انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82206 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲ - 00:15
در پنجمین جلسه دادگاه اکبر طبری چه گذشت؟

در پنجمین جلسه دادگاه اکبر طبری چه گذشت؟

اشاره: پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری و متهمان دیگر این پرونده، به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در 4 جلسه‌ی گذشته نماینده دادستان اعلام کرد که طبری 200 میلیارد تومان رشوه گرفته و همچنین اسناد، مدارک و وکالت‌هایی را جعل کرده است. در جلسه روز گذشته عنوان شد که طبری پنج وکالت جعلی داده و خودش به‌جای همسرش اثرانگشت زده و املاکی را که به‌صورت رشوه گرفته بود به نام همسرش ثبت کرده است. موضوع جنجالی دیگر در این پرونده مرگ متهم ردیف نهم، یعنی قاضی غلامرضا منصوری است که متهم به دریافت 500 هزار یورو رشوه بوده است. او به خارج از کشور متواری شد و روز جمعه به طرز مشکوکی دررومانی فوت کرد. نماینده دادستان دراین‌باره گفت: نبود متهم غلامرضا منصوری خللی بر روند دادرسی پرونده ایجاد نمی‌کند. همچنین روز گذشته در دادگاه تصاویری از مصطفی نیازآذری متهم فراری این پرونده برای اولین بار منتشر شد. نیاز آذری درازای رهایی از چنگ عدالت به متهم طبری ویلا و زمین در بابلسر داده و سپس از کشور متواری شده است. گزیده‌ای از پنجمین دادگاه طبری را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

اظهارات وکیل طبری
در جلسه دیروز قاضی بابایی در ابتدای جلسه دادگاه از وکیل متهم طبری خواست تا برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گیرد. قاضی گفت: در خصوص اتهامات موکل خود دایر بر اخذ رشوه از مصطفی نیاز آذری دفاعیات خود را شرح دهید.وکیل متهم طبری: شرط فی‌مابین طبری و نیاز آذری هرگز تحویل گرفتن ساختمان مستقر در زمین‌های بابلسر نبود، به‌عبارت‌دیگر ملک مذبور به‌صورت غیررسمی به همسر موکل من انتقال یافت. موکل من در غیاب نیازآذری و در ایام اقامت وی در خارج هر از چند گاهی برای نظارت بر روند پیشرفت ساختمان به محل موردنظر سرکشی می‌کرده تا ساختمان مذبور هرچه زودتر آماده شود و به فروش نهایی برسد.وکیل متهم در ادامه با اشاره به موضوع لاشه‌های ۱۵ فقره چک ۴۵۰ میلیارد تومانی که از منزل متهم کشف‌شده است، گفت: این لاشه‌های ۱۵ فقره چک که مندرج در کیفرخواست است هیچ‌گاه به بانک انتقال نیافته. منشأ روابط قرارداد‌های حقوقی طبری و نیازآذری از آنجایی ناشی می‌شود که نیازآذری از فعالان اقتصادی کشور در حوزه‌هایی، چون طلا و پروتئین و همشهری طبری بوده است. موکل ۵ قطعه زمین ثبتی بر روی کاغذ با همان کاربری از مصطفی نیازآذری خریداری کرده، دادسرا به کدامین دلیل پیگیری ادعای پرونده نیازآذری را مرتبط دانسته است. در کیفرخواست از آقایان عزیز خانی و ماهوتی تحقیق‌شده و اظهارات آنان استناد شده از دادگاه استدعا می‌شود در خصوص سوابق ماهوتی با نیازآذری تحقیق شود.وکیل متهم طبری درباره بی‌اطلاع بودن همسر موکل از موضوع وکالت‌نامه‌ها گفت: موکل همسر خود را مطلع ساخته است. در هنگام انتقال ۵ فقره زمین در بابلسر همسر موکل در دفترخانه ۳۴۴ حضور یافته و اظهارات همسر موکل مبنی بر بی‌اطلاعی مربوط به وکالت‌نامه تنظیمی در دفترخانه ۷۱۸ است موکل عمل پنهانی انجام نداده است.

اظهارات نماینده دادستان
قاضی از نماینده دادستان خواست تا برای ارائه توضیحات پیرامون دفاعیه صورت گرفته از سوی وکیل متهم طبری، در جایگاه قرار گیرد.قهرمانی نماینده دادستان در ابتدای سخنان خود ضمن ابراز تأسف از فوت متهم پرونده به نام منصوری اظهار داشت: امیدواریم با پیگیری مقامات ذی‌ربط ایران و مقامات دولت رومانی ابعاد این حادثه دقیقاً و سریعاً بررسی شود و درباره نحوه و علت فوت نامبرده، پاسخ روشن و رسمی و قانع‌کننده به دستگاه قضایی ایران ارائه شود. دادسرا در فرآیند تحقیقات مقدماتی و کشف جرم در مورد اتهامات همه متهمان ازجمله متهم منصوری بررسی‌های مؤثر را انجام داده و مستندات فراوانی را تحصیل‌کرده است لذا نبود متهم منصوری ازنظر دادسرا هیچ خللی بر روند دادرسی پرونده ایجاد نمی‌کند.

جعل مدارک
نماینده دادستان با اشاره به موارد مطرح‌شده از سوی وکیل متهم طبری گفت: وکیل متهم که مدعی است موکلش طی ۲۰ سال سرسوزنی تخلف مرتکب نشده، توضیح نمی‌دهد که موکلشان چرا بدون داشتن سمت و بدون تصریح به وکالت، به‌جای همسرش در ۵ فقره اثرانگشت درج می‌کند؛ حال‌آنکه بر اساس ماده ۱۰۰ قانون ثبت‌اسناد و املاک کشور این عمل موکل وی جرم جعل محسوب می‌شود.
نماینده دادستان در ادامه بیان کرد: خواهشم این است در خصوص یک و نیم میلیارد تومان، وکیل متهم طبری، پرونده را بخواند ما تمام حساب‌ها را درآوردیم. متهم طبری در تاریخ ۱۱.۳.۸۹ یک میلیارد به‌حساب ابراهیم غفاری که کارمند نیاز آذری بود ریخت. روی هوا نمی‌توان حرف زد. متهم طبری سال ۸۹ یک میلیارد به نیاز آذری می‌دهد که همان نیز مظنون به پول‌شویی است.نماینده دادستان گفت: ما اسناد را بررسی کردیم و در دفاتر نیاز آذری هاردی با اطلاعات خوبی به دست آوردیم. در اسناد مالی نیاز آذری پرونده‌ای در خصوص طبری دارد. حساب چک‌ها را درآوردیم که گفتند وصول کردیم و داده‌ایم به متهم طبری. پول‌ها را به‌صورت نقدی به متهم طبری در دفترش تحویل می‌دادیم و همه چک‌ها وصول‌شده است.قهرمانی گفت: اختیارات روند کار را متهم طبری داشته است. طبری ۵ وکالت جعلی را به فردی برای پیگیری امور ثبتی می‌دهد. به چه علتی، برای پروانه ساختمان به برادرخانم نیاز آذری وکالت می‌دهد؟ اگر مدعی هستید که بابت حساب‌وکتاب بوده چرا ملک تمام‌شده و متهم طبری با خانواده به آنجا می‌رفته است؟

پنهان‌کاری طبری
قاضی بابایی از مصدق به‌عنوان مطلع پرونده خواست در جایگاه حاضر شود. نماینده دادستان بیان کرد: آقای مصدق کارشناس رسمی دادگستری است. وی کارمند شاغل در معاونت اجرایی قوه قضاییه بود که طبری ایشان را ۱۵ روز برای پیگیری ثبتی ملک بابلسر به آنجا می‌فرستد.مصدق به‌عنوان مطلع گفت: طبری به من گفت که ملک برای خانمی در خارج از کشور است و امور ملک را پیگیری کن، من از ۵ سند تک‌برگ و نقشه جانمایی عکس گرفتم و طبری دستش را روی اسناد می‌گذاشت، به طبری گفتم باید به ثبت آنجا مراجعه کنم. طبری گفت با ثبت آنجا هماهنگ کردم با شما همکاری کنند.قاضی سؤال کرد چرا طبری دستش را روی اسم افراد می‌گذاشت؟ مطلع پرونده پاسخ داد نمی‌دانم که دلیل پنهان کردن نام خانمشان چه بود، در اداره ثبت گفتم که ملک برای همسر یکی از نمایندگان مجلس است، طبری نمی‌خواست که من اطلاعی از جزئیات ملک داشته باشم.
قاضی: کی متوجه شدید که ملک متعلق به همسر طبری است؟
مصدق: وقتی به نام مطلع من را احضار کردند متوجه شدم که ملک برای همسر طبری هست اداره ثبت نیز از این موضوع اطلاعی نداشت.
قاضی بابایی با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی متعاقباً اعلام می‌شود.
انتشار اولین تصاویر «مصطفی نیازآذری»
مصطفی نیاز آذری متهم ردیف پنجم پرونده طبری است که پس از دستگیری او از کشور خارج شد و به مشارکت در تشکیل شبکه در امر ارتشان و پرداخت رشوه به اکبر طبری به میزان ۵ قطعه زمین در بابلسر متهم است. در جریان این اقدامات مجرمانه، یکی از متهمان کلان اقتصادی که پرونده او با اعمال‌نفوذ بسته شد، مصطفی نیاز آذری فرزند کیومرث است که به‌طور غیرقانونی از کشور متواری شد. او از عناصر اصلی ارتشان در شبکه اکبر طبری است که با تشکیل ۱۰ شرکت صوری در داخل و خارج از کشور بانفوذ در بستر قضایی و بانکی کشور و با برگ خرید سازی و ثبت سفارش‌های صوری اقدام به خروج ارز از کشور نموده و به اموال نامشروع زیادی نیز دست پیدا کرده است. به گفته نماینده دادستان، در تاریخ ۲۷ دی سال ۹۰، مصطفی نیاز آذری به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور بازداشت شد؛ اما علیرغم اقاریر صریح متهم با دخالت و اعمال‌نفوذ اکبر طبری حکم برائت وی در برخی از عناوین اتهامی صادر و در برخی عناوین اتهامی دیگر نیز مسکوت ماند. همچنین بسیاری از مسئولان بانکی که در این پرونده و اقدامات مجرمانه نقش داشتند با اعمال‌نفوذ اکبر طبری تبرئه شدند و در حال حاضر، این پرونده در دست رسیدگی قرار دارد.
وی افزود: فرار مصطفی نیاز آذری در قبال رشوه‌ای است که اکبر طبری از او گرفته است که قریب به ۱۵ هزار متر زمین و ۳ طبقه ویلای لوکس به ارزش ۴۲۰ میلیارد ریال در بابلسر است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.