انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82310 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۸ - 00:45
ترور «هشام الهاشمی» روزنامه‌نگار و تحلیلگر عراقی توسط داعش
گزارش

ترور «هشام الهاشمی» روزنامه‌نگار و تحلیلگر عراقی توسط داعش

اشاره: منابع خبری عراقی از ترور هشام الهاشمی، روزنامه‌نگار، تحلیلگر سیاسی و کارشناس امنیتی پس از پایان یک مصاحبه تلویزیونی از سوی افرادی ناشناس در منطقه زیونه بغداد خبر دادند. گروه تروریستی داعش مسئولیت ترور را برعهده‌گرفته است. الهاشمی، مورخ و پژوهشگر حوزه امنیتی، مسائل استراتژیک و گروه‌های تندرو و متخصص پرونده گروهک تروریستی داعش بود. وی همچنین در زمینه نسخه‌های خطی فقهی و حدیثی فعالیت داشت و تحصیلات خود را در رشته مدیریت و اقتصاد با مدرک لیسانس به پایان رسانده بود. او در دوران رژیم صدام به زندان افتاد؛ اما در سال ۲۰۰۲ آزاد شد و پس از سال ۲۰۰۳ مدتی را به‌عنوان روزنامه‌نگار فعالیت کرد و گزارش‌ها و مستندهای بسیاری را برای روزنامه‌ها و شبکه‌های خارجی تهیه و تولید کرد. الهاشمی معمولاً هرروز در شبکه‌های تلویزیونی داخلی و خارجی برای تحلیل فعالیت‌های گروه‌های تکفیری و سیاسی عراق حضور می‌یافت. او همچنین میانجیگر بین گروه‌های سیاسی مختلف بود. وی که مشاور حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین عراق بوده، به مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر تازه عراق هم در برپایی کابینه‌اش مشورت می‌داده است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، در بیانیه‌ای اقدام جنایت‌کارانه ترور «هشام الهاشمی»، کارشناس مسائل امنیتی را محکوم کرد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

عراق الیوم گزارش داد، خبرگزاری «اعماق» وابسته به داعش با انتشار توییتی مسئولیت ترور هشام الهاشمی، کارشناس امور گروه‌های مسلح در عراق را برعهده‌گرفته و وی را «مرتد» خواند. ترور هشام الهاشمی، کارشناس امنیتی برجسته عراق در بغداد توسط اشخاص مسلح ناشناس، واکنش‌های شدید داخلی و خارجی را به دنبال داشت. برهم صالح، رئیس‌جمهوری عراق در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: ترور الهاشمی به دست قانون‌شکنان، جنایتی حقیرانه است که یک شهروند عراقی و حق وی برای زندگی آزاد و کریمانه و نیز ارزش‌هایی که ما پس از دوران استبداد برای سرزمینمان پذیرفته‌ایم، هدف قرار داده است. وی در ادامه افزود: ما از دولت عراق می‌خواهیم تا عاملان ترور الهاشمی را به‌منظور برقراری امنیت و صلح در کشورمان هر چه سریع‌تر بازداشت کنند و آن‌ها را به دادگاه ارجاع دهند.

موضع سفارت ایران
سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق با صدور بیانیه‌ای ترور «هشام الهاشمی»، کارشناس و تحلیلگر مسائل راهبردی و امنیتی عراق را محکوم کرد. به گزارش  ایسنا، در این بیانیه که بامداد روز سه‌شنبه منتشرشده، آمده است: «با اندوه فراوان از خبر ترور پژوهشگر و کارشناس راهبردی آقای دکتر هشام الهاشمی مطلع شدیم، سفارت جمهوری اسلامی ایران این اقدام مجرمانه را که چهره پلید خود را با ترور نخبگان نشان داده به‌شدت محکوم می‌کند. بی‌شک هدف حامیان و مجریان چنین عملیات‌هایی، برهم زدن ثبات و امنیت در عراق، ایجاد فتنه و تفرقه و بازگرداندن خشونت به عراق است. جمهوری اسلامی ایران همواره از ثبات و امنیت عراق حمایت و چنین اقداماتی را به‌شدت محکوم می‌کند.» در پایان این بیانیه سفارت ایران برای خانواده الهاشمی از خداوند طلب صبر کرده است.

واکنش الکاظمی
نخست‌وزیر عراق تأکید کرد این کشور تا زمانی که قاتلان هشام الهاشمی محاکمه نشده‌اند آرام نخواهد گرفت. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه در جلسه کابینه گفت: عراق تا زمانی که قاتلان هشام الهاشمی، کارشناس گروه‌های تروریستی که به‌عنوان مشاور دولت نیز فعالیت می‌کرد به دلیل جنایت‌هایشان محاکمه نشوند، آرام نخواهد گرفت. وی گفت: کسی که خون یک عراقی را بریزد محاکمه خواهد شد. ما هرگز اجازه آشوب را نمی‌دهیم و اجازه نمی‌دهیم عراق به کشوری برای گروهک‌ها تبدیل شود. الکاظمی گفت: دولت در شرایطی تشکیل شد که شاهد بحران‌های زیادی بودیم. این دولت راهکارهای سیاسی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی دارد. کار و دستاورد راه ما و دولت معیار ماست و هیچ‌کسی نمی‌تواند فراتر از قانون برود. نخست‌وزیر عراق همچنین دستور داد یکی از خیابان‌های بغداد به نام هشام الهاشمی نام‌گذاری شود.

واکنش احزاب و پارلمان
محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز ضمن محکوم کردن ترور الهاشمی، از دستگاه‌های امنیتی عراق خواست تا برای شناسایی و دستگیری عاملان ترور وارد عمل شوند. الحلبوسی گفت: ما از مسئولان دولتی می‌خواهیم تا عاملان ترور الهاشمی را هر چه سریع‌تر بازداشت کنند، به‌ویژه اینکه ربودن افراد و ترور چند شخصیت و صدای ملی کشور تکرار شده است. سید عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در صفحه کاربری خود در توییتر ضمن محکوم کردن ترور الهاشمی، این اقدام را تلاشی برای برهم زدن امنیت و ایجاد بی‌ثباتی کشور قلمداد کرد. عمار حکیم همچنین تصریح کرد که ترور هشام الهاشمی، اقدامی محکوم‌شده است که هدف از آن بازگشت بی‌ثباتی و موج ترور و سردرگمی و آشوب درصحنه امنیتی و دستیابی به منافع فرقه‌ای بوده است. نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق و رئیس ائتلاف دولت قانون عراق خاطرنشان کرد، ترور هشام الهاشمی تلاشی برای سوق دادن عراق به سمت آشوب، کشتار و جنایت است. نوری المالکی ادامه داد: این ترور توطئه‌ای برای ایجاد اختلاف و شکاف است و باید مراقب نقشه‌های دشمنان عراق بود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.