انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82347 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۵ - 00:01
چشم‌انداز 20 ساله صنعت نفت
توسط زنگنه در کمیسیون انرژی مجلس تشریح شد

چشم‌انداز 20 ساله صنعت نفت

اشاره: صنعت نفت در دولت‌های نهم و دهم احمدی‌نژاد دچار رکود و عقب‌ماندگی شده بود به‌گونه‌ای که کشور بنزین و گازوییل از خارج وارد می‌کرد و تولید بنزین داخلی که توسط پتروشیمی‌ها تولید می‌شد غیراستاندارد و آلوده بود، اما باروی کار آمدن دولت یازدهم از یک‌سو تولید بنزین یورو 4 و 5 آغاز شد و از سوی دیگر وزارت نفت توانست علاوه بر تأمین نیاز داخلی بنزین اقدام به صادرات بنزین نیز بنماید که دستاورد بزرگی برای صنعت نفت به شمار می رود. علاوه بر آن صنعت پتروشیمی در 7 سال گذشته دچار تحول چشمگیر شد. دراین‌ارتباط وزیر نفت روز گذشته با حضور در کمیسیون انرژی مجلس گزارش کاملی از حوزه‌های مختلف صنعت نفت ارائه کرد. بیژن نامدار زنگنه در این نشست از تدوین چهار سند در بخش‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت، گاز، نفت و پتروشیمی پرده برداشت که موردحمایت اعضای کمیسیون انرژی قرار گرفت. در ادامه جزییات 4 سند تا افق 1420 را به روایت وزیر نفت می‌خوانید.

ستاره صبح-

وزیر نفت از تدوین چهار سند در بخش‌های مختلف نفت و گاز شامل چشم‌انداز تولید نفت، گاز، ‌پتروشیمی و مصرف سوخت تا افق ۱۴۲۰ خبر داد و گفت:‌ این اسناد، ریل‌گذاری صنعت نفت برای آینده است. بیژن نامدار زنگنه روز گذشته پس از نشست با اعضای کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران این نشست را باارزش توصیف و اظهار کرد: دوستان در این نشست با دقت به گزارش‌ها گوش کردند و دیدگاه‌هایی که هم ارائه دادند ‌مفید، ‌پخته و حرفه‌ای بود. وی بابیان اینکه‌ پایه خوبی برای همکاری‌های مؤثر در کشور در زمینه انرژی در این نشست بنا شد، تصریح کرد: نمایندگان کمیسیون انرژی در این نشست حساسیت خود را نسبت به بعضی از موارد اعلام کردند که تصمیم بر آن شد موارد بر اساس همکاری و نظر کمیسیون انرژی تنظیم شود. وزیر نفت با تأکید بر اینکه حل بعضی از موارد حتی نیازمند قانون نیست و حمایت‌های سیاسی و همدلی می‌تواند کارها را در کشور پیش ببرد، افزود: برای نمونه نمایندگان کمیسیون انرژی در موضوع پتروپالایشگاه‌ها از فعالیت‌هایی که وزارت نفت انجام داده، استقبال کردند و قرار شد حمایت سیاسی انجام شود که ارزشمند است.

بهینه‌سازی مصرف سوخت
زنگنه یکی از دغدغه‌های اعضای کمیسیون انرژی را بهینه‌سازی مصرف انرژی در مصرف سوخت‌های مایع و گاز دانست و افزود: قرار شد در این زمینه چهار سند تنظیم‌شده از سوی وزارت نفت به دوستان در کمیسیون انرژی تقدیم شود. وی از سند مربوط به مصرف سوخت حمل‌ونقل تا افق ۱۴۲۰ به‌عنوان نخستین سند نام برد و گفت: این سند بین‌بخشی است و شامل بهینه‌سازی خودروها، اصلاح ساختار حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری کشور و نوع خودروهایی که ساخته می‌شود، خواهد بود. وزیر نفت ادامه داد: سندهای بعدی به ترتیب مربوط به عرضه و تقاضای گاز تا افق ۱۴۲۰، سند تولید نفت تا ۱۴۲۰ و سند مربوط به پتروشیمی است. وی از این سندها به‌عنوان ریل‌گذاری برای آینده صنعت نفت یادکرد و گفت: درست است که این موارد در یک سال به انجام نمی‌رسد، اما در تلاشیم تجربه خودمان را باتجربه و خواست نمایندگان هم‌راستا کنیم.

ضرورت توجه به حقوق کارکنان نفت
زنگنه بابیان اینکه حقوق کارکنان صنعت نفت دیگر موضوع مطرح‌شده در نشست امروز بود که ارزیابی شد، اظهار کرد: همیشه صنعت نفت زیر فشار بود که چرا حقوق کارکنان آن بالا است، اما در این نشست برای نخستین بار بود که گفتند شما باید به کارکنان و مسائل رفاهی آن‌ها توجه کنید و فاصله حقوق کارکنان کم شود. وی از کمک نفت به توسعه مناطق نفت‌خیز به‌عنوان دیگر موضوع مطرح‌شده در این نشست یادکرد و گفت: اگرچه کارهایی از سوی نفت انجام می‌شود، اما منابع شرکت ملی نفت کافی نیست و به‌طور حتم باید فکر جدیدی شود. وزیر نفت ادامه داد:‌ همچنین کمک به صنایع پایین‌دستی، توجه به ساخت داخل، حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی و مشکلات دانشگاه نفت نیز ارزیابی شد. زنگنه با تأکید بر اینکه کمک برای تأمین منابع نفت برای سرمایه‌گذاری‌ها باید موردتوجه قرار گیرد، زیرا صنعت نفت پیشران اقتصاد است، افزود: اگر منابع موردنیاز برای توسعه تأمین شود، ‌بخش‌های دیگر صنعت کشور و بخش پیمانکاری فعال خواهد شد. وی با قدردانی از رئیس کمیسیون انرژی مجلس، برای کنترل مطلوب جلسه ‌گفت: فضای خوب و صمیمانه‌ای وجود داشت که مایه دلگرمی است و آثارش را در آینده مشاهده می‌کنیم.

افزایش قیمت گازوئیل یک دروغ بزرگ است
وزیر نفت شایعه افزایش قیمت گازوئیل را جنگ روانی دشمنان علیه مردم ایران عنوان کرد. بیژن زنگنه، درباره امکان افزایش قیمت گازوئیل، گفت: این‌یک دروغ بزرگ است که خارجی‌ها به‌منظور عصبانی و ناراحت کردن مردم ایران به راه انداخته‌اند. هیچ برنامه، ایده، طرح و پیشنهادی در هیچ سطحی برای افزایش قیمت گازوئیل وجود ندارد و باوجود تکذیب‌های چندباره بازهم این جنگ روانی را علیه مردم ایران ادامه می‌دهند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.