انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
دور تازه رویارویی
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
افزایش فـشاردیپلماتیک
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
بیشتر
کد خبر: 82208 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲ - 00:17
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
در تذکر رسمی رئیس مجلس به رئیس‌جمهور عنوان شد

یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد

اشاره: روز گذشته محمدباقر قالیباف در جلسه علنی مجلس طی سخنانی گفت مذاکره با آمریکا ممنوع است و مذاکره با اروپا با حداکثر بی‌اعتمادی باید صورت گیرد. رئیس مجلس همچنین به وزیر ارتباطات که به مجلس رفته بود تذکر داد و گفت چرا یک پیام ساده بین دو شهروند ایرانی باید به خارج برود و برگردد؟ جهرمی پاسخ داد و گفت: با بستن شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام را به قطب سرگرمی مردم تبدیل کرده‌اید. رئیس مجلس همچنین با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشت: یک هفته مهلت‌دارید تا خرید خودرو خارجی را لغو کنید. گزارش پیشرو در ادامه جزییات بیشتری ازآنچه دیروز در مجلس گفته شد و نامه قالیباف به روحانی را می‌خوانید.

ستاره صبح-

لغو مجوز خرید خودرو خارجی
این مصوبه به شماره 15614 مربوط به تائید پیشنهاد اواخر سال گذشته وزارت کشور در هیئت دولت است که بر اساس آن، استانداری کردستان مجاز به خرید 2 دستگاه خودرو از محل اعتبارات مصوب استانی است که خودروهای مذکور از شمول ماده 25 ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1399 و مصوبه سال 1387 دولت وقت مستثنا هستند. اما قالیباف در نامه شماره 15136 مورخ 26 خردادماه خود به رئیس‌جمهور، با اشاره به این مصوبه تأکید کرده که خرید خودروی خارجی توسط دستگاه‌های دولتی به استناد قانون مصوب سال 1380 مجلس ممنوع بوده و مصوبه جدید هیئت دولت برای تجویز خرید دو خودرو خارجی به علت آنکه استانداری کردستان مشمول مستثنایت قانون نیست، مغایر قانون است. رئیس مجلس در نامه خود همچنین متذکر شده پس از انقضای مهلت یک‌هفته‌ای مقرر در قانون، این بخش از مصوبه کابینه که موردایراد قرارگرفته، بلااثر خواهد شد.

مذاکره با آمریکا مضر و ممنوع، مذاکره با اروپا با حداکثر بی‌اعتمادی
رئیس مجلس در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس انرژی اتمی مذاکره با آمریکا را «مضر و ممنوع» مذاکره با کشورهای اروپایی را «با حداکثر بی‌اعتمادی و مذاکره با آژانس انرژی اتمی را با «اطمینان از استقلال آن‌ها از قدرت‌های سلطه‌گر» عنوان کرد و گفت: اجازه تخطی آژانس از چارچوب‌های قانونی داده نخواهد شد.
به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در آغاز جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در واکنش به قطعنامه آژانس بین‌المللی در مورد ایران اظهار کرد: ظرف روزهای گذشته کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا و متأسفانه بخشی از کشورهای اروپایی بار دیگر ماهیت غیرقابل‌اعتماد و خصمانه خود را به ملت ایران نشان دادند و برای چند دهمین بار به ما ثابت کردند که برای حفظ حقوق و عزت ایران و برای تضمین پیشرفت و آرامش کشور راهی جز ایستادگی و مقاومت هوشمندانه و تدبیر و خردمندی انقلابی وجود ندارد.
قالیباف آمریکا و اسرائیل را «صحنه‌گردان قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی» نامید و گفت: این دو با کارسازی خیانت آلود کشورهای اروپایی علیه ایران در شورای حکام آژانس قطعنامه را صادر کردند. همه جهان دیدند که باوجود همه طراحی‌هایی که شده بود هیچ اجماع جهانی علیه ایران شکل نگرفت و بعضی قدرت‌های بزرگ آشکارا با این قطعنامه مخالفت کردند. ما اطلاع داریم که بخش بزرگی از کسانی که به این قطعنامه روی دادند، تحت‌فشارهای سنگین از جانب آمریکا بودند.
وی ادامه داد: هدف محافل صهیونیستی که پشت سر این طراحی‌ها ایستاده‌اند این است که بتوانند با صحنه‌آرایی کودکانه در صفوف ملت و نظام رخنه و شکافی ایجاد کنند و با صدور قطعنامه اولا قدرت ابتکار عمل و خلاقیت در چارچوب راهبرد مقاومت فعال را از ایران بگیرند و ثانیه ایران عزیز را وارد دالان مذاکره و فشار مجدد کنند تا شاید بتوانند به این وسیله هم بر مشکلات داخلی و حاد خود سرپوش بگذارند و هم مجدداً راهی به‌سوی باج‌خواهی‌های جدید و دست‌اندازی‌ به ارکان و مؤلفه‌های قدرت ملی ایران خصوصاً در حوزه دفاعی باز کنند. ملت ایران بااراده سیاسی اخیر خود که در ماه‌های گذشته به بهترین وجه آشکار شد بنده و نمایندگان افتخار آن راداریم، بر همه تفکرات سازشگران و معامله‌گرانِ مهر باطل زده و راه مقاومت فعال را باقدرت انتخاب کرده است. البته ما مخالف دیپلماسی و مذاکره نیستیم اما عقیده داریم مذاکره با آمریکا مطلقاً مضر و ممنوع است. مذاکره با کشورهای اروپایی باید با حداکثر بی‌اعتمادی و مذاکره با آژانس باید با اطمینان از استقلال آن‌ها از قدرت‌های سلطه‌گر صورت گیرد و مذاکره با بقیه کشورها نیز بر اساس این شاخص‌ طراحی می‌شود که درصحنه‌های حساس چقدر از حقوق و منافع ملت ایران حمایت می‌کنند. ما اعتقادداریم هر نوع مذاکره باید از موضع قدرت و با اتکا به اراده مستحکم ملت ایران و توانمندی‌های دستگاه‌های مسئول و نهادهای انقلابی صورت گیرد.رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکنون بانیان این قطعنامه مسئول تنش‌آفرینی در روابط جمهوری اسلامی ایران و آژانس هستند این کشورها باید عواقب اقدام خود را پذیرا باشند. جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که فشار را نمی‌پذیرد و البته واکنش درخوری به آن نشان می‌دهد. ما دوران کوتاه آمدن در برابر بحران‌آفرینی‌ها را سرکرده‌ایم و لابد خوب می‌فهمند که اکنون در سالگرد اسقاط پهپاد متجاوز و دوران پسا عین‌الاسد هستیم.

مشکلات پیام‌رسان‌ها
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود مشکلاتی در بخش پیام‌رسان‌ها گفت:‌ چرا باید یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا به خارج برود بعد به داخل بازگردد. محمدباقر قالیباف در جلسه علنی صبح روز گذشته در جریان بررسی مسائل حوزه ارتباطات بر اهمیت شبکه ملی اطلاعات تأکید کرد و گفت: این هم نیاز همه مردم در شئون مختلف زندگی است و از سوی دیگر امنیت ملی، عمومی، اجتماعی و اخلاقی ما در گروی شبکه ملی اطلاعات است. همین شبکه ملی اطلاعات که الآن وجود دارد دارای اشکالاتی است. ما عدم تناسب در رشد ترافیک داخلی و خارجی راداریم و آن‌قدر که رشد ترافیک در بخش خارجی است، در حوزه داخلی نتوانستیم کنترل کنیم لذا نیازمند سیاست‌های تعدیلی و راهبردی هستیم که در اختیار این وزارتخانه است. جنس و شکل ترافیک هم مهم است. در ارسال یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا این پیام به خارج می‌رود و بعد به داخل بازمی‌گردد که ضعف جدی است. ما در همین شبکه ملی اطلاعات در خدمات پایه عمومی دچار کمبود جدی هستیم ازجمله در بخش پیام‌رسان و سیستم‌عامل که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به آن توجه کند. بحث صیانت از همین شبکه ملی هم موضوعی مهم است.وی بابیان این‌که کودکان، نوجوانان و خانواده‌های ما در معرض فضای آلوده هستند، ادامه داد: این فضای آلوده را باید از دو جهت نگاه کرد یکی تولید محتوا که هم وزارتخانه و هم بقیه دستگاه‌ها مسئول هستند و یکی توسعه سرویس‌های داخلی‌، سیاست‌های دولت و اعمال مدیریت در شبکه. امروز ما این لجام‌گسیختگی را می‌بینیم این ضعف مدیریت و بدون سیاست‌گذاری بودن را در کشور مشابهی در شرق و غرب نداریم و حس می‌کنید حالت لجام‌گسیخته و رهاشده‌ای وجود دارد.قالیباف بابیان این‌که شبکه ارتباطی ما متکی به حوزه موبایل است، افزود: ما در شبکه ثابت فیبر نوری بسیار ضعیف عمل می‌کنیم فیبر نوری از ۷۰ کیلومتر به ۲۰۰۰ کیلومتر رسیده، اما سیاست مشخصی نیست. این از وظایف روشن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و نیاز به پول دولت هم ندارد. بخش خصوصی می‌تواند این کار را انجام دهد و اپراتورها هم داوطلب هستند، چرا منازل و مدارس نباید فیبر نوری داشته باشند که با توسعه شبکه داخلی آسیب‌پذیری، کاهش یابد.

مشکلات بستن شبکه‌های اجتماعی
محمدجواد آذری جهرمی روز گذشته در پاسخ به سؤالات و انتقادات نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: دغدغه شما در خصوص فضای مجازی و اینستاگرام درست است، اما استفاده حداکثری از این فضا نگاه دیگری است. اینستاگرام به دلیل سیاست‌های ما و از دور خارج کردن بقیه پلتفرم‌ها امروز به قطب سرگرمی تبدیل‌شده است. فضای مجازی و شبکه ملی اطلاع، سه لایه شامل لایه محتوا، خدمات و زیرساخت است که تمام این لایه‌ها باید به‌موازات هم رشد کنند و پیش بروند.
آذری جهرمی بابیان اینکه وظیفه وزارت ارتباطات صرفاً رشد و تهیه زیرساخت برای شبکه ملی اطلاعات است، اضافه کرد: اگر حمل‌ونقل وارد شبکه ملی اطلاعات شده است وظیفه پاسخگویی درباره عملکرد آن با وزارت ارتباطات نیست، اگر جرم و جنایتی در فضای مجازی رخ می‌دهد وظیفه رسیدگی آن با وزارت ارتباطات نیست. سؤالات نمایندگان و دغدغه‌هایی که دارند همگی درست است اما باید آن را از مسئولان دیگری بپرسند.
وزیر ارتباطات گفت: شما در خصوص نگرانی‌هایی که در حوزه تولید محتوا به‌ویژه برای کودک و نوجوان وجود دارد صحبت کرده‌اید، وزارت ارتباطات با این‌که در این حوزه مسئولیتی نداشته است، اما به آن ورود کرده تا بتواند بستر خوبی را مهیا کند؛ اما از من به دادگاه شکایت کرده‌اند که چرا در این حوزه ورود می‌کند.

مانع بزرگ، مخابرات ایران است
آذری جهرمی گفت: من از قالیباف (رئیس مجلس) خواهش می‌کنم که به بحث فیبر نوری و مسئله خصوصی‌سازی ورود و آن را حل کنند. این طرح را دومرتبه به مجلس آوردم که با کندی پیش رفته است. مانع بزرگ، مخابرات ایران است که از انحصار ذاتی خود نمی‌گذرد تا توسعه شبکه به‌خوبی پیش برود. اکنون کانال زیرزمینی در خصوصی‌سازی واگذارشده است، چطور چنین چیزی ممکن است؟ من بیش از دو سال است این مورد را پیگیری می‌کنم اما هنوز به نتیجه نرسیده است. با دست روی دست گذاشتن و بستن شبکه‌های اجتماعی این مسئله حل نمی‌شود. نباید با محدودسازی و بستن شبکه‌های اجتماعی از این مهم گذشت.

تولید ۱۸ ماهواره بومی تا پایان امسال
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش بودجه بخش فضایی، گفت: تا پایان امسال ۱۸ ماهواره بومی در کشور تولید می‌شود. «محمدجواد آذری جهرمی» در جلسه علنی مجلس گفت: تعداد ماهواره‌هایی ساخته‌شده در کشور تا سال ۹۲ سه مورد بوده که در سال ۹۶ به هفت ماهواره ارتقا پیدا کرده است. تا پایان ۹۹ نیز ۱۸ ماهواره داخلی خواهیم داشت. ضمن این‌که ارسال ۹۸ با احتساب مشکلاتی که وجود داشت، بودجه بخش فضایی را ۱.۵ درصد افزایش دادیم.آذری جهرمی اشاره کرد: پهنای باندی که در دسترس وزارت ارتباطات است، کفاف خدمت‌رسانی به روستاییان را نمی‌دهد و برطرف شدن این مشکل تنها بااراده دولت و وزارت ارتباطات قابل‌حل نیست. مجلس باید ورود کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.