انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82443 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۲ - 23:24
تیم 2هزار نفری مشاوران بایدن در برابر ترامپ
گزارش خبری تحلیلی

تیم 2هزار نفری مشاوران بایدن در برابر ترامپ

اشاره: این روزها جو بایدن و دونالد ترامپ در حال آماده شدن برای ماراتن انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر هستند و این دو از هیچ فرصتی برای مورد سؤال قرار دادن یکدیگر دست نمی‌کشند. در آخرین جنگ لفظی بین این دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ در توییتر خود نوشت: «چهار سال پیش اوباما را شکست دادم، او سخت‌تر از هیلاری کلینتون حقه‌باز کار کرد ولی ما بار دیگر او و جو بایدن خواب‌آلود را شکست خواهیم داد!» جو بایدن هم شنبه‌شب در توییتر خود به جنگ ترامپ رفت و نوشت: «گلف بازی کردن‌های آخر هفته کافی است، آقای رئیس‌جمهور! کارت را انجام بده!» این در حالی است که مجله سیاسی اقتصادی «فارین پالیسی» در گزارشی اختصاصی نوشته که تیم مشاوره معاون پیشین رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه‌ی سیاست خارجی و امنیت ملی به 2 هزار نفر گسترش‌یافته است. این مشاوران در قالب 20 گروه مجزا به بررسی موضوعات مختلفی مانند امنیت ملی، کنترل تسلیحات، دفاع، مسائل اطلاعاتی و... می‌پردازند.

ستاره صبح-

جو بایدن در توییتر نوشت: «مزایای افزایش‌یافته بیکاری برای میلیون‌ها نفر، در عرض یک‌شب به پایان رسیده است. ما برنامه آزمایش ملی مؤثر یا برنامه‌ای برای کنترل ویروس نداریم. کارکنان سلامت ما هنوز از تجهیزات حفاظت شخصی کافی برخوردار نیستند. گلف بازی کردن‌های آخر هفته کافی است، آقای رئیس‌جمهور! کارت را انجام بده!» وی همچنین نوشت: «اگر ما چهار سال دیگر در کاخ سفید به دونالد ترامپ اجازه حضور بدهیم، او برای همیشه شخصیت این کشور را تغییر خواهد داد. نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین چیزی اتفاق بیفتد.»

تیم 2هزارنفری مشاوران
فارن پالسی نوشت: اگر جو بایدن برنده شود، برخی از کارشناسان برتر سیاست خارجی در تیمش حضور دارند که می‌توانند برای مشاغل ارشد و میانی در دولت مورداستفاده قرار گیرند. به گفته مسئولان کمپین بایدن، تیمی که به معاون پیشین رئیس‌جمهور آمریکا در زمینه‌ی سیاست خارجی و امنیت ملی به‌صورت غیررسمی مشاوره می‌دهد به 2 هزار نفر گسترش‌یافته است. ازجمله می‌توان به 20 گروه کاری اشاره کرد که به موضوعات متنوعی از امنیت ملی گرفته تا کنترل تسلیحات، دفاع، مسائل اطلاعاتی و امنیت ملی می‌پردازند. گفتنی است، یک لیست از روسای این گروه‌ها به دست فارین پالیسی رسیده است. این گروه‌های مشاوره به بایدن مشورت می‌دهند که چگونه به دنبال تدوین برنامه‌های سیاست خارجی خود باشد و در راستای تصحیح بحث‌انگیزترین سیاست‌های خارجی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده گام بردارد. ازجمله به بایدن می‌گویند که در صورت پیروزی در نوامبر چطور در زمینه‌ی اموری همچون پناهندگان عمل کند. همچنین به نظر می‌رسد که در صورت برنده شدن بایدن، مشاوران پشت پرده‌ای همچون الی راتنر، متخصص آسیای شرقی و دانیل بنایم، متخصص خاورمیانه که روابط عمیقی با بایدن دارند در پست‌های برتر و میانی پنتاگون قرار بگیرند و سیاست‌های آمریکا را تحت تأثیر قرار دهند.

سیاست، دفاع و امنیت
بنایم و راتنر ازجمله 49 رؤسای کارگروه‌هایی هستند که به‌عنوان دروازه‌بانان جامعه‌ی وسیع‌تری عمل می‌کنند که در زمینه‌ی سیاست خارجی، دفاع و امنیت داخلی و ملی فعال هستند، یعنی کسانی که در حال تغذیه ایده‌ها و مقالات سیاست‌گذاری هستند. مقامات آشنا با گروه‌های مشاوره می‌گویند که این افراد بخشی رسمی از کارزار انتخاباتی نیستند بلکه به‌موازات کار خودشان مشغول ارائه‌ی مشاوره غیررسمی به بایدن و تصمیم گیران اصلی کمپین وی به‌صورت داوطلبانه هستند. افرادی که به‌صورت غیررسمی به تیم بایدن مشاوره می‌دهند قبلاً در دولت، اتاق‌های فکر، پست‌های مشاوره‌ای و صنعت دفاعی کشور فعال بوده‌اند. همچنین آنان شامل مقامات ارشد سابق دولت اوباما در وزارت خارجه، وزارت دفاع و وزارت امنیت داخلی هستند. پیش‌ازاین، پولیتیکو گزارش داده بود که کمپین بایدن تیمی متشکل از حداقل 1000 کارشناس امنیت ملی را در 20 کارگروه ایجاد کرده است. هر یک از این گروه‌های کاری شامل زیرگروه‌های مختلفی هستند که به  موضوعاتی همچون درگیری اسرائیل و فلسطین، کمک‌های بشردوستانه و پناهندگان می‌پردازند. گفتنی است، ایده‌ها و توصیه‌ها سپس برای یک حلقه درونی کوچک از وفاداران بایدن شامل افرادی همچون آنتونی بلینکن، جیک سالیوان، اریل هایینز، برایان مک کوئین و جولی اسمیت ارسال می‌شود و به‌احتمال‌زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ناامیدی از ترامپ
البته اینکه واقعاً با این توصیه‌ها چه‌کار می‌کنند، مشخص نیست. به‌طور مثال یکی از مقامات که با گروه‌های کاری تعامل دارد، گفت: کارگروه هیچ سیاستی را در زمینه‌ی تصمیم‌گیری‌های واقعی اتخاذ نمی‌کند، اما این گروه‌ها بر این کارزار عظیم نظارت دارند و هرروز به بحث و بررسی مسائل مختلف می‌پردازند. ساختار تیم سیاست خارجی بایدن از بسیاری جهات به دنبال پیروی از روند تصمیم‌گیری سنتی بین بخشی است که قبلاً در شورای امنیت ملی وجود داشت و ترامپ آن را برچید و در عوض تصمیم‌گیری در مورد مسائل اصلی را به حلقه وفاداران رئیس‌جمهور، افراد وابسته به خارج از کشور و اعضای خانواده‌اش محدود کرد. اما چندین کارشناس سیاست خارجی دموکرات که با کمپین بایدن در تماس بوده‌اند، می‌گویند که روند فعلی نیز مبهم است و سخت است بدانیم که آیا توصیه‌های ارائه‌شده توسط مشاوران ارشد بایدن واقعاً موردتوجه قرار می‌گیرند یا خیر. از سوی دیگر، یکی از اعضای کارگروه‌ها گفت: وضعیت فعلی مشاوره به بایدن مانند یک دولت سازمان‌یافته، سلسله مراتبی و بوروکراتیک است. وی گفت: یك هدف اصلی این است كه مردم احساس كنند در تصمیم‌گیری‌ها به آن‌ها توجه شده است. هدف دیگر این است که زمینه‌ای فراهم شود تا کسانی که امیدوارند در دولت بایدن جایگاهی داشته باشند، خودشان را نشان دهند. مهم اینکه، برخی از کارشناسان سیاست خارجی که از سیاست خارجی آمریکا تحت رهبری دولت ترامپ ناامید شده‌اند، مشتاقانه آماده کمک به هرکسی که در انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها پیروز شود، هستند. به‌طور مثال، مشاوران سابق ترامپ همچون سناتور الیزابت وارن و پیت باتیگیگ به تیم مشاوران دائم و داوطلب سیاست خارجی بایدن پیوسته‌اند.

پیشتازی جو بایدن
مطابق نظرسنجی‌های منتشرشده در این ماه، ترامپ در حال حاضر حداقل با شش امتیاز از بایدن عقب است و کاندیدای دموکرات با چندین امتیاز در ایالت‌های کلیدی ازجمله میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا پیشتاز است. اگر بایدن برنده شود، طبق گفته چندین نفر که در کارگروه‌ها فعالیت دارند، انتظار می‌رود که بسیاری از افراد فعال در این کارگروه‌ها به مناصبی دست یابند. گفتنی است، گروه‌های کاری گوناگونی در حال حاضر وجود دارند که مناطق مختلف جهان را پوشش می‌دهند. همچنین باید گفت که کمی بیش از نیمی از 49 نفر روسای کارگروه‌های تیم سیاست خارجی بایدن زن هستند. اولویت‌های بایدن نشان می‌دهد که او به دنبال محافظت از پناهندگان و تقویت توجه به حقوق بشر است. همچنین از سوی او، یک کارگروه برای بازسازی روابط آمریکا با سازمان ملل اختصاص داده‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.