انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82229 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۷ - 01:07
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
خبریک

آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی

اشاره: افتتاح دو طرح نفتی بزرگ و آغاز رسمی احداث استراتژیکی‌ترین طرح توسط دولت تدبیر و امید در جریان است. این طرح این پیام را به تحریم کنندگان داد که صنعت نفت ایران متوقف شدنی نیست. عملیات ساخت خط لوله انتقال نفت خام از گوره به جاسک و دو طرح نفتی در حوزه‌های پالایشی و پتروشیمی با حضور رئیس‌جمهور در روز پنج‌شنبه به‌صورت ویدئو کنفرانس انجام شد. ۳ طرحی که درمجموع ۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در کشور داشته و دارد. از میان این ۳ طرح احداث خط لوله انتقال نفت خام از غرب کارون تا سواحل مکران اهمیت ویژه‌ای دارد. رهبر انقلاب دراین‌باره گفتند: این طرح ‌استراتژیک‌ترین طرح دولت تدبیر و امید است. زیرا این طرح علاوه بر منافع اقتصادی این امکان را فراهم می‌کند تا ایران برای صادرات نفت خود بتواند تنگه هرمز را دور بزند و ظرفیت انتقال یک‌میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن را در سواحل مکران انجام دهد. رئیس‌جمهوری در آیین بهره‌برداری از ۳ طرح ملی صنعت نفت گفت: جاسک به پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می‌شود. وزیر نفت در توییتی در این باره نوشت: «با امکان صدور نفت خام در بیرون تنگه هرمز از طریق احداث پایانه صادرات نفت در جاسک و خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری به آن تا پایان امسال، با همت کارکنان صنعت نفت، امنیت صدور نفت ایران نسبت به دیگر صادرکنندگان خاورمیانه و همسایگان دوچندان می شود.»

ستاره صبح-

روز اعتماد خریداران نفت ایران
رئیس‌جمهوری با استراتژیک خواندن خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک تأکید کرد:‌ امروز روز اعتماد خریداران نفت ایران است و جاسک به پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می‌شود.دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه، پنجم‌ تیرماه در آیین بهره‌برداری از پتروشیمی میاندوآب، افتتاح واحد نرمال هرگزان پالایشگاه شازند اراک و آغاز رسمی احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران اظهار کرد: از ابتدای دولت یازدهم به فکر طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم که ازلحاظ امنیت ملی مهم است. قرار بود یک کارخانه لوله‌سازی برای گازترش از سوی یک شرکت خارجی در ایران ایجاد شود اما به خاطر تحریم سال ۹۷، این طرح متوقف شد، ساخت ورق این خط لوله و خود لوله این طرح از سوی شرکت‌های ایرانی مهم است. امروز همه شرکت‌های خارجی که در این زمینه می‌خواستند ما را یاری کنند و کار خود را متوقف کردند، تحریم کنندگان، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، به‌خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید و فناوری باشند.روحانی بابیان اینکه برای ساخت خط لوله گوره – جاسک نیازمند هزار کیلومتر لوله هستیم که سه شرکت ایرانی آن را خواهند ساخت، افزود:‌ از این هزار کیلومتر لوله حدود نیمی از آن ۴۰۴ کیلومتر آماده، تولید و به‌تدریج تحویل‌شده و لوله‌گذاری شروع‌شده است.

روز تاریخی بخش انرژی ایران
رئیس‌جمهوری در تشریح چرایی استراتژیک بودن خط لوله گوره - جاسک هم توضیح داد: بسیاری از کشورهای منطقه برای صادرات نفت، توانستند راه دومی را برای خودشان ایجاد کنند تا در شرایط خطر برای تنگه هرمز بتوانند نفتشان را از طرق دیگر صادر کنند. حالا این نفت را به دریای سرخ، دریای عمان و مدیترانه ببرند.

مهم‌ترین طرح اقتصادی، 
امنیت ملی و انرژی
روحانی بابیان اینکه تنها کشوری که این وسط مانده بود و اگر روزی تنگه هرمز به یک دلیلی بسته می‌شد، صادرات نفت‌اش به‌طور کامل متوقف می‌شد، جمهوری اسلامی ایران بود، یادآوری کرد: البته این سخنان که تنگه هرمز در اختیار ما است کاملاً درست بود اما برای روز مبادا مشکل عظیم برای خود ما به وجود می‌آمد. ما از این مشکل عبور کردیم. این طرح مهم‌ترین طرح نه‌تنها ازلحاظ اقتصادی بلکه ازلحاظ امنیت ملی و اقتصادی و انرژی است؛ بنابراین مشتری‌های ما را می‌تواند کاملاً مطمئن کند. آن‌کسی که از ما نفت می‌خرد می‌خواهد مطمئن باشد در هر شرایطی می‌تواند نفت را برداشت کند، امروز روز اعتماد خریداران ما است.رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه امروز روز مهمی در تاریخ انرژی کشورمان است، تصریح کرد: اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم و فشار قادر است از استان بوشهر و منطقه گوره و تلمبه‌خانه گوره تا استان هرمزگان و جاسک، هزار کیلومتر این طرح را ادامه دهد، کار مهمی است که امروز انجام می‌دهیم و این نشان توانمندی ملت ایران، محققین و صنعتگران و بخش نفت و انرژی کشور است.

دو خط انرژی ایران
رئیس‌جمهوری ادامه داد: در نقشه ایران ۲ خط می‌بینید یک خط از جنوب تا تقریباً شمالی‌ترین نقطه ایران که این خط لوله گاز است. از این به بعد یک خط دیگر می‌بینید در جنوب ایران از بوشهر تا جاسک و این خط هزار کیلومتری نفت است که می‌تواند در صورت لزوم میعانت هم جایگزین شود.

ارزش تولید پتروشیمی 
به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد
روحانی با اشاره به اینکه طبق قولی که وزیر نفت اعلام کرد، ۱۷ طرح مهم تا پایان سال در بخش پتروشیمی به افتتاح خواهد رسید که امروز نخستین طرح را افتتاح کردیم، گفت:‌ با افتتاح این ۱۷ طرح تا پایان سال، توان تولید پتروشیمی کشور ازلحاظ ارزشی به ۲ برابر افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی به‌جای اینکه صادرات ما، ۱۲ میلیارد باشد در پایان این طرح ۲۵ میلیارد دلار می‌شود.

صادرات نفت از جاسک تا پایان امسال
وزیر نفت میزان سرمایه موردنیاز برای تکمیل خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک را ۸۰۰ تا ۸۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: انشاء ا. صادرات نفت از پایانه جاسک تا پایان امسال‌ آغاز می‌شود.به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از پتروشیمی میاندوآب، افتتاح واحد نرمال هرگزان پالایشگاه شازند اراک و آغاز رسمی احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران که با دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به‌صورت ارتباط زنده ویدئویی انجام شد، طرح پایانه صادراتی نفت از جاسک را استراتژیکی‌ترین طرح این دولت به نقل از مقام معظم رهبری دانست و گفت: این طرح شامل خط لوله‌ای به قطر ۴۲ اینچ یعنی بیش از یک متر و به طول هزار کیلومتر است که از گوره در استان بوشهر آغاز و پس از گذر از فارس وارد هرمزگان و به غرب جاسک به پایانه مکران به‌عنوان بزرگ‌ترین پایانه صادراتی پس از خارک در حال احداث است.

درخشش فولاد
وی بابیان اینکه ساخت بسیاری از تجهیزات برای نخستین بار در این طرح محقق شده است، از ورق‌های ویژه و با عرض بسیار به‌عنوان مهم‌ترین تجهیز این خط لوله نام برد و یادآوری کرد: با تلاش‌های بسیار پس از ۱۰ ماه از سال ۹۷ تا اواسط سال ۹۸ ساخت این ورق‌ها به فولاد مبارکه و فولاد اکسین خوزستان سپرده شد.وزیر نفت به ۵۰ پمپ عظیم با ظرفیت ۲.۵ مگاوات موردنیاز این طرح اشاره و اظهار کرد: برای نخستین بار قرارداد ساخت این پمپ‌ها با سه شرکت داخلی به ارزش ۵۰ میلیون دلار منعقد شد؛ تاکنون چنین پمپ‌هایی در کشور ساخته نشده بود.وی با اشاره به عملکرد درخشان شرکت‌های فولاد مبارکه و فولاد اکسین خوزستان، گفت: فولاد مبارکه از ۴۲۰ هزار تختال، ۳۲۰ هزارتن و اکسین خوزستان نیز از ۳۸۵ هزارتن ورق ۲۵۰ هزار تن را تولید و تحویل داده‌اند؛ لوله سازها هم از هزار کیلومتر، ۴۴۰ کیلومتر را تولید کرده‌اند که ۳۵۰ کیلومتر به سایت‌ها حمل شده و در حال جوشکاری و کار است.زنگنه بابیان اینکه علاوه برساخت پمپ‌ها، ساخت ۵ ایستگاه پمپاژ این طرح نیز در حال ساخت است، ادامه داد: ساخت ۲۰ مخزن نیم میلیون بشکه‌ای در منطقه جاسک از سوی بخش خصوصی و به روش قرارداد BOT در حال ساخت است و قرارداد بندرگاه پشتیبانی و تأسیسات پایانه صادرات نفت نیز منعقدشده است.

پیشرفت ۴۰ درصدی طرح پایانه 
صادراتی جاسک
وزیر نفت پیشرفت فیزیکی طرح پایانه صادراتی جاسک را بیش از ۴۰ درصد عنوان و تصریح کرد: بیشترین پیشرفت طرح در دو ماه گذشته با ۷ درصد پیشرفت در هرماه بوده است که بسیار کار باارزشی است و امیدواریم این طرح امسال تکمیل و صادرات از این پایانه آغاز شود.وی به اتصال خط انتقال ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه‌ای میعانت گازی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به خط نفت اشاره کرد و گفت: بااتصال این دو خط در صورت لزوم می‌توان میعانت گازی را از طریق جاسک صادر کرد. تاکنون حدود ۳۰۰ میلیون دلار در این طرح هزینه شده است و حدود ۸۵۰ میلیون دلار دیگر برای تکمیل باید هزینه شود تا کامل شود، بقیه منابع موردنیاز نیز از طریق بازار سرمایه تأمین خواهد شد.

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور ۳ رقمی می‌شود
وزیر نفت از سه‌رقمی شدن ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور با تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ خبر داد و تأکید کرد:‌ طرح‌های جهش سوم پتروشیمی کاغذی نیستند.بیژن زنگنه، با اشاره به اینکه ارزش تولید محصولات پتروشیمی از ۱۲ میلیارد دلار در سال ۹۲ با بیش از ۲ برابر رشد به ۲۵ میلیارد دلار تا پایان سال آینده می‌رسد، افزود: همان‌طور که مقام معظم رهبری در دیدار با تولیدکنندگان در ۱۷ اردیبهشت‌ماه بر اجرای این طرح‌ها و تسریع تکمیل زنجیره ارزش تأکید داشتند، ارزش این محصولات تا پایان سال ۱۴۰۴ و در جهش سوم صنعت پتروشیمی به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.وزیر نفت بابیان اینکه خط لوله انتقال اتیلن غرب در سال ۱۳۸۱ از عسلویه تا تبریز به‌عنوان طولانی‌ترین خط اتیلن جهان به طول ۱۶۶۰ کیلومتر به تصویب رسید، ادامه داد: در اجرای خط اتیلن غرب بر مزیت‌های مناطق کشور و کم‌آبی نیز توجه شده است به‌صورت که بخشی که تولید اتیلن به آب نیاز داشته در کنار دریا انجام‌شده و با این خط لوله با توانایی ۲.۵ میلیون تن به مناطق عمدتاً توسعه‌نیافته منتقل می‌شود.وی تأکید کرد: امسال حدود ۲ میلیون تن اتیلن از طریق خط لوله اتیلن غرب انتقال داده خواهد شد که طرح پتروشیمی میاندوآب نیز از طرح‌های این زنجیره است.زنگنه با اشاره به اینکه خط اتیلن غرب یکی از مهم‌ترین طرح‌های دولت برای آمایش سرزمینی، توسعه و ایجاد اشتغال در مناطق غرب کشور است، تصریح کرد: تولید اتیلن در کشور در حال افزایش است و امسال به حدود ۷ میلیون تن می‌رسد که ۲ میلیون تن آن به این خط تزریق می‌شود.به گفته وی، همه ۱۷ طرح جهش دوم صنعت پتروشیمی که امسال به بهره‌برداری خواهند رسید دارای پیشرفت فیزیکی بالا هستند که با پیگیری و تلاش شبانه روزی همکارانم در این شرایط سخت کشور به نتیجه خواهند رسید.

ریل‌گذاری مستحکم برای آینده صنعت پتروشیمی
وزیر نفت به انجام ریل‌گذاری مستحکم برای آینده صنعت پتروشیمی به‌عنوان جهش سوم صنعت پتروشیمی اشاره و اظهار کرد: جهش سوم فقط طرح‌هایی نیستند که در کاغذ باشند و طرح‌هایی هستند که هم‌اکنون برخی از آن‌ها پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی کشور را با رشد ۳ برابری از ۱۲ میلیارد سال ۹۲ به ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند. به‌عبارت‌دیگر در سال ۱۴۰۴ شاهد رشد ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.وی بابیان اینکه ارزش تولیدات پتروشیمی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار با افتتاح طرح‌های مختلف افزایش‌یافته است، تصریح کرد: برای نخستین بار ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی تا پایان سال آینده سه‌رقمی می‌شود و به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد.

اجرای موفق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پتروشیمی
وزیر نفت با تأکید بر اینکه وزارت نفت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اهداف دولت و رهنمودهای مقام معظم رهبری درزمینه توسعه پتروشیمی را به‌خوبی در این سال‌ها دنبال کرده و موفق بوده است، یادآوری کرد: ارزش تولیدات صنعت پتروشیمی در سال ۷۶ یک میلیارد دلار بوده است که این رقم با تحقق جهش اول و دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰ این رقم به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد. امیدواریم امسال نیز بیش از ۵.۵ میلیارد دلار به صنایع داخلی خوراک عرضه شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.