انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکارهای پیش روی بانک مرکزی برای کنترل نوسان قیمت‌ها
اوضاع اجتماع کرونازده به‌مثابه میدان مین
اثرگذاری هشتگ‌زدن بر جامعه
پیامدها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی
اهداف و پیامدهای پیدا و پنهان سفر مصطفی الکاظمی به تهران
علامه تهرانی، یکی از چند چهره ممتاز فرهنگ ملی ماست
میرزا تقی‌خان در پطرزبورگ
برگـزاری مراسم عزاداری اگر باعث شیوع بیماری شود، نه‌تنها مستحب نیست، بلکه حرام است
غریبانه‌های آخرین پراید تولیدشده در ایران
راهکارهای نبـرد تن‌بـه‌تن با کـرونا
دلایل نوسان قیمت مسکن چیست؟
بورس با منطق اقتصادی هم خوانی ندارد
جامعه خواهان شفافیت در نظام قضایی است
واکنش دستیار قالیباف به ادعای میرسلیم علیه قالیاف
تارانتینو؛ عصیانگری در ردای سینما
ریشه‌ها، مزیت‌ها و مخالفت‌ها با توافق 25ساله ایران و چین
شرط بهبود اقتصاد کشور، اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و حمایت از تولید است
پیام‌ حساسیت جامعه به یک حکم قضایی چیست؟
آیا دولت لبنان در حال فروپاشی است؟
انفجار بیروت و احتمال دخالت خارجی در لبنان
«برادران کارامازوف»؛ پرمحتواترین رمان داستایوفسکی
تاثیر تورم و گرانی مسکن بر اقتصاد و زندگی مردم
تأثیرکرونا بر نوسان بازارهای ایران و جهان
حساسیت جامعه نسبت به مشکلات کولبران
کوه دماوند؛ اموال عمومی یا وقفی؟
هویت شهروندی، پیش‌نیاز هویت ملی
وطــن عزیــز
تأثیر دلار بر تعیین‌ قیمت‌ کالاها
پیش‌شرط‌های کنترل قیمت‌ها
نقدی بر عملکرد نهادهای متولی فقرزدا در کشور
اعتراض چیست و اغتشاش کدام است؟
اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز انتقاد از رفتار خود ندارند
یازده نکته درباره برگزار کردن یا نکردن کنکور
پیامد رابطه بین اسرائیل و امارات
بیشتر
کد خبر: 82313 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲۱ - 00:11
حاشیـه‌ها و پرسـش‌ها
ستاره صبح پرداخت حقوق و ودیعه مسکن ۲31 میلیون تومانی به نمایندگان مجلس یازدهم را بررسی می‌کند

حاشیـه‌ها و پرسـش‌ها

اشاره: ماجرای واریز حقوق و ودیعه مسکن ۲31 میلیون تومانی به‌حساب نمایندگان اصولگراترین مجلس پس از انقلاب یکی از موضوعات جنجالی بود که هفته گذشته حواشی زیادی را متوجه مجلس یازدهم کرد و انتقادهای بسیاری را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. اگرچه که ممکن است چنین مبلغی برای اجاره مسکن در تهران مبلغ زیادی نباشد، اما ابهامات و پرسش‌هایی در این زمینه وجود دارد که تاکنون به آن پاسخ داده نشده و همین موجب شدت گرفتن انتقادها شده است؛ ازجمله این‌که آیا 30 نمایند‌ه تهران که د‌ر همین شهر زند‌گی می‌کنند‌ یا 56 نمایند‌ه د‌وره قبل که اکنون د‌ر مجلس یازد‌هم حضور د‌ارند‌ و احتمالاً در دوره‌های قبل چنین مبلغی را دریافت کرده بودند، بازهم این مبلغ را د‌ریافت کرد‌ه‌اند‌ یا خیر؟ این در حالی است که همین امسال افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران بعد از ماه‌ها جدل و اختلاف نظر در شورای عالی کار به تصویب رسید. به عقیده کارشناسان حوزه مسکن، یک کارگر برای اینکه صاحب‌خانه شود باید ۱۰ سال هیچ هزینه‌ای اعم از خوراک و درمان نداشته باشد و تمام پولش را پس‌انداز کند تا بعد از ۱۰ سال بتواند یکی از خانه‌های ۲۵ متری که اخیراً طرح احداث آن‌ها بر سر زبان‌ها افتاده را خریداری کند. البته سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس گفته که مبلغ ۲۰۰ میلیون تومانی که به نمایندگان بابت تأمین مسکن در تهران داده‌شده است، به‌صورت وام و تسهیلات بوده و به‌تدریج از حقوق آن‌ها کاسته خواهد شد. البته انتظار می‌رود هیئت‌رئیسه مجلس جزئیات بیشتری از مبلغ پرداختی حقوق و ودیعه مسکن در ادوار ده‌گانه مجلس را که فهرست آن در حسابداری مجلس موجود است، در یک اقدام شایسته به‌صورت شفاف منتشر کند. لازم به توضیح است که روز گذشته ستاره صبح تلاش کرد با بعضی از نمایندگان ادوار گذشته مجلس دراین‌باره گفتگو کند که یا پاسخگو نبودند یا تمایلی به انتشار جزئیات این موضوع نداشتند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

ماجرای واریز ۲۰۰ میلیونی به‌حساب نمایندگان به‌منظور تأمین هزینه آن‌ها برای اجاره مسکن یکی از همان موضوعات جنجالی بود حواشی زیادی را متوجه مجلس یازدهم کرد؛ موضوعی که در میان تذکرات روز چهارشنبه نمایندگان هم جا و مکانی به آن داده شد. موسی غضنفرآبادی از نمایندگانی بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در تذکری با استاد به بند ۱۱ ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: اخیراً در فضای مجازی صحبتی از همکاران نماینده مطرح می‌شود که یا خوب بیان‌نشده یا برداشت درستی از آن نکرده‌اند. نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مبلغ قرض‌الحسنه‌ای برای تهیه مسکن به برخی از نمایندگان درخواست‌کننده از سوی مجلس پرداخت می‌شود، این مهم در حالی است که برای رهن و اجاره مسکن در تهران امروزه مبالغی بیش از این نیاز است، ازاین‌رو چنین مسئله‌ای موجب تاخت‌وتاز بر قوه مقننه شده است.

پاسخ نایب‌رئیس مجلس
سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب‌رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: تعدادی از نمایندگان موقتاً برای ۴ سال در تهران خدمتگزار مردم هستند، ازاین‌رو ودیعه‌ای قرض‌الحسنه از محل صندوقی در مجلس به آن‌ها پرداخت می‌شود که این مبلغ به‌صورت یکجا و یا در چند مرحله از سوی نمایندگان بازپرداخت خواهد شد. نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مبلغ مذکور در مجلس گذشته ۲۵۰ میلیون تومان بود، اما در مجلس یازدهم کاهش یافت و به ۲۰۰ میلیون تومان رسید؛ به نظر می‌رسد عده‌ای از روی دشمنی، دوستی یا رقابت در جهت تخریب افکار عمومی نسبت به قوه مقننه قدم برمی‌دارند، لذا از رسانه‌ها درخواست می‌شود انصاف را رعایت کنند. وی با اشاره به اینکه مبلغ مشخصی برای هزینه دفاتر نمایندگان نیز از سوی مجلس پرداخت می‌شود، تصریح کرد: هر نماینده طبق قانون می‌تواند ۲ نفر را در دفاتر کار حوزه انتخابیه به کار بگیرد که بابت حق‌الزحمه و اجاره دفتر باید هزینه بپردازد. قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد این مبالغ مختلف را جمع و به‌حساب حقوق دریافتی نمایندگان بگذاریم، کار درستی نکرده‌ایم زیرا طبق قانون سمت سازمانی منتخبان ملت معادل وزیر است، اما دریافتی آنان از مدیران کل هم کمتر است.

تسهیلات نمایندگی
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس همچنین درباره 200 میلیون تومانی که برای تهیه منزل مسکونی در اختیار نمایندگان قرار داده‌شده است، گفت: مجلس تسهیلاتی برای نمایندگانی که فاقد محل سکونت در شهر تهران هستند قرار داده است که تا پیش‌ازاین به‌صورت تأمین منزل مسکونی و یا در اختیار قرار دادن مبلغی برای سکونت نمایندگان بوده است که این اقدام ازنظر تعاریف سازمانی جزء ابزار رفاهی نبوده، بلکه ابزار مدیریتی است و ابزار رفاهی همان حقوق حدود 11 میلیون تومان است که طبق قانون مدیریت خدمات کشوری بوده چنانچه به همه کارکنان دستگاه‌ها حقوق پرداخت می‌شود. فرهنگی ادامه داد: مبلغی هم برای اجاره دفتر نمایندگی و هزینه‌های جاری و حقوق کارمندان دفاتر نمایندگان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، زیرا به علت عدم تمرکز نمایندگان در یک نقطه، مجلس نمی‌تواند امورات تمام نمایندگان را در شهرستان‌ها رتق‌وفتق کند و هزینه‌ها بیشتر می‌شود؛ ضمن اینکه این مبالغ به‌صورت وام و تسهیلات به آن‌ها داده‌شده و به‌تدریج از حقوق دریافتی آن‌ها کاسته خواهد شد. وی تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان به دریافت این مبالغ معترض بوده و معتقدند مجلس باید منازلی را برای نمایندگان اجاره کند اما بنا به حواشی که درگذشته طبق این روش به وجود آمده بود، تصمیم بر این شد تا مبلغی در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا خودشان برای انتخاب محل سکونت تصمیم‌گیری کنند.

حق مسکن غیرانقلابی
روزنامه اطلاعات نوشت: این روزها واریز مبلغ ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب هر یک از نمایندگان جدید مجلس، بسیار خبرساز شده است. افرادی از هر دو جناح سیاسی، انتقادهایی را به این اقدام روا داشته‌اند و بحث‌های مختلفی در این رابطه درگرفته و تیترهای جالبی هم در رسانه‌ها و مطبوعات حتی رسانه‌های طرفدار جریان فکری و سیاسی حاکم بر مجلس تازه دیده می‌شود ازجمله: «مجلس انقلابی و حق مسکن غیرانقلابی» و مواردی ازاین‌دست. ... باور کنید مشکل مردم اصولاً این‌ها نیست. شاید بگویید و درست هم بگویید که دویست میلیون تومان برای خیلی از مردم ما رقم درشتی است. همین‌طور حقوق یازده‌میلیونی برای اکثریت مردم ایران دست‌نیافتنی است. شاید هم معتقد باشید که همین حقوق‌ها و دریافتی‌ها برای مجلس تراز انقلاب قابل‌قبول نیست که البته حرف نادرستی نیست و مسلماً… اما جسارتاً اجازه دهید خیالتان را راحت کنم. اصولاً اگر به خاطر این اعتراضات و برای نمایش زهد و تقوا و مردم‌دوستی، همین فردا در مجلس و در یک اقدام تأثیرگذار پنجاه‌درصد این مبلغ هم حذف شود، هیچ مشکلی حل نمی‌شود. ... این‌که مجلسی‌ها حقوق کمی بگیرند یا تظاهر به زهد و ریا کنند و خدای‌ناکرده چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر بکنند و نمایش مردمی بودن و انقلابیگری بدهند، مصیبت است.

حقوق نمایندگان
در همین ارتباط خبرنگار ستاره صبح با چند نماینده ادوار مجلس گفت‌وگو کرد و درباره نحوه تعیین حقوق و مزایای نمایندگان پرسش‌هایی را مطرح نمود. یکی از نمایندگان دوره ششم و هفتم مجلس که تمایلی به انتشار نامش نداشت، خاطرنشان کرد که کارپردازی مجلس در ابتدای هرسال بر مبنای نرخ تورم و میانگین هزینه‌های هر نماینده میزان حقوق نمایندگان را تعیین می‌کند و بدین ترتیب حقوق نمایندگان تعیین می‌شود. وی همچنین عنوان کرد که مبلغی که به‌عنوان حق مسکن در اختیار نمایندگان قرار می‌گیرد، از آنان بازپس گرفته نمی‌شود، اما هزینه خودرویی که در ابتدای دوره نمایندگی در اختیار نماینده هست، از وی ستانده می‌شود. همچنین محمدرضا خباز، نماینده دوره چهارم، پنجم، ششم و هشتم مجلس درباره میزان دریافت حقوق و مزایا به ستاره صبح گفت: پرداخت حقوق و مزایا تا مجلس ششم پایین بود، اما در مجلس هشتم که علی لاریجانی رئیس مجلس شد هرسال 3میلیارد تومان بودجه دراختیار رئیس مجلس قرار می‌گرفت، اما با تلاش لاریجانی این رقم به 30 میلیارد تومان افزایش یافت که رئیس مجلس هراز چندی پولی را به‌حساب نمایندگان واریز می‌کرد تا با نظر خودشان در حوزه‌های انتخابیه هزینه کنند. همچنین علی صالح آبادی نماینده مردم مشهد در دوره سوم مجلس درباره حقوق و مزایای نمایندگان آن دوره گفت: حقوق نمایندگان در دوره سوم 8 هزار و 500 تومان بود که با مزایای آن حدود 11 هزار تومان می شد. ودیعه مسکن نیز داده نمی شد و خود من دو سال و نیم در منزل شخصی بودم و یک سال و نیم آخر را در یک آپارتمان سازمانی متعلق به مجلس مستقر شدم. وی افزود: چون نماینده های دوره سوم انقلابی بودند، نه ودیعه مسکن می گرفتند و نه پول دفتر.

بودجه مجلس
مجلس هرسال با مأموریت‌دادن به سه کارپرداز که جزء نمایندگان مجلس هستند، میزان بودجه لازم برای تأمین هزینه‌های این قوه را تعیین کرده و گزارش آن را برای سازمان برنامه و بودجه ارسال می‌کند و دولت هم تقریبا عینا همان عدد را وارد لایحه بودجه کرده و در نهایت تصویب می‌شود. طبق قانون بودجه امسال، مجموع بودجه مجلس شورای اسلامی حدود ۵۰۲ میلیارد تومان است که این بودجه از چندین زیرفصل تشکیل می‌شود. حدود ۳۱۳ میلیارد تومان از بودجه کل مجلس مربوط به برنامه قانون‌گذاری است که شامل تدوین و تصویب قوانین و گزارش طبقه‌بندی اسناد می‌شود و ۱۸۳ میلیارد تومان هم صرف برنامه نظارت بر امور کشور اعم از گزارش‌های اصل ۹۰ و تحقیق و تفحص‌ها می‌شود. در سال‌های گذشته در متن بودجه ردیف اعتبار حقوق و دستمزد دستگاه‌های اجرائی مشخص بود و ردیفی هم به عنوان سایر در این بخش درج می‌شد که اطلاعات مربوط به اعتبارات پرداخت اضافه‌کاری‌های کارکنان و همچنین اعتبار مربوط به پرداخت حقوق کارکنان قراردادی از این محل قابل شناسایی بود اما تقریبا سه‌سالی است که این ردیف‌ها از متن بودجه حذف شده و عملا از متن خود بودجه نمی‌توان به میزان اعتبار در نظر گرفته‌شده برای پرداخت حقوق و دستمزد هر کدام از دستگاه‌های اجرائی دست پیدا کرد. گفتنی است حقوق ماهانه سال گذشته نمایندگان مجلس ۹میلیون‌و ۲۸۰ هزار تومان بود و امسال، میزان حقوق ماهانه مجلسی‌ها به ۱۱میلیون‌و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. تمامی نمایندگان مجلس اعم از هیئت رئیسه و سایر نمایندگان حقوق ماهانه یکسانی دریافت می‌کنند و تفاوتی در میزان حقوق ماهانه ندارند. اما بخش دوم دریافتی نمایندگان تحت عنوان ردیف‌های دیگری به آنها تعلق می‌گیرد؛ هزینه ایاب و ذهاب، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل. نمایندگان مجلس با توجه به تعداد دفاترشان عدد متفاوتی را برای پرداخت هزینه دفاتر دریافت می‌کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.