انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پایان مراحل ساخـت و آزمایش واکسن کرونا در روسیه
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
شکل‌گیری موج سوم کرونا در کشور با برگزاری کنکور و مراسم عزاداری محرم
روحانی یک‌طرف؛دیگران طرف دیگر
افزایـش 90درصدی تعداد مبتلایان به کرونا در صورت عدم رعایت پروتکل در ایام محرم
ناهماهنگی، سوءمدیریت و اختلاف‌نظر؛ دلیل جهش قدرتمند کرونا
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
روس‌ها در آستانه تولید انبوه واکسن کرونا
تحویل دارو و تجهیزات کرونا به وزارت بهداشت توسط ستاد فرمان امام
سرطان سینه، قاتل خاموش
آقای روحانی آیا برگزاری مراسم‌ها باعث مرگ‌ومیر بیشتر نمی‌شود؟
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
آقای وزیر بهداشت، مسئولیت برگزاری یا عدم برگزاری عزاداری ها اکنون با شماست
برگزاری سه کنکور سراسری، مانند بمب کرونا خواهد بود
آنچه در خرداد کاشتیم در تیرماه درو کردیم
تولید وتوزیع 2 داروی ضد کرونا در ایران گامی مثبت برای مقابله با کرونا
سایه سنگین کرونا بر سر جهان و ایران
راهکارهای نبـرد تن‌بـه‌تن با کـرونا
برگزاری سه کنکور سراسری، مانند بمب کرونا خواهد بود
سرطان سینه، قاتل خاموش
سیزده استان در وضعیت قرمز و نارنجی
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
ناهماهنگی، سوءمدیریت و اختلاف‌نظر؛ دلیل جهش قدرتمند کرونا
روس‌ها در آستانه تولید انبوه واکسن کرونا
تخطی از نکات بهداشتی در مراسم محرم ممکن است به افزایش تلفات کرونا بینجامد
ضرورت اقناع فرهنگی برای تقویت شور و شعور به‌منظور جلوگیری از خطر کرونا در ایام محرم
شکل‌گیری موج سوم کرونا در کشور با برگزاری کنکور و مراسم عزاداری محرم
آقای روحانی آیا برگزاری مراسم‌ها باعث مرگ‌ومیر بیشتر نمی‌شود؟
آنچه در خرداد کاشتیم در تیرماه درو کردیم
افزایـش 90درصدی تعداد مبتلایان به کرونا در صورت عدم رعایت پروتکل در ایام محرم
25 استان در وضعیت قرمز و هشدار
آقای وزیر بهداشت، مسئولیت برگزاری یا عدم برگزاری عزاداری ها اکنون با شماست
اوضاع خوب نیست، زیرا وضعیت کل کشور قرمز است
روحانی یک‌طرف؛دیگران طرف دیگر
تحویل دارو و تجهیزات کرونا به وزارت بهداشت توسط ستاد فرمان امام
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
25 میلیون مبتلا؛ 35 میلیون در نوبت ابتلا
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
پایان مراحل ساخـت و آزمایش واکسن کرونا در روسیه
بیشتر
کد خبر: 82314 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۱ - 00:12
 پیامدهای ناگوار گسترش کرونا
خبر یک

پیامدهای ناگوار گسترش کرونا

اشاره: شیوع بیماری کرونا در اسفندماه منجر به محدودیت تردد، تجمع، تعطیلی و محدود کردن فعالیت بنگاه‌های اقتصادی شد، به‌طوری‌که در فروردین‌ماه یک‌سوم کارمندان در محل کار خود حاضر بودند و مابقی دور کار بودند. در ادامه با رفع برخی محدودیت‌ها مردم به محل کار خود بازگشتند و ساعت کاری نیز کاهش یافت. حال با افزایش پرشتاب مبتلایان و جان‌باختگان، کارشناسان دورکاری و لزوم فاصله فیزیکی را حداقل اقدام برای کاهش خطرات می‌دانند. سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین هشدارش اعلام کرد: ویروس کرونا در محیط‌های بسته از طریق هوا به افراد منتقل می‌شود و از آن خطرناک‌تر افرادی که علائم کرونا را ندارند می‌توانند ناقل این ویروس باشند. اکنون 19 استان در کشورمان در شرایط قرمز و هشدار قرار دارند درحالی‌که در ماه فروردین کمتر از ده استان در شرایط هشدار قرار داشت و از سوی دیگر تعداد مبتلایان به‌صورت صعودی رو به افزایش است به‌طوری‌که تا روز گذشته ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر مبتلا و ۱۲ هزار و ۴۴۷ نفر جان‌باخته داشته‌ایم و این زنجیره کماکان ادامه دارد. این در حالی است که تعداد بیماران در حالت شدید دیروز رکورد زد و به 3319 نفر رسید. در این شرایط ستاد ملی کرونا باید تصمیم حیاتی بگیرد و محدودیت دورکاری، کاهش ساعات کاری و حضور کارمندان را به حداقل برساند تا جان و سلامت مردم قربانی اقتصاد نشود. اما تنها راهبرد دولت در مقابل کرونا زدن ماسک است که کارایی زیادی در کلانشهرها ندارد. وزیر بهداشت در روزهای اخیر هشدار داد و خطاب به مسولان گفت: گزارش امنیتی برای ما می‌آید. این‌که دوستان از فقر و تهیدستی به سمت طغیان می‌روند. جدی است. رییس جمهور و نیروهای امنیتی باید به معیشت و عدم شکل‌گیری طغیان فکر کنند. نمی‌توانیم شب به شب در خانه یک دکه‌دار یا تاکسی‌دار پول ببریم و نمی‌توانیم جور دیگر به او کمک کنیم و مجبوریم بگوییم شغل را باز کنید. یکی از بزرگان اقتصاد برای من نامه نوشته بود که در آینده باید جواب بدهی و من نوشتم که تو باید جواب بدهی. زیرا اقتصاددان‌ها باید کمک می‌کردند که چگونه معیشت مردم را اداره کنیم. اقتصاددان‌ها باید راهکار ارائه می‌کردند که چگونه مملکت را در شرایط سخت کرونا اداره کنیم که طغیان و فقر ناشی از کرونا نداشته باشیم. اگر دچار خسران شدیم، نه این‌که نفهمیم این بازگشایی، آمارها را بالا می‌برد. نه این‌که نفهمیم وقتی مترو و اتوبوس یک سوم توان انتقال جمعیت را دارد، مواجه با این مشکل نخواهیم شد. این جهل ما نبود.»

ستاره صبح-

دو ابلاغیه در مورد محل کار
معاون نوسازی سازمان اداری و استخدامی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در این خصوص گفت: از زمان شیوع بیماری کرونا به اقتضای مصوبات ستاد ملی مبارزه با این بیماری، میزان حضور کارمندان در محل کار را تعیین می‌کردیم. «علاءالدین رفیع زاده» افزود: آخرین بخشنامه‌ای که سازمان اداری و استخدامی درباره میزان حضور کارمندان به‌صورت کلی صادر کرده شد به این صورت است که دستگاه‌های اجرایی در صورتی می‌توانند کارمندان خود را دور کار کنند که زیرساخت لازم برای این منظور فراهم باشد. طبق بند پنجم بخشنامه هفتم خردادماه که به دستگاه‌ها ابلاغ شد، آمده است که در صورت تأمین زیرساخت‌های لازم از سوی دستگاه‌های اجرایی، کارمندان می‌توانند از منزل خدمات الکترونیکی ارائه کنند.

الزام استفاده از ماسک کارکنان
رفیع زاده افزود: یکی دیگر از بخشنامه‌های سازمان اداری استخدامی که چند روز گذشته ابلاغ شد تمام کارکنان شاغل در ادارات، مراکز ارائه خدمات عمومی و واحدهای عملیاتی را ملزم به استفاده از ماسک در محل کار می‌کرد. مسئولان موظف‌اند نسبت به استفاده ماسک توسط کارکنان نظارت داشته باشند و در صورت عدم پیروی مانع حضور آن‌ها در محل کار شوند و غیبت روزانه تلقی شود.

تعطیلی ادارات تنها با تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست
وی درباره تعطیلی ادارات در روزهای آینده گفت: با شیوع کرونا وحدت فرماندهی در کشور وجود دارد و هر نوع تصمیم‌گیری در ارتباط با تعطیلی ادارات، کسب‌وکارها و ایجاد محدودیت‌ها، تنها با مرجعیت ستاد ملی مقابله با کروناست. هر تصمیمی که در این ستاد اتخاذ شود برای همه لازم‌الاجراست. سازمان اداری و استخدامی نیز برابر تصمیمات کارگروه مقابله با کرونا بخشنامه به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ می‌شود. هر نوع اظهارنظر در خصوص تعطیلی ادارات بی‌اساس است و هر نوع تصمیم در این خصوص بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کروناست.

 کرونا در ایران
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۵۲ هزار و ۷۲۰ نفر در کشور به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۲ هزار و ۴۴۷ نفر رسیده است. سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: تا روز ۲۰ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۲۶۲ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۵۵ نفر از آن‌ها بستری شدند. خوشبختانه تاکنون ۲۱۵ هزار و ۱۵ نفر از بیماران، بهبودیافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۳۱۹ نفر از بیماران مبتلابه کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون یک‌میلیون و ۹۲۲ هزار و ۵۰۱ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام‌شده است.وی افزود: همانند روزهای گذشته 9 استان خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین 10 استان تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند. وی توصیه اکید وزارت بهداشت در این شرایط را پرهیز از سفر و ترددهای غیرضروری به‌ویژه سفر به استان‌های خراسان رضوی و مازندران دانست. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌ها، اکثر موارد ابتلا و بستری مربوط به مراسم عزا و عروسی بوده و توصیه اکید ما این است که مردم از رفتن به این مراسم‌ها خودداری کنند.

انتقال کرونا از طریق هوا
سازمان جهانی بهداشت رسماً تائید کرد که ویروس کووید ۱۹ می‌تواند در فضاهای سرپوشیده از طریق ذرات معلق در هوا منتقل می‌شود. روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه به‌صورت رسمی تائید کرد که قطرات حاوی ویروس کرونا می‌توانند در فضاهای سرپوشیده از طریق هوا نیز منتقل شوند و کسانی که مدت طولانی در چنین فضاهایی بدون تهویه کافی حضورداشته باشند، ممکن است درخطر آلوده شدن به این ویروس قرار گیرند. این سازمان همچنین با صراحت تائید کرد افرادی که هیچ‌یک از علائم کرونا را ندارند نیز می‌توانند ناقل این ویروس به افراد دیگر باشند. بیش از ۲۰۰ نفر از دانشمندان که پیشتر در نامه‌ای خواستار تائید احتمال انتقال کرونا از طریق هوا توسط سازمان جهانی بهداشت شده بودند، تائید دیروز این سازمان را اذعان «با تأخیر» دانسته‌اند.

علت شیوع کووید ۱۹ در رستوران‌ها یا عبادتگاه‌ها
اکنون سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که ممکن است علت شیوع کووید ۱۹ در برخی اماکن مثل رستوران‌ها یا عبادتگاه‌ها که افراد در آن صحبت می‌کنند یا آواز می‌خوانند، همین امکان انتقال آن از طریق ذرات هوا پخش باشد. بااین‌وجود، این سازمان همچنان ذرات و قطرات درشتی را که از طریق سرفه یا عطسه پراکنده‌شده و از راه تنفس وارد بدن می‌شوند و تماس با افراد آلوده را به‌عنوان عامل عمده انتقال ویروس کرونا می‌داند. سازمان جهانی بهداشت در توصیه‌های به‌روز شده خود بر خودداری از تماس با افراد آلوده، شستن دست‌ها، پرهیز از حضور در اماکن شلوغ، مکان‌هایی مستلزم تماس نزدیک یا فضاهای بسته و فاقد تهویه کافی تأکید می‌کند. به گزارش ایرنا، دانشمندان سراسر جهان باهدف توجه بیشتر به تدابیر پیشگیرانه، این هفته با اعلام فراخوانی خواستار تائید انتشار ویروس کرونا از طریق هوا توسط سازمان جهانی بهداشت و سایر متخصصان شدند. این فراخوان با امضای ۲۳۰ دانشمند از ۳۲ کشور جهان مطرح‌شده است.
دانشمندان در این فراخوان نوشتند: «ما نگران این هستیم که عدم توجه به خطر انتقال کووید ۱۹ از طریق هوا و فقدان توصیه‌های مناسب برای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه، پیامدهای غیرقابل جبرانی داشته باشد. ممکن است مردم تصور کنند با رعایت توصیه‌های فعلی، کاملاً از خود محافظت می‌کنند اما درواقع برای جلوگیری از انتقال ویروس از طریق هوا لازم است تدابیر مضاعفی اتخاذ شود.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.