انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82317 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۱ - 00:21
تدوین استراتژی اقتصاد در شرایط کرونا
از سوی وزارت اقتصاد صورت گرفت

تدوین استراتژی اقتصاد در شرایط کرونا

اشاره: وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به اقتصاد کشور و بودجه سال ۹۹ که منجر به تحمیل برخی هزینه‌های سنگین به دولت و کاهش منابع درآمدی مثل گمرک و مالیات شده است، گفت: این وزارتخانه پیشنهادی برای متعادل کردن بودجه در حوزه «مصارف» به دولت داده است. جزییات آن را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

«فرهاد دژ پسند» با تأکید بر اینکه «بودجه سال جاری، قدری متفاوت است» ادامه داد: بودجه سال ۹۹ در شرایط تحریمی و فارغ از تبعات و آثار اقتصادی و اجتماعی شیوع ویروس کرونا و آسیب‌های ناشی از آن از سوی دولت طرح شد اما مجموعه اتفاقاتی که در چندماهه اخیر در اقتصاد جهان و کشور رخ داد، علاوه بر آنکه به کاهش درآمدهای ارزی و ریالی منجر شد، هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده گسترده‌ای را به بودجه دولت تحمیل کرد. بنابراین برای تأمین مالی بودجه کشور و حفظ تعادل در آن و تناسب میان هزینه‌ها و درآمدها، باید این ملاحظات مدنظر واقع شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: درواقع، نکته مهم این است که چگونه باید کاهش منابع ناشی از فروش نفت و همچنین در مضیقه قرار گرفتن درآمدهای مالیاتی ناشی از شیوع ویروس کرونا و همچنین تأمین هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده را که در اثر شیوع این ویروس پیش‌آمده جبران یا تأمین نماییم. یکی از مهم‌ترین چالش‌های سیاست‌گذار مالی در سال جاری، تأمین مالی بودجه عمومی و تعادل بخشی به آن با بروز کمترین آثار منفی است که البته در این خصوص پیشنهادهایی را به دولت ارائه کرده‌ایم.

کاهش هزینه‌ها
وزیر اقتصاد، پیشنهاد‌ها این وزارتخانه برای متعادل کردن بودجه به دولت را در دو حوزه «مصارف و منابع» دسته‌بندی کرد و گفت: به‌طورکلی در بخش مصارف، پیشنهاد اصلی ما این است که تا حد امکان سعی کنیم هزینه‌ها را با رعایت استانداردها و بدون آسیب‌رسانی به کیفیت خدمات‌رسانی دولت به جامعه مدیریت کرده و کاهش دهیم.

تخصیص اعتبار به طرح‌های عمرانی
دژ پسند تخصیص هدفمند اعتبار به طرح‌های عمرانی را یکی دیگر از حوزه‌ها درزمینه  مدیریت هزینه‌ها عنوان کرد و گفت: برای مثال در سال جاری از تخصیص اعتبار به طرح‌هایی غیراستراتژیک که پیشرفت فیزیکی آن‌ها به ۵۰ درصد نرسیده است یا در دو سال آتی به بهره‌برداری نمی‌رسند اجتناب شود یا حتی در یک‌قدم جلوتر کلیه طرح‌هایی که دیگر توجیه ندارند متوقف شوند یا برای تأمین مالی پروژه‌هایی که منفعت اقتصادی ایجاد می‌کنند از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شود و در تأمین مالی زمینه مشارکت بخش خصوصی با تسهیل بیشتری فراهم شود.به گفته فرهاد دژ پسند، همه‌گیری ویروس کرونا، درعین‌حال، امکان کاهش هزینه‌ها را در حوزه‌هایی به دولت یادآور شد که تا پیش‌ازاین، ورود به آن‌ها را یا با جدیت پیگیری نکرده و یا به دلایل مختلف از ورود به آن‌ها اجتناب می‌کرد.  وی یادآور شد: نمونه دیگر ازاین‌گونه کاهش هزینه‌ها که برای امسال فرصت آن‌ها فراهم آمده است، کاهش تعداد همایش‌ها و گردهمایی‌ها، کاهش تعداد سفرهای خارجی، کاهش روزهای تکلیفی حضور کارکنان در ادارات و انعطاف‌پذیری در ساعات کاری اداری کارکنان دولت است و اگر بتوانیم در بلندمدت با رعایت استانداردهای ارائه خدمات دولتی به جامعه، این موارد را به نحو اثربخش مدیریت کنیم آنگاه می‌توانیم ساختار هزینه‌ای را نیز اصلاح و کاهش هزینه‌ها را با موفقیت به انجام برسانیم.

خدمات الکترونیک 
دژ پسند افزود: نکته مهم در این بخش، عدم کاهش استانداردهای کیفی ارائه خدمات است، که من فکر می‌کنم با توسعه دولت الکترونیک و ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت خواهیم توانست سطح کیفی خدمات را باوجود کاهش هزینه‌ها، در بلندمدت افزایش دهیم و این‌ها نمونه‌هایی کوچک از مواردی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به اصلاح هزینه‌ها اقدام کرد. پیشنهاد اصلی ما این است که در کوتاه‌مدت از طریق صرفه‌جویی در هزینه‌ها و مدیریت بهینه تخصیص‌ها و در بلندمدت از طریق اصلاح ساختار هزینه‌ای موضوع اصلاح هزینه‌ها را دنبال کنیم، تا بخشی از تعادل را به بودجه بازگردانیم. اما بخش دیگر پیشنهاد‌ها ما تأمین منابع و ایجاد درآمد است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.