انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82192 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۳۱ - 00:01

ستاره صبح-

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت: بهمن‌ماه سال گذشته سامانه ملی املاک و اسکان در کشور رونمایی شد و این سامانه هم‌اکنون برای سازمان امور مالیاتی قابل‌استفاده است. بر اساس یکی از مواد قانون مالیات‌های مستقیم وزارت راه و شهرسازی مکلف به ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان در کشور است تا سازمان امور مالیاتی از این سامانه برای شناسایی خانه‌های خالی و درعین‌حال مالیات ستانی استفاده کند.
وی اظهار داشت: این وزارتخانه دسترسی به آمار و اطلاعات املاک و ساختمان‌ها را در کشور ندارد چون اراضی را واگذار می‌کند بنابراین تعداد واحدهای مسکونی ساخته‌شده، صدور پروانه ساختمانی و گواهی پایان کار بیشتر در حوزه شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و سازمان ثبت‌اسناد و املاک قرار دارد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: بهمن‌ماه سال گذشته سامانه ملی املاک و اسکان در کشور رونمایی شد و این سامانه هم‌اکنون برای سازمان امور مالیاتی قابل‌استفاده است اما این سازمان معاذیر قانونی دارد. متأسفانه برای هرکاری در کشور یکسری موانع را خود قانون به وجود می‌آورد آن‌هم اینکه برخی دستگاه‌ها برای در اختیار قرار دادن اطلاعات خود به دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر منع قانونی دارند.اسلامی اظهار داشت: با توجه به اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته به‌زودی این معاذیر قانونی برطرف خواهد شد.وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی نیز به‌موازات بارگذاری اطلاعات لازم را در این سامانه آغاز کرده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: بسیار خوش‌بین هستیم که در همین تابستان برگه‌های مالیاتی برای کسانی که خانه‌های خالی دارند، صادر شود. خانه‌های خالی متعلق به هر فردی که باشد سرمایه ملی محسوب می‌شود.
اسلامی بیان داشت: دو میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجود دارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند بی‌تردید گشایشی در زندگی مردم و کسب‌وکارها به وجود خواهد آمد.
وی ادامه داد: مالیات بر خانه‌های خالی شاید عدد بزرگی به لحاظ مالیاتی نباشد ولی عدالت اجتماعی در پرتو این مهم اتفاق خواهد افتاد.وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه حوزه مسکن حوزه حقوق خصوصی است، گفت: طبق قوانین موجود کشور اگر مالک و مستأجر سر اجاره به اشکال بربخورند دادگاه بین آن‌ها حکمیت می‌کند.
طرح ملی مسکن
وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت‌های که در بازار مسکن اتفاق می‌افتد ربطی به عرضه و تقاضا ندارد.اسلامی اظهار داشت: افزایش قیمت مسکن در اختیار بخش مسکن نیست بلکه بازارهای موازی هستند که بر این بازار تأثیر می‌گذارند. دولت جامعه هدفی را که به‌موجب قانون وظیفه دارد مورد پشتیبانی و حمایت قرار دهد قشر متوسط به پائین جامعه (دهک هفت) است. وزارتخانه مزبور به‌وفور زمان در اختیار این افراد قرار داده تا در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند.وی در ادامه افزود: سرجمع یک‌میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. چند استان در کشور وجود دارد که بالای ۷۰ درصد ثبت‌نام کنندگان منزل مسکونی دارند یا از تسهیلات مسکن (زمین، مسکن و وام مسکن) استفاده کرده‌اند.
وی ادامه داد: استانی داریم که ۷۷ درصد و استانی داریم که ۲۹ درصد از ثبت‌نام کنندگان در طرح ملی مسکن ریزش داشته‌اند.
وزیر راه و شهرسازی گفت: میانگین ریزش ثبت‌نام کنندگان در این طرح ۵۰ درصد است یعنی ۸۰۰ هزار نفر در کشور داریم که باید صاحب‌خانه شوند.وی افزود: برای این ۸۰۰ هزار نفر برنامه‌ریزی‌شده و این افراد با در اختیار قرار دادن زمین یا متصل کردن به پروژه‌های اقدام ملی مسکن تحت پوشش قرار می‌گیرند.

مسکن فرهنگیان
اسلامی بیان داشت: وزارت راه و شهرسازی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش‌وپرورش برای مسکن فرهنگیان منعقد کرده است. فهرستی که این وزارتخانه در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده ۱۷۵ هزار نفر است که با پالایش و غربالگری صورت گرفته طبق مؤلفه‌های قانونی ۷۵ هزار نفر واجد شرایط و ۱۰۰ هزار نفر ریزش داشته‌اند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: سرجمع یک‌میلیون واحد مسکونی در هدف کمی این وزارتخانه برای سال جاری قرارگرفته که ۸۰۰ هزار واحد برای مناطق شهری و ۲۰۰ هزار واحد برای مناطق روستایی است.وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در برنامه پنج‌ساله ششم توسعه تکلیف قانونی برای دولت این بوده که سالانه تولید ۹۰۰ هزار واحد مسکونی (۲۰۰ هزار روستایی و ۷۰۰ هزار شهری) را برنامه‌ریزی کند.وی یادآور شد: اگر این ۷۰۰ هزار واحد شهری را از ۳۰۰ هزار کسر کنید می‌ماند ۴۰۰ هزار واحد مسکونی موردنیاز که باید ساخته شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.