انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اراده حاکمیتی مسئولان و عزم ملی می‌تواند باعث عبور از بیماری کرونا شود
دلایل نوسان قیمت و تورم در بازارها
ریشه فساد در کشور عمـیق شـده اسـت
اینک آقای مورسو؛ بی‌تقصیرِ باتقصیر
فراتر از یک اتفاق ساده
روزگار سخت آقای «نجیب»
واکنش‌ها به نامه آیت‌الله سید محمد موسوی‌خوئینی به رهبر انقلاب
راهکارهای کاهش فقر برای حمایت از فرودستان
مجلسي كه قرار بود مسايل اقتصادي مردم را حل كند، به تغيير نام اماکن و فيلترينگ شبكه‌هاي اجتماعي مشغول شده است
جنگ، واقعه‌ای جبران‌ناپذیر
استعفای محمدرضا عارف از ریاست شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان
خسارت ۱۰۰ میلیارد دلاری به اقتصاد ایران در شرایط تحریم‌ها
خط‌ونشان برای روحانی در میانه کرونا و تحریم‌ها
پیامد برخورد با فعالان مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد مستقل
عرصه برای یوز ایرانی تنگ‌تر شده و می‌شود
کارنامه یک‌ماهه اصولگراترین مجلس پس از انقلاب
تکرار «نوستالژی» تظلم خواهی و تقابل حقوقی به شیوه محمد مصدق پس از 69 سال در شورای امنیت
فیلم‌سازی استاندارد یا فیلم‌سازی مستقل؟
مجلس یازدهم، مجلس استصوابی است
تأثیر ساختارهای نامناسب و تحریم‌ها بر نوسان بازارها
هم‌خانگی و پشت‌بام‌خوابی!
چالش‌ها و الزامات صنعت و معدن در ایران
رسانه به‌مثابه غول چراغ جادو
ظریف در شورای امنیت، آمریکا را کیش‌ومات کرد
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
قربانی خیال
مشکلات و راهبردهای صنعت خودروسازی در ایران
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
نمایندگان طوری به ظریف حمله کردند که گویی وزیر خارجه دشمن است!
نمایندگان به دولت برنامه و ابزار بدهند
حاشیـه‌ها و پرسـش‌ها
ضرورت حفظ سلامت دانش آموزان و دانشجویان در آزمون‌های سراسری
تلخ‌ترین سخنان ظریف در دوران وزارت
گلوگاه‌های مشکلات اقتصادی کشور
موسیقی زبان مادری من است
نه «برجام» غرب‌گرایی است،‌ نه «توافق با چین» شرق‌گرایی
بیشتر
کد خبر: 82149 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۸ - 23:13
مقابله ارتش با مردم گرچه در کشورهای جهان سوم عادی است، ولی در آمریکا سابقه نداشته است
دکتر غلامرضا حیدری، نماینده پیشین مجلس در گفت‌وگو با ستاره صبح:

مقابله ارتش با مردم گرچه در کشورهای جهان سوم عادی است، ولی در آمریکا سابقه نداشته است

اشاره: زخم نژادپرستی سیستماتیک که برای دوره‌ای طولانی، جوامع رنگین‌پوستان در ایالات‌متحده را مورد ستم قرار داده، این بار کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست 46 ساله آمریکایی بهانه ای شد تا دوباره سر باز کند و خشم مردم آمریکا را برانگیزد. دو هفته از مرگ این شهروند سیاه‌پوست می‌گذرد و همچنان مردم در آمریکا و نقاط دیگر جهان نسبت به پدیده شوم نژادپرستی و تبعیض در خیابان‌ها هستند تا اعتراض خود را فریاد بزنند. علاوه بر آن شیوع بیماری کووید ۱۹ ضمن برجا گذاشتن حدود ۱۱۰ هزار قربانی در آمریکا، باعث بیکاری و وضع دشوار اقتصادی برای ده‌ها میلیون آمریکایی شده تا یکی از دستاوردهای مثبت دونالد ترامپ در طول بیش از سه سال گذشته در معرض یک چالش بزرگ قرار بگیرد. مجموعه این عوامل دست‌به‌دست هم داده تا ایالات‌متحده روزهای دشواری را در عرصه سیاسی و اجتماعی سپری کند. در همین ارتباط ستاره صبح به سراغ یک نماینده پیشین مجلس رفت تا نظر او را درباره وضعیت کنونی جامعه آمریکا جویا شود. دکتر غلامرضا حیدری، نماینده دوره‌های دوم، سوم و دهم مجلس شورای اسلامی که این روزها از کسوت نمایندگی فراغت یافته، معتقد است نظام سرمایه‌داری در آمریکا با افکار عمومی مشکل پیداکرده و نتوانسته در زمینه‌های مختلف رضایتمندی ایجاد کند؛ درنتیجه میزان نارضایتی مردم بیشتر شده و اکنون به کف خیابان‌ها آمده‌اند. مشروح گفت‌وگوی این استاد دانشگاه با مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

  آقای دکتر حیدری، تحلیل شما از وضعیت پیش‌آمده کنونی در ایالات‌متحده آمریکا چیست؟
واکنش‌های اخیر در آمریکا که نسبتاً فراگیر است از جنبه‌های مختلف قابل‌تحلیل است. بالاترین سطح این است که نظام سرمایه‌داری نشان می‌دهد که با افکار عمومی مشکل پیدا کرده و نتوانسته است در زمینه‌های مختلف رضایتمندی ایجاد کند. زمانی سیستم سرمایه‌داری و مارکسیستی و کمونیستی بر جهان حاکم بود و اتحاد جماهیر شوروی دچار فروپاشی شد. چون درون سیستم سرمایه‌داری بازخورد وجود دارد، این باعث می‌شود به اقتضای شرایط بازسازی و اصلاحات صورت بگیرد. این بار مسئله تا جایی عمق پیدا کرد که رئیس‌جمهور آمریکا ارتش را به کمک خواست. مقابله ارتش با مردم اگرچه در کشورهای جهان سوم امری عادی است ولی در آمریکا سابقه نداشته است. آمریکا کشوری جهان اولی است در این شرایط اتاق فکرهای این کشور باید به دلایل شدت گرفتن نارضایتی‌ها بپردازند. چون قبلاً تا حدی توانسته بودند نارضایتی‌ها را کم کنند. چون تورم به شکلی نبود که به نان شب محتاج باشند. آن‌ها دوره‌های تبعیض نژادی را پشت سر گذاشته‌اند و مراکز و اماکن سفیدها و سیاه‌ها باهم تفاوت داشت و امروز این بحث به‌شدت بالا گرفته است. در سطح دیگر نظریه چرخه حیات تمدن‌ها وجود دارد که در خصوص چرخه حیات سازمان‌ها و حکومت‌ها و دولت‌ها بحث می‌کند. اگر بر اساس این نظریه تحلیل کنیم زمانی انگلیس در اوج بود و یا زمانی شوروی در اوج بود و پایین آمدند. زمانی حکومت‌های دیگری به اوج نزدیک می‌شدند. امروز آمریکا سالیان درازی است که در اوج است و در مقطعی پایین آمدن آمریکا مشهود بود ولی با انتخاب اوباما به‌عنوان سیاه‌پوستی که رگه‌هایی از اسلام دارد به تأخیر افتاد ولی انتخاب ترامپ با مشرب خاصی که دارد از دل جامعه‌ای با ادعاهای گوناگون موجب تعجب بود. تحلیل‌ها از سر خوردن آمریکا حکایت می‌کند. اتاق فکرهای پشت‌صحنه باید بتوانند به‌سرعت بازخوردها را بگیرند و بازسازی کنند البته باید منتظر ماند.

  برخی بر این باورند که ایران باید از فرصتِ ضعف به وجود آمده در ساختار سیاسی آمریکا استفاده کند و ازآنجایی‌که ترامپ هم به دنبال برگ برنده‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری است، ایران از آمریکا امتیاز بگیرد. نظر شما چیست؟
ما در ایران قیم آمریکا نیستم و اینکه دولت ترامپ سقوط کند یا نه ربطی به ما ندارد؛ ما در ایران به‌اندازه خودمان مشکلات داریم. و باید در این دنیای پرتلاطم که دچار به‌هم‌ریختگی و شورش است منافع خود را دنبال کنیم. ما باید این را بدانیم که حافظه تاریخی و تجربه تاریخی ملت ایران ضربه زیادی از روس‌ها خورده است. فراموش نکنیم که روس‌ها بخش اعظمی از خاک حاصلخیز ایران را از طریق دو قرارداد ننگین گلستان و ترکمانچای برده‌اند. البته تجارب تلخ زیادی از آمریکا در ایران وجود دارد سقوط دولت ملی مصدق و حضور مستشاران آمریکایی در ایران وجود دارد ولی ما باید با هنر کشورداری بالانس و تعادلی بین شرق و غرب به وجود بیاوریم.

   آیا اعتراضات کنونی در آمریکا دلایل مدنی برای حمایت از حقوق نژادی دارد یا با به وجود بحران کرونا، ممکن بود که دیر یا زود اعتراضاتی ازاین‌دست گریبان همه کشورها ازجمله آمریکا را بگیرد؟
ترامپ در سال‌های ابتدایی روی کار آمدن خود، با بحث‌هایی نظیر خروج از جهانی‌شدن و به داخل آوردن برون‌سپاری‌ها، هم بیکاری‌ها را کم کرد و هم سطح درآمدها را بالا برد و توانست اقتصاد آمریکا را به سطح قابل قبولی برای شهروندانش برساند و درنتیجه توقع‌ها افزایش پیدا کرد؛ ولی کرونا همان‌طور که برای تمام کشورها تأثیراتی منفی داشت، در آمریکا نیز به همین صورت بود. در بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها بحث اینترنتی بودن رأی‌گیری مطرح است تا به دلیل کرونا پای صندوق حضور پیدا نکنند. اگر رأی‌گیری پای صندوق‌ها باشد دموکرات‌ها به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی پای صندوق نخواهند آمد ولی ترامپ هوادارانی در میان مردم دارد که آن‌ها می‌آیند و احتمال برد مجدد ترامپ بالا خواهد بود. کما اینکه اخیراً محبوبیت ترامپ بالا آمده است. بااین‌حال نمی‌توان به‌طور قطعی از احتمالات در این رابطه سخن گفت.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.