انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
زنگنه: جان و مال و آبرویم فدای ایران
کاهش 10 هزار تومانی نرخ ارز از پیامدهای زودهنگام پیروزی بایدن است
هتک حرمت حرام است
رویدادهای قبل و بعد از برجام نشان داد برخی به دنبال فشار بر مردم هستند
تفاوت استراتژی دموکرات‌ها درباره ایران نسبت به جمهوری‌خواهان
روایت سردار رشید از انقلاب، تعامل ایران و آمریکا و قرار گرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد
خسارت تبدیل شهرها به قبرستان سنگ‌ها!
قالیباف: آدرس مشکلات اقتصادی پاستور، بهارستان و میرداماد است نه میشیگان و آریزونا
پیامدهای ناگوار نتیجه انتخابات آمریکا برای مردم ایران
وضعیت کرونا وحشتناک شده است
مردم از شعارهای رئیس مجلس و نمایندگان چیزی گیرشان نمی‌آید
شوک بر بازارهای نفت در صورت پیروزی بایدن
هرج‌ومرج در قفقاز
درگذشت قاضی حداد براثر کرونا
71 شهر کشور در محاصره کرونا
هشدار ایران به ترامپ
سختی‌های پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا برای ایران و فرصت تازه با انتخاب بایدن برای تهران
پیامدهای انتخاب بایدن برای دنیا و ایران
واکنش مقامات و اصولگرایان به انتخاب بایدن
تأثیر نتیجه انتخابات ایالات‌متحده بر حال و آینده ایران
آیا نظامیان شانس رئیس‌جمهور شدن دارند؟
مجلس احساسی، ناپخته و سلیقه‌ای عمل می‌کند
جو بايدن و امکان مذاکره با ايران
آقای روحانی؛ اشتباه چهار سال پیش در ارتباط با انتخابات آمریکا را تکرار نکنید
سیاست رئیس‌جمهور بعدی آمریکا درباره ایران چیست؟
سرعت‌وقدرت توأمان انتقال کرونا و عدم‌رعایت پروتکل‌ها، دلیل افزایش فوتی‌ها
مشکلات اقتصادی را متخصصان می‌توانند حل کنند، نه نظامیان
معترضان عراقی خواهان انتخابات آزاد
اجلاس آنلاین سازمان همکاری شانگهای به ریاست روسیه
از بین رفتن برجام با رفتار یک بام و دو هوای اصولگرایان
پرده‌برداری از فساد و پول‌شویی عظیم در بانک سرمایه
پشت پرده تأخیر در نتایج انتخابات ایالات‌متحده
انتخابات1400 را از قهر مردم نجات دهید
خوش‌بینی و موانع روابط آمریکا و ایران در دوره ریاست جمهوری بایدن
اتهام دخالت ایران، روسیه در انتخابات ایالات‌متحده
دلایل روند کاهشی قیمت ارز، طلا و دیگر کالاها پس از انتخاب بایدن
پیروزی بایدن؛ تقویت اصلاح‌طلبان و بهبود اقتصادی
فرصت‌ها را مردم سوزانده‌اند یا مسئولان؟
اصلاح‌طلبان از تردید تا حضور در انتخابات 1400
آیا جو بایدن سیاست ایالات‌متحده در خاورمیانه را تغییر خواهد داد؟
چشمان تیزبین مردم در فضای مجازی درباره ماجرای دختر آبادانی و جوان مشهدی
نقش ناکارآمدی سیاست فشار حداکثری ترامپ درباره ایران
ضرورت نگاه مثبت به آمدن بایدن به جای ترامپ
تمرکز بر رفع تحریم‌ها به‌جای نزاع‌های سیاسی
هشدارهای تکان‌دهنده رئیس سازمان نظام پزشکی درباره فاجعه کرونا در کشور
نقش کارتل‌های اقتصادی و شیوع کرونا بر نتیجه انتخابات آمریکا؛ برنده ترامپ یا بایدن؟
من در منزل صادق لاریجانی در آمل بازداشت شدم
تعامل با دنیا و تصویب لوایح FATF به رفع مشکلات کمک می‌کند
راهکار قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، تن دادن به نظرات متخصصان است
کدام کلید می‌تواند قفل بحران کرونا را باز کند؟
بیشتر
کد خبر: 82245 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۹ - 00:24
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
رئیس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت مطرح کرد

مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست

اشاره: نوسان شدید قیمت مسکن در ماه‌های گذشته باعث شده تا در خردادماه قیمت مسکن نسبت به خرداد سال گذشته 42 درصد افزایش یابد. این اتفاق کسانی را که می‌خواهند صاحب‌خانه شوند و اجاره‌نشین‌ها را نگران کرده است به همین دلیل رئیس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت برای افزایش اجاره‌بها در تهران و دیگر شهرها سقف تعیین کرد که جزییات آن را در ادامه می‌خوانید .

ستاره صبح-

رئیس‌جمهوری بابیان اینکه «امروز وقت دعوا میان قوا نیست»، بر لزوم وحدت و همکاری میان همه نیروهای کشور تأکید کرد و اظهار داشت: روابط بسیار صمیمانه و نزدیک‌بین سه قوه، تنها راه است و راه دومی وجود ندارد.
دکتر حسن روحانی روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا بابیان این‌که در شرایط امروز کشور تنها راه روابط بسیار صمیمانه و نزدیک‌بین سه قوه است گفت: راه دومی برای ما وجود ندارد در شرایط فعلی کشور حتماً باید این وحدت، اتحاد و یگانگی بین همه قوا باشد، همان‌که من در روز افتتاح مجلس شورای اسلامی گفتم که پیوند ما را به پیروزی می‌رساند و گفتم که دوران پیوند و پیروزی است. اگر همه باهم پیوند لازم را داشته باشیم و متحد و منسجم باشیم ان‌شاءالله خداوند پیروزی را نصیب ما خواهد کرد و جالب است که این چند ماه پشت سر هم در تاریخ ما قرارگرفته است خرداد برای مجلس است یعنی ۷ خرداد افتتاح مجلس است، تیر برای قوه قضائیه است ۷ تیر هفته قوه قضائیه است. مرداد برای ریاست جمهوری است ۱۲ مرداد زمانی است که رئیس‌جمهور جدید کار خودش را آغاز می‌کند و تنفیذش را از دست رهبری می‌گیرد.
دکتر روحانی گفت: ۸ شهریور که ماه بعد است هفته دولت است یعنی مجلس، قوه قضائیه، ریاست جمهوری و دولت ۴ ماه همه پشت سر هم در تاریخ کشور ما این‌جوری قرارگرفته است و این‌ها همه باید همین‌جور که ماهشان متصل است باید کارشان هم متصل باشد و در کنار همدیگر باشد.

سال سخت اقتصاد 
وی افزود: سال ۱۳۹۹ سخت‌ترین سال کشور ازلحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالم‌گیر است. این هم در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده است.  ازلحاظ فشار اقتصادی، فشاری که از سال ۹۷ آغاز شد، در سال ۹۸ بیشتر ‌شد و در سال ۹۹ هم بیشتر می‌شود. امروز شدیدترین فشار اقتصادی بر کشور عزیزمان وارد می‌شود و خطرناک‌ترین بیماری هم همه جهان را فراگرفته و این دو باهم ضمیمه‌شده است. 

شرایط سخت و خطرناک 
دکتر روحانی افزود: این شرایط سخت و خطرناکی را که با آن مواجه شدیم، کمتر سراغ داریم. سابقه نداشته که یک بیماری این‌قدر روی اقتصاد، اجتماع، زندگی مردم و سیاست و روابط بین‌الملل اثر گذاشته باشد. ممکن است یک بیماری یک روزی بوده و خطرناک هم  بوده، اما وضع اقتصادی دنیا این‌جوری نبوده است.وی گفت: شرایطی پیش آمد که در آمریکا امروز ۲۵ درصد افزایش بیکاری دارند. تحریم نبودند و فقط همین بیماری روی اقتصادشان این‌چنین اثر گذاشته است. کاهش تولید ملی را کم یا زیاد در تمام کشورهای صنعتی بزرگ مشاهده می‌کنیم. از آن‌طرف برخی از مشاغل به‌طور کامل برای چند ماه تعطیل‌شده است، مثل مشاغل حمل‌ونقل، گردشگری، تالارها، اجتماعات. ۲ تا ۳ ماه در سراسر دنیا تعطیل‌شده و شما ببینید چه ضربه عظیمی بر اقتصاد جهانی واردشده است. صادرات در ماه آوریل و می در بعضی کشورهای صنعتی، ۲۵ درصد و بعضی از کالاها مثل پتروشیمی ۲۹ درصد و بعضی از کالاها مثل خودرو ۱۵ درصد کاهش پیداکرده است.رئیس‌جمهوری افزود: خروج سرمایه از بسیاری از کشورهای آسیایی و غیر آسیایی اتفاق افتاده است. از چند کشور ۷۰ میلیارد دلار سرمایه خارج‌شده است. این برای چند کشور است، ۲ الی ۳ کشور است.وی افزود: بحمدالله به‌عنوان کشوری که تحت تأثیر این بیماری هستیم و تحت‌فشار هم هستیم، تا امروز یک ریال از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم. نه در سال ۹۷، نه در سال ۹۸ و نه در سال ۹۹ که ان‌شاءالله تا پایان سال استقراض نخواهیم داشت و کشور را اداره می‌کنیم.وی گفت: اما شما ببینید در اروپا چه خبر است، استقراض؛ انگلیس این ایام برای بعد از کرونا ۲۷۳ میلیارد پوند استقراض کرده است. تازه در بسیاری از کشورهای دنیا، بیماری که بستری می‌شود از او پول می‌گیرند، برای آزمایش پول می‌گیرند. در ایران در مواردی که بیمارستان و پزشک آزمایش را ضروری بدانند، پول نمی‌گیریم. کسی که بستری می‌شود از او پول نمی‌گیریم.

کار عظیمی انجام‌گرفته‌
دکتر روحانی ادامه داد: امروز بار مسئولیت بسیار سنگینی بر دوش همگان است. خدمت ملت عزیز ایران عرض می‌کنم، کار وزارت بهداشت و درمان افتخارآمیز بوده، کار بخش تولید، حمل‌ونقل، بخش کشاورزی، صنعت، بانک مرکزی، اقتصاد و بهابازار افتخارآمیز بوده است. این‌ها کار کم‌نظیری انجام دادند. کسی جمع و تفریق کند و با دنیا مقایسه کند تا ببیندت کار عظیمی انجام‌گرفته است و همه تلاش کرده‌اند.وی افزود: کمک کردیم، به عده‌ای که مشاغلشان تحت‌فشار بوده وامدادیم؛ آنجاهایی که امکان‌پذیر بوده به مردم وامدادیم؛ بسته معیشتی ویژه برای ۳ میلیون خانواده در ۴ ماه اخیر که ۲ تاب آن در یک ماه بود ۴ نوبت کمک معیشتی دادیم؛ کمک معیشتی هم برای ۱۸ میلیون خانواده از پارسال ( ماه آبان ۹۸)شروع کردیم و پرداخت می‌کنیم. این بسته‌های معیشتی و کمک‌هایی که انجام می‌دهیم و اضافه‌حقوقی که انجام‌گرفته این‌ها حداکثر توان دولت بوده و دولت این توانش را بکار گرفته و امروز بحمدالله نه نیاز به استقراض خارجی و نه بانک مرکزی داریم.

وقت دعوا نیست
وی خاطرنشان کرد: الآن موقع دعوا نیست؛ برفرض یک کسی نظری دارد، الآن‌وقت دعوای مجلس و دولت نیست؛ وقت دعوای قوه قضائیه و دولت نیست؛ این سه قوه امروز باید کامل متحد باشند و همدیگر را یاری کنند؛ نیروهای مسلح در کنار این‌ها و رهبری معظم بالاسر همه این‌ها، همه باید در کنار یکدیگر باشیم و مردم باید حضور کامل درصحنه داشته باشند؛ بدون حضور و یاری مردم حتماً موفق نخواهیم شد، اما با یاری مردم حتماً موفق خواهیم بود؛ چون یاری مردم آمد «یدالله مع الجماعه» وقتی همه آمدیم، آن‌وقت دست خدا هم است؛ آن دست خداست که کار نهایی را انجام می‌دهد و ان‌شاءالله دست خدا بالاسر ما خواهد بود و عبور خواهیم کرد.

باید همه اصول بهداشتی 
را مراعات کنند
رئیس‌جمهوری گفت:  مردم بدانند ویروس کرونا وارد هر استانی شده و شیوع پیدا کرد، کار ما این است که نگذاریم پیک تند پیدا کند یا به‌صورت کله‌قندی این شیوع بالا می‌رود؛ آنجا دچار مشکل می‌شویم؛ حرکت این ویروس به‌صورت ملایم است و یک پخی درست می‌کند و عبور می‌کند ما باید سراغ دومی باشیم و کار دیگری نمی‌توانیم بکنیم برای اینکه از این حالت کله‌قندی به حالت پخ برسیم و اینجا یاری مردم را می‌خواهد؛ همه مردم باید درصحنه بیایند و چون اگر یک شدت ناگهانی یک‌مرتبه‌ای ایجاد شود، یک‌دفعه بیمار فراوانی به بیمارستان می‌ریزند و تخت‌ها و آی سی یوها پر می‌شود و این جهادگران عزیز  خسته و ناتوان شده و  خیلی کار سخت می‌شود. بنابراین اینکه گفته می‌شود مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند، برای این است که ما با کمترین خسارت و پیچیدگی عبور کنیم البته وقتی در آن استان عبور کردیم، یک مقدار کار سهل می‌شود ولی درعین‌حال باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم.وی خاطرنشان کرد: حالا باید در این شرایط چه‌کار کنیم. باید همه حرف، مشاغل، خدمت دهندگان و مردم اصول بهداشتی را مراعات کنند و راه دومی نیست که راه دوم درمان یا واکسن است که نداریم و راه آن فقط مراعات اصول بهداشتی است.رئیس‌جمهوری افزود: مراقبت کنیم که عمدتاً چیز پیچیده‌ای نیست. فاصله از همدیگر اولین اصل است و مراقب این باشیم که اگر یکجا جمعیت متراکم می‌شود و مخصوصاً سرپوشیده است، حتماً از ماسک استفاده کنیم و به‌طور مداوم دستمان را بشوییم. خیلی پیچیدگی ندارد این ۲ و ۳ کار اصلی است و خیلی از کارهای جزی دیگر هم است بنابراین ما باید امروز همدیگر را کمک و یاری کنیم و دستورالعمل‌ها را مراعات کنیم.

محل تجمع محل خطر است
دکتر روحانی ادامه داد: محل تجمع محل خطر است. وقتی می‌گوییم فلان شهرستان قرمز شد، نسبت به شهرستانی قرمز، یکی نارنجی و یکی سفید است ولی در محل تجمع و وقتی جمعیت کنار هم جمع شد خود آن مکان به‌طور خودکار قرمز می‌شود و ممکن است آن شهر سفید باشد اما وقتی یک عروسی می‌شود و همه دور هم در سالنی جمع می‌شوند و یا یک عزایی می‌شود و همه در کنار هم جمع می‌شوند و یا یک میهمانی در خانه‌ای داده می‌شوند و همه اقوام در کنار هم جمع می‌شوند، کنار سفره می‌نشینند، بغل‌دست هم می‌نشینند، باهم تعریف می‌کنند و آن‌یکی سرفه و یکی دیگر عطسه می‌کنند و فکر می‌کنیم عروسی و میهمانی به‌خوبی تمام شد، نه اتفاقاً سرآغاز گرفتاری شد.

محل تجمع منطقه قرمز است
روحانی افزود: شما می‌بینید یک عده‌ای ۳ روز الی یک هفته بعد ناچار می‌شوند به بیمارستان بروند وعده‌ای کارشان به آی سی یو وعده‌ای هم خدای ناکرده‌کارشان به فوت برسد بنابراین محل تجمع را باید منطقه قرمز بدانیم و شهر قرمز هم‌مکانی قرمزی است که باید بیشتر مراعات شود. مرتب به مسئولین می‌گوییم که ماسک ارزان‌قیمت و ساده تقسیم کنند اما از مردم خواهش می‌کنند که درست کردن ماسک در خانه بسیار ساده و آسان است یعنی همه می‌توانند یک ماسک درست کنند البته ماسک ارزان هم باید در اختیار مردم باشد و این چیزی است که امروز وزارت بهداشت ما بیش از همه تأکید می‌کند. 

مراقب بیماران باشیم 
وی گفت: این قاعدتاً در صداوسیما نشان داده شد و مردم باید در این زمینه کاملاً آگاه باشند که چه شرایطی خواهد بود البته همه ما باید مراقب سالمندان و بیماران زمینه‌ای باشیم و علی‌القاعده دیگران اگر دچار این بیماری می‌شوند ۸۰ الی ۸۸ درصد نجات پیدا می‌کنند یعنی آن‌ها اگر بیماری زمینه‌ای نداشته باشند و سالمند نباشند و اگر سالمند باشند این مشکل بیشتر می‌شود و اگر بیماری زمینه‌ای باشد، مشکل می‌شود بنابراین نسبت به این‌ها باید مراقب بود.

استفاده از ماسک الزامی است
وی گفت: دوم اینکه هرکجا که محل تجمع است، ماسک را دیگر الزامی می‌دانیم از هفته آینده این ترتیبات تهیه شود از ۱۵ تیرماه ماسک را الزامی کنیم تا آخر تیرماه اگر دیدیم لازم است دومرتبه تمدید کنیم، تمام محل تجمع‌هایی که وزارت بهداشت  می‌گوید آن محل و آن اجتماع ازنظر من قرمز است، فهرستش مشخص و معلوم است و همه باید نظارت کنند و همه باید دستورالعمل را اجرا کنند. با هماهنگی قوه قضائیه یک ماده‌ای را تهیه کنید که در چه مواردی خارج از نوبت قوه قضائیه کمک و رسیدگی کند که بتوانیم در بعضی از مکان‌ها و در بعضی از شهرستان‌های قرمز ماسک را الزامی بکنیم،‌آنجایی که اجتماع و مکان سرپوشیده است، الزامی کنیم در بعضی جاها خودشان می‌دانند ولی در اینجاها به خاطر اهمیت مسئله برای همه الزامی می‌شود.

مسکن و اجاره‌بها برای مردم طاقت‌فرسا شده
دکتر روحانی یادآور شد: نکته دیگری که در جلسه امروز تصویب شد، کمک به مستاجرین بود، این ایام هم درزمینه مسکن، آن‌هایی که می‌خواهند مسکنی را تهیه کنند و بخرند ،مسکن و اجاره‌بها گران شده و برای مردم طاقت‌فرسا شده است.وی افزود: امروز گفتیم که وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح‌هایی را بیاورند برای مسئله مسکن، اگر چیزی لازم است تصویب کنیم اینجا که زمین ارزان‌تر در اختیار سازنده قرار بگیرد. مصالح با تسهیلات در اختیار سازنده قرار بگیرد، تشریفات شهرداری به حداقل برسد و حتی‌الامکان غیرحضوری بشود و قرار شد تهیه شود و هر چه لازم است تصویب کنیم.

مصوبه افزایش اجاره‌بها
رئیس‌جمهوری ادامه داد: اما نسبت به اجاره‌بها، ما در یک مقطعی گفته بودیم که اجاره ۲ ماه تمدید شود چون بنگاه‌ها باز نبود و همه‌جا تعطیل بود و از آن عبور کردیم، بعدازآن اجاره‌ها بسته شد. اجاره‌ها خیلی مستاجرین را تحت‌فشار قرارداد. هر جا اجاره‌ای تاکنون منعقد نشده و موجر و مستأجر متنی را تا امروز امضاء نکرده‌اند از فردا که این مصوبه ما ابلاغ می‌شود، یک مقرراتی امروز گذراندیم که اضافه اجاره‌بها، نسبت به سال قبل در تهران ۲۵ درصد بیشتر نمی‌تواند باشد در کلان‌شهرها از ۲۰ درصد و در بقیه شهرها ۱۵ درصد بیشتر نمی‌تواند بشود. این ۳ تا را به‌عنوان مصوبه اعلام کردیم و از فردا باید اجرا و عمل کنند و این مبنایی است برای اجاره‌بها. این اجاره‌بها تا زمانی معتبر خواهد بود که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند و بگوید شیوع آن‌چنانی نیست و از آن تاریخی که وزارت بهداشت ما اعلام کرد، ۳ ماه دیگر این اجاره‌بها تمدید می‌شود و بعد از ۳ ماه می‌توانند با توافق جدید زندگی کنند بنابراین مصوبه ما بر این مبنا است که تصویب‌شده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.