انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82197 | تاریخ : ۱۳۹۹/۴/۱ - 00:14
بازتاب‌های متفـاوت
ستاره صبح قطعنامه شورای حکام علیه ایران را بررسی می‌کند

بازتاب‌های متفـاوت

اشاره: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه پس از رأی‌گیری در جلسه‌ای حضوری قطعنامه ارائه‌شده از جانب تروئیکای اروپا درباره ایران را تصویب کرد که در آن از ایران خواسته‌شده دسترسی به دو محل موردنظر آژانس را فراهم و به‌طور کامل با این نهاد همکاری کند. همچنین روز گذشته وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس بیانیه‌ای درباره موضع فعلی‌شان در برابر برنامه هسته‌ای ایران و پایان یافتن تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران منتشر کردند و گفتند با بازگشت تحریم ها علیه ایران مخالف‌اند. در همین ارتباط سیدعباس موسوی جمعه‌شب در یک موضع‌گیری رسانه‌ای، با رد کامل قطعنامه سیاسی و غیرفنی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این اقدام را «کاملاً غیرسازنده و مأیوس‌کننده» دانست. همچنین وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه مشترکی، نگرانی خود را از عدم ایجاد دسترسی از جانب ایران به دو محل تعیین‌شده از جانب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند. محمدجواد ظریف هم در توییتی به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «سه کشور اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به‌هیچ‌وجه در موضع توصیه به ایران و ریاست آژانس نیستند.» مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در واکنش به قطعنامه صادره از سوی شورای حکام، مدعی شد اقدامات ایران «غیرقابل‌قبول» و «بیانگر یک تهدید مداوم علیه صلح و امنیت بین‌المللی» هستند. قطعنامه شورای حکام از مواردی بود که روزنامه‌های ایرانی هم روز گذشته در صفحه اول و سرمقاله‌ها خود به آن پرداختند. ستاره صبح در گزارشی تفصیلی به بررسی واکنش‌های داخلی و خارجی به تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارشی پس از تصویب شدن یک قطعنامه در شورای حکام درباره ایران، مطرح کرد که شورای حکام قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایران می‌خواهد در اجرای توافقنامه پادمانی و پروتکل الحاقی آن کاملاً با آژانس همکاری کرده و بدون تأخیر خواسته‌های آژانس را اجابت کند. در ادامه این گزارش آمده است: این قطعنامه که از جانب فرانسه، آلمان و انگلیس ارائه شد، با نسبت رأی ۲۵ به ۲ و ۷ مورد پرهیز از رأی‌دهی تصویب شد. این قطعنامه پیرو گزارش‌های مدیرکل آژانس در ماه‌های مارس و ژوئن ارائه‌شده است که این گزارش بیانگر اقدامات آژانس و تعامل آن با ایران برای شفاف‌سازی اطلاعات مربوط به‌درستی و کامل بودن اظهارات ایران تحت معاهده پادمانی و پروتکل الحاقی آن است، ازجمله عدم دسترسی به دو محل مشخص‌شده از جانب آژانس و عدم شفاف‌سازی درباره سؤال‌های آژانس درباره مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی در ایران. قطعنامه مربوطه بر اهمیت پایبندی کامل کشورها به تعهدات پادمانی‌شان و تسهیل دسترسی لازم در مواقع موردتوجه آژانس تأکید کرد. همچنین بر «نقش ضروری و مستقل» آژانس در راستی‌آزمایی پایبندی ایران به تعهدات پادمانی آن در زمینه تضمین معتبر ماهیت منحصراً صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران نیز تأکید شد.

انتقاد شدید ایران
سیدعباس موسوی جمعه‌شب در یک موضع‌گیری مطبوعاتی، با رد کامل قطعنامه سیاسی و غیرفنی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کرد: درحالی‌که جمهوری اسلامی ایران بالاترین سطح از همکاری را با آژانس داشته است، صدور قطعنامه شورای حکام اقدامی کاملاً غیرسازنده و مأیوس‌کننده است. وی افزود: بزرگ‌نمایی درخواست‌های آژانس توسط برخی دولت‌ها و در رأس آن‌ها آمریکا، درحالی‌که اساس و مبنای چنین درخواست‌هایی از سوی آژانس زیر سؤال است، تلاش آشکاری برای یک بحران‌آفرینی جدید بر سر راه همکاری‌های ایران و آژانس به شمار می‌رود. سخنگوی وزارت امور خارجه، اعضای شورای حکام را به هوشیاری در برابر تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای بازگشایی پرونده‌های جعلی قدیمی که بی‌اساس بودن آن‌ها پیش‌ازاین اثبات‌شده و توسط خود شورای حکام مختومه شده بودند، دعوت کرد.  وی با تقدیر از دولت‌هایی که با تحلیل دقیق شرایط و شناخت اهداف سیاسی ورای این قطعنامه از همراهی با آن خودداری کرده‌اند، گفت: از آن دسته از دولت‌های عضو شورای حکام که به این قطعنامه رأی مثبت داده‌اند، انتظار می‌رفت با درک اهداف پنهان رژیم صهیونیستی و رژیم حاکم بر آمریکا،  با تلاش آن‌ها برای یک تنش غیرضروری جدید در عرصه بین‌المللی همراه نشوند. موسوی اقدام سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در معرفی این قطعنامه را به‌شدت محکوم کرده و آن را اقدامی تحت‌فشار آمریکا قلمداد و تصریح کرد: این سه دولت که در اجرای تعهدات برجامی خود کاملاً عاجز مانده‌اند با این اقدام قصد فرار به جلو و گریز از مسئولیت‌های برجامی خود در قبال ایران دارند. سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان اضافه کرد: این قطعنامه یک زیاده‌خواهی آشکار و طلبکاری سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی است و جمهوری اسلامی ایران زیاده‌طلبی را از جانب هیچ کشور و سازمانی نمی‌پذیرد. وی در پایان تأکید کرد: مسئولیت تنش‌آفرینی در روابط جمهوری اسلامی ایران و آژانس بر عهده بانیان این قطعنامه است و این کشورها باید عواقب این اقدام خود را پذیرا باشند.

بیانیه تروئیکای اروپایی
در بیانیه وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس که در پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد آمده است که وزرای امور خارجه این سه کشور به همراه دیگر شرکای اروپایی دارای منافع امنیتی مشترکی هستند؛ یکی از این منافع، حمایت از مقررات عدم اشاعه هسته‌ای و اطمینان حاصل کردن از این است که ایران هیچ‌گاه سلاح هسته‌ای تولید نکند. برنامه جامع اقدام عمل مشترک، نقشی مهم دراین‌باره دارد. این سه کشور در بیانیه‌شان مطرح کردند: ما به‌اتفاق هم، به‌وضوح تأسف و نگرانی‌مان را درباره خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های دوباره بر ایران ابراز کرده‌ایم. از مه سال 2018 بی‌وقفه برای حفظ توافق فعالیت کرده‌ایم. تروئیکای اروپا در بخشی از این بیانیه مدعی اجرای کامل تعهداتشان نسبت به برجام شده و از اقداماتی مانند ایجاد سازوکار اینستکس که تاکنون ناکارآمد بوده است به‌عنوان اقداماتی فراتر از توافق در راستای حمایت از آن یادکردند. در این بیانیه درباره برنامه هسته‌ای ایران ادعاشده است: ایران از سال 2019 اقداماتی متضاد با تعهداتش تحت برجام انجام داده است. ما عمیقاً راجع به این اقدامات که به‌طورجدی پیمان عدم اشاعه تسلیحاتی توافق را تضعیف می‌کند، نگران هستیم. به همین خاطر است که در 14 ژانویه با امید به این‌که راهی دیپلماتیک پیداکرده، توافق را حفظ کرده و ایران را به پایبندی کامل به تعهدات برجامی‌اش بازگردانیم، مکانیسم حل اختلاف برجام[توافق هسته‌ای] را فعال کردیم. این سه کشور اروپایی همچنین از ایران خواستند مذاکرات و اقداماتی «قابل‌توجه» را در هماهنگی با آن‌ها و دیگر کشورهای عضو برجام در این زمینه انجام دهد. آن‌ها علاوه بر این ابراز کردند که آماده اتخاذ رویکردی کارآمد و واقع‌بینانه بوده و حاضرند منتظر واکنشی سازنده از جانب ایران باشند و به دنبال برگزاری نشستی در حد وزرا خواهند بود که از ایران بخواهند همکاری کند. در ادامه این بیانیه آمده است که این کشورها نگران عدم ایجاد دسترسی از جانب ایران به دو محل تعیین‌شده از جانب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند و با توجه به قطعنامه‌ای که روز گذشته در شورای حکام درباره ایران تصویب شد، از ایران خواستد به‌موقع و کامل با آژانس همکاری کرده و برای این دو محلی که ادعا می‌کنند، دسترسی ایجاد کند. در بخش دیگری از این بیانیه که پایان تاریخ تحریم تسلیحات ایران را موردتوجه قرار داده است، تروئیکای اروپا مطرح کردند که این امر تأثیرات زیادی در امنیت و ثبات منطقه‌ای خواهد داشت و درخواستشان این است که تحریم‌های اتحادیه اروپا در زمینه صادرات تسلیحات و فناوری موشکی به ایران تا سال 2023 پابرجا باشند. این سه کشور همچنین درعین‌حال بیان کردند: ما سرسختانه باور داریم که هرگونه تلاش یک‌جانبه برای فعال کردن سازوکار بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل عواقب زیان‌آوری جدی در شورای امنیت سازمان ملل در پی خواهد داشت. ما از چنین اقدامی که با تلاش‌های کنونی‌مان برای حفظ برجام مغایر خواهد بود، حمایت نخواهیم کرد.

واکنش ظریف
محمدجواد ظریف در توییتی در واکنش به بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات‌شان در برجام و اقدام اخیرشان در به تصویب رساندن یک قطعنامه علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران در جلسه شورای حکام و پیشنهادشان در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تا سال ۲۰۲۳ نوشت: «سه کشور اروپایی باید از حفظ ظاهر نزد عموم دست‌بردارند و شجاعت به خرج داده و آنچه را که در ملاقات‌های خصوصی به آن اذعان دارند، علناً بیان کنند: ناتوانی از حتی عمل به وظایف خود در برجام به دلیل ناتوانی مطلق در مقاومت در برابر زورگویی ایالات‌متحده. پشت نقاب موجود، سه کشور اروپایی همدست ترامپ و نتانیاهو هستند و به‌هیچ‌وجه در موضع توصیه به ایران نیستند.»
واکنش پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای موضع کشورش را درباره قطعنامه تصویب‌شده در شورای حکام درباره ایران تشریح کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به قطعنامه تصویب‌شده در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران در بیانیه‌ای با مطرح کردن ادعاهایی گفت: شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای را تصویب کرده و از ایران خواست که اطلاعات و دسترسی لازم را برای بازرسان آژانس فراهم کند و ایران موظف به فراهم کردن آن است. عدم ایجاد دسترسی برای بازرسان آژانس و خودداری ازهمکاری در تحقیقات آژانس، مشکل‌ساز بوده و سؤال‌هایی جدی درباره این ایجاد می‌کند که ایران در تلاش است چه چیزی را پنهان کند. پمپئو همچنین مدعی شد: در چند ماه اخیر ایران نه‌تنها به گسترش تنش و اخاذی هسته‌ای ادامه داده است، بلکه از مذاکره با آژانس نیز روی‌گردان بوده و به آن پاسخ نداده است. این اقدامات غیرقابل‌قبول بوده و بیانگر یک تهدید مداوم ناشی از برنامه هسته‌ای ایران علیه صلح و امنیت بین‌المللی می‌باشند. وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مطرح کرد: آمریکا همچنان به ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‎ای متعهد است و با شورای حکام آژانس همکاری خواهد کرد تا از آژانس برای حل این موضوعات مهم حمایت کند. ایران به‌طور قانونی موظف است به سؤالات آژانس پاسخ داده و دسترسی لازم را ایجاد کند. او در بخش دیگری از این بیانیه مدعی شد: ما به دنبال راهکاری جامع و دیپلماتیک هستیم که نگرانی‌های هسته‌ای در ایران را در بربگیرد.

حمایت عربستان
خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش داد عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر عربستان در اتریش و نماینده این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: عربستان سعودی از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس ارائه شد و از ایران می‌خواهد که به‌طور کامل و فوری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و به آژانس اجاره دهد که به برخی سایت‌های مشخص دسترسی داشته باشد، استقبال می‌کند. نماینده عربستان سعودی گفت که ریاض از تلاش و شفافیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دبیرکل آن تمجید می‌کند. وی با متهم کردن ایران به نقض قوانین و معاهدات بین‌المللی مربوط به برنامه هسته‌ای گفت: عربستان سعودی به‌منظور حفظ امنیت و صلح بین‌المللی از این قطعنامه حمایت می‌کند و آن را گامی مهم و جدی برای مقابله با ایران می‌داند.

ابراز تأسف چین و روسیه
نمایندگی دائمی چین در سازمان‌های بین‌المللی در وین در پی تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری نوشت: چین عمیقاً از قطعنامه تصویب‌شده در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای [تعهدات] پادمانی ایران با در نظر گرفتن اهمیت زیاد آن در چشم‌انداز برجام[توافق هسته‌ای] متأسف است. چین و روسیه علیه این قطعنامه رأی دادند. همچنین میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی درباره ایران در پیامی توییتری نوشت: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایران می‌خواهد به دو محل مشخص‌شده از طرف آژانس دسترسی ایجاد کند. روسیه و چین رأی مخالف دادند. اولیانوف در ادامه گفت: با تأکید بر ضرورت حل کردن بدون تأخیر این مشکل از جانب تهران و آژانس، ما باور داریم که این قطعنامه می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.