انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82144 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۸ - 01:23
پیشنهاد مذاکره بین ایران و آمریکا به‌جایی نخواهد رسید
فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح:

پیشنهاد مذاکره بین ایران و آمریکا به‌جایی نخواهد رسید

اشاره: واکنش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به آزادی مایکل وایت، زندانی آمریکایی در ایران مبنی بر امکان‌پذیر بودن و انجام مذاکره پیش از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020 با واکنش‌هایی در داخل و خارج از ایران مواجه شده است. در همین ارتباط ستاره صبح به سراغ فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین و تحلیلگر مسائل بین‌الملل رفته تا نظرات او را جویا شود. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

 جناب مجلسی، نظر شما در ارتباط با پیشنهاد دونالد ترامپ مبنی بر مذاکره با ایران قبل از انتخابات آمریکا چیست؟

ایجاد یا عدم ایجاد فرصت مذاکره با آمریکا بستگی به موافقت مقام رهبری دارد؛ در غیر این صورت اگر مسئولانی که اکنون بر سرکار هستند بخواهند تصمیم یا نظری خلاف نظر ایشان داشته باشند و مخالفت ورزند، نظرشان اعتباری نخواهد داشت. ولی من تصور نمی‌کنم اساساً موافقتی اصولی برای انجام مذاکره میان ایران و آمریکا قابل‌دستیابی باشد. همین اندازه که تعدادی زندانی آمریکایی در ایران آزاد شوند و تعدادی زندانی ایرانی در آمریکا به آزادی برسند، به‌هرحال تفاهمی میان دو کشور صورت گرفت و مبادله زندانی بین این دو انجام شد، جای امیدواری دارد. در این رابطه قبلاً آمریکایی‌ها می‌گفتند امکان ندارد به توافقی تن دهند. توافق کنونی حداقل موفقیتی برای زندانیان است که حبس و زندان کشیدن آن‌ها هیچ سودی برای هیچ‌یک از طرفین در ایران و آمریکا نداشت و فقط از روی رقابت‌ها و لجاجت‌های سیاسی در زندان مانده بودند و به عبارتی می‌توان گفت در زندان ماندن این زندانیان خاصیتی نداشت.

 به نظر شما چرا دونالد ترامپ در شرایط کنونی چنین پیشنهادی را مطرح کرده است؟

برای ترامپ تا حدی تصور این‌که در این وانفسای قهقرا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر که دومین فرصت وی برای راه‌یابی مجدد به کاخ سفید است، شاید تصوری به‌حساب موفقیت و جلب رأی مردم کشورش باشد، ولی این موضوع تا حدی بی‌اثر خواهد بود؛ چراکه مردم آمریکا نسبت به مسائل خارجی توجه چندانی ندارند. از طرفی ترامپ این روزها با مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا مواجه است و ده‌ها میلیون نفر از مردم آمریکا بیکار و مستأصل شده‌اند؛ از سویی انفجار خشم خیابانی که از سوی بخشی از مردم به بهانه بدرفتاری نژادی با جورج فلوید و سایر سیاه‌پوستان رخ‌داده و موجب خشم و نارضایتی شده، شرایط دشواری را برای ترامپ ایجاد کرده است. بنابراین آزادی چند زندانی تأثیری در قضایا نخواهد داشت. زیرا برای آمریکا بعدازاین همه شعار و تهدید و فشار، امکان بازگشت به برجام و نشستن دوباره پای میز مذاکره وجود ندارد. از طرفی جمهوری اسلامی ایران هم که استراتژی نابودی اسرائیل را همواره مدنظر داشته است، بعید است از مواضع خود دست بردارد. بنابراین سطح مذاکرات در همین اندازه خواهد ماند. اظهارنظرهای مقامات نظامی سابق ایران مانند رئیس مجلس و دبیر شورای عالی امنیت ملی هم با علم به این‌که مذاکرات به‌جایی نخواهد رسید، ابرازشده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.