انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
آیا گشایش درراه است؟
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
سیاست واشنگتن تهدید است
تداوم صادرات نفت از ایران به چین
نظر آیت‌الله صانعی درباره نذر و عزاداری محرم
دست بالای چین در تجارت با ایران به دلیل عدم تصویب لوایح FATF
تورم، اغنیا و فقرا را نگران و امنیت ملی و سرمایه اجتماعی را به‌خطر می‌اندازد
سرعت انتشار کرونا در اجتماعات بالا است
امنیت ملی و سرمایه اجتماعی
الیوت آبرامز افراطی که جایگزین برایان هوک شد، کیست؟
تأثیر سیاست از «درون» و «برون» بر اقتصاد و زندگی مردم
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
عدم برگزاری مراسم حج در مکه و برگزاری محرم در ایران
پیش نویس قطعنامه آمریکا، توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
خشونت و نابرابری ساختاری در آمریکا
اختلاف‌نظر کارشناسی درباره گشایش اقتصادی وجود دارد
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
واکنش‌ها به سخنان رئیس بنیاد مستضعفان
اسرائیل با سلاح جدید خود بیروت را ویران کرد
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
آقای فتاح اول شفافیت، بعد بازپس‌گیری اموال بنیاد که در دست افراد حقیقی یا حقوقی هستند
خریداران دوره جدید املاک طاغوطیان چه کسانی هستند؟
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
نامگذاری یک خیابان به نام «مهندس مهدی بازرگـان» در تهـران
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
اهداف سفر نخست‌وزیر جدید عراق به ایران
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
بیشتر
کد خبر: 82285 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۵ - 00:16
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
در دادگاه ۲۱ کلاهبردار ارزی عنوان شد

پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد

ستاره صبح-

یازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۲۱ متهم کلان ارزی روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. در آغاز جلسه متهم اسد بیگی گفت: بخشی از حقوق کارگران پرداخت شد و مابقی نیز به‌زودی پرداخت می‌شود. وکیل متهم بصیرانی درباره اتهام اخلال در نظام اقتصادی و قاچاق ارز، بیان کرد: انجام عملیات ارزی طبق قوانین بانک مرکزی صورت گرفته است. موکلم از کارگزاران صرافی میرزایی بوده و اقداماتش مشمول قاچاق ارز نیست. وی درباره ارز‌های دولتی تصریح کرد: باید مشخص شود ارز‌ها کجا به فروش رسیده و چه دلایلی دارد. همچنین در مورد شرکت‌های اعلامیه‌ای باید عنصر زمان و مکان موردتوجه باشد و کارگزاران در بسیاری از موارد ناچار به فعالیت با شرکت‌ها هستند. موکلم کارگزار بانک مرکزی بوده و عنوان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی فاقد وجاهت قانونی است، چراکه موکل نقشی در امور ندارد و به‌جز کحال‌زاده شخصی را نمی‌شناسد. موکل صرفاً عملیات کارگزاری انجام داده و رستمی می‌گوید موکل را برای اولین بار در زندان دیده است. نماینده دادستان گفت: در جلسه قبل متهم بصیرانی حرف‌هایی زد که سراسر کذب است و اسناد آن وجود دارد. وی خطاب به وکیل بصیرانی گفت: حساب‌های اعلامیه‌ای حق صدور پروفرم ندارند. با پیش‌برگ که بصیرانی ارائه داده ارز دولتی گرفته‌شده است. این پیش‌برگ به بانک داده‌شده و ثبت سفارش‌ها بر اساس این پیش‌برگ انجام‌شده است. نماینده دادستان با ارائه مدرکی، گفت: یکی از شرکت‌هایی که کارش تصفیه آب بوده و هیچ اقدامی درزمینه  صادرات انجام نداده به کار خریدوفروش ارز پرداخته و از حسابش هزاران میلیارد واریز و برداشت‌شده است. سؤال اصلی اینجاست چرا در سال ۹۴ به‌حساب متهم بصیرانی ارز واریزشده است؟ متهم بصیرانی عملیات مجرمانه را مدیریت می‌کرده است. نماینده دادستان با ارائه سندی گفت: این‌یک فقره حواله درباره شرکت دریای زئوس به رامک خودرو به مبلغ ۳۱ میلیارد ریال است. تاریخ چک دوم مربوط به سال ۹۴ و چک به اسم متهم بصیرانی است مبلغ آن نیز ۳۱ میلیارد ریال درج‌شده است. او می‌گوید من از اقدامات در بانک کشاورزی بی‌اطلاع بودم، اما ۶۰ پوشه مربوط به متهم بصیرانی در بانک کشاورزی وجود دارد.

جعل امضا 
نماینده دادستان بیان کرد: متهم میرزایی به جد درست گفته من را گول‌زده‌اند، امضای متهم میرزایی توسط بصیرانی مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفته است. وی خطاب به متهم بصیرانی گفت: شما از مهر صرافی چالاب کیش سوءاستفاده کرده‌اید. نماینده دادستان ادامه داد: شما چندین ملک ازجمله ملک در زعفرانیه را به‌عنوان ضمانت قرار داده‌اید، چرا ملک‌های خود را برای ضمانت اسد بیگی گذاشتید؟ سؤال این است شما چه نفعی از این موارد می‌بردید؟ شما یا سفیه هستید یا مجرم، قطعاً مجرم هستید. نماینده دادستان افزود: شما چطور املاک خود را به‌عنوان ضامن کسی که بدحسابی‌اش برای بانک‌ها محرز شده بود به‌عنوان ضامن قرار می‌دادید؟ در جلسه پیش خودتان گفتید به اسد بیگی قرض داده‌ام. شما چرا رفتید ضامن ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومانی اسد بیگی شدید؟ وقتی‌که به او قرض هم می‌دادید؟ نماینده دادستان خطاب به متهم گفت: شما در جلسات گفتید این‌ها را نمی‌شناسم. قاضی خطاب به متهم گفت: در جلسه قبل هم شما گفتید که ایشان را نمی‌شناسم. نماینده دادستان خطاب به متهم بصیرانی گفت: اقاریر شما در پرونده وجود دارد که می‌گویید در سال ۹۷ رستمی را شناختم. پس چطور در سال ۹۶ ضمانت شرکت آن را کردید؟ شما تحریم‌ها را دور می‌زنید یا ملت را؟ نماینده دادستان خطاب به بصیرانی گفت: اسناد و مدارک نشان می‌دهد که شما کار ارزی انجام می‌داده‌اید. نماینده دادستان خطاب به متهم بصیرانی گفت: شما داشتید تحریم‌ها را دور می‌زدید یا پول‌شویی می‌کردید؟ شما حساب‌های متعددی افتتاح کردید و در چت‌هایتان مشخصاً می‌گفتید که از حساب‌های تضامنی نباشد. شما در حال دور زدن تحریم‌ها بودید یا پول‌شویی می‌کردید؟ وی در ادامه با ارائه سندی درباره اقاریر کحال زاده گفت: بر اساس اقرار کحال زاده شرکت‌های کارگزار در قرارداد نیشکر، «دلتا» متعلق به میرزایی و شرکا و بصیرانی و «زوجان» متعلق به بصیرانی بوده است. در خصوص دلتا کاملا متعلق به بصیرانی است. این مغالطه شما است که همیشه داد می‌زنید که با این شرکت‌ها هیچ ارتباطی ندارم. اما اسناد و مدارک نشان می‌دهد که شما ارتباط داشتید. 

سود پول‌شویی 
در یک سال  ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان 
نماینده دادستان در ادامه با ارائه مدرکی درباره اقرار کحال زاده گفت: از کحال زاده پرسیده شد سود بصیرانی چقدر بوده است؟ ایشان گفته است سود بصیرانی در سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ میلیارد تومان بوده است. رئیس دادگاه بیان کرد: از بانک مرکزی مجوز ندارید؛ اما با بانک‌ها قرارداد دارید و اقدامات کارگزاری شما در قالب قرارداد است. متهم گفت: کارگزاری یک سندیکا ندارد تا مجوزی اخذ شود من از سال ۸۳ در حوزه سکو‌های نفتی در عسلویه کارکرده‌ام و از ۸۳ تا ۹۰، ۹۵ درصد تجهیزات وارداتی بود. متهم بصیرانی در خصوص شرکت نیام گفت: این شرکت کالای ژنتیک کود آ‌ورده که مبلغش ۱۱۳ هزار یورو بوده و ۴ کانتینر بعد از ثبت سفارش وارد کشور شده و سه هزار و ۶۱ یورو کارمزد تبدیل ارز بوده است ریال ارز دولتی را تامین کردم این مورد چه اشکالی دارد؟ این متهم در خصوص رامک خودرو گفت: مستندات بانک شهرآرا را نشان دهید و چک را بررسی می‌کنم و پس از بررسی اطلاعات را ارائه می‌کنم. قاضی بیان کرد: چطور اطلاع ندارید؟ از یک سنت اطلاع دقیق دارید، اما نسبت به این موارد بی‌اطلاع هستید. آیا در صرافی میرزایی دخالت داشتید؟ متهم بصیرانی گفت: امور را انجام می‌دادم، اما سوءاستفاده نکرده‌ام. قاضی از متهم میرزایی خواست در جایگاه حاضر شود و از او سوال کرد که آیا بصیرانی دخالتی داشته است یا خیر؟ متهم میرزایی پاسخ داد: بصیرانی به همراه منزوی در همه مسائل ارزی و ریالی دخالت داشتند. نماینده دادستان گفت: در موضوع تبریز گفته‌اید که ۹۰ درصد سود برای بصیرانی و منزوی است این سود‌ها مربوط به چه چیزی بوده است؟ متهم میرزایی گفت: این سود‌ها مربوط به فعالیت‌های ارزی بوده است. در ادامه این جلسه دادگاه متهم میرزایی، گفت: من درباره موضوعات خریدوفروش ارز هیچ دخالتی نداشتم. قاضی خطاب به متهم گفت: ‌در واقع صرافی متعلق به بصیرانی بود. متهم میرزایی پاسخ داد: تمام فعالیت‌های ارزی را او انجام می‌داد. در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم بصیرانی، گفت: او (میرزایی) می‌گوید که شما دخالت صفر تا صدی در صرافی داشتید. اضی خطاب به متهم بصیرانی گفت: این مبالغ ۳۰ میلیارد و ۶۰ میلیارد را قبول دارید. متهم پاسخ داد: نه قبول ندارم خود کحال‌زاده گفته است من نمی‌دانم و باید به دفاتر ما مراجعه کند. نماینده دادستان خطاب به متهم بصیرانی گفت: شما هم کارمزد می‌گرفتید و هم از خریدوفروش ارز سود دریافت می‌کردید. متهم پاسخ داد: شما تمام ارز‌ها را ارز دولتی می‌بینید. در ادامه جلسه دادگاه منتظری دیگر متهم این پرونده در جایگاه قرار گرفت و گفت: شغل اینجانب آزاد است و درباره خریدوفروش شکر یک قرارداد شفاهی با اسد بیگی داشتم که این همکاری هیچوقت انجام نشد. درباره بانک کشاورزی به من اتهامی زده شده است که آن را نیز قبول ندارم.

ارز دولتی برای خرید ماشین یا شکر 
نماینده دادستان خطاب به یک متهم دیگر ارزی به نام منتظری گفت: ما نگفتیم شما رشوه گرفته‌اید، شما به اسد بیگی گفتید اگر ارز می‌خواهید من این کار را در بانک رفاه برای شما انجام می‌دهم و به واسطه نفوذ ۲۶ میلیون یورو بدون مصوبه پرداخت شده است. قاضی خطاب به این متهم گفت: ما می‌دانیم، زمان را در نظر بگیرید چه کسانی در آن زمان در بانک رفاه و در وزارت کار سمت داشته‌اند، شما که می‌گویید قصدتان این بوده است که خریدوفروش شکر انجام دهید چرا به بانک رفاه مراجعه کردید و جابجایی حساب را انجام می‌دادید. بعد برای ماشین پول می‌گیرید. متهم پاسخ داد: من پول دستی گرفتم و ۱۰۰ میلیون تومان هنوز بدهکارم. قاضی گفت: چه ماشینی بوده است. متهم: لنکروز و در سال ۹۶ بوده است. قاضی: مستندات ۲۰۰ میلیون تومان را دارید؟ مستندات آن را بیاورید. متهم پاسخ داد: مستنداتی ندارم. قاضی خطاب به متهم گفت: ابتدا حرف از شکر بود، الان عدد است بعداً به میلیارد تبدیل می‌شود؟، این‌هایی که شما می‌گویید قابل قبول نیست، شما با شکر وارد شدید بعد به موضوع خریدوفروش ماشین پرداختید، بعد وارد مقوله حقوق کارگران شدید، بعد حرف از بانک رفاه می‌زنید. همه کاره بودید؟ متهم پاسخ داد: نه من همه کاره نبودم.نماینده دادستان خطاب به متهم منتظری گفت: شما دنیای معتمد پارسه را به بانک رفاه معرفی کردید و آن‌ها بدون مصوبه ارز گرفتند و شما از این افراد پول دریافت کردید.قاضی مسعودی مقام از وکیل متهم منتظری خواست در جایگاه حاضر شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.