انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سرانجام پس از پنج روز نتایج نهایی پنجاه‌ونهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شد
جدال جامعه مدنی با شارلاتانیسم و پوپولیسم
تأمین بودجه تولید و توزیع واکسن کرونا برای مردم جهان
آیا «دیپلمات دیپلمات‌ها» وزیر خارجه آمریکا می‌شود؟
کدام کشور برنده جنگ قره‌باغ است؟
تقلب؛کلید واژه ترامپ و بایدن
عقب‌نشینی ارمنستان مقابل آذربایجان در قره‌باغ
پیش‌بینی تقلب در انتخابات آمریکا
چشم‌انداز روابط آمریکای بایدن با جهان
مرور نقش و تأثیر ایران بر انتخابات آمریکا در گذر زمان
آیا در آمریکا کودتا در راه است؟
تقابل دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر نتیجه انتخابات
بن‌بست انتقال قدرت در آمریکا
فرمول محاسبه آمار واقعی مبتلایان و فوتی‌های کرونا در کشور
ادعاهای تازه پادشاه عربستان‌سعودی علیه ایران
برنامه‌های جو بایدن بعد از ورود به کاخ‌سفید
موانع بازگشت بایدن به برجام
سفر مخفیانه نتانیاهو به عربستان
بحران سیاسی و آشوب در پرو
نگاه جو بایدن به آمریکا ، جهان و ایران چگونه است؟
اولتیماتوم چین به غرب بر سر هنگ‌کنگ
زنان، حامیان برجام و طرفداران محیط‌زیست در پست‌های کلیدی دولت فدرال قرار گرفتند
میراث ترامپ برای بایدن چیست؟
بازتاب ترور شهید فخری‌زاده در محافل و رسانه‌های بین‌المللی
تیم ارتباطات و رسانه‎ای کاخ‌سفید در دستان هفت زن
بیشتر
کد خبر: 82433 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۱ - 00:30
واکنش‌ها به پیشنهاد ترامپ برای تعویق انتخابات ریاست جمهوری
گزارش خبری تحلیلی

واکنش‌ها به پیشنهاد ترامپ برای تعویق انتخابات ریاست جمهوری

اشاره: همه‌گیری ویروس کرونا و نگرانی‌ها نسبت به سلامت عموم مردم موجب شده تا فرمانداران شش ایالت کالیفرنیا، یوتا، هاوایی، کلرادو، اورگان و واشنگتن اعلام کنند که قصد دارند انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر را از طریق برگه‌های پستی برگزار کنند. در این روش برگه‌های رأی‌گیری از طریق پست به تمامی واجدان شرایط رای‌دهی ارسال خواهد شد و در روز انتخابات باید این برگه‌ها برگردانده شود؛ هرچند که امکان رأی دادن حضوری هم تحت شرایطی محدود در این ایالت‌ها وجود خواهد داشت. اما منتقدان رأی‌گیری پستی معتقدند که در این نوع رأی‌گیری این احتمال وجود دارد که واجدان بیشتر از یک‌بار رأی دهند. دونالد ترامپ هم که مدت‌هاست به رأی‌گیری پستی اعتراض می‌کند و چنین رأی‌گیری را مستعد تقلب می‌داند، روز پنج‌شنبه در توییتی نوشت: «رأی‌گیری از طریق پست، انتخابات ماه نوامبر را به نادرست‌ترین و جعلی‌ترین انتخابات در تاریخ آمریکا که شرمساری بزرگی برای این کشور است، بدل خواهد کرد.» او همچنین در توییت خود خواست که برگزاری انتخابات تا زمانی که مردم بتوانند «به‌درستی، با امنیت و ایمنی» رأی دهند، به تعویق بیفتد. موضوعی که با واکنش منفی چهره‌های سیاسی ارشد هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه مواجه شده است. گفتنی است مطابق قوانین ایالات‌متحده، تغییر تاریخ انتخابات در اختیار کنگره است که هم‌اکنون اکثریت آن در اختیار دموکرات‌هاست و باید منتظر ماند و دید چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر وضع به همین منوال پیش برود، ترامپ بازنده انتخابات خواهد بود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

سناتور برنی سندرز در واکنش به توئیت ترامپ درباره به تأخیر افتادن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که ما نمی‌خواهیم انتخابات به تأخیر بیفتد. به گزارش خبرگزاری فاکس نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توئیتی نوشته بود که می‌خواهد تا زمانی که مردم در امان باشند و سلامت آن‌ها حفظ شود، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق بیفتد. اما برنی سندرز، سناتور آمریکایی به این توئیت واکنش نشان داد و گفت: «نه آقای رئیس‌جمهور! ما نمی‌خواهیم انتخابات به تأخیر بیفتد. مردم آمریکا از استبداد، دروغ‌های شما و نژادپرستی شما خسته و بیمار هستند. سوم نوامبر ۲۰۲۰ دموکراسی پیروز می‌شود و ریاست جمهوری فاجعه‌بار شما پایان می‌یابد. بای بای!»

اظهارات مایک پمپئو
کمی پی از آنکه ترامپ ایده به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مطرح کرد، وزیر خارجه این کشور گفت که وزارت دادگستری احتمالاً آن را بررسی می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان جلسه کنگره به سؤال درباره توئیت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری درباره به تأخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که قرار است در نوامبر برگزار شود، بسیار محتاطانه پاسخ داد و گفت: من نمی‌خواهم وارد یک قضاوت حقوقی شوم. درنهایت، وزارت دادگستری است که درباره این مسئله به تعیین و تکلیف حقوقی می‌پردازد. سناتور تیم کین، در جریان جلسه کمیته روابط خارجی سنا از پامپئو پرسید که چگونه ترامپ اختیار به تعویق انداختن انتخابات را همان‌طور که در توئیتش نوشته بود، دارد.

اختیار رئیس‌جمهور
تحلیلگران حقوقی می‌گویند، رئیس‌جمهوری حق و اختیار به تأخیر انداختن انتخابات را ندارد و این سناتور روز پنجشنبه به این نکته اشاره کرد که کنگره می‌تواند تاریخ را تغییر دهد اما قانون اساسی تصریح می‌کند که دوره ریاست جمهوری در ژانویه پایان می‌یابد. اما این مسئله که پامپئو رسیدگی به این مسئله را به وزارت دادگستری ارجاع داده خود یک مؤلفه دیگر درباره این پیشنهاد در به تأخیر انداختن انتخابات است. وزیر خارجه آمریکا به این مسئله اشاره نکرد که این وزارت خانه چه نقشی در به تأخیر انداختن انتخابات دارد و تنها گفت که انتخابات باید به‌صورت قانونی برگزار شود. وی بدون آنکه به سؤال این سناتور در کمیته روابط خارجی سنا درباره اینکه ترامپ چطور می‌تواند به‌صورت قانونی باعث تأخیر در روند برگزاری انتخابات شود، پاسخ درستی بدهد، گفت: ما خواهان برگزاری انتخاباتی هستیم که همه به  آن اعتماد داشته باشند. این روند بایستی به‌صورت قانونی برگزار شود.

مخالفت جمهوری خواهان
رهبران جمهوری خواهان در کنگره آمریکا با پیشنهاد دونالد ترامپ برای تعویق انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کرده‌اند. گفتنی است پس از آن‌که دونالد ترامپ روز پنجشنبه با ابراز مخالفت با رأی دادن غیابی شهروندان از طریق پست به‌جای حضور پای صندوق‌های رأی، خواهان تعویق انتخابات شد، اما بعضی ایالت‌ها قصد دارند به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و نگرانی‌های بهداشتی،‌ امکان رأی دادن پستی را تسهیل کنند؛ چهره‌هایی مانند سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا و کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ازجمله افرادی هستند که با تعویق انتخابات مخالفت کرده‌اند.

مخالفت با تعویق
سناتور میچ مک کانل در یک مصاحبه گفت:‌ «هیچ‌وقت در تاریخ این کشور، چه در زمان جنگ، چه رکود اقتصادی یا جنگ داخلی، ما مجبور به تعویق یک انتخابات فدرال نشده‌ایم. امسال هم بار دیگر راهی پیدا می‌کنیم که سوم نوامبر رأی دهیم.» سناتور جمهوری‌خواه، لیندسی گراهام هم تعویق انتخابات را فکر مناسبی ندانست. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کمتر از ۱۰۰ روز دیگر در سوم نوامبر، سیزدهم آبان برگزار می‌شود. طبق قوانین آمریکا، انتخابات در سه‌شنبه پس از اولین دوشنبه ماه نوامبر برگزار می‌شود و تغییر تاریخ انتخابات در اختیار کنگره است. ترامپ که مخالف رأی دادن پستی است، می‌گوید این کار احتمال مخدوش شدن انتخابات را افزایش می‌دهد. او با اشاره به نگرانی‌ها از حضور مردم پای صندوق رأی به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا، پیشنهاد کرد انتخابات به زمانی موکول شود که مردم بتوانند «به‌طور درست و در امنیت» رأی دهند.

دخالت در انتخابات؟
بااین‌حال، ترامپ در سخنانی در بعدازظهر پنجشنبه، گفت نمی‌خواهد انتخابات را به عقب بیندازد. ترامپ گفت:‌ «من تعویق نمی‌خواهم. می‌خواهم انتخابات برگزار شود ... ولی نمی‌خواهم که مجبور شویم سه ماه صبر کنیم بعد تازه بفهمیم برگه‌های رأی گم شده‌اند و انتخابات بی‌معنی بوده است.» او گفت که نمی‌خواهد شاهد یک انتخابات مغشوش باشد. ترامپ گفت:‌ «اگر این انتخابات برگزار شود، دستکاری‌شده‌ترین انتخابات تاریخ خواهد بود.» ترامپ در توییتر هم نوشت که انتخابات پستی دخالت خارجی در انتخابات آمریکا را تسهیل می‌کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.