انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
دلایل افزایش قیمت مسکن
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
شوک ارزی بی‌سابقه
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
معرفی متخلفان ارزی به مردم
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
مشوق‌های ویژه برای صادرکنندگان ارزی
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
سکه د‌ر کانال 10 میلیون د‌لار د‌ر مرز 22 هزار تومان
تدوین استراتژی اقتصاد در شرایط کرونا
ضرورت«قرنطینه کامل» کشورها
پشت‌صحنه افزایش 26درصدی «شاخص فلاکت» در سال98 چیست؟
سـرپا ایسـتاده‌ایـم و تسلیم نخواهیم ‌شد
طرح خانه‌های خالی زیر تیغ مالیات سنگین
مقررات برگشت ارزهای صادراتی
چشم‌انداز 20 ساله صنعت نفت
بیشتر
کد خبر: 82220 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۴ - 00:27
شوک ارزی بی‌سابقه
گزارش خبری تحلیلی

شوک ارزی بی‌سابقه

اشاره: حدود 4 دهه است که کشور زیر ضرب تحریم‌های بین‌المللی به‌ویژه ایالات‌متحده امریکاست. عده‌ای می‌گویند تحریم‌ها اثر چندانی بر اوضاع اقتصادی کشور ندارند بلکه عامل اصلی نوسان قیمت ارز، سکه، خودرو و مستغلات سو مدیریت است. اقتصاددانان و صاحب‌نظران بر این عقیده‌اند که تحریم‌ها عامل اصلی وضع آشفته اقتصاد کشور است، دلیلی که آن‌ها می‌آورند این است که اقتصاد ایران وابسته به درآمدهای نفتی بوده و نمی‌شود به‌سرعت این وابستگی را قطع کرد. بنابراین وقتی جلوی فروش نفت ایران گرفته می‌شود و ارز حاصل از آن به دلیل لوایح FATF که ازنظر دولت و مجلس تصویب شد، اما شورای نگهبان آن را رد کرد، انتقال ارز به کشور دشوار شده است. از طرفی ایالات‌متحده امریکا نه‌تنها ایران بلکه هر کشوری که باسیاست‌هایش ناسازگار باشد را بلافاصله تحریم می‌کند. به همین دلیل اکنون‌که ترامپ در وضعیت ضعیف قرار دارد و به هیچ‌چیز جز رأی آوردن دوباره فکر نمی‌کند مذاکره با آمریکا ممکن است باعث شود شرایط اقتصادی ایران بهتر شود. البته اقتصاددانان معتقدند که اقتصاد در دولت کنونی و گذشته درگرو سیاست بوده است. رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه اقتصاد مقاومتی به افزایش قیمت ارز واکنش نشان داد و گفت: «نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجادشده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، بلکه برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین‌المللی علیه ایران عامل اصلی آشفتگی و نوسان اخیر در بازار ارز است.»

ستاره صبح-

واکنش رئیس‌جمهور و رئیس‌کل بانک مرکزی به افزایش قیمت ارز
روز گذشته رئیس‌جمهور و رئیس‌کل بانک مرکزی نوسان در بازار ارز را کوتاه‌مدت و موقتی دانستند و اعلام کردند تعادل به بازار ارز در هفته‌ها و ماه‌های آینده بازخواهد گشتد.رئیس‌جمهوری بابیان این‌که بازگشت درآمدهای ارزی به کشور، بازار ارز را متعادل خواهد کرد، گفت: شوک ایجادشده در بازار ارز موقت و گذرا بوده و ریشه و دلیل بنیادی اقتصادی ندارد و باید تعادل به بازار ارز برگردد. حسن روحانی روز گذشته در چهل و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گفت: آنچه امروز دولت به دنبال آن است، هدایت نقدینگی بر اساس سیاست‌های پایدار در جهت تقویت تولید و پایه‌های اقتصاد مولد است. روحانی با تأکید بر اینکه نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجادشده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، افزود: برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین‌المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیرواقعی در بین مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است. مطمئن‌ترین راه برای آرامش بازار ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است.روحانی همچنین گزارش‌های واصله مبنی بر باز شدن مرزها و بازگشت وضعیت صادرات و واردات به شرایط قبل از شیوع کرونا را در آرامش بازار مالی و ارز مؤثر خواند و افزود: افزایش صادرات و تلاش‌های موفقیت‌آمیز برای بازگشت درآمدهای ارزی به کشور و همچنین عرضه ارز حاصل از صادرات از سوی صادرکنندگان، وضعیت آرام‌تری را در بازار ارز به وجود خواهد آورد.همچنین «عبدالناصر همتی» روز گذشته گفت: بعد از عید به خاطر مسائل مربوط به ویروس کرونا و کاهش درآمد برخی محصولات و محدودیت‌های مرزی، تا حدی نقصان در عرضه نسبت به تقاضا به وجود آمد که موجب نوسانات کوتاه‌مدت در بازار ارز شده است. مطمئن هستم این نوسانات مرتفع خواهد شد.رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: باوجود تشدید فشارهای حداکثری دشمنان و اقدامات علیه جمهوری اسلامی در دو سال قبل اقتصاد کشور را اداره کردیم؛ از این به بعد این کار را خواهیم کرد و در هفته‌ها و ماه‌های آینده ضمن بازگشت تعادل به بازار ارز برای تأمین امکانات پولی، ارزی و مالی کشور و تأمین رفاه خانواده‌ها تلاش مضاعفی انجام می‌شود.

نرخ رسمی ۲۴ ارز افزایش یافت
 بانک مرکزی دیروز نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۲ ارز کاهش و قیمت ۲۴ واحد پولی دیگر افزایش یافت؛ نرخ بقیه ارزها نیز ثابت ماند. هر دلار آمریکا بدون تغییر قیمت همانند روزهای گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۲ هزار و ۴۲۹ ریال و هر یورو نیز ۴۷ هزار ۳۵۳ ریال ارزش‌گذاری شد.

دلار و سکه در مسیر صعود
هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران دیروز با رشد ۳۴۳ هزارتومانی قیمت نسبت به‌روز دوشنبه به نرخ هشت میلیون و ۵۵۸ هزار تومان فروخته شد. عامل اصلی رشد قیمت سکه و طلا در معاملات، ادامه افزایش قیمت دلار است. برخلاف روز دوشنبه نرخ دلار در بازار دیروز با ۷۹۱ تومان افزایش به ۱۹ هزار و ۵۹۰ تومان صعود کرد. بر این اساس، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در ساعت ۱۴ و ۱۵ دقیقه دیروز هشت میلیون و ۵۵۸ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم‌سکه نیز چهار میلیون و ۳۸۰ هزار تومان، ربع‌سکه دو میلیون و ۴۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۸۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۶۵۸ هزار تومان به فروش رسید. بهای اونس نیز دیروز به یک هزار و ۷۵۶ دلار افزایش یافت.

شرایط معامله دارایکم در بورس
واحدهای اولین صندوق واسطه‌گری مالی یکم (ETF) از امروز (چهارشنبه ۴ تیرماه) و حدود یک ماه پس از پایان پذیره‌نویسی قابل خریدوفروش می‌شود. با توجه به اینکه از امروز واحدهای صندوق واسطه‌گری قابل معامله است هرکسی می‌خواهد آن را بخرد یا بفروشد باید اول کد بورسی بگیرد و در سامانه سجام ثبت‌نام کند. افرادی که زیر سن قانونی هستند نیز باید از طریق ولی آن‌ها در سامانه سجام ثبت‌نام شوند و کد بورسی گرفته شود تا بتوانند معامله واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی را انجام دهد. از روز چهارشنبه که واحدهای این صندوق در بورس قابل خریدوفروش می‌شود هم افراد حقیقی و هم حقوقی می‌توانند آن را خریدوفروش کنند. طبق آخرین آمار ارزش هر واحد ۱۰ هزارتومانی آن به بیش از ۲۰ هزار تومان یعنی بیش از دو برابر افزایش‌یافته است.

رکورد جدید شاخص بورس
شاخص کل در بازار بورس روز سه‌شنبه ۴۹ هزار و ۴۶۴ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۳۹۱ هزار واحد رسید.بر اساس معاملات دیروز بیش از ۶ میلیارد و ۹۴۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۴۲ هزار و ۵۷۱ میلیارد ریال دادوستد شد. همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۱۱ هزار و ۱۲۴ واحد افزایش به ۴۳۰ هزار و ۴۴۲ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با هفت هزار و ۳۴۰ واحد رشد به ۲۸۴ هزار و ۲۴ واحد رسید. شاخص بازار اول ۳۷ هزار و ۷۴۷ واحد و شاخص بازار دوم ۹۳ هزار و ۵۴۶ واحد افزایش داشت.

شاخص فرابورس 383 واحد رشد کرد
شاخص فرابورس نیز نزدیک به ۳۸۳ واحد رشد داشت و بر روی کانال ۱۵ هزار و ۹۸ واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و ۴۱۳ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۱۳۵ هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال دادوستد شد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.