انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
دور تازه رویارویی
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
دستیار ارشد زیر تیغ عدالت
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
افزایش فـشاردیپلماتیک
عده‌ای با پشتیبانی صوری از ولایت‌فقیه بارشان را بستند
غلامرضا منصوری : برای محاکمه به ایران بازمی‌گردم. روح‌الله زم در آخرین جلسه دادگاه اتهامات را قبول دارم
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
پرونده‌های بزرگ و کوچک فساد چندعاملی هستند، نه تک‌عاملی
امام، امام تحول بود
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
تاثیر اعتراضات آمریکا بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری
نظام سیاسی آمریکا نیاز به اصلاح ساختار دارد
بخش‌های مغفول‌مانده پرونده اکبر طبری، سرشاخه مفسدان چیست؟
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا می‌تواند زمینه‌ساز برداشته شدن گام‌های بعدی از سوی طرفین باشد
اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود
چهار راهکار برای دستیابی به عدالت
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
ریشه‌های فقر و نارضایتی‌ها در کجاست
ایران به هدف تولید یک میلیارد مترمکعب گاز در بزرگ‌ترین میدان گازی جهان می‌رسد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
بیشتر
کد خبر: 82245 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۹ - 00:24
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح کرد

مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست

اشاره: نوسان شدید قیمت مسکن در ماه‌های گذشته باعث شده تا در خردادماه قیمت مسکن نسبت به خرداد سال گذشته 42 درصد افزایش یابد. این اتفاق کسانی را که می‌خواهند صاحب‌خانه شوند و اجاره‌نشین‌ها را نگران کرده است به همین دلیل رئیس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت برای افزایش اجاره‌بها در تهران و دیگر شهرها سقف تعیین کرد که جزییات آن را در ادامه می‌خوانید .

ستاره صبح-

رئیس‌جمهوری بابیان اینکه «امروز وقت دعوا میان قوا نیست»، بر لزوم وحدت و همکاری میان همه نیروهای کشور تأکید کرد و اظهار داشت: روابط بسیار صمیمانه و نزدیک‌بین سه قوه، تنها راه است و راه دومی وجود ندارد.
دکتر حسن روحانی روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا بابیان این‌که در شرایط امروز کشور تنها راه روابط بسیار صمیمانه و نزدیک‌بین سه قوه است گفت: راه دومی برای ما وجود ندارد در شرایط فعلی کشور حتماً باید این وحدت، اتحاد و یگانگی بین همه قوا باشد، همان‌که من در روز افتتاح مجلس شورای اسلامی گفتم که پیوند ما را به پیروزی می‌رساند و گفتم که دوران پیوند و پیروزی است. اگر همه باهم پیوند لازم را داشته باشیم و متحد و منسجم باشیم ان‌شاءالله خداوند پیروزی را نصیب ما خواهد کرد و جالب است که این چند ماه پشت سر هم در تاریخ ما قرارگرفته است خرداد برای مجلس است یعنی ۷ خرداد افتتاح مجلس است، تیر برای قوه قضائیه است ۷ تیر هفته قوه قضائیه است. مرداد برای ریاست جمهوری است ۱۲ مرداد زمانی است که رئیس‌جمهور جدید کار خودش را آغاز می‌کند و تنفیذش را از دست رهبری می‌گیرد.
دکتر روحانی گفت: ۸ شهریور که ماه بعد است هفته دولت است یعنی مجلس، قوه قضائیه، ریاست جمهوری و دولت ۴ ماه همه پشت سر هم در تاریخ کشور ما این‌جوری قرارگرفته است و این‌ها همه باید همین‌جور که ماهشان متصل است باید کارشان هم متصل باشد و در کنار همدیگر باشد.

سال سخت اقتصاد 
وی افزود: سال ۱۳۹۹ سخت‌ترین سال کشور ازلحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالم‌گیر است. این هم در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده است.  ازلحاظ فشار اقتصادی، فشاری که از سال ۹۷ آغاز شد، در سال ۹۸ بیشتر ‌شد و در سال ۹۹ هم بیشتر می‌شود. امروز شدیدترین فشار اقتصادی بر کشور عزیزمان وارد می‌شود و خطرناک‌ترین بیماری هم همه جهان را فراگرفته و این دو باهم ضمیمه‌شده است. 

شرایط سخت و خطرناک 
دکتر روحانی افزود: این شرایط سخت و خطرناکی را که با آن مواجه شدیم، کمتر سراغ داریم. سابقه نداشته که یک بیماری این‌قدر روی اقتصاد، اجتماع، زندگی مردم و سیاست و روابط بین‌الملل اثر گذاشته باشد. ممکن است یک بیماری یک روزی بوده و خطرناک هم  بوده، اما وضع اقتصادی دنیا این‌جوری نبوده است.وی گفت: شرایطی پیش آمد که در آمریکا امروز ۲۵ درصد افزایش بیکاری دارند. تحریم نبودند و فقط همین بیماری روی اقتصادشان این‌چنین اثر گذاشته است. کاهش تولید ملی را کم یا زیاد در تمام کشورهای صنعتی بزرگ مشاهده می‌کنیم. از آن‌طرف برخی از مشاغل به‌طور کامل برای چند ماه تعطیل‌شده است، مثل مشاغل حمل‌ونقل، گردشگری، تالارها، اجتماعات. ۲ تا ۳ ماه در سراسر دنیا تعطیل‌شده و شما ببینید چه ضربه عظیمی بر اقتصاد جهانی واردشده است. صادرات در ماه آوریل و می در بعضی کشورهای صنعتی، ۲۵ درصد و بعضی از کالاها مثل پتروشیمی ۲۹ درصد و بعضی از کالاها مثل خودرو ۱۵ درصد کاهش پیداکرده است.رئیس‌جمهوری افزود: خروج سرمایه از بسیاری از کشورهای آسیایی و غیر آسیایی اتفاق افتاده است. از چند کشور ۷۰ میلیارد دلار سرمایه خارج‌شده است. این برای چند کشور است، ۲ الی ۳ کشور است.وی افزود: بحمدالله به‌عنوان کشوری که تحت تأثیر این بیماری هستیم و تحت‌فشار هم هستیم، تا امروز یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم. نه در سال ۹۷، نه در سال ۹۸ و نه در سال ۹۹ که ان‌شاءالله تا پایان سال استقراض نخواهیم داشت و کشور را اداره می‌کنیم.وی گفت: اما شما ببینید در اروپا چه خبر است، استقراض؛ انگلیس این ایام برای بعد از کرونا ۲۷۳ میلیارد پوند استقراض کرده است. تازه در بسیاری از کشورهای دنیا، بیماری که بستری می‌شود از او پول می‌گیرند، برای آزمایش پول می‌گیرند. در ایران در مواردی که بیمارستان و پزشک آزمایش را ضروری بدانند، پول نمی‌گیریم. کسی که بستری می‌شود از او پول نمی‌گیریم.

کار عظیمی انجام‌گرفته‌
دکتر روحانی ادامه داد: امروز بار مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش همگان است. خدمت ملت عزیز ایران عرض می‌کنم، کار وزارت بهداشت و درمان افتخارآمیز بوده، کار بخش تولید، حمل‌ونقل، بخش کشاورزی، صنعت، بانک مرکزی، اقتصاد و بهابازار افتخارآمیز بوده است. این‌ها کار کم‌نظیری انجام دادند. کسی جمع و تفریق کند و با دنیا مقایسه کند تا ببیندت کار عظیمی انجام‌گرفته است و همه تلاش کرده‌اند.وی افزود: کمک کردیم، به عده‌ای که مشاغلشان تحت‌فشار بوده وامدادیم؛ آنجاهایی که امکان‌پذیر بوده به مردم وامدادیم؛ بسته معیشتی ویژه برای ۳ میلیون خانواده در ۴ ماه اخیر که ۲ تاب آن در یک ماه بود ۴ نوبت کمک معیشتی دادیم؛ کمک معیشتی هم برای ۱۸ میلیون خانواده از پارسال ( ماه آبان ۹۸)شروع کردیم و پرداخت می‌کنیم. این بسته‌های معیشتی و کمک‌هایی که انجام می‌دهیم و اضافه‌حقوقی که انجام‌گرفته این‌ها حداکثر توان دولت بوده و دولت این توانش را بکار گرفته و امروز بحمدالله نه نیاز به استقراض خارجی و نه بانک مرکزی داریم.

وقت دعوا نیست
وی خاطرنشان کرد: الآن موقع دعوا نیست؛ برفرض یک کسی نظری دارد، الآن‌وقت دعوای مجلس و دولت نیست؛ وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند؛ نیروهای مسلح در کنار این‌ها و رهبری معظم بالاسر همه این‌ها، همه باید در کنار یکدیگر باشیم و مردم باید حضور کامل درصحنه داشته باشند؛ بدون حضور و یاری مردم حتماً موفق نخواهیم شد، اما با یاری مردم حتماً موفق خواهیم بود؛ چون یاری مردم آمد «یدالله مع الجماعه» وقتی همه آمدیم، آن‌وقت دست خدا هم است؛ آن دست خداست که کار نهایی را انجام می‌دهد و ان‌شاءالله دست خدا بالاسر ما خواهد بود و عبور خواهیم کرد.

باید همه اصول بهداشتی 
را مراعات کنند
رئیس‌جمهوری گفت:  مردم بدانند ویروس کرونا وارد هر استانی شده و شیوع پیدا کرد، کار ما این است که نگذاریم پیک تند پیدا کند یا به‌صورت کله‌قندی این شیوع بالا می‌رود؛ آنجا دچار مشکل می‌شویم؛ حرکت این ویروس به‌صورت ملایم است و یک پخی درست می‌کند و عبور می‌کند ما باید سراغ دومی باشیم و کار دیگری نمی‌توانیم بکنیم برای اینکه از این حالت کله‌قندی به حالت پخ برسیم و اینجا یاری مردم را می‌خواهد؛ همه مردم باید درصحنه بیایند و چون اگر یک شدت ناگهانی یک‌مرتبه‌ای ایجاد شود، یک‌دفعه بیمار فراوانی به بیمارستان می‌ریزند و تخت‌ها و آی سی یوها پر می‌شود و این جهادگران عزیز  خسته و ناتوان شده و  خیلی کار سخت می‌شود. بنابراین اینکه گفته می‌شود مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند، برای این است که ما با کمترین خسارت و پیچیدگی عبور کنیم البته وقتی در آن استان عبور کردیم، یک مقدار کار سهل می‌شود ولی درعین‌حال باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم.وی خاطرنشان کرد: حالا باید در این شرایط چه‌کار کنیم. باید همه حرف، مشاغل، خدمت دهندگان و مردم اصول بهداشتی را مراعات کنند و راه دومی نیست که راه دوم درمان یا واکسن است که نداریم و راه آن فقط مراعات اصول بهداشتی است.رئیس‌جمهوری افزود: مراقبت کنیم که عمدتاً چیز پیچیده‌ای نیست. فاصله از همدیگر اولین اصل است و مراقب این باشیم که اگر یکجا جمعیت متراکم می‌شود و مخصوصاً سرپوشیده است، حتماً از ماسک استفاده کنیم و به‌طور مداوم دستمان را بشوییم. خیلی پیچیدگی ندارد این ۲ و ۳ کار اصلی است و خیلی از کارهای جزی دیگر هم است بنابراین ما باید امروز همدیگر را کمک و یاری کنیم و دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم.

محل تجمع محل خطر است
دکتر روحانی ادامه داد: محل تجمع محل خطر است. وقتی می‌گوییم فلان شهرستان قرمز شد، نسبت به شهرستانی قرمز، یکی نارنجی و یکی سفید است ولی در محل تجمع و وقتی جمعیت کنار هم جمع شد خود آن مکان به‌طور خودکار قرمز می‌شود و ممکن است آن شهر سفید باشد اما وقتی یک عروسی می‌شود و همه دور هم در سالنی جمع می‌شوند و یا یک عزایی می‌شود و همه در کنار هم جمع می‌شوند و یا یک میهمانی در خانه‌ای داده می‌شوند و همه اقوام در کنار هم جمع می‌شوند، کنار سفره می‌نشینند، بغل‌دست هم می‌نشینند، باهم تعریف می‌کنند و آن‌یکی سرفه و یکی دیگر عطسه می‌کنند و فکر می‌کنیم عروسی و میهمانی به‌خوبی تمام شد، نه اتفاقاً سرآغاز گرفتاری شد.

محل تجمع منطقه قرمز است
روحانی افزود: شما می‌بینید یک عده‌ای ۳ روز الی یک هفته بعد ناچار می‌شوند به بیمارستان بروند وعده‌ای کارشان به آی سی یو وعده‌ای هم خدای ناکرده‌کارشان به فوت برسد بنابراین محل تجمع را باید منطقه قرمز بدانیم و شهر قرمز هم‌مکانی قرمزی است که باید بیشتر مراعات شود. مرتب به مسئولین می‌گوییم که ماسک ارزان‌قیمت و ساده تقسیم کنند اما از مردم خواهش می‌کنند که درست کردن ماسک در خانه بسیار ساده و آسان است یعنی همه می‌توانند یک ماسک درست کنند البته ماسک ارزان هم باید در اختیار مردم باشد و این چیزی است که امروز وزارت بهداشت ما بیش از همه تأکید می‌کند. 

مراقب بیماران باشیم 
وی گفت: این قاعدتاً در صداوسیما نشان داده شد و مردم باید در این زمینه کاملاً آگاه باشند که چه شرایطی خواهد بود البته همه ما باید مراقب سالمندان و بیماران زمینه‌ای باشیم و علی‌القاعده دیگران اگر دچار این بیماری می‌شوند ۸۰ الی ۸۸ درصد نجات پیدا می‌کنند یعنی آن‌ها اگر بیماری زمینه‌ای نداشته باشند و سالمند نباشند و اگر سالمند باشند این مشکل بیشتر می‌شود و اگر بیماری زمینه‌ای باشد، مشکل می‌شود بنابراین نسبت به این‌ها باید مراقب بود.

استفاده از ماسک الزامی است
وی گفت: دوم اینکه هرکجا که محل تجمع است، ماسک را دیگر الزامی می‌دانیم از هفته آینده این ترتیبات تهیه شود از ۱۵ تیرماه ماسک را الزامی کنیم تا آخر تیرماه اگر دیدیم لازم است دومرتبه تمدید کنیم، تمام محل تجمع‌هایی که وزارت بهداشت  می‌گوید آن محل و آن اجتماع ازنظر من قرمز است، فهرستش مشخص و معلوم است و همه باید نظارت کنند و همه باید دستورالعمل را اجرا کنند. با هماهنگی قوه قضائیه یک ماده‌ای را تهیه کنید که در چه مواردی خارج از نوبت قوه قضائیه کمک و رسیدگی کند که بتوانیم در بعضی از مکان‌ها و در بعضی از شهرستان‌های قرمز ماسک را الزامی بکنیم،‌آنجایی که اجتماع و مکان سرپوشیده است، الزامی کنیم در بعضی جاها خودشان می‌دانند ولی در اینجاها به خاطر اهمیت مسئله برای همه الزامی می‌شود.

مسکن و اجاره‌بها برای مردم طاقت‌فرسا شده
دکتر روحانی یادآور شد: نکته دیگری که در جلسه امروز تصویب شد، کمک به مستاجرین بود، این ایام هم درزمینه مسکن، آن‌هایی که می‌خواهند مسکنی را تهیه کنند و بخرند ،مسکن و اجاره‌بها گران شده و برای مردم طاقت‌فرسا شده است.وی افزود: امروز گفتیم که وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح‌هایی را بیاورند برای مسئله مسکن، اگر چیزی لازم است تصویب کنیم اینجا که زمین ارزان‌تر در اختیار سازنده قرار بگیرد. مصالح با تسهیلات در اختیار سازنده قرار بگیرد، تشریفات شهرداری به حداقل برسد و حتی‌الامکان غیرحضوری بشود و قرار شد تهیه شود و هر چه لازم است تصویب کنیم.

مصوبه افزایش اجاره‌بها
رئیس‌جمهوری ادامه داد: اما نسبت به اجاره‌بها، ما در یک مقطعی گفته بودیم که اجاره ۲ ماه تمدید شود چون بنگاه‌ها باز نبود و همه‌جا تعطیل بود و از آن عبور کردیم، بعدازآن اجاره‌ها بسته شد. اجاره‌ها خیلی مستاجرین را تحت‌فشار قرارداد. هر جا اجاره‌ای تاکنون منعقد نشده و موجر و مستأجر متنی را تا امروز امضاء نکرده‌اند از فردا که این مصوبه ما ابلاغ می‌شود، یک مقرراتی امروز گذراندیم که اضافه اجاره‌بها، نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد بیشتر نمی‌تواند باشد در کلان‌شهرها از ۲۰ درصد و در بقیه شهرها ۱۵ درصد بیشتر نمی‌تواند بشود. این ۳ تا را به‌عنوان مصوبه اعلام کردیم و از فردا باید اجرا و عمل کنند و این مبنایی است برای اجاره‌بها. این اجاره‌بها تا زمانی معتبر خواهد بود که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند و بگوید شیوع آن‌چنانی نیست و از آن تاریخی که وزارت بهداشت ما اعلام کرد، ۳ ماه دیگر این اجاره‌بها تمدید می‌شود و بعد از ۳ ماه می‌توانند با توافق جدید زندگی کنند بنابراین مصوبه ما بر این مبنا است که تصویب‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.