انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82268 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۱ - 14:30
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
روز گذشته در بازار صورت گرفت

صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار

اشاره: مشاهدات میدانی دیروز از وضعیت سکه و ارز نشان داد که قیمت سکه از مرز 9 میلیون تومان عبور کرد، اما در مقابل دلار به کانال 18 هزار تومان عقب‌نشینی کرد. در همین حال شاخص بورس رکورد تازه‌ای زد و با ۶۴ هزار و ۹۱۱ واحد رشد شاخص بورس به رقم یک‌میلیون و ۵۴۶ هزار واحد رسید. همچنین بانک مرکزی روز گذشته اعلام کرد: حجم نقدینگی در هفته منتهی به ۲۹ خرداد ۹۹ به ۲۶۵۱۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال قبل ۷.۳ درصد رشد نشان می‌دهد. این اتفاقات نشان‌دهنده بی‌ثباتی اقتصادی است که ریشه در روابط خارجی و روابط اقتصادی در بازارها دارد.

ستاره صبح-

طلا به بالاترین قیمت تاریخ رسید
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از ثبت رکورد‌های جدید برای طلا و سکه در بازار دیروز خبر داد و گفت: سکه امامی با حدود ۳۰۰تومان افزایش نسبت به‌روز گذشته از کانال ۹میلیون تومان هم عبور کرده است.ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با اشاره به افزایش چشمگیر قیمت طلا و سکه درباره دلایل آن توضیح داد: بازارهای موازی ازجمله ارز و اونس افزایشی بوده‌اند و به همین ترتیب در بازار داخلی هم شاهد رشد قیمت سکه و طلا بودیم به‌طوری‌که ارزش طلا نسبت به‌روز گذشته حدود 20هزار تومان و سکه امامی 300هزار تومان گران‌تر شده است. به‌این‌ترتیب دیروز در بازار طلا شاهد ثبت رکوردهای جدید و صعود طلا و سکه به بالاترین قیمت تاریخی بودیم اما برخلاف تغییر قیمت‌ها، تقاضا همچنان برای مصنوعات طلا به‌شدت پایین بوده و سکه مشتری محدودی دارد، بنابراین این عامل تأثیری درروند افزایشی بازار طلا نداشته است.محمدولی تأکید کرد: این نوسان قیمت نه‌تنها سودی برای صنف ما ندارد بلکه به دلیل بی‌ثباتی مانع از تصمیم‌گیری مردم برای خرید طلا می‌شود، بنابراین از دولت خواستاریم تا نرخ ارز را کنترل کند تا آرامش به بازار طلا بازگردد.
 
قیمت طلا و سکه رکورد زد
به گفته محمدولی، بهای طلای 18عیار در بازار دیروز گرمی 870هزار تومان، قیمت سکه امامی 9میلیون و 30هزار تومان، سکه طرح قدیم هشت میلیون و 600هزار تومان است. همچنین قیمت نیم‌سکه به چهار میلیون 550، ربع‌سکه دو میلیون و 520 و نیم‌سکه به یک‌میلیون و 350هزار تومان رسیده است.
 
ریزش دلار 
دلار در صرافی‌های بانکی روز گذشته در مقایسه با روز معاملاتی روز دوشنبه ۶۰ تومان کاهش قیمت داشت و به بهای ۱۸ هزار و ۹۹۰ تومان فروخته شد.نرخ خرید هر دلار در ساعت ۱۵ دیروز در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان و فروش ۱۸ هزار و ۹۹۰ تومان بود. قیمت خریدوفروش یورو نسبت به دوشنبه ثابت بود و هر یورو نیز ۲۱ هزار تومان و نرخ فروش آن ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان شد. میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا ۲۱ هزار و ۲۸۸ تومان و هر دلار ۱۹ هزار و ۸۹ تومان اعلام‌شده است.همچنین هر حواله دلار در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته ۱۶ هزار و ۶۲۷ تومان، حواله یورو نیز ۱۸ هزار و ۹۵۱ تومان به فروش رسید.
 
 رشد شاخص بورس 
شاخص کل در بازار بورس روز گذشته ۶۴ هزار و ۹۱۱ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۵۴۶ هزار واحد رسید. بر اساس معاملات دیروز بیش از پنج میلیارد و ۷۹۹ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۰۳ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال دادوستد شد.همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۸ هزار و ۲۸۸ واحد افزایش به ۴۵۳ هزار و ۴۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۱۲ هزار و ۵۷ واحد رشد به ۲۹۸ هزار و ۶۸۵ واحد رسیدند.شاخص بازار اول ۴۸ هزار و ۱۱۸ واحد و شاخص بازار دوم ۱۲۸ هزار و ۵۷۴ واحد افزایش داشتند.علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (فارس) با چهار هزار و ۳۳۷ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با چهار هزار و ۲۳۰ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با سه هزار و ۷۴۸ واحد، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با دو هزار و ۷۴۱ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۸۴۷ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۷۳۴ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین (تاپی کو) با یک هزار و ۶۴۹ واحد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.
 در مقابل نماد قند اصفهان (قصفها) با ۲۷ واحد، صنعتی آما (فاما) با ۱۵ واحد، فرآورده های نسوز پارس (کفپارس) با ۹ واحد با تأثیر منفی بر شاخص همراه بودند.برپایه این گزارش، دیروز نماد بانک ملت، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و بانک صادرات ایران در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.گروه فلزات اساسی هم در معاملات دیروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۳۷۰ میلیون و  هزار۱۹۱ برگه سهم به ارزش ۱۰ هزار و ۵۳۸ میلیارد ریال دادوستد شد.
 
وضعیت شاخص فرابورس
شاخص فرابورس نیز بیش از ۵۶۳ واحد رشد داشت و بر روی کانال ۱۶ هزار و ۵۱۶  واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار دو میلیارد و ۲۴۱ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۱۱۳ هزار و ۹۷۹ میلیارد ریال دادوستد شد.
 
رشد ۷.۳ درصدی نقدینگی 
در فصل بهار
بانک مرکزی اعلام کرد: حجم نقدینگی در هفته منتهی به ۲۹ خرداد ۹۹ به ۲۶۵۱۴ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال قبل ۷.۳ درصد رشد نشان می‌دهد.بر اساس محاسبات انجام گرفته توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی، حجم پایه پولی در پایان خرداد ۱۳۹۹ به ۳۸۳۴ هزار میلیارد ریال رسیده است که در مقایسه با پایان سال قبل ۸.۸ درصد رشد داشته است. مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال گذشته (۵.۳ درصد) حاکی از آن است که تحت تأثیر حمایت‌های صورت گرفته از خانوارها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه‌گردان دولت در سال جاری، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته ۲ واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.بانک مرکزی حسب وظایف قانونی و تخصصی خود روند تحولات متغیرهای پولی و اعتباری را مستمراً رصد و نظارت می‌کند و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های جدید ایجاد شده در حوزه سیاست‌های پولی و عملیات بازار باز، نسبت به هدایت متغیرهای پولی و نرخ سود در مسیر مورد نظر در چارچوب هدف تورمی خود اقدام می‌کند.در این زمینه می‌توان به زمینه‌سازی مناسب بانک مرکزی برای عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی از طریق کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر بانک مرکزی در خصوص اعلام نرخ سپرده‌پذیری از بانک ها در سطح ۱۰ درصد و در ادامه افزایش آن به سطح ۱۲ درصد اشاره کرد.با توجه به افزایش رشد مورد انتظار نقدینگی در سه ماهه اول سال جاری در پی اجرای برنامه‌های حمایتی، در ماه‌های آتی بر اساس چارچوب سیاست‌ پولی مدنظر بانک مرکزی، رشد نقدینگی به روند مورد نظر و متناسب با هدف تورمی باز خواهد گشت. بانک مرکزی به عنوان مسئول نظام پولی کشور نسبت به انتشار ارقام پولی و اعتباری همچون گذشته اقدام خواهد کرد.
modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.