انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82205 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۲ - 00:03
معرفی متخلفان ارزی به مردم
رئیس‌جمهور از بانک مرکزی خواست:

معرفی متخلفان ارزی به مردم

اشاره: روز 21 فروردین سال 97 معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرد که اشخاص حقوقی و حقیقی می‌توانند ارز 4200 تومانی دولتی برای واردات کالا به کشور از بانک مرکزی و با تائید وزارت صمت دریافت کنند. پس‌ازآن گفته شد که 18 میلیارد تومان به افراد حقیقی و حقوقی داده‌شده، اما برخی کالا به کشور وارد نکرده‌اند یا با ارز دولتی کالاهای غیرضروری وارد کرده‌اند. هرچند پرونده این ارزها اکنون در دولت و قوه قضاییه مطرح است، در همین حال روز گذشته رئیس‌جمهور از رئیس بانک مرکزی خواست تا نام افرادی که ارز دولتی گرفته‌اند و کالا و ارز به کشور وارد نکرده‌اند را اعلام کند. بانک مرکزی نیز اعلام کرد فهرست متخلفان در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

ستاره صبح-

اخطار بازگرداندن ارز 
یک‌صد و چهل و پنجمین جلسه ستاد اقتصادی دولت روز گذشته به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، برگزار شد و مهم‌ترین مسائل و موضوعات اقتصادی کشور موردبررسی و تبادل‌نظر قرار گرفت. رئیس‌جمهوری در این جلسه با اشاره به لزوم درک شرایط سخت کشور و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ضد بشری آمریکا ازجمله درزمینه صادرات نفت، گفت: درنتیجه این تحریم‌ها نقل‌وانتقال ارز با دشواری همراه بوده و از سوی دیگر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا ازجمله بسته شدن برخی از مرزها، واردات را هم دچار مشکل کرده است.
روحانی گفت: بانک مرکزی باید به همه بدهکاران عمده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اخطار داده و زمان پرداخت برای آنان مشخص شود و در صورت تخطی با معرفی آن‌ها به افکار عمومی و مراجع ذیصلاح، به تخلف آن‌ها رسیدگی شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به لزوم کنترل قیمت‌ها در بازار سرمایه به‌ویژه بازار ارز، ادامه داد: مطابق سیاست ارزی کشور و مجموعه مصوباتی که در خصوص سیاست تجاری-ارزی کشور برای توسعه صادرات غیرنفتی و بازگشت ارز آن تعریف‌شده، باید تعهد ارزی همه فعالان بخش صادرات و واردات اعم از دولتی، عمومی و خصوصی در چارچوب این قانون و مقررات مشخص باشد و بانک مرکزی نیز موظف است به‌طور شفاف فهرست تمامی کسانی که برای واردات ارز دریافت کرده‌اند بعلاوه میزان عمل آن‌ها به تعهداتشان را در سامانه معرفی کنند تا این اطلاعات برای مردم، رسانه‌ها  و مراجع ذیصلاح شفاف و به سهولت قابل‌دسترس باشند.وی ادامه داد: بانک مرکزی باید به همه بدهکاران عمده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اخطار داده و زمان پرداخت برای آنان مشخص شود و در صورت تخطی، با معرفی آن‌ها به افکار عمومی و مراجع ذیصلاح، به تخلف آن‌ها رسیدگی شود.
بانک مرکزی: اسامی صادرکنندگان متخلف در رسانه‌ها منتشر خواهد ‌شد
بانک مرکزی با تشکر از صادرکنندگانی که در راستای مصالح و منافع جامعه نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات اقدام کرده‌اند، اعلام کرد: در صورت عدم برگشت ارز توسط سایر صادرکنندگان، مطابق مقررات، اسامی متخلفان در رسانه‌ها منتشر می‌شود. این بانک با توجه به اصل شفافیت و به‌منظور آگاهی عموم از عملکرد حوزه تجارت خارجی کشور طی دو سال اخیر نسبت به اعلام فهرست دریافت‌کنندگان ارز برای واردات اقدام کرده است.در حوزه تجارت خارجی توسط عده بسیار اندکی از افراد و شرکت‌ها در مقایسه با آحاد جامعه حضور دارند و ضرورت دارد در راستای اصل شفافیت در استفاده از امکانات و منابع کشور در بخش صادراتی نیز عملکرد آنان در تولید و صادرات و برگشت ارز همانند بخش وارداتی تبیین و تشریح شود.
بانک مرکزی ضمن تأکید مجدد به صادرکنندگان برای تسریع در برگشت ارزهای حاصل از صادرات خود طی سال‌های ۱۳۹۷  (متأسفانه تعدادی از صادرکنندگان علی‌رغم گذشت مدت طولانی از تاریخ صدور کالا و خدمات هنوز ارزهای صادراتی این سال را به چرخه اقتصاد کشور بازنگرداندند) و ۱۳۹۸ تا پایان تیرماه سال جاری، اعلام کرد: در صورت عدم برگشت ارز مطابق مصوبات هیئت‌وزیران و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی، اسامی تمام صادرکنندگان کالا و خدماتی که ارزهای صادراتی را مطابق  ترتیبات اعلامی این بانک به‌صورت شفاف به چرخه اقتصادی کشور برنمی‌گردانند را در رسانه‌ها انتشار خواهد داد تا عموم مردم مطلع باشند چه افراد و کسانی در جهت منافع شخصی خود باعث تلاطم در نرخ ارز و تحمیل هزینه‌های سرسام‌آور به آحاد جامعه می‌شوند.

تسریع در برگشت ارز صادراتی
 بانک مرکزی ضمن تشکر از صادرکنندگانی که در راستای مصالح و منافع جامعه برابر سیاست‌های ابلاغی اقدام به برگشت ارز کرده‌اند، خطاب به آن دسته از صادرکنندگانی که تاکنون نسبت به این مهم اقدام نکرده‌اند، تصریح کرد: در نظر گرفتن فرصت زمانی حداکثر چهار ماه از تاریخ صدور کالا برای برگشت ارز صادراتی، به‌منظور فراهم آوردن شرایط و امکان برگشت ارز به کشور است، لذا انتظار می‌رود صادرکنندگان با تسریع در برگشت ارز صادراتی مصالح و منافع جامعه را مدنظر قرار دهند.

برخی از صادرکنندگان بزرگ، 
ارزی نیاورده‌اند
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: یک سری از صادرکنندگان بزرگ کالا، ارز حاصل از صادرات را بازنگردانده‌اند و یا ارز ارزان‌قیمت گرفتند و کالا وارد نکردند.
محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تصمیمات دولتی در برخورد با صادرکنندگان متخلف گفت: در ۲۲ فروردین‌ماه سال ۹۷، تصمیمات جدید ارزی اتخاذ شد و شورای اقتصادی سران با اختیاراتی که از رهبری گرفتند، سیاست‌گذاری‌های جدید ارزی انجام دادند.
او ادامه داد: در بین این تصمیمات مقرر شد تا با صادرکنندگانی که ارز را برنمی‌گردانند یا واردکنندگانی که ارز دولتی گرفته اما کالا را به کشور وارد نمی‌کنند، برخورد شود. قرار بر این شد که برخورد با متخلفان از طریق در مرحله اول به‌صورت قطع مشوق‌های صادراتی و معافیت‌های مالیاتی و در مرحله بعدی شناسایی و معرفی به دستگاه قضایی با موضوع قاچاق کالا و ارز باشد .
وی با اشاره به اینکه تأکید اخیر رئیس‌جمهور بر اجرای مصوبات شورای عالی اقتصاد به‌جا بود، گفت: متأسفانه یک سری از صادرکنندگان بزرگ کالا، ارز حاصل از صادرات را بازنگردانده‌اند و یا ارزِ ارزان‌قیمت گرفتند و کالا وارد نکردند. در همان دستورالعمل مشخص‌شده باید با آن‌ها برخورد شود. ما معتقدیم کسانی که ارز را بی‌جهت به کشور بازنگردانده‌اند، باید برخورد شود. ما طرفدار صادرکنندگان خوش‌نام هستیم و معتقدیم در هر رشته‌ای باید با متخلفان برخورد شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.