انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82157 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۲۱ - 00:05
راهکار تامین کسری بودجه 99

فـروش اوراق به مردم

اشاره: در حراج اوراق بدهی دولتی که دیروز برگزار شد، وزارت اقتصاد با فروش ۴.۹ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به ۴ بانک موافقت کرد و ۸ بانک نیز ۲۲.۱ هزار میلیارد تومان در سامانه بازار بین‌بانکی ثبت سفارش کردند. بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۲۰ خرداد ۱۳۹۹) و برگزاری حراج جدید، را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده که پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه ۱۳۹۹ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به آگاهی می‌رساند، ۸ بانک سفارش‌های خود را به ارزش ۲۲۱ هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 4.9 هزار میلیارد ریال اوراق به قیمت یک میلیون ریال (با کوپن سود سالانه ۱۵ درصد) به چهار بانک موافقت کرد. همچنین معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز گذشته توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

ستاره صبح-

3 نکته تأمین کسری بودجه
رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام این‌که بیش از ۴‌.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تأمین‌شده است‌، گفت: برای تأمین کسری بودجه حراج اوراق بدهی دولت حراج اوراق بدهی دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت.
عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی خود نوشت: در اواسط اردیبهشت‌ماه اعلام کردم که شرایط دشوار است. لیکن، روند در حال بهبود بوده و قابل مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است. امروز بعد از ۲۰ روز از نوشته تائید و تأکید می‌کنم که: «۱- در بخش تأمین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، از طریق روش‌های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است. به‌طوری‌که در این مدت بیش از ۴‌.۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تأمین‌شده است‌. طبعاً، بازار از شرایط ایجادشده در سامانه نیما و دیگر روش‌های تأمین ارز و نیز اقدامات در دست اجرا، به‌تدریج متأثر خواهد شد. 2- در بخش ریال برای تأمین کسری بودجه در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی و با استفاده از نقدینگی موجود بودجه دولت تأمین مالی شد. در هفته‌های آینده این حراج‌ها ادامه خواهد داشت. ۳- شاخص بهای تولیدکننده در اردیبهشت‌ماه در مقایسه با ماه پیش از آن ۰.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است. این‌یک شاخص پیش‌نگری تورم است و نشان از کاهش شتاب تورم دارد. بانک مرکزی مصمم به سازوکار هدف‌گذاری تورمی است لذا سیاست‌های پولی متناسب با آن را اعمال خواهد کرد.»

ثبت‌نام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متقاضی شرکت در حراج
کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، سومین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیر بانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را دوباره در روز سه‌شنبه ۲۷ خردادماه اجرا می‌کند. اوراق عرضه‌شده، مرابحه عام، کوپن‌دار، با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دو بار در سال) و به شرح جدول زیر است. بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود در نماد اراد ۳۳ را تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۲۵ خردادماه ۱۳۹۹ و در نماد اراد ۳۴ تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز دوشنبه ۲۶ خردادماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج می‌توانند سفارش‌های خود در نماد اراد ۳۳ را تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۲۵ خردادماه و در نماد اراد ۳۴ تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز دوشنبه ۲۶ خردادماه از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند.
نتیجه حراج در هرروز به نهادهای مالی اعلام می‌شود و تمام نهادهای مالی می‌توانند سفارش‌های خود را در هر دو نماد به‌طور جداگانه ارسال کنند. معاملات مربوط به هر دو حراج در روز سه‌شنبه ۲۷ خردادماه انجام خواهد شد.
با توجه به پرداخت کامل سود شش‌ماهه اول به آخرین دارنده، بدیهی است نهادهایی که در نوبت‌های پس از اولین نوبت عرضه، در حراج شرکت می‌کنند در اعلام نرخ‌های خود سود تحقق‌یافته بین تاریخ انتشار و نوبت‌های بعدی عرضه را لحاظ می‌کنند. لازم به ذکر است، وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش تمام پیشنهاد‌ها دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه‌شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارش‌ها دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌کند و وزارتخانه مورداشاره، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته‌شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. درنهایت، عرضه اوراق به تمام برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.
لازم به ذکر است بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خریدوفروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را باهدف تأمین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.