انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82357 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۹ - 00:16
دستور محرمانه ترامپ به سازمان سیا برای حمله سایبری به ایران، روسیه، چین و کره‌شمالی
تارنمای خبری «یاهونیوز» در گزارشی فاش کرد

دستور محرمانه ترامپ به سازمان سیا برای حمله سایبری به ایران، روسیه، چین و کره‌شمالی

اشاره: تارنمای خبری یاهونیوز به نقل از یک مقام سابق آمریکایی نوشت که «آژانس مرکزی اطلاعات» (سیا) پس از دریافت اختیارات گسترده از سوی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا یک مجموعه عملیات سایبری مخفیانه علیه ایران و روسیه، چین و کره شمالی انجام داده است. یاهونیوز در گزارش خود نوشت: این اختیارات محرمانه آزادی عمل بیشتری در مورد نوع عملیات‌ها و اهداف موردنظر به سیا ‌داده و به این آژانس این امکان را می‌دهد تا بدون کسب تأییدیه از کاخ سفید عملیات سایبری مخفیانه انجام دهد. آن‌گونه که این مقام آمریکایی گفته، هدف اعطای اختیارات جدید به سیا هک برای جمع‌آوری اطلاعات نیست، بلکه این فرمان راه را برای انجام حملات سایبری تهاجمی باهدف مختل کردن سامانه‌های مختلف اعم از قطع برق، تخریب عملیات اطلاعاتی و غیره در چهار کشور هدف باز می‌کند.

ستاره صبح-

یک مقام سابق دولت آمریکا که نامش فاش نشده است، گفت که این فرمان «بسیار تهاجمی اختیارات بسیار ویژه‌ای به سیا داد تا مبارزه تهاجمی را به برخی از کشورهای متخاصم بکشاند.» به گزارش ایرنا، این کشورها عبارت‌اند از روسیه، چین، ایران و کره شمالی. یک مقام سابق دیگر نیز اعلام کرد نام این کشورها در سند این فرمان آمده است اما امکان انجام عملیات در مورد سایر کشورها نیز وجود دارد.

حمله به زیرساخت‌ها
بر اساس این گزارش، اختیارات جدید سیا اقدامات هکری برای جمع‌آوری اطلاعات را شامل نمی‌شود بلکه راه را برای این آژانس باز می‌کند تا عملیات تهاجمی سایبری انجام دهد که هدف آن‌ها ایجاد اخلال (مانند قطع برق) و تخریب است. یاهونیوز در گزارش اختصاصی خود نوشت: این فرمان کار را برای سیا آسان‌تر کرده است تا به زیرساخت‌های کشورهای متخاصم نظیر پتروشیمی‌ها خسارت وارد کند و همچنین عملیات هک و افشای اطلاعات مبادرت ورزد. این فرمان همچنین به سیا اجازه می‌دهد تا علیه سازمان‌هایی مانند بانک‌ها و سایر نهادهای مالی نیز حملات سایبری اخلالگرانه انجام دهد. یکی دیگر از تغییرات مهم در این فرمان آن است که الزامات و محدودیت‌ها برای انجام عملیات سایبری مخفیانه علیه نهادهایی مانند سازمان‌های رسانه‌ای، خیریه‌ها، نهادهای مذهبی و شرکت‌های همکار با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی و افراد مرتبط با این نهادها را کاهش داده است.

عملیات تخریبی
یاهونیوز افزود، از دو سال پیش این فرمان به امضای ترامپ رسید، سیا بلافاصله برای انجام عملیات خود از فرصت استفاده کرد و تاکنون دستکم ۱۲ عملیاتی را که در فهرست خواسته‌هایش بود، انجام داده است. یک مقام سابق دولت آمریکا گفت: این اقدامات شامل ملغمه‌ای از عملیات تخریبی همچون آتش‌سوزی و انفجار و انتشار اطلاعات بوده است، یعنی درز اطلاعات یا چیزی شبیه به درز اطلاعات. برخی منتقدان این فرمان که شما