انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهکارهای پیش روی بانک مرکزی برای کنترل نوسان قیمت‌ها
اوضاع اجتماع کرونازده به‌مثابه میدان مین
اثرگذاری هشتگ‌زدن بر جامعه
پیامدها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی
اهداف و پیامدهای پیدا و پنهان سفر مصطفی الکاظمی به تهران
علامه تهرانی، یکی از چند چهره ممتاز فرهنگ ملی ماست
میرزا تقی‌خان در پطرزبورگ
برگـزاری مراسم عزاداری اگر باعث شیوع بیماری شود، نه‌تنها مستحب نیست، بلکه حرام است
غریبانه‌های آخرین پراید تولیدشده در ایران
راهکارهای نبـرد تن‌بـه‌تن با کـرونا
دلایل نوسان قیمت مسکن چیست؟
بورس با منطق اقتصادی هم خوانی ندارد
جامعه خواهان شفافیت در نظام قضایی است
واکنش دستیار قالیباف به ادعای میرسلیم علیه قالیاف
تارانتینو؛ عصیانگری در ردای سینما
ریشه‌ها، مزیت‌ها و مخالفت‌ها با توافق 25ساله ایران و چین
شرط بهبود اقتصاد کشور، اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و حمایت از تولید است
پیام‌ حساسیت جامعه به یک حکم قضایی چیست؟
آیا دولت لبنان در حال فروپاشی است؟
انفجار بیروت و احتمال دخالت خارجی در لبنان
«برادران کارامازوف»؛ پرمحتواترین رمان داستایوفسکی
تاثیر تورم و گرانی مسکن بر اقتصاد و زندگی مردم
تأثیرکرونا بر نوسان بازارهای ایران و جهان
حساسیت جامعه نسبت به مشکلات کولبران
کوه دماوند؛ اموال عمومی یا وقفی؟
هویت شهروندی، پیش‌نیاز هویت ملی
وطــن عزیــز
تأثیر دلار بر تعیین‌ قیمت‌ کالاها
پیش‌شرط‌های کنترل قیمت‌ها
نقدی بر عملکرد نهادهای متولی فقرزدا در کشور
اعتراض چیست و اغتشاش کدام است؟
اصلاح‌طلبان چاره‌ای جز انتقاد از رفتار خود ندارند
یازده نکته درباره برگزار کردن یا نکردن کنکور
پیامد رابطه بین اسرائیل و امارات
بیشتر
کد خبر: 82267 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱۱ - 14:29
کارنامه یک‌ماهه اصولگراترین مجلس پس از انقلاب
ستاره صبح بررسی می‌کند

کارنامه یک‌ماهه اصولگراترین مجلس پس از انقلاب

اشاره: نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که با کمترین میزان مشارکت مردم در طول چهار دهه گذشته راهی بهارستان شده‌اند و اصولگراترین مجلس پس از انقلاب را شکل داده‌اند، بیشتر از یک ماه است که کار خود را آغاز کرده‌اند. باوجود آن‌که در یک ماه اخیر یازده جلسه مجلس برگزارشده، اما کارنامه یک‌ماهه این نمایندگان گویای حرف‌های بسیاری است؛ از فریاد دغدغه‌های اقتصادی بدون راه‌حل تا تلاش برای فیلترینگ اینستاگرام، از طرح جمعیت و تعالی خانواده با موضوع فرزندآوری تا ارائه طرح دوفوریتی برای تغییر نام فرودگاه تاریخی مهرآباد، از اشتباه رئیس مجلس در تعداد اصل‌های قانون اساسی (194 اصل!) تا نامه روسای کمیسیون‌های دوازده‌گانه خطاب به رئیس‌جمهور، از تعطیلی جلسه مجلس برای خواندن نماز آیات تا بدون عضو ماندن برخی کمیسیون‌های تخصصی‌ای که سفرهای خارجی و لابی برای بودجه ندارند، همه و همه گویای آن است که تازه واردان به بهارستان سردرگم اند و هنوز برنامه ای ندارند. این در حالی است که رهبر انقلاب در پیامی که به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس خطاب به نمایندگان فرستادند، اقتصاد و فرهنگ را در صدر فهرست اولویت‌های کشور دانستند. بنابراین پرسش از نمایندگان این است که در طول یک ماه گذشته چه فعالیت‌های مفید و مؤثری در چارچوب اولویت‌های کشور انجام داده‌اند؟ آیا این مجلس می‌تواند باری از دوش ملت در شرایط دشوار کنونی بردارد یا خیر. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

بخش زیادی از وقت یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در یک ماه اخیر، خرج انتصابات شده است. از رئیس و هیئت‌رئیسه پارلمان گرفته تا کمیسیون‌ها و مشاورها. اگرچه در ابتدا بدون اختلاف محمدباقر قالیباف، نماینده تهران به‌عنوان رئیس و همچنین سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مشهد و علی نیکزاد، نماینده اردبیل به‌عنوان نواب رئیس اول و دوم مجلس یازدهم انتخاب شدند. سید ناصر موسوی لارگانی، احمد امیرآبادی فراهانی، حسینعلی حاجی دلیگانی، روح‌الله متفکر آزاد، علی کریمی فیروز جایی و سید محسن دهنوی نیز به‌عنوان دبیران هیئت‌رئیسه برای مدت یک سال انتخاب شدند. علیرضا سلیمی، محسن پیرهادی و محمدحسین فرهنگی نیز سه ناظر هیئت‌رئیسه مجلس هستند. بخش دیگری از انتصابات مربوط به کمیسیون‌های تخصصی مجلس بود. همچنین انتصاب دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس، مدیرکل فرهنگی و روابط عمومی مجلس، مشاور رئیس و دبیر کارگروه تحول مجلس، مشاور فرهنگی و هنری رئیس، مشاور رئیس در امور راهبردی، مشاور و مدیرکل دفتر حوزه ریاست مجلس، مشاور و رئیس مرکز حراست قوه مقننه، معاون اجرایی مجلس، مشاور و رئیس حوزه ریاست، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس از انتصابات فراوانی بود که با حکم شخص محمدباقر قالیباف صورت گرفت.
 
کمیسیون حاشیه‌ساز
انتخابات هیئت‌رئیسه یازده کمیسیون تخصصی مجلس یازدهم در سال اول فعالیت‌شان در روز یکشنبه اول تیرماه برگزار شد. سر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اما بی‌کلاه ماند. به حدنصاب نرسیدن این کمیسیون با حواشی خاصی همراه بود. حسن نوروزی که از معدود نماینده‌های داوطلب برای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بود، می‌گوید: «کمیسیون قضایی و حقوقی سفر خارجی ندارد و همچون کمیسیون‌های اقتصادی مجلس نیست که از تسهیلات و وام بانکی برخوردار باشد یا بتواند از امکانات بخش صنعت بهره‌مند شود. اگر نمایندگان طالب ارائه خدمت به‌نظام هستند چرا همه تلاش می‌کردند که وارد کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شوند؟ آن‌هم در شرایطی که این کمیسیون در مجلس دهم مصوبات محدودی داشت یا چرا ۷۰ نفر برای عضویت در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات ثبت‌نام کرده بودند؟ هم‌اکنون تعداد ۵۰ نفر از نمایندگان حقوقدان در مجلس یازدهم هستند که سوابق فعالیت در بخش‌های مختلف دستگاه قضایی یا سازمان بازرسی را دارند اما تمایلی برای عضویت در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ندارند.» البته گفته‌شده قرار است آیین‌نامه داخلی مجلس تغییر کند تا حدنصاب کمیسیون‌های تخصصی مجلس به ۱۹ عضو کاهش یابد.
 
بررسی اعتبارنامه‌ها
طبق قانون، وزارت کشور برای هر منتخب مجلس یک اعتبارنامه صادر می‌کند که درواقع گذرنامه منتخبان برای ورود به مجلس است. اگر در فاصله برگزاری انتخابات تا زمان تشکیل مجلس، مشخص شود که نماینده‌ای صلاحیت قانونی خود را ازدست‌داده یا اسناد و مدارکی کشف شود که در موقع بررسی ‌صلاحیت‌ها ازنظر شورای نگهبان دورمانده باشد، در این صورت در هنگام تشکیل مجلس جدید و در زمان بررسی اعتبارنامه‌ها این موضوع مدنظر قرارگرفته و درصورتی‌که نماینده‌ای فاقد صلاحیت باشد، به تشخیص سایر نمایندگان اعتبارنامه فرد رد و اجازه ورود وی به مجلس داده نمی‌شود. در این میان تکلیف اعتبارنامه غلامرضا تاج‌گردون از حوزه انتخابیه گچساران که مورد اعتراض علیرضا زاکانی، علی‌اکبر کریمی، روح‌الله نجابت، علی خضریان، سیدنظام‌الدین موسوی، اقبال شاکری، احمد نادری، مالک شریعتی و مجتبی رضاخواه قرارگرفته، هنوز تأیید نشده است. حالا که کمیسیون تحقیق نظر به تأیید اعتبارنامه تاج‌گردون دارد، گزارش آن بعد از تعطیلات مجلس برای سرکشی به حوزه انتخابیه، برای تصمیم‌گیری در دستور کار قرار خواهد گرفت.
 
بررسی وضعیت اقتصادی
مجلس یازدهم در جلسه علنی روز سه‌شنبه (۱۳ خرداد) از رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، رئیس بانک مرکزی و رئیس مرکز آمار ایران دعوت کرد تا شاخص‌های کلان اقتصادی را بررسی کند. در این جلسه عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه نطق کردند. در ادامه ۱۵ نماینده مجلس یازدهم هرکدام نکاتی را خطاب به دو مسئول ذی‌ربط اظهار کردند. نمایندگان در مورد وضعیت معیشتی، حقوق محرومان و رزمندگان معسر، وضعیت حقوق بازنشستگان و وضعیت مسکن از مسئولان مدعو انتقاد کردند. آن‌ها همچنین خواستار بهبود وضعیت ارز، وضع مالیات بر زمین‌ها و خانه‌های خالی و رسیدگی به وضعیت بیت‌کوین شدند. در پایان مسئولان در مقام پاسخگو نقش ایفا کردند. همچنین در پنجمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی (۱۸ خرداد) گزارش وزیر اقتصاد در مورد وضعیت مسائل اقتصادی کشور و همچنین گزارش عملکرد روسای سازمان‌های امور مالیاتی، بورس و گمرک از سازمان خود در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفت. در این جلسه رئیس اتاق بازرگانی، رئیس اتاق تعاون ایران، رئیس اتاق اصناف ایران،وزیر اقتصاد و امور دارایی، رئیس سازمان امور مالیاتی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و رئیس گمرک نطق کردند. در ادامه دوازده نماینده مجلس در واکنش به مسئولان سخنانی را ابراز کردند. نمایندگان در مورد فرار مالیاتی تذکر دادند و خواستار اخذ مالیات از سرمایه راکد شدند. وکلای خانه ملت همچنین از تک‌نرخی شدن ارز سخن به میان آورده و شفاف شدن گزارش‌های درآمدهای غیرنفتی را مطرح کردند.
 
فیلترینگ اینستاگرام؟
نمایندگان همچنین از ۸ وزیر دیگر ازجمله وزرای نیرو؛ راه و شهرسازی؛ فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات،  جهاد کشاورزی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ و کشور دعوت کردند تا به ارائه توضیحات و گزارش‌هایی بپردازند. در این میان جلسه‌ای که با حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد به دلیل انتقادهای نمایندگان از فضای مجازی خبرساز شد. نمایندگان از وضعیت فرهنگی فضای مجازی ابراز نگرانی کردند و خواستار کنترل بیشتر دولت بر فضای مجازی مخصوصاً اینستاگرام شدند. نماینده مردم بم در مجلس، اینستاگرام را «قتلگاه اعتقادات جوانان» نامید و خواستار حمایت بیشتر از پیام‌رسان‌های داخلی شد. نماینده مردم رباط‌کریم هم بعد از جلسه علنی در مصاحبه‌ای گفت: خدا کند مجلس یازدهم اینستاگرام را فیلتر کند. وزیر جوان دولت دوازدهم نیز که بعد از سخنان نمایندگان در مقام پاسخگو برآمده بود، دغدغه نمایندگان در زمینه فرهنگی و فضای مجازی را به رسمیت شمرد اما در انتقاد از فیلترینگ اینستاگرام گفت: «اگر اینستاگرام صفحه سردار دل‌های ما را می‌بندد طبیعی است آن‌ها دولت تروریستی هستند و تروریست‌هایی در کت‌وشلوارند؛ در این موضوع شکی نداریم، اما اگر سردار ما را در بغداد به شهادت رساندند ما بغداد را خالی می‌کنیم؟ آیا عرصه رسانه بین‌المللی است و حضور جریان‌ساز مورد تأکید رهبری را نباید ببینیم؟»
 
ماجرای اعتراضات آبان
نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نسبت به ماجرای افزایش قیمت بنزین و اعتراضات آبان ماه بی‌تفاوت نبودند. دوازدهم خردادماه و در حاشیه جلسه اجتماعی انتظامی ستاد مقابله با  کرونا در وزارت کشور، مجتبی ذوالنور که اواخر مجلس دهم، ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس را بر عهده گرفته بود، برای اولین بار آمار کاملی از کشته‌ها و خسارات جانی و مالی این اعتراضات ارائه کرد. ذوالنور تعداد کشته‌های اعتراضات آبان را ۲۳۰ نفر اعلام کرد. جواد کریمی قدوسی، نماینده دیگری بود که در یکی از جلسات علنی نسبت به افزایش قیمت بنزین و نحوه مدیریت دولت موضع‌گیری کرد. وی دولت را متهم حواشی اعتراضات سال‌های ۹۶ و ۹۸ دانست و گفت: «درحالی‌که مجلس هرساله تصویب می‌کرد قیمت حامل‌های انرژی افزایشی ۱۵ تا ۲۰ درصدی را تجربه کنند یک‌شبه بنزین ۳۵۰۰ تومان شد.» وی هم‌چنین به آنچه «فتنه بنزینی» خواند، اشاره کرد و با مسئول دانستن دولت در حواشی افزایش قیمت بنزین گفت: مجلس یازدهم باید از دولت تعهد بگیرد که امسال دیگر فتنه بنزینی و امثال آن را به وجود نیاورد. همچنین اردشیر مطهری، نماینده مردم سبزوار در مجلس در جلسه‌ای که میزبان آن وزیر کشور بود، رحمانی فضلی را مسئول پاسخگویی در زمینه حاشیه‌های ایجادشده پس از تغییر قیمت بنزین دانست و گفت: «آقای رحمانی! شما مسئول امنیت کشور هستید، مسئله بنزین مستقیم با معیشت و اقتصاد مردم گره‌خورده است. بی‌تدبیری هیچ توجیهی ندارد. چه کسی پاسخگوی خسارات جانی و مالی اغتشاشات بنزین است؟ آیا یک نفر از مسئولان را به دادگاه بردید و پای میز مذاکره از آن‌ها پرسیدید که نقش شما در این قضیه چه بود؟ در گران شدن بنزین بحثی وجود ندارد ولی روش این افزایش قیمت صحیح نبود.»
 
طرح‌های وصول‌شده
اولین طرح در مجلس اصولگرا با محوریت فرزندآوری اعلام وصول شد تا دغدغه نمایندگان در زمینه خانواده و جمعیت به رخ موکلان کشیده شود. همچنین از دیگر طرح‌های اعلام وصول‌شده می‌توان به طرح ساماندهی سهام عدالت و طرح شفافیت آرای نمایندگان، جهش تولید دانش‌بنیان، طرح حمایت از اقتصاد ملی و رونق تولید در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا، طرح اصلاح نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی، طرح تخصیص ارز با نرخ ترجیحی به کالاهای اساسی و... اشاره کرد.
modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.