما برای ما کاملاً واضح بود که هر نوع بازگشایی، ممکن است تبعاتی داشته باشد.

پروتکل، زره فولادی 
در مقابل کرونا نیست
وی گفت: پروتکل، زره فولادی در مقابل بیماری کرونا نیست. تهیه و ابلاغ پروتکل‌ها به معنی ختم به خیر شدن همه امور نیست. چنین چیزی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد بلکه با نوشتن و ابلاغ پروتکل‌ها، می‌خواهیم موارد بیماری را به حداقل برسانیم. برای وزیر بهداشت، بهترین مکانیزه این است که آمدوشد نباشد و کنکور برگزار نشود. وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر فقط بیماری کرونا را مدیریت نمی‌کنیم بلکه ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با کرونا را هم باید در نظر بگیریم. در هفته‌های پیش که در خصوص برگزاری آزمون دکترا جلساتی با وزارت علوم و سازمان سنجش داشتیم، گفتیم که تیم ما به‌عنوان ناظر بهداشتی برای اجرای پروتکل‌ها باید آماده باشند. دکتر نمکی افزود: معتقدم بین کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکترا تفاوت وجود دارد. ۳۲ سال است که معلم دانشکده پزشکی هستم و تعداد زیادی دانشجو و رزیدنت تربیت‌کرده‌ام اما در هیچ کجای دنیا برای تحصیلات تکمیلی، آسان نمی‌گیرند و حتماً با پروتکل‌ها، آزمون‌ها و مکانیزه خاصی، دانشجویان را می‌پذیرند.

نظارت ۵۴۰ ناظر بهداشتی 
در کنکور دکترا
وی خاطرنشان کرد: در مورد کنکور دکترا چون تعداد داوطلبان کمتر از سراسری و کارشناسی ارشد بود، با دوستان اتمام‌حجت کردیم که اگر این آزمون درست و منطبق با پروتکل‌ها اجرا نشود از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، جلوگیری خواهیم کرد. آنچه که بررسی کردیم با حضور ۵۴۰ ناظر بهداشتی در حوزه‌های امتحانی در کنکور دکترا، شاید تنها ۷ تا ۸ مورد مشاهده کردم که منطبق با پروتکل‌ها نبود و این خیلی ارزنده بود. آزمون دکترا از دید بنده به‌عنوان مسئول سلامت کشور، با حداقل نقص برگزار شد و اگر بتوانیم اجرای پروتکل‌ها را برای کنکور کارشناسی ارشد تشدید کنیم، تردید ندارم که این آزمون هم می‌تواند با کمترین نارسایی برگزار شود.»
دکتر نمکی گفت: برای وزیر بهداشت، بهترین حالت، تعطیل کردن همه امور است چون به نفع نظام سلامت است. اگر بین صدها هزار نفر داوطلب کنکور ۱۰ نفر هم گرفتار بیماری شوند، بار اضافی بر نظام سلامت، تحمیل می‌شود اما کنکور دکترا با کمترین نقص در پروتکل‌ها برگزار شد اما تیم برگزارکننده و ناظر کنکور دکترا ضعف داشتند که برگزاری مناسب این آزمون را به نحو مطلوبی اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.
کنکور سراسری سوهان روح مردم است
وی یادآور شد: کنکور سراسری مشکلی است که فقط به جسم فرزندان مردم در مورد کرونا لطمه نمی‌زند بلکه سال‌ها سوهان روح مردم کشور بوده است. چه مصیبتی برای خانواده‌ها هرسال وجود دارد که کلاس‌های کنکور و رفت‌وآمدها را باید تحمل کنند. سال ۹۵ که در سازمان برنامه‌وبودجه بودم، برآورد کردیم که حدود ۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از سبد خانوار، برای کلاس‌های کنکور، هزینه می‌شود و این بحث جدی است. کشاورز زاده و کارگر زاده‌ای که نمی‌تواند هزینه‌های کلاس‌های کنکور را پرداخت کند، حسرت آن را می‌خورد و بهداشت روان او فرسوده می‌شود.

نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل‌ها 
دکتر نمکی تأکید کرد: یکی از نمایندگان گفت که آیا وزارت بهداشت برگزاری کنکور سراسری امسال را تضمین می‌کند؟ خیر برای هیچ‌کدام از آزمون‌ها نمی‌توانیم تضمین کنیم که پروتکل‌ها، کاملاً رعایت شود اما می‌توانیم حداکثر نظارت را داشته باشیم. اگر مجلس و ستاد ملی مقابله با کرونا، تصمیم برگزاری کنکور سراسری داشته باشند، آمادگی نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل‌ها راداریم اما این بدان معنی نیست که کوچک‌ترین عارضه‌ای اتفاق نیفتد. امسال فرزند بنده نیز یکی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد است و بنده هم پدر هستم و برای فرزندم، دلهره دارم. ضمن اینکه فرزند من از VIP استفاده نمی‌کند. هیچ کجای دنیابین دوره‌های آموزش عالی به‌ویژه در تحصیلات تکمیلی، گسست ایجاد نمی‌کنند چون آن‌ها سرمایه‌های ملی هستند که باید به بازار کار و تحقیقات بروند. زمانی که مرگ‌ومیر روزانه حدود ۳۰ نفر بود به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و مرگ سه‌رقمی در هفته‌ها و ماه‌های آینده را به ایشان گفتم. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در فصل پاییز، احتمال همزمانی آنفلوآنزا و کرونا، بیش از ۸۰ درصد است.

به تعویق انداختن کنکور کار درستی نیست
وی خاطرنشان کرد: باوجود احتمال سخت بودن شرایط فصل پاییز پس یا نباید کنکور سراسری را برگزار کنیم یا به تعویق انداختن آن به امید روزهای بهتر، کار درستی نیست و باید آن را برگزار کنیم. از سویی بلاتکلیفی، داوطلبان کنکور سراسری را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن اضطراب، ضعف سیستم ایمنی بدن و گرفتار شدن به کرونا را در پی خواهد داشت و باید زودتر تصمیمی در مورد برگزاری کنکور سراسری بگیریم. از دید بنده، با تمهیدات بیشتر و تقویت تعداد ناظران بهداشتی و مجریان، می‌توانیم کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم. وی خاطرنشان کرد: باید به تعداد داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، پک‌های بهداشتی پیش‌بینی کنیم. در مورد کنکور کارشناسی ارشد اگر دوستان تصور می‌کنند که تعویق آزمون برای فراهم شدن فضای بهتر در کشور ازنظر بیماری به مصلحت می‌باشد، خطا است و بنده چنین پیش‌بینی از آینده بیماری ندارم و هیچ عقل سلیمی این را نمی‌گوید اما می‌توانیم با تشدید تمهیدات، کنکور کارشناسی ارشد را برگزار کنیم.

نمی‌توانیم باجان فرزندان مردم بازی کنیم
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: باید برای برگزاری کنکور سراسری، از فضای باز و ورزشگاه‌ها استفاده، تلفن و اینترنت را در زمان برگزاری آزمون قطع و پک‌های بهداشتی برای داوطلبان به مقدار کافی پیش‌بینی کنیم اما نمی‌توانیم با تردید باجان فرزندان مردم بازی کنیم. در مورد برگزاری کنکور سراسری، مردد هستم و هیچ‌گاه هم این‌قدر محکم نگفته‌ام. به‌عنوان متولی سلامت کشور اگر در آخرین لحظات احساس کنم که سلامت داوطلبان به مخاطره می‌افتد، ایستادگی می‌کنم و تصمیمم را صریح اعلام می‌کنم.

چهار مرحله حیاتی در کنکور
وزیر بهداشت در پایان گفت: برای کنکور سراسری باید چهار مرحله حیاتی یعنی زمان قبل از ورود داوطلبان به حوزه‌های امتحانی، زمانی که خانواده‌ها پشت در حوزه‌ها حضور دارند، زمان برگزاری آزمون و زمان ترک داوطلبان را مدیریت کنیم. پیشنهاد بنده این است که سازوکار مدیریت برگزاری کنکور سراسری بازتعریف شود و جلسه کارشناسی مبسوط‌تری در این زمینه فردا برگزار شود چون هیچ‌کس راضی به لطمه وارد شدن به مردم نیست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.