انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82339 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۴ - 00:01
مقررات برگشت ارزهای صادراتی
از سوی بانک مرکزی اعلام شد

مقررات برگشت ارزهای صادراتی

اشاره: پس از خروج آمریکا از معاهده برجام و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران گرانی در بازار رخنه کرد. معاون اول رئیس‌جمهور برای مقابله با نوسان قیمت‌ها ارز دولتی 4200 تومانی را به صادرکنندگان کشور داد تا آن‌ها بتوانند کالاهای اساسی را به کشور وارد کنند. بر این اساس تاکنون 40 میلیارد دلار ارز صادراتی به صادرکنندگان داده‌شده، اما مدیر اداره صادرات بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرد حدود ۲۷.۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به چرخه اصلی اقتصاد کشور بازنگشته است. از این رقم حدود ۲۵ میلیارد دلار مربوط به سال ۹۷ و دو و نیم میلیارد دلار مربوط به سه ماه نخست امسال و بیشتر آن مربوط به بخش خصوصی است. از ۱۹ هزار و ۱۷۶ صادرکننده ۱۶ هزار و ۴۳۵ نفر فقط ۵.۷ میلیارد یورو به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده‌اند. ۱۴ درصد صادرکنندگان ازجمله پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و ایمیدرویی‌ها تا پایان سال ۹۷، ۲۸.۵ میلیارد یورو را به چرخه اقتصادی بازگردانده‌اند. حدود ۶.۸ میلیارد یورو ارزی که به کشور بازنگشته مربوط به ۲۵۰ صادرکننده است و یک سال است که اطلاعات آن‌ها به سازمان امور مالیاتی، گمرک و اتاق بازرگانی اعلام‌شده است. رئیس‌جمهور چندی پیش اعلام کرد که اسامی صادرکنندگانی که ارز را برنگردانده‌اند منتشر شود، اما این کار تاکنون انجام‌نشده است. دولت در مقابل مشوق‌هایی را برای بازگردانندگان ارز در نظر گرفته است. هفته گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد 20 میلیارد یورو کالا صادرشده اما پول آن تاکنون بازنگشته است. روز گذشته بسته سیاستی بازگشت ارز صادراتی به دستگاه‌ها ابلاغ شد که در ادامه جزییات آن را می‌خوانید.

ستاره صبح-

بسته سیاستی بازگشت ارز 
صادراتی ابلاغ شد
بر اساس تصویب بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات، صادرکنندگانی که از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات خود به کشور امتناع بورزند از کلیه خدمات دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و صرافی‌ها محروم خواهند شد. بسته سیاستی «نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات سال ۱۳۹۹ و رفع تعهدات ایفا نشده سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸» توسط وزرای نفت، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور و رئیس‌کل بانک مرکزی تصویب شد. به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی بانک مرکزی، طبق این بسته سیاستی، صادرکنندگان موظف به فروش حداقل ۸۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود به شکل حواله ارزی در سامانه نیما و حداکثر ۲۰ درصد آن در قالب اسکناس در سامانه سنا هستند. همچنین این افراد باید حداکثر تا چهار ماه پس از صدور پروانه صادراتی گمرک جمهوری اسلامی ایران ارز خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند. رتبه‌بندی صادرکنندگان توسط وزارت صنعت، تعیین تکلیف صادرات از محل ورود موقت، تفویض مسئولیت به وزارتخانه‌های نفت، صنعت، کار، دفاع، کشاورزی و سایر نهادهای عمومی غیردولتی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات مجموعه‌های تحت مدیریت یا پوشش آنان، از دیگر مصوبه‌های این بسته سیاستی است. همچنین اعلام شد: صادرکنندگانی که بر مبنای این بسته سیاستی ارز خود را به چرخه اقتصاد داخلی بازنگردانند، از هرگونه خدمات دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی، بانک‌های عامل و شبکه صرافی‌ها محروم خواهند شد.

صادرکنندگان؛ دربه‌در دلار در بازار آزاد!
یک فعال اقتصادی می‌گوید با توجه به تأکید جدی بانک مرکزی بر لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات تا پایان تیرماه بسیاری از صادرکنندگان با مشکلات جدی مواجه شده‌اند. مهدی علی پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در سال‌های گذشته صادرکنندگان ایرانی برای بازگشت ارز حاصل از صادراتشان مجبور بودند با تحریم‌های آمریکا مقابله کنند، اما در ماه‌های گذشته شیوع ویروس کرونا نیز به این مشکلات دامن زده است. وی بابیان این‌که با بسته شدن مرزها چه صادرات و چه رفت‌وآمد صادرکنندگان دشوار شده است، بیان کرد: با توجه به این‌که بانک‌های بین‌المللی با ما کار نمی‌کنند، صادرکنندگان ایرانی مجبورند با استفاده از روش‌های خاص ارز خود را به کشور بازگردانند و در این مدت شیوع ویروس کرونا این کار را دشوار کرده است. در کنار آن اختلاف قیمت زیاد میان بازار نیما و بازار آزاد نیز انگیزه صادرکنندگان را کاهش داده است. عضو سابق اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر این‌که صادرکنندگان واقعی به دنبال بازگشت ارز خود به کشور هستند، توضیح داد: قطعاً هیچ تولیدکننده‌ای قصد خارج کردن سرمایه خود را ندارد، اما این‌که باوجود تمام این مشکلات روی یک زمان‌بندی تأکید کنیم باعث فشار بر صادرکنندگان و البته ضربه زدن به بدنه اقتصاد کشور می‌شود. علی پور با اشاره به روشی که برخی صادرکنندگان در روزهای گذشته آن را دنبال کرده بودند، گفت: وقتی امکان بازگشت سریع ارز نباشد، برخی صادرکنندگان مجبور می‌شوند برای رفع تعهدات خود و باطل نشدن کارت‌های بازرگانی‌شان به بازار آزاد مراجعه کرده و تلاش کنند ازآنجا ارز بخرند. وی ادامه داد: با توجه به این‌که تقاضای این افراد برای رفع تعهدات ارزی زیاد خواهد بود قطعاً نظم بازار ارز نیز برهم می‌ریزد و اگر تغییری در این سیاست اجرایی نشود تا پایان تیرماه بازار ارز ملتهب خواهد ماند. ما این موضوع را که در شرایط تحریم بانک مرکزی نیز به دستیابی به منابع ارزی خود نیاز جدی دارد درک می‌کنیم اما از سوی دیگر صادرکننده نیز به یک‌راه حل احتیاج دارد. بانک مرکزی به ما بگوید در شرایطی که بسیاری از راه‌ها بسته‌شده و صادرکننده در موقعیت دشواری قرارگرفته چه راه‌حلی در مقابل ما قرار دارد؟ به گزارش ایسنا، بانک مرکزی به صادرکنندگان تا پایان تیرماه مهلت داده تا تعهد ارزی خود را ایفا کنند و در غیر این صورت کارت‌های بازرگانی آن‌ها تعلیق شده یا امکان دریافت مشوق‌های صادراتی پیدا نمی‌کند. لازم به ذکر است که ۸۶ درصد صادرکنندگان از سال ۱۳۹۷ تاکنون ارز خود را به بهانه‌های مختلف به کشور نیاورده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.