انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
آیا گشایش درراه است؟
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
سیاست واشنگتن تهدید است
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
تداوم صادرات نفت از ایران به چین
نظر آیت‌الله صانعی درباره نذر و عزاداری محرم
تورم، اغنیا و فقرا را نگران و امنیت ملی و سرمایه اجتماعی را به‌خطر می‌اندازد
دست بالای چین در تجارت با ایران به دلیل عدم تصویب لوایح FATF
سرعت انتشار کرونا در اجتماعات بالا است
امنیت ملی و سرمایه اجتماعی
الیوت آبرامز افراطی که جایگزین برایان هوک شد، کیست؟
تأثیر سیاست از «درون» و «برون» بر اقتصاد و زندگی مردم
پیش نویس قطعنامه آمریکا، توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
عدم برگزاری مراسم حج در مکه و برگزاری محرم در ایران
اختلاف‌نظر کارشناسی درباره گشایش اقتصادی وجود دارد
خشونت و نابرابری ساختاری در آمریکا
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
واکنش‌ها به سخنان رئیس بنیاد مستضعفان
اسرائیل با سلاح جدید خود بیروت را ویران کرد
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
آقای فتاح اول شفافیت، بعد بازپس‌گیری اموال بنیاد که در دست افراد حقیقی یا حقوقی هستند
خریداران دوره جدید املاک طاغوطیان چه کسانی هستند؟
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
نامگذاری یک خیابان به نام «مهندس مهدی بازرگـان» در تهـران
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
اهداف سفر نخست‌وزیر جدید عراق به ایران
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
بیشتر
کد خبر: 82300 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۷ - 00:15
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه

پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه

اشاره: اولین حضور محمدجواد ظریف در صحن علنی مجلس یازدهم در روز یکشنبه، حاشیه‌ساز بود. نمایندگان اصولگراترین مجلس که با پشتوانه کمترین رأی در چهار دهه گذشته راهی بهارستان شده‌اند، اگرچه از همان دوران تبلیغات انتخاباتی، دیپلماسی دولت روحانی و شخص ظریف را محل نقد قرار داده بودند، اما اکنون‌که در قامت نماینده پا به پارلمان گذاشته‌اند تنها 38 روز پس از ورود به مجلس زمانی که وزیر خارجه دولت روحانی را پیش روی خود دیدند از توهین و تهمت به او ابا نکردند و مرد شماره یک دستگاه دیپلماسی ایران را در سیبل نقد و توهین‌ها قراردادند. آن‌هم کسی که رهبر انقلاب او را باصفت‌هایی همچون «امین»، «غیور»، «شجاع» و «متدین» توصیف کرده بود. البته ظریف در این جلسه ضمن ارائه گزارش به نمایندگان، از سیاست‌های دیپلماسی دولت در منطقه، برجام و... دفاع کرد. دفاعی قاطع و بدون لکنت که شاید همین باعث عصبانیت بیشتر آن‌هایی شد که همه تلاش خود را به کار بسته بودند تا با سروصدا و هیاهو او را مجبور به ترک صحن علنی کنند. رفتارهایی که با انتقاد تند چهره‌های سیاسی مختلف مواجه شد و آنان رفتار نمایندگان مجلس یازدهم را به دلیل تخریب وزیر امور خارجه کشورمان نکوهش کردند. ستاره صبح در گزارشی، واکنش سه چهره سیاسی به تخریب ظریف در مجلس را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

برخی چهره‌های سیاسی به حاشیه‌های ایجادشده در جریان گزارش روز یکشنبه وزیر امور خارجه در مجلس واکنش نشان دادند. روز گذشته حجت‌الاسلام حسین انصاری‌راد، نماینده ادوار مجلس در سرمقاله ستاره صبح نوشت: «هم‌اکنون یکی از امتیازات جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی و مجامع بین‌المللی، حضور یک دیپلمات برجسته و کارکشته مانند آقای ظریف در رأس وزارت امور خارجه است. کسانی که این موضوع را نفهمند و این ارزش را نادیده بگیرند، یا دچار اشتباه هستند و یا با پشت‌پا زدن به خواست مردم، دچار گناه بزرگی می‌شوند.»

محمد صـدر
محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت به حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در جلسه علنی مجلس یازدهم و حمله نمایندگان به او واکنش نشان داد و در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «حضور وزیر امور خارجه در جلسه دیروز مجلس همراه با حاشیه‌هایی بوده است. از توهین‌هایی که به محمدجواد ظریف شده تا انتقاداتی که برخی نمایندگان بر دستگاه دیپلماسی وارد کردند. به نظر می‌رسد کلیت برخی ادعاها و انتقادات نمایندگان از وزیر خارجه ناظر بر فهم این مسئله است که آیا دستگاه دیپلماسی و شخص وزیر خارجه سیاست‌گذار در حوزه سیاست خارجی است یا مجری؟ آن‌ها که اطلاعی از ساختار حقوقی و حقیقی تصمیم‌سازی‌ها در عرصه سیاست خارجی و بخصوص موارد و موضوعات مهم دارند، می‌دانند که مسائل مهم این حوزه ابتدا در شورای عالی امنیت ملی بحث و بررسی می‌شود که اعضای آن  ازجمله رؤسای سه قوه مشخص است. نکته مهم دیگر اینکه سیاست‌گذاری‌ها در شورای عالی امنیت ملی وقتی به تصویب می‌رسد برای اجرایی شدن باید به تأیید رهبری انقلاب برسد و در حقیقت تا این تأیید حاصل نشود، سیاست‌ها وارد مرحله اجرایی نمی‌شود. بنابراین تصمیم‌گیری درباره موضوعات مهمی همچون  امضای برجام یا خروج از آن یا سیاست‌های منطقه‌ای موضوعاتی نیستند که وزارت خارجه به‌صورت مستقل خودش تصمیم بگیرد و خودش هم اجرا کند. البته که وزارت خارجه با بحث‌های کارشناسی خود زمینه اجرای سیاست‌ها را تنظیم و تسهیل می‌کند.»

مسعود پزشکیان
نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: «اگر مسلمان هستیم و حرف و نقدی برای گفتن داریم، منطقی عمل کنیم؛ توهین و برخورد غیرمنطقی در شان نمایندگی و مجلس شورای اسلامی نیست.» مسعود پزشکیان، درباره این موضوع گفت: «چنین برخوردها، توهین‌ها و حرف‌هایی نه اسلامی، نه انسانی و شرعی و اخلاقی است و ازنظر منطقی هم پذیرفتنی نیست. اگر ما واقعاً مسلمان هستیم و منطق داریم و حرفی برای گفتن داریم، منطقی حرف بزنیم، نقد و سؤال کنیم؛ اینکه با توهین حرف خود را پیش ببریم. این رفتارها برازنده نماینده و جایگاه مجلس نیست.» پزشکیان همچنین در خصوص طرح سؤال از رئیس‌جمهور از سوی برخی نمایندگان هم گفت: «کلیت قضیه محل ایراد است، از عمر دولت یک سال باقی‌مانده و در چنین وضعیتی که وحدت و یک‌صدایی ما بیش از هرزمانی ضروری است، چنین اقدامی به صلاح کشور نیست.» نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: «اینکه نشان دهیم که دولت یک ساز می‌زند، مجلس یک ساز و قوه قضاییه ساز دیگر، به نفع انقلاب و مملکت نیست.»

جلال میرزایی
جلال میرزایی، نماینده مجلس دهم و رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید در یادداشتی در خبرآنلاین نوشت: «طی سه ماه اخیر اتاق فکر جریان نواصولگرا سرمست از کسب اکثریت کرسی‌های مجلس یازدهم در انتخابات دوم اسفندماه سال ۱۳۹۸ با بهره‌گیری از شبکه‌ای گسترده از رسانه‌های مکتوب و خبری نظیر روزنامه‌ها، سایت‌ها و فضای مجازی، حرکت سازمان‌دهی شده‌ای را در جهت بی‌رمق نشان دادن دولت در سامان‌دهی به امور اقتصادی و سیاسی کشور آغاز نموده‌اند.» وی افزود: «طیفی که خود را به مردم دلسوزتر از دیگران می‌دانند و دولت و اصلاح‌طلبان را با انواع تهمت‌های بی‌مورد تخریب می‌کنند؛ به سرانجام عمل و کردارشان بیندیشند و متوجه این موضوع شوند که اصرار بر راهبرد تخریب، نتیجه‌ای جزء تشدید نارضایتی‌ها، شکاف بیشتر، ناامیدی مردم از بهبودی اوضاع نخواهد داشت. باید توجه داشت که وضعیت اقتصادی در کشور چه‌بسا از همین سال گذشته هم خراب‌تر شده و اصرار بر راهبرد تخریب به‌جای تلاش برای حل مشکلات و دغدغه‌های اقتصادی کشور، می‌تواند شکاف‌های اجتماعی را در کشور قوی‌تر از گذشته فعال سازد . بر همین لازم می‌دانم این مسئله را گوشزد کنم که مخالفان دولت فرصت را برای همفکری، تعامل و تبادل علمی و فکری با دولت برای عبور از چالش‌های عدیده اقتصادی کشور غنیمت شمارند و درصحنه عمل نشان دهند که به فکر مردم هستند.»

جهانگیری: به دنبال حراست و سربلندی کشور هستیم
معاون اول رئیس‌جمهوری بابیان اینکه برخی با شعار عزت، حکمت و مصلحت شعاری برخورد می‌کنند، گفت: وزارت امور خارجه برای پیگیری و اجرای کارهای حساس باید از پشتوانه قوی برخوردار باشد.   اسحاق جهانگیری عصر روز دوشنبه در نشست با مدیران ارشد وزارت امور خارجه گفت:  بعضی از دوستان در برابر سیاست‌ حکیمانه رهبری مبنی بر عزت، مصلحت و حکمت شعاری برخورد می‌کنند و برخی به دنبال حراست و سربلندی کشور در عرصه بین‌المللی هستند. در دولت تدبیر و امید، گفتمان ما در عرصه سیاست خارجی تعامل‌گرایی سازنده با جهان بود. اولویت دولت تدبیر و امید این بود که هم از تحریم‌ها و فشارها عبور کرده و هم به زندگی مردم سامان دهیم. در هر دو بخش دستاوردهای خوبی پیدا کردیم. این کار بسیار سختی بود که با ۶ قدرت جهانی به گفت‌وگو نشستیم و به توافقی رسیدیم که دستاورد بزرگی برای ایران تلقی شود به‌گونه‌ای که هم حق هسته‌ای تضمین شود، هم تحریم‌ها لغو و هم امنیتی سازی ایران از بین رود.  اینکه تصور کنیم در یک دوره همه قطعنامه‌های تحریمی لغو شود، شدنی نیست. این دستاورد و کاری بود که وزارت امور خارجه موفق شد. در این دولت، اقدامات عملکردی شاخص و ویژه‌ای انجام شد.  وی بابیان اینکه ما می‌دانیم اکنون شرایط چقدر سخت است، عنوان کرد: برای عبور از شرایط سخت باید برنامه‌ریزی کرد. در تمام دنیا مسئولان سیاست خارجی کشورها به دلیل آنکه به‌عنوان نمایندگان مجموعه نظام و ملتشان شرکت می‌کنند، از پشتوانه قوی برخوردار هستند. در دوران گفت‌وگوها که رهبری از شما تمجید می‌کرد، می‌خواستند به دنیا علامت دهند که مورد تائید ما و نظام است. معاون اول رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: در دوره سوم، از وزیر خارجه سؤال شد که رهبری تذکری دادند که عوض شد. وزارت خارجه باید از پشتوانه قوی برخوردار باشد که کارهای حساس را دنبال کرده و حل کند. آمریکایی‌ها راهبردهایی مانند بردن پرونده ایران به شورای امنیت را دنبال می‌کنند که ان‌شاءالله با پیگیری‌های وزارت امور خارجه موفق هم نمی‌شوند.  این افتخاری برای کشور بود که در نشست اخیر شورای امنیت، ۱۴ کشور در مخالفت با رویکرد آمریکا سخن گفتند و نگذاشتند اجماعی علیه ایران شکل بگیرد و این برای کشور سرمایه است.  

ظریف: برای دفاع از کشور فشارها و توهین‌ها را به جان می‌خریم
وزیر امور خارجه گفت: همه همکاران من برای دفاع از کشور همه فشارها و توهین‌ها را به جان می‌خرند ولی حاضر نیستند حرف‌هایی که لازم است برای دفاع از خودشان بیان کنند، اما برای منافع ملی بیان آن‌ها مناسب نیست؛ این رسم ما در هفت سال قبل بوده و در یک سال آتی نیز همچنان پابرجا خواهد بود.
به گزارش جماران،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ظهر دوشنبه در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه با معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: امروز وزارت امور خارجه درصحنه خارجی با کشورها و گروهایی مواجه است که از همه توان خود برای فشار بر مردم ایران استفاده می‌کنند. شاید کمتر زمانی برای کشوری این میزان فشار از سوی برخی قدرت‌ها به‌ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی تدارک دیده‌شده بود؛ این اتفاق به دلیل بالندگی و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران است که نگرانی ایجاد کرده و موجب صف کشی علیه کشور شده است.وزیر امور خارجه با اشاره به حضور خود در جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌زمان همان‌طور که دیدید وزارت امور خارجه در مقابل دوستان داخلی هم مجبور است به دفاع از خود بپردازد؛ گرچه ما وظیفه خود را دفاع از کشور می‌دانیم و برای دفاع از وزیر و وزارت خارجه حقوق نمی‌گیریم بلکه همه همکاران من برای دفاع از کشور همه فشارها و توهین‌ها را به جان می‌خرند ولی حاضر نیستند حرف‌هایی که لازم است برای دفاع از خودشان بیان کنند، اما برای منافع ملی بیان آن‌ها مناسب نیست؛ این رسم ما در هفت سال قبل بوده و در یک سال آتی نیز همچنان پابرجا خواهد بود.

عراقچی: آمریکا می‌خواهد تحریم‌های تسلیحاتی را دائمی کند
معاون سیاسی وزیر امور خارجه هشدار داد که آمریکایی‌ها در ۶ ماه اخیر فشار حداکثری خود را به‌حداعلای خود رسانده‌اند و در حال حاضر، مهم‌ترین هدف آمریکا، بردن مجدد ایران به شورای امنیت است و همه ظرفیت‌ و توان خود را بسیج کردند که بازی خطرناکی است و اگر ما در این بازی گرفتار شویم، خسارات راهبردی برای ایران خواهد داشت. معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم آمریکا مجدداً ایران را به‌عنوان تهدید امنیتی معرفی کند،‌گفت: هر حرکتی  ایران را در عرصه بین‌المللی به‌عنوان یک تهدید معرفی کند، بازی در زمین ‌آمریکاست. سید عباس عراقچی عصر روز دوشنبه در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه که با حضور اسحاق جهانگیری برگزار شد،‌ گفت: اکنون درگیر یک محرکه سنگین سیاسی، اقتصادی و حقوقی با آمریکا در چارچوب سیاست فشار حداکثری این کشور هستیم. این سیاست از سه سال و نیم قبل توسط ترامپ یک سال پس از اجرایی شدن برجام شروع شد.  وی افزود: وقتی آمریکایی‌ها متوجه شدند، ایران به تمام خواسته‌های خود رسیده هم تحریم‌ها را رفع کرده، همه قطعنامه‌ها را از بین برده و همه تحریم‌های موشکی و تسلیحاتی بسته، فشارهای خود را اعمال کردند. در زمان اجرای برجام دیدید چه گشایش‌هایی برای کشور ایجاد کرد که هنوز آثار ان را مشاهده می‌کنید.  معاون سیاسی وزیر امور خارجه یادآور شد: پس از یک سال از اجرای برجام دیدید برجام چه توافق بدی برای آمریکا بود. هدف سیاست فشار حداکثری مجبور کردن ایران به توافقی بود که به‌زعم آمریکایی‌ها ایرادات آن توافق را نداشته باشد. در مقابل سیاست فشار حداکثری، سیاست ایران مقاومت حداکثری است که ماهرانه آن را در سه سال و نیم گذشته اجرا کردیم و در یک سال و نیم گذشته آن را به مقاومت فعال تبدیل کردیم. 

فشار حداکثری آمریکا به‌حداعلای خود رسیده
عراقچی خاطرنشان کرد: به دلیل ناکام بودن سیاست فشار حداکثری، آمریکایی‌ها در ۶ ماه اخیر فشار حداکثری خود را به‌حداعلای خود رسانده‌اند،گفت: در حال حاضر، مهم‌ترین هدف آمریکا، بردن مجدد ایران به شورای امنیت است و همه ظرفیت‌ و توان خود را بسیج کردند که بازی خطرناکی است و اگر ما در این بازی گرفتار شویم، خسارات راهبردی برای ایران خواهد داشت. 

احتمال ارجاع پرونده ایران 
به شورای امنیت
وی بابیان اینکه ‌آمریکایی‌ها از چند مسیر این هدف را دنبال می‌کنند،افزود: یک مسیر آمریکایی‌ها از سوی شورای حکام است. اسرائیلی‌ها مدعی اسنادی شده‌اند که آژانس بر اساس آن اسناد جعلی درخواست‌هایی را مطرح کرده است. آژانس بازی بسیار پیچیده‌ای را در مقابل ما ایجاد کرده و با فشار آمریکا قطعنامه‌ای علیه ما صادر کرده و احتمال ارجاع پرونده ایران در نشست بعدی شورای حکام به شورای امنیت وجود دارد. 

لغو تحریم‌های تسلیحاتی در ۲۶ مهر 
عراقچی مسیر دیگر آمریکا را فعال کردن مکانیزم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی عنوان کرد و گفت: بر اساس برجام تحریم‌های تسلیحاتی در ۲۶ مهر خودبه‌خود لغو می‌شود. آمریکا ماه‌هاست همه توان خود را بسیج کرده تا این تحریم‌ها را دائمی کند و بر اساس قطعنامه ۱۹۲۹ که به همه کشورها اجازه بازرسی از ایران را می‌داد، این نظام را احیا کند. 

مقاومت حداکثری و جلوگیری از اجماع علیه ایران
به گفته این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان، وزارت امور خارجه در چارچوب مقاومت حداکثری دو هدف را برای تعریف کرده است؛ یکی کمک به نیازهای اقتصادی کشور و هدف دوم جلوگیری از اجماع علیه ایران.  وی یادآور شد: تاکنون موفق شدیم جلوی اجماع کامل علیه ایران را بگیریم به‌طوری‌که در نشست شورای حکام چین و روسیه و هفت‌کشور به روند آمریکا نپیوستند. در نیویورک هم مشغول به کار هستیم.  عراقچی با تأکید بر اینکه نباید اجازه دهیم آمریکا ایران را مجدداً به یک تهدید امنیتی معرفی کند،گفت: هر حرکتی که ایران را در عرصه بین‌المللی به‌عنوان یک تهدید معرفی کند، بازی در زمین آمریکا است. تحولات اخیر آمریکا وضعیت ترامپ را دشوار کرده و در چنین شرایطی هر اقدامی ممکن است و بنابراین نباید بهانه‌ای به آمریکا بدهیم که ایران را به وجه‌المصالحه رقابت‌های انتخاباتی آمریکا تبدیل کند. امیدواریم ماه‌های آتی را هم به‌سلامت پشت سر بگذاریم که نیازمند دقت و مراقبت بسیار زیادی است.

آمریکا و اسرائیل، ایران را برای سرمایه‌گذاری ناامن جلوه می‌دهند
معاون حقوقی و امور بین‌المللی وزارت امور خارجه گفت: هدف از اقدامات آمریکا و اسرائیل، امنیتی کردن ایران است می‌خواهند ایران را برای سرمایه‌گذاری و برقراری ارتباط ناامن جلوه دهند. محسن بهاروند در نشست مدیران ارشد وزارت امور خارجه با معاون اول رییس‌ جمهوری گفت: ما باید به مسائل بین‌المللی بها بدهیم. هدف بسیاری از اقدامات آمریکا و اسرائیل، امنیتی کردن ایران است. می‌خواهند ایران را برای سرمایه‌گذاری و برقراری ارتباط ناامن جلوه دهند. در برابر این امنیتی سازی باید جنبش نرم‌افزاری مبتنی بر ایران و اسلام را پیش برد.
بهاروند تأکید کرد: خیلی‌ها تلاش می‌کنند جای دیپلمات با غیر دیپلمات را عوض کنند. دیپلماسی بدیل ندارد. دیپلماسی تعریف شده است. هیچ کس نمی‌تواند جای دیپلمات را بگیرد و هیچ چیزی هم نمی‌تواند جای دیپلماسی بگیرد. اگر نهادی در داخل کشور به سیاست خارجی کمک می‌کند به معنای آمدن آن‌ها به جای دیپلمات‌ها و دیپلماسی نیست.

انتقادات شدید حسین شریعتمداری 
حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان در یاداشتی در شماره دیروز این روزنامه نوشت:  «اگر آقای ظریف اقدامات و عملکرد وزارتخانه تحت مسئولیت خود را قابل دفاع می‌دانند چرا از خودشان مایه نمی‌گذارند و با ارائه اسناد متقن و دلایل محکم از آن دفاع نمی‌کنند؟ و چنانچه عملکرد وزارت خارجه را نا‌موفق ارزیابی می‌کنند چرا آن را به حضرت آقا نسبت می‌دهند؟! یعنی دقیقاً همان راهکاری که جناب رئیس‌جمهور نیز بارها برای توجیه ناکارآمدی‌های دولت به آن متوسل شده‌اند! نگارنده با اهانت برخی از نمایندگان به جناب ظریف و دروغ‌گو نامیدن ایشان موافق نیست ولی تأکید حضرت آقا بر صادق و شجاع بودن ایشان نیز نمی‌تواند نشانه عملکرد قابل‌قبول وزارت خارجه باشد، چراکه یک انسان می‌تواند مؤمن و راستگو و حتی شجاع باشد ولی در مسئولیتی که بر عهده گرفته کارآمد نباشد و مثلاً به راحتی سرش را کلاه گذاشته و فریبش بدهند یعنی همان ترفندی که آمریکا در مقابل تیم مذاکره‌کننده کشورمان به کار گرفت و برجام سراسر خسارت و فاجعه را به آنان تحمیل کرد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.