انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82322 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۲ - 00:06
ضرورت«قرنطینه کامل» کشورها
راهکار سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با کرونا

ضرورت«قرنطینه کامل» کشورها

اشاره: سازمان جهانی بهداشت با افزایش دوبرابری مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در ۶ هفته گذشته دیروز هشدار داد که کشورها ممکن است مجبور شوند «قرنطینه کامل» را اجرا کنند. قرنطینه کامل کشورها موضوعی مربوط به گذشته نیست بلکه مربوط به هفته های اخیر است.» آمارها و شواهد نشان می دهد که تعداد مبتلایان و فوتی ها در دنیا و ایران در حال افزایش است به گونه ای که تعداد مبتلایان در دنیا به بیش از ۱۲ میلیون نفر رسیده و تعداد فوتی ها به بیش از ۵۶۲ هزار نفر رسیده است. در این ارتباط حسن روحانی، رئیس جمهور در حالی که این روزها 15 تا 20 استان کشور در شرایط قرمز و هشدار قرار دارند هشدار داد و گفت: «تنها راه مبارزه با کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی است و راه دومی وجود ندارد.» این در حالی است که کشورهای موفق در مقابله با کرونا مانند چین از راه حل قرنطینه کامل استفاده کردند و اکنون نیز سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد کرده که کشورها راه حل قرنطینه را اجرا کنند. همچنین روز گذشته فرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران در نامه‌ای به استاندار تهران خواستار تعلیق هرگونه جشنواره و تجمعات بالای 10 نفر در استان شد و رئیس اتاق فکر مبارزه با کرونا پیشنهاد داد از راه حل انتظامی و مقتدرانه برای کنترل کرونا استفاده شود. جزییات بیشتر را در ادامه می خوانید.

ستاره صبح-

راه دومی وجود ندارد
حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا بابیان اینکه مردم و دولت باید همکاری خوب و دقیق داشته باشند، اظهار کرد: عادی انگاری این ویروس و کروناهراسی هر دو ما را دچار مشکل می‌کند. اگر فکر کنیم که دیگر این ویروس را پشت سر گذاشته‌ایم که ما را دچار مشکل می‌کند و اگر هم‌فکر کنیم باید همه کارها تعطیل شود بازهم به مشکل می‌خوریم. تعطیلی کسب‌وکار و فعالیت اقتصادی در طولانی‌مدت قابل‌اجرا نیست و هیچ کشوری در دنیا نمی‌تواند شش ماه این کار را ادامه دهد و مردم هم نمی‌پذیرند. اما راه درست در ادامه فعالیت‌های اقتصادی یا فرهنگی فقط منحصر به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و هیچ راه دومی وجود ندارد. تجمعات به‌طورکلی در وضعیت امروز غیرقابل‌قبول است. چه عزا چه عروسی، چه درس گروهی چه جشنواره. همه این‌ها مضر است و حتی اگر برای کنکور هم وزارت بهداشت مشکلی داشته باشد برای آن تمهیدات بیشتری در نظر می‌گیرم.
وی با اشاره به محدودیت‌هایی که کشورهای دیگر برای ادامه حیات اقتصادی جامعه ایجاد کرده‌اند، گفت: این راحت‌ترین کار است که همه‌جا را تعطیل کنیم و فردایش مردم بیایند از تعطیلی و بیکاری و گرسنگی شکایت کنند. البته ما باید در چارچوب حرکت کنیم. حتماً باید در پروتکل‌های بهداشتی حرکت و این موارد را رعایت کنیم. هرگونه مراسمی را در تمام شهرهای کشور ممنوع کنیم و اصلاً اجتماعی شکل نگیرد. مگر با جمعی محدود و چند نفرِ.
روحانی تصریح کرد: کسی نباید بیماری‌اش را مخفی کند. این کار ظلم به دیگران است. اگر مبتلا شدیم به اطلاع اطرافیان برسانیم. برخی می‌گویند روی‌مان نمی‌شود بگوییم، یعنی چه؟ اینجا دیگر موضوع شرم‌ کردن وجود ندارد. باید بگویند و از محل کار مرخصی بگیرند. بیاموزیم که دست‌ مبارک را به سمت صورت که خطرناکترین محل برای انتقال ویروس است، نبریم! اگر به این موارد توجه کنیم ان‌شاءالله این بیماری را هم‌پشت سر می‌گذاریم.

قرنطینه اجرا شود
دکتر مایکل رایان مدیر اجرای برنامه فوریت‌های بهداشتی این سازمان روز جمعه در یک اجلاس مطبوعاتی گفت کشورها ممکن است مجبور شوند دوباره یا برای اولین بار وارد قرنطینه شوند. ما می‌خواهیم از قرنطینه کامل همه کشورها جلوگیری شود اما ممکن است در وضعیتی قرار گیریم که این تنها گزینه است. به‌محض تمام شدن دوران قرنطینه همیشه این خطر وجود دارد که یک بیماری دوباره شیوع پیدا کند. سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه کرده به‌آرامی روند گشایش‌ها را آغاز کنند و به‌دقت آمار خود را به‌منظور اقدام محتاطانه بین مراحل مختلف بازگشایی موردتوجه قرار دهند. رایان گفت کشورها باید «آماده حرکت به جلو یا عقب» بسته به تعداد مبتلایان باشند. وی همچنین گفت: باید این حقیقت را بپذیریم که در شرایط فعلی بعید است که بتوانیم به‌طور کامل این ویروس را ریشه‌کن یا نابود کنیم و خاطرنشان کرد که این امر باعث می‌شود این ویروس بتواند دوباره شیوع پیدا کند.رایان شیوع ویروس کرونا را به آتش‌سوزی در جنگل‌ها تشبیه کرد و گفت شعله‌های آتش کوچک را به‌آسانی می‌توان خاموش کرد اما تشخیص آن‌ها دشوار است. وی به کشورها توصیه کرد سازوکاری را برای شناسایی مبتلایان اجرا کنند تا قرنطینه به مناطقی که هنوز ویروس به‌طورجدی در آن‌ها شیوع پیدا نکرده است کامل شود و از شیوع گسترده آن جلوگیری شود.

کرونا در ایران 
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۵۵ هزار و ۱۱۷ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۸۸ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به۱۲ هزار و ۶۳۵ نفر رسید. سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: تا ظهر روز ۲۱ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۳۹۷بیمار جدید مبتلابه کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۳۹ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۵ هزار و ۱۱۷ رسید. متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته،۱۸۸بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری تاکنون به ۱۲ هزار و ۶۳۵ نفر رسید. معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۲۱۷ هزار و ۶۶۶ هزار نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۳۳۸ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. لاری بیان کرد: تاکنون یک‌میلیون و ۹۴۷ هزار و ۱۱۴آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، هرمزگان و خراسان شمالی در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های تهران، البرز، لرستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویر احمد، زنجان، اصفهان، مازندران، گلستان و ایلام هم در وضعیت هشدار هستند.

تعلیق سمینارها و تجمعات بالای 10 نفر
فرمانده ستاد مدیریت کرونا در تهران در نامه‌ای به استاندار تهران خواستار تعلیق هرگونه جشنواره و تجمعات بالای 10 نفر در استان شد. به گزارش ایسنا، در نامه علیرضا زالی به محسنی بندپی - استاندار تهران- آمده است: « پیرو مذاکره حضوری، با توجه به شرایط جدی کووید 19 در استان تهران و لزوم اقدامات مداخله‌ای جامع‌تر، خواهشمند است دستور فرمایید تا اطلاع ثانوی برگزاری هرگونه درس گروهی، جشنواره و فعالیت‌های نمایشگاهی و تجمعات بالای 10 نفر و برگزاری رسمی و غیررسمی مراسم عروسی و ترحیم در تهران تعلیق گردد.»

سیاست آزمون‌وخطا درباره کرونا کارساز نیست
رئیس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن تحلیل و بررسی مدیریت بحران کرونا در کشور، با اشاره به برخی نواقص قانون‌گذاری و علمی در این زمینه، اظهار کرد: سیاست آزمون‌وخطا در بحران‌هایی همچون بحران کرونا کارساز و پاسخگو نیست و هشدار می‌دهم که اگر از این به بعد درست برنامه‌ریزی نشود و مردم نیز همکاری نکنند، خطر بروز مرگ‌ومیرهای بسیار بالا وجود دارد.

راهبرد اصلی پیشگیری از کرونا
دکتر حسین قناعتی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا گفت: ممکن است بیش از ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر در ایران به خاطر کرونا جان خود را از دست بدهند. ۳ راهبرد اصلی پیشگیری از کرونا یعنی شست‌وشوی مرتب دست‌، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری‌ فیزیکی، اظهار کرد: با رعایت این اصول ‌می‌توان میزان مرگ‌ومیر و ابتلا را به‌شدت کاهش داد، اهمیت این مسئله تا جایی است که اگر ۲ فرد مبتلا و غیر مبتلابه هم برسند، در صورت نبود ماسک احتمال انتقال بیماری ۷۰ درصد و در صورت استفاده از ماسک ۱.۵ درصد خواهد بود. وی در خاتمه بابیان اینکه در سطح کلان و در رابطه با برخی تصمیم‌گیری‌ها نیز ناهماهنگی‌ها و سوء مدیریت‌ها وجود داشته که قابل‌انکار نیست و باید نسبت به اصلاح آن اقدام شود، تأکید کرد: راهکار اصلی برای مدیریت مطلوب‌تر بحران کرونا و خروج از شرایط کنونی، ورود نظام به‌صورت مقتدرانه برای حل مسئله حتی بااقتدار انتظامی است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.