انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
آیا گشایش درراه است؟
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
سیاست واشنگتن تهدید است
تداوم صادرات نفت از ایران به چین
نظر آیت‌الله صانعی درباره نذر و عزاداری محرم
دست بالای چین در تجارت با ایران به دلیل عدم تصویب لوایح FATF
تورم، اغنیا و فقرا را نگران و امنیت ملی و سرمایه اجتماعی را به‌خطر می‌اندازد
سرعت انتشار کرونا در اجتماعات بالا است
امنیت ملی و سرمایه اجتماعی
الیوت آبرامز افراطی که جایگزین برایان هوک شد، کیست؟
تأثیر سیاست از «درون» و «برون» بر اقتصاد و زندگی مردم
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
عدم برگزاری مراسم حج در مکه و برگزاری محرم در ایران
پیش نویس قطعنامه آمریکا، توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
خشونت و نابرابری ساختاری در آمریکا
اختلاف‌نظر کارشناسی درباره گشایش اقتصادی وجود دارد
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
واکنش‌ها به سخنان رئیس بنیاد مستضعفان
اسرائیل با سلاح جدید خود بیروت را ویران کرد
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
آقای فتاح اول شفافیت، بعد بازپس‌گیری اموال بنیاد که در دست افراد حقیقی یا حقوقی هستند
خریداران دوره جدید املاک طاغوطیان چه کسانی هستند؟
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
نامگذاری یک خیابان به نام «مهندس مهدی بازرگـان» در تهـران
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
اهداف سفر نخست‌وزیر جدید عراق به ایران
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
بیشتر
کد خبر: 82319 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۲ - 00:00
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
ستاره صبح گزارش می‌دهد

در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟

اشاره: نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی با اتهام فساد مالی از پرداخت رشوه ۷۰۰ سکه‌ای از سوی مدیرعامل شرکت کشت نیشکر هفت‌تپه به متهمان و نیز دیگر رشوه‌های کلان دریافتی آن‌ها پرده برداشت. متهمان پرونده امید اسد بیگی، مهرداد رستمی جگنی، مجتبی کحال‌زاده، جواد بصیرانی، اکبر خارجانی، فرشاد طالبی، مهدی توسلی، سید رسول سجاد، محسن صالحی، سید محمدرضا حسینی، فرزاد محمدی، اسدالله سیفی، شهریار دربانی، سید محمدرضا آل علی، موسی حسین زاده، محمدرضا قاعدی، میثم فرجام، محمد نوری، محمد بیرانوند، سید وحید حسینی، حمیدرضا مخبر و رضا انصاری هستند. تمام این متهمان رشوه‌های میلیاردی گرفته‌اند که در این مطلب تنها به جزییات رشوه محسن صالحی می‌پردازیم که مشک نمونه خروار است.

ستاره صبح-

نماینده دادستان در ابتدای جلسه گفت: متهم امید اسد بیگی ارتباط بسیار نزدیکی با دو نفر از مدیران اداره اموال بین‌الملل بانک مرکزی به اسامی محسن صالحی و سید رسول سجاد داشته است. گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان تهران نشان‌دهنده ارتباطات غیرمتعارف متهم امید اسد بیگی با سید رسول سجاد است به‌نحوی‌که در زمان تعطیلی بانک مرکزی امید اسد بیگی یکی از افرادی بوده است که به دفتر متهم سید رسول سجاد رفت‌وآمد می‌کرد. متهم امید اسد بیگی جهت کارگزاری بانک مرکزی و تخصیص نوع ارزهای دولتی برای واردات خط تولید شرکت رشوه‌هایی را به متهم رسول سجاد پرداخت کرده است.

رشوه به بانک مرکزی
شاه‌محمدی اظهار کرد: متهم مجتبی کحال‌زاده به‌صراحت اظهار داشته شرکت معتمد پارسِ و امید اسد بیگی در موارد متعدد مبالغی را به‌صورت سکه و ارز به مدیران بانک مرکزی ازجمله رسول سجاد و محسن صالحی پرداخت کرده‌اند به‌طوری‌که یک‌مرتبه ۵۰ عدد سکه تمام‌بها آزادی به دستور امید اسد بیگی توسط یکی از مدیران خود به نام سید وحید حسینی تهیه و در بانک مرکزی تحویل رسول سجاد شده است. متهم کحال‌زاده در اقاریرش از پرداخت ۵۰ عدد سکه تمام‌بها آزادی ۲ ماه قبل از دستگیری و ۲۰۰ عدد سکه تمام‌بها آزادی از سال ۹۱ تا ۹۶ و همچنین اینکه امید اسد بیگی بابت قرارداد کارگزاری ۲۰۰ عدد سکه تمام‌بها آزادی به متهم محسن صالحی داده، سخن گفته است.نماینده دادستان گفت: رسول سجاد نیز طی چندین مرحله از متهم امید اسد بیگی بیش از ۴۰۰ عدد سکه تمام‌بها آزادی دریافت کرده است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، متهم امید اسد بیگی ارتباطات نزدیکی با رسول سجاد و محسن صالحی داشته است. همچنین متهم رسول سجاد نسبت به دریافت تعداد زیادی سکه بهار آزادی از متهم امید اسد بیگی اقرار داشته است. رسول سجاد اظهار داشته که ۷۰۰ سکه تمام‌بها آزادی از امید اسد بیگی دریافت شده است و ۵۰۰ سکه را فروخته است.
رشوه ماشین میلیاردی
وی یادآور شد: متهم محسن صالحی با به خدمت گرفتن افراد و ایجاد دفتر پوششی تحت عنوان کارگزاری بهابازار، با کارگزاران بانک مرکزی در این خصوص جلساتی داشته است. همچنین مشخص شد محسن صالحی یک ماه قبل از بازداشت، از یکی از کارگزاران بانک مرکزی یک دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان دریافت کرده که سند خودرو خود به نام شوهر خواهرش یعنی محمدرضا حسینی است که این خودرو شناسایی و توقیف شد.شاه‌محمدی ادامه داد: طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد محسن صالحی به‌عنوان یکی از مدیران بانک مرکزی از زمانی که سرپرستی یکی از اتاق‌های بانک مرکزی را بر عهده گرفت، افرادی به نام‌برده مراجعه داشتند و او ارتباطات ناسالمی را برقرار می‌کرده و مبالغ نامشروعی را به‌صورت وجوه نقد و وجوه ارزی و دلاری و سکه‌های تمام‌بها آزادی، املاک متعدد و ماشین‌های مدل‌بالا برای خود تحصیل و از ضعف نظارت سیستم بانکی استفاده می‌کرد.

اظهارات مطلعین
نماینده دادستان در ادامه اظهارات یکی از مطلعین پرونده را قرائت کرد.در ادامه این جلسه مطلع این پرونده گفت: محسن صالحی در بازار فارس فعالیت داشته است و یک حساب ۳۰ هزار دلاری در اختیار ما قرار گرفت، محسن صالحی می‌خواست در ایران سرمایه‌گذاری فارس را با این مطلع انجام دهد. بر اساس اظهارات این مطلع، ۲۰۰ هزار دلار تحویل محسن صالحی شده است که به نظر از متهم شهریار دربانی گرفته است. همچنین گفته است که یک میلیارد تومان به‌حساب این‌جانب واریز شد که این مبلغ نیز از طریق محسن صالحی واریزشده است. این مطلع اظهار کرده است که ۲ فقره چک ۵۰۰ و ۷۰۰ میلیونی را از صالحی گرفتم و به‌حساب خود واریز کردم، در یک نوبت دیگر مبلغ ۳ میلیارد تومان چک‌بانک d واریز کردم که به نظر می‌رسد از محل فروش همان ۲۰۰ هزار دلار به‌دست‌آمده است. این مطلع اظهار کرده است که ماشین BMW از طرف آل علی به محسن صالحی داده‌شده و به نام حسینی پلاک شده است و به مدت یک ماه در پارکینگ دفترمان ماند، این اواخر ۸ موتورسیکلت نیز به دفتر شرکت آورده شد که اعلام گردید در قبال طلب دریافت شده است. بناتر اظهارات سید محمدرضا حسینی که شوهر خواهر محسن صالحی است آمده است: محسن صالحی یک ماشین BMW به نام این‌جانب زد و گفت به شما اطمینان دارم، این خودرو از طریق محمدرضا آل علی به محسن صالحی معرفی شد و حدود یک ماه در پارکینگ ماند و سپس به دستور محسن صالحی به همان نمایشگاه رفت.
تعیین نرخ ارز
متهم محسن صالحی با توجه به ارتباطات نزدیکی که با کارگزاران بانک مرکزی داشته است نرخ تبدیل ارز برای این افراد را خودش تعیین می‌کرد. وی افزود: در این خصوص یکی دیگر از کارکنان بانک مرکزی در اظهارات خود بیان داشته است: «محسن صالحی با تلفن شخصی خودش با کارگزاران ارتباط می‌گرفت. کارمزد‌های مربوط به تراکنش‌ها و همچنین نرخ‌های تبدیل در اختیار خود صالحی بوده است و بنده را در جریان هیچ‌کدام از این توافقات قرار نمی‌داد. صالحی در برخی موارد به من یک نرخ می‌داد و می‌گفت فردا یک‌بار دیگر سراچه‌ها را نگاه کن و اگر نرخ از الآن بهتر بود باید آن را اعمال کنی و این مسئله را به‌صورت دستور بیان می‌کرد، ما حق عدول از دستور وی را نداشتیم. کار‌های این دایره مستقیم توسط صالحی انجام می‌شد و کسی حق اعتراض به او را نداشت. همین‌طور صالحی به من می‌گفت بین دو نرخ که اعلام می‌کنند نرخ بهتر را انتخاب کنید. صالحی می‌گفت اگر من نرخ را تغییر دهم منع قانونی ندارد، اما این حق را کارکنان دایره ندارند.» یکی دیگر از کارکنان گفته است «صالحی خود را وصل به نیرو‌های حراست و اطلاعات معرفی می‌کرد و همواره می‌گفت این کارگزاران از طرف مقامات کشور و بچه‌های بالا معرفی‌شده‌اند و کارگزاران با مقامات بانک مرکزی در ارتباط هستند و ممکن است ما را اذیت کنند. جرت و توان اعتراض را نداریم.»

سود معامله ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان
نماینده دادستان گفت: طی تحقیقات فنی صورت گرفته از سوی سازمان اطلاعات سپاه پرونده از تبانی فی‌ما‌بین محسن صالحی با چند نفر از کارگزاران بانک مرکزی حکایت دارد که بیشترین سود حاصله از محل تغییرات نرخ ارز نیز از سوی صالحی برای متهم اسدالله سیفی بوده است که طبق گزارش ضابط یعنی سازمان اطلاعات سپاه حدود ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بوده است....

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.