انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82223 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۴ - 00:35
ترامپ علیه مهاجران؛ پلوسی علیه ترامپ
گزارش خبری تحلیلی

ترامپ علیه مهاجران؛ پلوسی علیه ترامپ

اشاره: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا محدودیت‌های صدور ویزای کار برای آمریکا را افزایش داد و دستور توقف بررسی ویزاهای گرین‌کارت آمریکا را هم که چندماه‌پیش، هم‌زمان با آغاز کرونا، صادر کرده‌بود، تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی تمدید کرد. ترامپ می‌گوید این کار را کرده تا به اشتغال آمریکایی‌ها در دوران رکود کرونا کمک کند؛ منتقدان‌اش می‌گویند او کرونا را غنیمت شمرده که سیاست‌های ضدمهاجرت‌اش را پیش ببرد. گفتنی است دستور تازه ترامپ؛ کارگران ماهر بخش فناوری؛ کارگران ساده و فصلی صنایع مختلف (جز آن‌‌هاکه به کشاورزان کمک می‌کنند یا در بخش بهداشت و سلامت متخصص‌اند)؛ اهل دانش‌گاه (جز محققان و مدرسان) و نیز حتی مدیران اجرایی ارشد و کارگران متخصص شرکت‌های چندملیتی را دربرمی‌گیرد. همچنین روز گذشته خبر رسید که دونالد ترامپ در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی اکسیوس، گفته فعلاً از تحریم مقام‌های چینی بابت فرستادن صدها هزار مسلمان اویغور به اردوگاه‌های اجباری خودداری کرده، چون به گفته او آمریکا «وسط یک توافق تجاری عظیم» بوده است. در واکنش به این موضوع، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهارنظری تند گفت که تحریم نکردن چین به خاطر یک توافق تجاری، اقدامی «ترسناک» و «شوکه کننده» توسط ترامپ است. اما توافق پشت پرده میان آمریکا و چین که در کتاب جنجالی جان بولتون (اتاق حوادث) هم به آن اشاره‌شده چیست؟ گزارش پیش رو به این پرسش پاسخ می‌دهد.

ستاره صبح-

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، به عقب انداختن اعمال تحریم علیه مقام‌های چینی دخیل در مسئله اویغورها از ترس به خطر افتادن توافق تجاری بین دو کشور توسط ترامپ «ترسناک» است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، اظهارات نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پی مصاحبه ترامپ با آکسیوس مطرح شد که در پاسخ به این سؤال که چرا او تحریم‌ها علیه چین را اجرایی نکرد، گفت: ما در میانه یک توافق تجاری بودیم. پلوسی تصمیم برای تأخیر در اعمال تحریم‌ها علیه سیاستمداران چینی و عاملان اردوگاه‌های بازداشت مسلمانان اویغور را موردانتقاد شدید قرارداد و گفت: اگر آمریکا به دلیل مسائل تجاری درباره حقوق بشر در چین سخن نگوید، ما تمامی اختیارات اخلاقی خود را درباره سخن گفتن در خصوص حقوق بشر در سراسر جهان از دست می‌دهیم. وی ادامه داد: اعتراف دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهوری آمریکا که به دنبال راهی دیگر است و اینکه یکی از بدترین استبدادهای حقوق بشری در زمان ما را در ازای امضای توافق تجاری نادیده بگیرد، واقعاً تأسف‌بار و شوکه کننده است.

توافق یا تحریم؟
ترامپ در دفاع از خود گفته بود من تعرفه‌هایی بر چین اعمال کردم که بیشتر از هر تحریمی کار می‌کند. ترامپ گفت رسیدن به یک توافق «بزرگ» مانع از این شده او «تحریم‌های بیشتری» علیه چین اعمال کند. این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده است توافق تجاری که ماه ژانویه با چین امضا کرده کماکان پابرجا است. ترامپ اظهار امیدواری کرده که چین به شرایط توافق تجاری میان دو کشور عمل کند. گفتنی است روز ۱۵ ژانویه آمریکا و چین موافقت‌نامه‌ای را باهدف کاهش جنگ تجاری میان دو کشور امضا کردند. چین قول داد واردات از آمریکا را افزایش دهد و مقررات مالکیت معنوی محصولات را تقویت کند. در مقابل آمریکا موافقت کرد تعرفه جدید اعمال‌شده بر برخی کالاهای چینی را نصف کند.

ضدیت با چین در آمریکا
نشریه نیویورک‌تایمز در تحلیلی درباره اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا چطور در اعمال و گفتارش، برخلاف ادعایش، به نفع چین و تقویت این کشور عمل می‌کند، می‌نویسد: «دونالد ترامپ مکرراً گفته است: "هیچ‌کس به‌اندازه من نسبت به چین سختگیر نبوده است." او تلاش دارد که از مسئله ضدیت با چین در آمریکا به نفع کمپین انتخاباتی خود بهره‌برداری کند. او جو بایدن را سهل‌گیرنده در مقابل چین خوانده و حامیانش در تبلیغات به نفع ترامپ، این رقیب دموکرات او در انتخابات را با لفظ «بایدن پکن» توصیف کرده‌اند. آنچه که مضحک است این است که این ترامپ بوده که خودش را آلت دست چین و یک متملق چاپلوس در قبال دولت این کشور و یک تقویت‌کننده شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین نشان داده است. اگر این امر تاکنون روشن نبود اما حالا کتاب جدید جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق دولتش آن را عیان ساخته است. 

بله‌قربان‌گویی ترامپ
کتاب تازه بولتون با نام «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» ترامپ را یک «بله‌قربان‌گو» در قبال شی جینپینگ توصیف کرده است. «بله‌قربان‌گو» به معنی کسی بوده که در پیش یک امپراتور یا اسقف اعظم به خاک می‌افتد و سر به زمین می‌گذارد اما امروز این‌گونه جلوه پیدا کرده که رئیس‌جمهور آمریکا با تملق‌گویی علنی می‌گوید: «رئیس‌جمهور شی جینپینگ عاشق مردم چین است» و در ادامه او را به دلیل «قابلیت بالا» برای مدیریت همه‌گیری کروناویروس تحسین می‌کند.» نویسنده این مطلب نیویورک‌تایمز در ادامه مطلب خود با اشاره به وجود فصلی در کتاب خاطرات جان بولتون درباره موضوع روابط با چین نوشته است: «بخشی در کتاب که بیش از بقیه توجه را به خود جلب می‌کند مربوط به یک گفتگوی تلفنی ترامپ با شی جینپینگ در سال گذشته میلادی است.» بولتون در کتابش عنوان کرده است: «او (ترامپ) سپس به شکلی تعجب‌برانگیز گفتگو را به سمت انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در آمریکا می‌برد و به قابلیت اقتصادی بالای چین که می‌تواند بر کمپین‌های انتخاباتی جاری تأثیر بگذارد تلویحاً اشاره می‌کند و از شی جینپینگ می‌خواهد پیروزی او را تضمین کند. هرچند که در فرآیند پاک‌سازی دولت، کلمات دقیق ترامپ در این گفتگو ویرایش شدند اما به نوشته رسانه ونیتی فِیر، او به شی جینپینگ گفته است: «اطمینان حاصل کن که من پیروز می‌شوم».»

تمجید زیاد از شی
نیویورک‌تایمز در ادامه این مطلب تصریح می‌دارد: «ترامپ درعین‌حال در قبال مناقشه مربوط به دو کانادایی که توسط چین به‌منظور جلوگیری از استرداد «منگ وانژو»، مقام بازداشت شده رده‌بالای شرکت هوآوی از کانادا به آمریکا در بازداشت قرار گرفتند، تا حد زیادی منفعل عمل کرد. آمریکا باید در قبال چنین گروگان‌گیری در کنار کانادا بایستد اما ترامپ به‌جایش توضیح داد که می‌تواند با مداخله در روند قانونی، مشکلات را حل کند و این‌گونه به آن اعتبار بخشید. اینکه کمپین ترامپ به رقیب انتخاباتی‌اش با لفظ «بایدن پکن» حمله کند، مسخره است، درحالی‌که ترامپ از شی جینپینگ حتی بیشتر از همسرش ملانیا تعریف و تمجید و ابراز علاقه می‌کند. او تنها در طول مدت گذشته از سال جاری میلادی در موقعیت‌های مختلف این حرف‌ها را زده است: «رئیس‌جمهور شی به‌شدت توانمند است»، «او قدرتمند و تیز بوده و دارای قدرت تمرکز بالایی است»، «او دارد کارش را بسیار خوب انجام می‌دهد»، «او مردی است که حقیقتاً عاشق کشورش است.»

ترامپ کشورساز
در چین به شوخی می‌گویند که نام چینی ترامپ Chuan Jianguo به معنی «ترامپ کشورساز» است. این به این خاطر است که «کشورساز» یک نام انقلابی رایج میان میهن‌پرستان کمونیست بوده و به تمسخر نشان می‌دهد که مدیریت بد ترامپ در آمریکا عملاً دارد باعث تقویت حکومت شی جینپینگ می‌شود. به‌عبارت‌دیگر ترامپ دارد تمام تلاشش را می‌کند که مجدداً یک کشور را بزرگ کند اما این کشور آمریکا نیست!

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.