انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82431 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۱۱ - 00:15
وضعیت در شرق و جنوب شرقی پایتخت وخیم‌تر از دیگر مناطق است
فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران:

وضعیت در شرق و جنوب شرقی پایتخت وخیم‌تر از دیگر مناطق است

ویروس کرونا همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد و بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت شیوع این ویروس آن‌قدر شتاب گرفته که ظرف 6 هفته گذشته تعداد مبتلایان آن در جهان دو برابر شده و به عدد ۱۷ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۱۰۵ نفر رسیده است. متأسفانه این پدیده شوم در ایران نیز جریان دارد و به گفته ایرج حریرچی از هر 5 فوتی در کشور یک مورد براثر ابتلا به کرونا است. نگرانی این است که برگزاری کنکور سراسری و ارشد و همچنین برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم بر تعداد مبتلایان و فوتی‌ها بیفزاید؛ هرچند ستاد مقابله با کرونا اجازه برگزاری مراسم را به‌صورت مشروط صادر کرده، اما مردم باید بدانند که بهترین راه برای در امان ماندن از ابتلا به این ویروس، در خانه ماندن و رعایت فاصله فیزیکی 1.5 تا 2 متری در صورت حضور در مراسم‌ها است. اکنون وظیفه حفظ جان مردم بر عهده ستاد مقابله با کرونا است که در روزهای آینده چه تصمیماتی اتخاذ می‌کند تا خدای‌نکرده پس از پایان دهه اول محرم شاهد افزایش مبتلایان و فوتی‌ها نباشیم. گفتنی است که متخصصان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که ‌موج دوم کرونا خطرناک‌تر از موج اول آن است. همچنین روز گذشته فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران، به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت شیوع بیماری در پایتخت پرداخت که در ادامه گزیده‌ای از آن را می‌خوانید.

ستاره صبح-

دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران روز گذشته در وبینار بین‌المللی بررسی روند بالینی و تشخیصی اپیدمیولوژیک کرونا در ایران و اروپا به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت شیوع بیماری در پایتخت و اقدامات مدیریتی و اجرایی برای کنترل آن پرداخت. وی از جمع‌آوری اطلاعات ۵۰ هزار بیمار ترخیصی در تهران خبر داد و افزود: نانوایی‌ها در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آسیب‌پذیرترین صنف شناخته‌شده‌اند و بعد از آن‌ها، سوپرمارکت‌ها این وضعیت را دارند. طبق نظرسنجی اخیری که با همکاری شهرداری تهران انجام شد، ۷۳ درصد مردم معتقدند ویروس کرونا در تهران ضعیف نشده است. همچنین بخش قابل‌توجهی از والدین اعلام کردند در صورت بازگشایی مدارس، فرزندانشان را به کلاس درس نمی‌فرستند. فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با یادآوری این‌که طبق مطالعات بخش قابل‌توجهی از مردم از رفتن به مساجد در زمان شیوع، امتناع می‌کنند، گفت: بسیاری از افراد معتقدند در مکان‌های عمومی، وضعیت بهداشتی مطلوب نیست. همچنین 52 درصد مردم موافق هستند پارک‌ها، آرایشگاه‌ها و مراکز تفریحی و ورزشی همچنان بسته بمانند که این آمار نسبت به اسفندماه کاهش داشته و روند عادی‌سازی را نشان می‌دهد. همچنین ۵۶ درصد مردم ابراز کردند به علت طولانی شدن اپیدمی ملاحظات را کمتر رعایت می‌کنند که این نکته قابل‌توجهی است. 
زالی بابیان اینکه در تهران بالغ‌بر ۴۴ درصد مردم برای کار و خریدهای روزانه تردد می‌کنند، گفت: بخش زیادی از مردم معتقدند فاصله‌گذاری اجتماعی در حمل‌ونقل عمومی قابلیت اجرا ندارد. وی در ادامه ضمن تشریح برخی از خصوصیات جمعیتی و اقتصادی پایتخت، عنوان کرد: بالاترین جمعیت کشور در استان تهران و به‌طور خاص در شهر تهران است که توزیع جمعیتی، فرهنگی و اقتصادی کاملاً متفاوتی در مناطق ۲۲ گانه پایتخت حاکم است. حاشیه‌های شهر در قسمت‌های شرقی، جنوبی و غربی استان تهران یکی از چالش‌های استقرار یک شبکه بهداشتی عدالت محور هستند.
  
۹۰۰ هزار نفر از متروی تهران استفاده می‌کنند
فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران ادامه داد: در حال حاضر در تهران روزانه بالغ‌بر ۹۰۰ هزار نفر از مترو و یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند که جمعیتی معادل ۲ استان است.

روزانه جمعیتی معادل ۱ استان وارد شهر تهران می‌شوند
زالی از ورود روزانه بالغ‌بر ۴۰۰ هزار خودرو به شهر تهران از بخش غربی استان خبر داد و افزود: جمعیت شناور در روزهای اخیر بالغ‌بر یک‌میلیون نفر گزارش‌شده است؛ یعنی معادل جمعیت یک استان روزها وارد شهر و شب‌ها از شهر خارج می‌شوند.
 
وضعیت نگران‌کننده شیوع بیماری کرونا در تهران
وی با یادآوری  منحنی سینوسی ابتلای روزانه و مرگ‌ومیر در تهران، عنوان کرد: وزارت بهداشت شهرهای کشور را ازلحاظ میزان ابتلا، بستری، مرگ‌ومیر با معدل سازی از شاخص‌های مربوطه مورد تحلیل قرار داده است که بر اساس این شاخص‌ها شرایط شهر را اعلام می‌کنند؛ استان و شهر تهران در روزهای اخیر در شرایط قرمز قرارگرفته است.  زالی از ثبت بالاترین میزان مرگ‌ومیر در پایتخت در ۲۸ اسفندماه خبر داد و افزود: در ۱۱ فروردین هم موجی از مرگ‌ومیر را تجربه کردیم که روند کاهشی را در پیش گرفت و اخیراً مجدداً رو به افزایش است. این شرایط در تعداد بستری‌ها نیز صادق است.

 بیشترین آمار بستری در دو هفته اخیر به گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال تعلق دارد
 وی در خصوص توزیع نسبی گروه‌های سنی افرادی که در تهران از ابتدای اسفندماه بستری شدند، اظهار داشت: بیشترین گروه سنی بستری، افراد بین ۵۰ تا ۵۹ سال و گروه دوم افراد بین ۳۰ تا ۳۹ سال بود، اما در دو هفته اخیر شاهد افزایش بستری گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال هستیم. همچنین ۵۸ درصد آمار بیماران بستری را آقایان تشکیل می‌دهند.
زالی با یادآوری این‌که از مجموعه بیمارانی که تا ۵ مردادماه در تهران بستری شدند، ۶۱ درصد ترخیص شدند و تاکنون ۷, ۷ درصد از بیماران فوت کرده‌اند، گفت: ۲۱ درصد آمار فوتی‌ها در گروه سنی ۹۰ سال به بالا و ۱۸ درصد در گروه سنی ۸۰ تا ۸۹ سال رخ‌داده است. بالاترین میزان فوتی بین گروه سنی ۷۰ تا ۷۹ سال و بعد ۶۰ تا ۶۹ سال بوده است و در گروه‌های سنی پایین‌تر میزان کمتری از مرگ‌ومیر را شاهد بودیم.

بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی استان
او از جمع‌آوری اطلاعات ۵۰ هزار بیمار ترخیصی در تهران خبر داد و افزود: بالاترین میزان ابتلا در مناطق شرقی و جنوب شرقی گزارش‌شده است. در این مناطق شرایط اجتماعی، اقتصادی و امکاناتی متفاوتی نسبت به سایر مناطق مشاهده می‌شود.

ممکن است تا سه سال آینده جهان درگیر این اپیدمی باشد
فرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران در خصوص آینده کشور و کنترل بحران کووید-۱۹ هم تصریح کرد: با توجه به اینکه تولید واکسن و داروی درمان این بیماری در آینده نزدیک در دسترس نخواهد بود، باید مدل زندگی مطابق با آن را فراگرفت و همچنان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در دستور کار قرار داد.زالی بابیان اینکه حداقل تا سه سال آینده عرصه جهانی با این پدیده روبه‌رو خواهد بود، ادامه داد: در دنیا و در کشور با مدیریت یکپارچه، اتکا به شواهد و مستندات علمی، بهره جستن از تجارب کشورهای موفق و توجه به توصیه‌های اکید و مؤثر سازمان بهداشت جهانی می‌توان تا حد زیادی این مشکل را کنترل کرد.

عبور تعداد جان‌باختگان کرونا از مرز ۱۶.۵ هزار نفر
دکتر سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته گفت: از روز پنجشنبه تا جمعه (۱۰ مرداد ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۶۷۴ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که ۱۵۲۳ نفر از آن‌ها بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کووید- ۱۹ در کشور به ۳۰۴ هزار و ۲۰۴ نفر رسید. همچنین متأسفانه در طول این مدت، ۱۹۷ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۶ هزار و ۷۶۶ نفر رسید.وی بابیان اینکه خوشبختانه تاکنون ۲۶۳ هزار و ۵۱۹ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، گفت: ۴۰۲۱ نفر از بیماران مبتلابه کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

11 استاد در وضعیت قرمز قرار دارند
لاری بابیان اینکه تاکنون دو میلیون و ۴۵۶ هزار و ۹۰۹ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام‌شده است، اظهار کرد: استان‌های تهران، مازندران، گلستان، فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، خراسان رضوی، کرمان، خراسان شمالی، سمنان، لرستان و هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.