انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کد خبر: 82419 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۷ - 00:33
آنچه در خرداد کاشتیم در تیرماه درو کردیم
هشدار دوباره معاون کل وزارت بهداشت درباره خطر شیوع کرونا در کشور

آنچه در خرداد کاشتیم در تیرماه درو کردیم

اشاره: دکتر ایرج حریرچی روز گذشته گفت:« هر چه در خردادماه کاشتیم در تیرماه درو کردیم». کاهش ترس مردم از بیماری کرونا در تیرماه باعث شد تا مردم دور همی‌ها، عزاداری و عروسی را برگزار کنند و کشور در وضعیتی قرار گرفت که اکنون 25 استان کشور در خط قرمز و هشدار قرار دارند. درصورتی‌که کشورهایی مانند چین که تا حدودی بر بیماری کرونا فائق شده‌اند دورهمی بیش از 3 نفر در خانه را ممنوع و برای کسانی که از ماسک استفاده نکنند مبالغ هنگفتی جریمه در نظر گرفته‌اند. این در حالی است که رئیس‌جمهور چند روز پیش اعلام کرد که مراسم‌های محرم و صفر باید باشکوه برگزار شود، اما دیروز حریرچی گفت: خبر خوش این‌که انعکاسی که از مقام‌های بالای روحانیت و مرجعیت می‌بینیم این است که دیانت و سلامت هم‌راستای هم هستند. حال باید دید که خبر خوش حریرچی در این رابطه چیست؟

ستاره صبح-

تعداد بیماران در وضعیت شدید 
رکورد زد
سخنگوی وزارت بهداشت، دکتر لاری گفت: تا روز ۶ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۳۶ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۹۳ هزار و ۶۰۶ نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۵ هزار و ۹۱۲ نفر رسید. به گفته لاری، خوشبختانه تاکنون ۲۵۵ هزار و ۱۴۴ نفر از بیماران، بهبودیافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.وی همچنین افزود: ۳۸۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

25 استان در وضعیت قرمز و هشدار
وی با تأکید بر لزوم شست‌وشوی مداوم دست‌ها، فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک گفت: همانند روزهای گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

شیب تند بیماری در استان البرز
سخنگوی وزارت بهداشت درباره استان البرز گفت: استان البرز ازآنجاکه محل تردد بسیاری از شهرستان‌ها به تهران است، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به‌طوری‌که روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از این استان به تهران سفر می‌کنند و بنابراین مدیریت بیماری در این استان مشکل است. دو شهرستان این استان در وضعیت هشدار و سه شهرستان نیز قرمز هستند و موارد بستری طی یک ماه گذشته در این استان ۶۰ درصد افزایش داشته است. در شهرستان‌های کرج، نظرآباد و فردیس شیب تندتری از بستری در مراکز درمانی گزارش‌شده است. اما خوشبختانه در روزهای اخیر استفاده مردم این استان از ماسک به ۸۰ درصد رسیده و امیدواریم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاهد کاهش موارد بیماری در این استان باشیم.
استان اردبیل درخطر
وی درباره استان اردبیل نیز گفت: در استان اردبیل سه شهرستان در وضعیت قرمز و پنج شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند و موارد بستری در این استان طی یک ماه گذشته به دو برابر رسیده است. درمجموع در شهرستان‌های پارس‌آباد، مشکین‌شهر و اردبیل موارد بستری شیب تندتری دارد. لاری همچنین گفت: علیرغم توصیه‌های مکرر مبنی بر عدم برگزاری مجالس عروسی، عزا و دور همی‌های خانوادگی، اما همچنان گزارش می‌شود که این مراسم در برخی شهرستان‌ها برگزار می‌شود. افرادی که در این مراسم حضور می‌یابند باید بدانند که خطر ابتلای دسته‌جمعی در آن‌ها افزایش می‌یابد. وی ابراز امیدواری کرد که با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، شست و شوی مرتب دست‌ها و همچنین استفاده از ماسک زنجیره انتقال بیماری را شکست دهیم.

هر چه در خرداد کاشتیم، 
در تیر درو کردیم
معاون کل وزارت بهداشت بابیان اینکه با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دوره‌امی و... در خردادماه، افزایش آمار مرگ‌ومیر کرونا در تیرماه را مشاهده کردیم، درباره واکسن این بیماری گفت: اینکه می‌گوییم ۱۸ ماهه یا ۲۴ ماهه ممکن است به واکسن کرونا دست‌یابیم یک شاهکار خواهد بود؛ این در حالی است که بعد از چند دهه درگیری با ویروس ایدز و همچنین مالاریا، اما هنوز واکسن این بیماری‌ها کشف نشده است.
به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با تأکید بر اینکه تا یک سال آینده هیچ راه‌حل آسان و میانبری برای حذف بیماری کووید ۱۹ وجود ندارد، گفت: امید چندانی به رسیدن به داروی درمان قطعی کرونا نیست. داروهای ضدویروسی که تاکنون بشر کشف کرده است ۳۰ الی ۵۰ درصد بر ویروس‌ مربوطه تأثیرگذار بوده است.

کرونا تنها با تغییر اجتماعی و رفتاری مردم به حداقل می‌رسد
حریرچی گفت: ویروس کووید ۱۹ فقط با تغییر اجتماعی و رفتاری مردم ممکن است به حداقل ممکن برسد. تا زمانی که تغییر به شکل قابل‌توجه و هماهنگ انجام نشود، پیشرفتی حاصل نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال زمانی که ویروس یا میکروبی در جامعه مشاهده می‌شود مردم شدیداً می‌ترسند و حضور افراد آسیب‌پذیر در جامعه کاهش می‌یابد، پس از مدتی این رفتار سبب نزول بیماری می‌شود و با ریختن ترسی که به معنای تقوا، پرهیزکاری و عقل است و با حضور در اجتماع تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد.

نتایج اجباری شدن ماسک 
را در نیمه مرداد یا شهریور می‌بینیم
حریرچی با اشاره به اینکه هرچه در خردادماه کاشتیم در تیرماه درو کردیم، افزود: با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی، دوره‌امی و... در خردادماه، افزایش آمار مرگ‌ومیر کرونا در تیرماه را مشاهده کردیم. اکنون با اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیر می‌توانیم نتیجه این اقدام مؤثر را در نیمه مرداد یا شهریور ببینیم. از مردم تشکر می‌کنیم که پوشش ماسک از حدود ۲۰ درصد به ۶۰ تا ۷۰ درصد رسیده است، اما این درصد کافی نیست. ماسک ارزان‌ترین راهکار است که ۹۵ درصد مردم باید هنگام خروج از خانه تا بازگشت مجدد به خانه از ماسک استفاده کنند. حتی توصیه ما به کسانی که قبلاً مبتلا شدند و احتمال ابتلای مجدد به ویروس در آن‌ها کم است نیز توصیه می‌کنیم از ماسک استفاده کنند.

مراحل حیوانی ساخت 
واکسن کرونا در ایران
حریرچی در ادامه با تأکید بر اینکه تولید واکسن تکنولوژی پیشرفته‌ای دارد، تصریح کرد: کشور ما در ساخت واکسن و این تکنولوژی در حال فعالیت است، مراحل حیوانی ساخت واکسن در کشورمان آغازشده است. تاکنون هیچ داروی شیمیایی و گیاهی و سنتی اثر قابل‌توجه در مقابله با کووید ۱۹ از خود نشان نداده است، داشتن تغذیه مناسب، نوشیدن کافی مایعات، انجام ورزش و کاهش وزن و رعایت اصولی مانند شست و شوی دست‌ها، زدن ماسک و... در شکست زنجیره انتقال مؤثر خواهد بود.

داوطلبان مشکوک، در محلی 
جدا امتحان می‌دهند
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره برگزاری کنکور نیز گفت: تصمیم برای اینکه کجا و چگونه کنکور برگزار شود با ستاد ملی مقابله با کرونا است. برای کنکور هیچ‌کس از شهر خود خارج نمی‌شود. برای حین برگزاری جلسه نیز خواسته بودیم فاصله ۱.۲ متری اعمال شود که عزیزان وزارت علوم قرار است ۱.۸ تا ۲ متر فاصله بین داوطلبان را رعایت کنند، افراد مشکوک در محلی جدا امتحان می‌دهند و افراد بیمار در بیمارستان یا محل موردنیاز خود امتحان می‌دهند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد پاییز و زمستان به‌مراتب شرایط سخت‌تر خواهد بود، پس نمی‌توان کنکور را بیشتر به تعویق انداخت. البته امیدواریم با رعایت نکاتی مثل زدن ماسک از این مشکل در پاییز و زمستان گذر کنیم.

اکیداً خواستار لغو طرح 
ترافیک هستیم
وی درباره اجرای طرح ترافیک، خاطرنشان کرد: اختلاف‌نظری میان شهرداری و وزارت کشور وجود دارد و ما به‌عنوان وزارت بهداشت و بررسی‌هایی که در ستاد مقابله با کرونای تهران داشتیم اکیداً خواستار عدم اجرای طرح ترافیک هستیم. وی افزود: کشورهایی که در کنترل بیماری موفق شدند میزان استفاده از ماسک بسیار بالا رفته است. تا همین دو هفته پیش اجتماع بیش از ۳ نفر در خانه مجاز نبود و این محدودیت‌ها را باید تحمل کرد. وی درباره برگزاری مراسمت محرم، تصریح کرد: شاید یک خبر خوش این باشد که انعکاسی که از مقام‌های بالای روحانیت و مرجعیت می‌بینیم این است که دیانت و سلامت هم‌راستای هم خواهند بود و برای هدف اصلی که حفظ سلامت مؤمنین است خبرهای خوبی عرض می‌کنیم.


قیمت دارو رمدسیویر
 رئیس سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه رمدسیویر داروی درمان قطعی کرونا نیست، درعین‌حال از احتمال توزیع نوع ایرانی این دارو در بیمارستان‌ها از اواخر هفته خبر داد و گفت: نمونه تولید داخل این داروها باقیمت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان وارد بیمارستان‌ها می‌شود، البته قیمت برند این داروها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است که باقیمت ارز نیمایی بسیار بالا می‌شود. دکتر محمدرضا شانه‌ساز در یک ارتباط اینستاگرامی، گفت: دارو در حال قیمت‌گذاری است و احتمالاً از آخر هفته توزیع بیمارستانی آن آغاز می‌شود. البته ازآنجایی‌که داروهایی مانند فاویپیراویر، کلترا، اسلتامیویر یا همان تامی فلو، تولید داخلی هم دارند، قیمت گرفته‌اند. اکنون داروی رمدسیویر و اکتمرا است که در حال گرفتن قیمت هستند. خوشبختانه قیمت این داروهای تولید داخلی بسیار نازل‌تر از انواع وارداتی است.

رمدسیویر ایرانی در انتظار تائید نهایی
شانه ساز افزود: در حال حاضر به‌عنوان‌مثال رمدسیویری که وارداتی آن در بازار ناصرخسرو متأسفانه باقیمت‌های جنایتکارانِ عرضه می‌شد، با نمونه وارداتی که رسمی و قانونی آمده هر دانه یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است، اما تولید داخلی آن‌یک چهارم این قیمت خواهد بود و در حد ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود که نوع تولید داخلی آن تا پایان هفته می‌آید. این دارو اکنون تولیدشده و در فاز پایداری و مراحل آزمایشگاهی است که تائید نهایی را بگیرد.

توزیع فقط در بیمارستان‌ها
شانه ساز تأکید کرد: این دارو فقط در بیمارستان‌ها توزیع می‌شود. این‌ها اصولاً داروهایی نیستند که مصرف داروخانه‌ای داشته باشند. از برخی همکاران پزشک که در مطب این داروها را تجویز می‌کنند، تعجب می‌کنم که نشان می‌دهد این افراد احتمالاً با اولیه‌ترین خواص این داروها و ضوابط حاکم بر مصرف و تجویز این داروها آشنا نیستند که آن‌ها را تجویز می‌کنند. وی ادامه داد: در حال حاضر چند هزار عدد از این دارو تولیدشده که منتظر کنترل‌های نهایی و تائید است. باید توجه کرد که هیچ‌یک از این داروها برای درمان کرونا به‌عنوان داروهای قطعی تأییدیه نگرفته‌اند و همه کاندیدا هستند.

قیمت سرسام‌آور دارو
شانه‌ساز بابیان اینکه بسیاری از نمونه‌هایی که در ناصرخسرو عرضه می‌شوند، داروی اصلی نیستند، اما آن‌ها را باقیمت‌های سرسام‌آور به‌عنوان داروی کرونا می‌فروشند، گفت: خانواده بیماران مجبور می‌شدند که دارایی‌هایشان را بفروشند تا دارو را تأمین کنند.وی افزود: دارو به دلیل حساسیتی که دارد، هر دارویی که اصالت آن راندانیم با قاچاق و تقلب یک حکم دارد. زیرا از اصل و نسب این دارو اطلاع نداریم. در بسیاری از داروها امکان خروج از شبکه و نشت آن‌ها از داروخانه‌ها به بازار وجود دارد، اما هر دارویی مانند رمدسیویر این دارو به تعداد بسیار محدودی و برای مطالعه بالینی در اختیار تعداد محدودی از اطبا در بیمارستان‌ها قرارگرفته بود. بنابراین مشخص است که دارویی که در ناصرخسرو به فروش می‌رسد، اصل نیست. اگر این‌طور بود که دارو در داروخانه‌ها به تعداد زیاد عرضه‌شده بود، می‌توانستیم بگوییم شاید نشت کرده اما اکنون مشخص است که عمده این داروها اصل نبوده‌اند. مطمئنم که بخش اعظمی از داروهایی که در بازاری مانند ناصرخسرو عرضه می‌شود، تقلبی است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.