انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82290 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۵ - 23:45
صعود ارز، سکه و بورس
ستاره صبح گزارش می دهد

صعود ارز، سکه و بورس

اشاره: نوسان بازار از ابتدای سال جاری ادامه دارد. علت این است که 2500 میلیارد تومان پول سرگردان دست مردم است. حجم عظیم نقدینگی از یک سو و رکود اقتصادی و تحریم نفتی و باعث شده قیمت کالاها متاثر از افزایش ارز و طلا دچار نوسان شود. به گونه ای که از ابتدای هفته قیمت سکه از مرز 10 میلیون تومان گذشته و قیمت دلار به مرز 22 هزار تومان نزدیک شد. البته رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی می گویند بازار را کنترل می کنند. جزییات بیشتر درباره نوسان قیمت ها را در پی می خوانید.

ستاره صبح-

تکانه‌های شدید اقتصادی
رئیس جمهور گفت: با وجود شرایط سخت به وجود آمده ناشی از جنگ اقتصادی با دشمنان در دو سال گذشته، آرزوی دیرینه مردم و نخبگان در تحقق اقتصاد بدون نفت پی‌ریزی شده و با وجود تلاطم‌ها و تکانه‌های شدید اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا، روند شاخص‌های اصلی اقتصاد کشور در بخش تولید و صادرات به خوبی پیش می‌رود.
حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت، با با بیان اینکه در این جنگ اقتصادی دشمنان و بحران ناشی از شیوع ویروس عالم گیر کرونا، مردم در شرایط سختی قرار گرفته‌اند و دوران دشواری را طی می‌کنیم، افزود: همه ما با احساسی که نسبت به وطن، نظام و انقلاب داریم با شکیبایی در مقابل مشکلات و سختی‌ها مراحل رسیدن به هدف مهم اقتصاد بدون نفت را طی می‌کنیم و پیروزی در این مسیر نیازمند وحدت، انسجام و همراهی همه اقشار گروه‌ها و مردم است.رئیس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان این مردم و سرزمین در یک عملیات روانی پیچیده با تشدید فشارهای اقتصادی به دنبال به شکست کشاندن تجربه اقتصاد بدون نفت در کشور ما هستند، گفت: از یک طرف مشکل برای صادرات نفت ما بوجود آورده‌اند و با حداکثر توان مانع از انتقال دارایی‌هایمان به داخل کشور می‌شوند و از طرف دیگر شبانه‌روز القاء می‌کنند سیاست‌های اقتصاد بدون نفت موفق نبوده و اقتصاد ایران تحت تحریم‌های اعمال شده در حال شکست است و نشانه‌های آن را هم نه شاخص‌های اصلی که صرفاً نوسانات قیمت برخی کالاها و نرخ ارز اعلام می‌کنند. در حالی که شاخص‌های اصلی نشان از عدم توفیق آنان در شکست ایران دارد.روحانی افزود: تبیین و تحلیل موفقیت‌های کشور در مقابله با تحریم‌ و تحقق اقتصاد بدون نفت، نه تجلیل از موفقیت‌های دولت بلکه تکریم عزت و مصالح ملی است.رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش دستگاه‌های تبلیغی و رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما و فضای مجازی در مقابله با جنگ روانی دشمنان، افزود: رسانه‌ها و دستگاه های تبلیغی باید با اقدامات هوشمندانه و با اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و قدرت اقناع بالا، اجازه ندهند مردم اسیر عملیات روانی و القائات دشمنان در مورد اقتصاد کشور قرار گیرند.روحانی با بیان اینکه طی سه سال گذشته با اعمال تحریم‌های ظالمانه، نبود صادرات نفت و مشکلات ایجاد شده در مورد وصول دارای‌های ارزی ایران در خارج از کشور، قیمت ارز کنترل شده است، گفت: در ماه‌های گذشته با مسدود شدن مرزها به دلیل شیوع ویروس کرونا وقفه‌ای در صادرات و واردات کالا ایجاد شد اما ملت شریف ایران مطمئن باشند که با بازگشت مبادلات تجاری به روال قبل از کرونا، در ماه‌های آینده بازار صادرات و واردات به حالت طبیعی بازخواهد گشت و به یک ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید.
در این جلسه رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از وضعیت بازار ارز و برنامه‌ریزی‌های در دست اقدام این بانک برای مدیریت بازار ارز ارائه کرد. عبدالناصر همتی با اشاره به روند مثبت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و نیز صادرات غیرنفتی، اقدامات بانک مرکزی برای برگشت ا رز صادرکنندگان و نیز  استفاده از منابع مسدودی ارزی در خارج از کشور را تشریح کرد. رئیس جمهور نیز اقدامات فوری بانک مرکزی جهت کنترل و مدیریت بازار ارز و ضرورت برگشت هرچه سریع‌تر ارزهای صادرکنندگان به چرخه اقتصاد را مورد تاکید قرار داد.

نرخ ارز در مسیر رشد
دلار در صرافی‌های بانکی روز یکشنبه در مقایسه با روز معاملاتی پنجشنبه ۷۵۰ تومان افزایش قیمت داشت و به بهای ۲۱ هزار و ۶۵۰ تومان فروخته شد. نرخ خرید هر دلار در ساعت ۱۴ دیروز در تابلوی صرافی‌های بانکی ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان و فروش ۲۱ هزار و ۶۵۰ تومان بود.   قیمت خرید و فروش یورو نسبت به روز گذشته رشد داشت، بر این اساس،  نرخ خرید هر یورو ۲۳ هزار و ۸۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۴ هزار تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا ۲۲ هزار و ۷۰۷ تومان و هر دلار ۲۰ هزار و ۲۱۸ تومان اعلام شده است.
همچنین هر حواله دلار در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته ۱۶ هزار و ۷۶۰ تومان، حواله یورو نیز ۱۸ هزار و ۹۶۳ تومان به فروش رسید.

جولان سکه 
در کانال ۱۰ میلیون تومانی
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران امروز (یکشنبه) به قیمت ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فروخته شد.  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در ساعت ۱۴ دیروز، ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم سکه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و هر قطعه سکه یک گرمی یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۹۳۴ هزار و ۹۴۲ تومان و هر مثقال طلا نیز ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش رسید. این در حالی است که بهای اونس جهانی نیز دیروز به یک هزار و ۷۷۵ دلار کاهش یافت.

بانکی‌ها صدرنشین معاملات بورس
گروه بانک‌ها هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه سه میلیارد و ۶۵۴ میلیون برگه سهم به ارزش ۲۰ هزار و ۲۲۷ میلیارد ریال داد و ستد شد. شاخص کل در بازار بورس روز یکشنبه ۳۴ هزار و ۶۴ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۶۵۵ هزار واحد رسید. براساس معاملات دیروز بیش از ۹ میلیارد و ۳۹۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۵۳ هزار و ۳۰۴ میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم وزن) با پنج هزار و ۳۹۶ واحد افزایش به ۴۶۹ هزار و ۹۲۲ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) سه هزار و ۵۵۵ واحد رشد به ۳۰۹ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. شاخص بازار اول ۳۱ هزار و ۷۳۸ واحد و شاخص بازار دوم ۴۰ هزار و ۸۳۵ واحد افزایش داشتند. 

آخرین وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۲۹۸ واحد رشد داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۲۸۵ واحد ثابت ماند.همچنین در این بازار سه میلیارد و ۴۷۰ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۷۱ هزار و ۹۱۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.