انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکارهای پیش روی بانک مرکزی برای کنترل نوسان قیمت‌ها
اوضاع اجتماع کرونازده به‌مثابه میدان مین
اثرگذاری هشتگ‌زدن بر جامعه
پیامدها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی
اهداف و پیامدهای پیدا و پنهان سفر مصطفی الکاظمی به تهران
علامه تهرانی، یکی از چند چهره ممتاز فرهنگ ملی ماست
میرزا تقی‌خان در پطرزبورگ
برگـزاری مراسم عزاداری اگر باعث شیوع بیماری شود، نه‌تنها مستحب نیست، بلکه حرام است
راهکارهای نبـرد تن‌بـه‌تن با کـرونا
غریبانه‌های آخرین پراید تولیدشده در ایران
دلایل نوسان قیمت مسکن چیست؟
بورس با منطق اقتصادی هم خوانی ندارد
جامعه خواهان شفافیت در نظام قضایی است
واکنش دستیار قالیباف به ادعای میرسلیم علیه قالیاف
تارانتینو؛ عصیانگری در ردای سینما
ریشه‌ها، مزیت‌ها و مخالفت‌ها با توافق 25ساله ایران و چین
شرط بهبود اقتصاد کشور، اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و حمایت از تولید است
پیام‌ حساسیت جامعه به یک حکم قضایی چیست؟
آیا دولت لبنان در حال فروپاشی است؟
انفجار بیروت و احتمال دخالت خارجی در لبنان
«برادران کارامازوف»؛ پرمحتواترین رمان داستایوفسکی
تأثیرکرونا بر نوسان بازارهای ایران و جهان
تاثیر تورم و گرانی مسکن بر اقتصاد و زندگی مردم
حساسیت جامعه نسبت به مشکلات کولبران
کوه دماوند؛ اموال عمومی یا وقفی؟
هویت شهروندی، پیش‌نیاز هویت ملی
وطــن عزیــز
تأثیر دلار بر تعیین‌ قیمت‌ کالاها
لبنان در آستانه انفجار سیاسی
پیش‌شرط‌های کنترل قیمت‌ها
نقدی بر عملکرد نهادهای متولی فقرزدا در کشور
اعتراض چیست و اغتشاش کدام است؟
اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز انتقاد از رفتار خود ندارند
بیشتر
کد خبر: 82406 | تاریخ : ۱۳۹۹/۵/۶ - 00:05
راهکارهای پیش روی بانک مرکزی برای کنترل نوسان قیمت‌ها
دکتر محـمود جامـساز، اقتصـاددان در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد

راهکارهای پیش روی بانک مرکزی برای کنترل نوسان قیمت‌ها

اشاره: پس از ریزش ۵ هزارتومانی دلار در هفته گذشته، این ارز هفته جدید را در صرافی ملی با کاهش آغاز کرده و به قیمت ۲۰ هزار و ۳۰۰ تومان به مردم فروخته می‌شود. همچنین دلار در بازار آزاد در کانال ۲۱هزار تومان معامله می‌َشود. علاوه بر این‌ها هشدارها برای صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا نکرده‌اند، از سوی جدی‌تر شده و به‌زودی فهرست نامشان در اختیار دادسرا قرار خواهد گرفت. به نظر می‌رسد اگر این هشدارها بازهم منجر به تحریک تقاضا در بازار ارز شود بتواند بر قیمت‌ها تأثیر احتمالی داشته باشد. همچنین مذاکرات اخیر اقتصادی ایران با کشورهایی مثل چین، عراق، کره جنوبی، هند و... نیز شاید بتوانند با بازگرداندن طلب‌های بلوکه شده ایران، در آینده بر روند قیمت دلار تأثیری بگذارند. بااین‌حال نااطمینانی ناشی از کرونا و همچنین اخبار مربوط به تهدید جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ماهان ایران نیز سیگنال‌های تحریک‌کننده برای دو بازار طلا و ارز محسوب می‌شوند. در بازار جهانی نیز قیمت طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به بالاترین رکورد خود در ۹ سال اخیر ایستاد و طلا در مسیر طولانی‌ترین روند افزایشی از اواخر سال ۲۰۱۱ تاکنون قرارگرفته است. هرچند وعده عدم افزایش قیمت دلار از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی و اظهارات جدید رئیس‌جمهور هم ممکن است سیگنال‌های ارزانی در بازار ارز را به همراه داشته باشد. حسن روحانی روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: «دولت مصمم است به‌رغم تمامی فشارها برنامه منظمی برای تأمین نیازهای ارزی کالاهای اساسی و مواد اولیه و واسطه‌ای واحدهای تولیدی اجرا و در بازار ارز تعادل ایجاد کند.» در همین ارتباط ستاره صبح به سراغ دکتر محمود جامساز، اقتصاددان رفت تا نظر تحلیلی او را درباره دلایل و ریشه‌های نوسان قیمت کالاها و بازار ارز و طلا جویا شود. مشروح این گفت‌وگو را که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده، در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

  به نظر شما دلیل افزایش قیمت ارز در هفته‌های گذشته چه بوده است؟
 بانک مرکزی مسئول اعمال سیاست‌های پولی است. این سیاست‌ها اگر در جهت تقویت ارزش پول ملی حرکت کند مسلماً ارزهای دیگری چون دلار و سایر ارزها افزایش نخواهند داشت. البته شرایط سیاسی کشور و تحریم‌ها در این مسئله دخیل است اما مسئله این نیست که گرانی دلار باعث این نوسانات شده است؛ این نوسانات از سیاست‌های ناکارآمد بانک مرکزی و سیاست‌های مالی دولت ایجادشده است. به‌طور طبیعی وقتی ارزش پول پایین می‌آید، قیمت سایر ارزها بالا می‌رود و ما نمی‌توانیم این مسئله را متوجه دلار کنیم. نوسانات دلار محصول سیاست‌های داخلی است و مسئله مهم عدم تخصیص بهینه منابع است که به‌طور واضح در بودجه نیز دیده می‌شود. مشکل اصلی ما کسری بودجه است كه به معضلی سالیانه تبدیل‌شده است. هرسال دولت برای تأمین مصارف خود و آنچه در بودجه دارای ردیف‌هایی هستند، ازجمله  بودجه بنیادها و نهادهاى فرا دولتی که هیچ تأثیری در توسعه اقتصادی ندارد، دچار مشکل است. وقتی بودجه بسته می‌شود بر اساس آن مصارف درآمدها را تعیین می‌کنند. این روشی است که در ایران معمول بوده و به‌جای اینکه بودجه عملیاتی تدوین شود، بر اساس نیازهای مصرفی و ردیف‌های هزینه‌های تحميلى  بر بودجه عمومى كه اسباب كسر بودجه را فراهم می‌کند، شكل می‌گیرد.

  با توجه به وضعیت بحرانی ناشی از تحریم‌ها و کرونا، وضعیت کسری بودجه امسال به چه صورت خواهد بود؟
 بودجه سال جارى با حدود 180 هزار میلیارد تومان کسری پنهان بسته شد. این میزان کسری بودجه به قبل از کرونا مرتبط بود و به نظر من کمبودهای بودجه امسال بسیار بیشتر خواهد شد؛ زیرا دولت باید هزینه‌های مهار کرونا را تحمل کند و هم هزینه‌های جبران خسارت‌های ناشی از کرونا بر کسانی که از این بیماری مهلک و ویروس سهمگین متضرر شده‌اند. دولت مجبور است برای تأمین مالى  به سراغ بانک مرکزی برود بانک مرکزی با چاپ اسکناس و بالا بردن پایه پولی نقدینگی را بالا می‌برد؛ وقتی نقدینگی در مسیر تولید حرکت نکند و به بخش واقعی اقتصاد نرود مرتباً دچار تورم خواهیم شد. درنتیجه قیمت‌ها بالا می‌رود و ارزش پول کم می‌شود و قدرت خرید جامعه کاهش پیدا می‌کند و هرروزی که می‌گذرد استمرار این سیاست‌ها اسباب کاهش ارزش پول ما و افزایش ارزش ارزها و دلار که ارز مرجعی است را فراهم  می‌کند.

  مسئولیت اتخاذ این سیاست‌ها بر عهده چه کسی است؟
بانک مرکزی سیاست مدیریت شناور ارزی را بر عهده دارد؛ یعنی باید بازار ارز را کنترل کند. در هرزمانی که قیمت ارز بالا می‌رود یا به دلیل شوک‌های سیاسی و یا به دلیل کاهش ارزش پول، بانک مرکزی باید مقداری ارز داشته باشد و به بازار تزریق کند و عرضه را بر تقاضا افزون کند تا قیمت دلار متعادل شود؛ اما امروز به نظر نمی‌رسد این‌چنین باشد. دولت گفته است حدود 50 میلیون دلار ارز تزریق کرده است ولی این تزریق اثر ملموسی بر بازار نداشت و ما هرروز شاهد بالاتر رفتن قیمت دلار هستیم. لذا مشخص است که بانک مرکزی در مدیریت شناور ارزی موفق نبوده است. از ابتدای دولت یازدهم تا امروز نرخ ارز از 2850 تومان به 24 هزار تومان رسیده است. صرف‌نظر از تحریم‌ها و شوک‌های ارزى كه دولت‌ها اگر با اعمال  مديريت صحيح و خردمندانه بر حساب ذخيره ارزى و صندوق توسعه ملى می‌توانستند در نوسان گيرى قيمت دلار موفق شوند، علت نقدینگی بی‌حدوحسابی است که در کشور وجود دارد و باعث انباشت ثروت در دست عده‌ای معدود شده و به‌جای سوق داده شدن به سمت بخش‌های مولد در بخش‌های سفته‌بازی و بازا