انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82137 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۸ - 01:06

ستاره صبح-اکنون‌که تابستان فرارسیده گرمای هوا، مصرف برق را به‌گونه‌ای رقم‌زده که دارای دو اوج مصرف در شبانه‌روز است. پیک نخست در روز و در فاصله ساعت ۱۳ الی ۱۷ و پیک دوم از غروب آفتاب تا ساعت ۲۳ شب رخ می‌دهد. این سیکل هرسال در تابستان تکرار شده است. سال 98 مصرف برق خانگی، تجاری و صنعتی حدود ۲۷۲ میلیارد کیلووات ساعت بود که نسبت به سال 97 یک درصد رشد را نشان می‌داد. نکته مهمی که برای مردم آشکارنشده این است که تفاوت مصرف و تولید در اوج بار و یا مصرف چقدر است؟ فنّاوری بشر تاکنون در زمینه ذخیره‌سازی انرژی الکتریکی محدود است زیرا انرژی را نمی‌توان مثل سایر تولیدات انبار و ذخیره کرد - مشابه ویروس کووید ۱۹ که تاکنون بشر نتوانسته واکسن و یا داروی مناسب آن را کشف کند. در ارتباط با برق هم بشر تاکنون برای ذخیره انبوه برق به‌صورت اقتصادی به راهکار مناسب دست نیافته است. به همین دلیل وقتی برق تولید می‌شود باید بلافاصله مورداستفاده قرار گیرد چون امکان ذخیره‌سازی وجود ندارد.باید دانست که در صنعت برق هماهنگی تولید و مصرف آن‌قدر مهم است که اگر این تعادل به هم بخورد فاجعه در صنعت برق رخ می‌دهد. به همین خاطر دستگاه‌های کنترلی دقیق در نیروگاه‌ها نصب‌شده تا در کسری از ثانیه چنانچه مصرف کم شد  متناسب با آن تولید هم کم می‌شود همچنین اگر مصرف زیاد شد، در کسری از ثانیه تولید نیروگاه افزایش یابد. پرسش مهم این است که این فرایند در صنعت برق چگونه شکل می‌گیرد؟ در اولین اوج مصرف باید در کسری از ثانیه برق توسط نیروگاه‌هایی تولید شود که بتوانند سریع وارد چرخه تولید شوند و بعدازآن در کمتر از چند دقیقه نیروگاه‌های گازی وارد شبکه برق شوند تا مصرف و تولید با یکدیگر برابر شود. به همین منظور مسئولان و متصدیان صنعت برق باید دو موضوع مهم را هم‌زمان پیگیری کنند: 

۱ - منابع لازم برای ساخت نیروگاه‌های جدید را از سازمان برنامه‌وبودجه دریافت کنند. 
۲ - مردم را نسبت به واقعیت‌های سرمایه‌گذاری در اوج مصرف آگاه کنند. یکی از نکات مهم، اطلاع مردم از وضعیت بهره‌وری نیروگاه‌هایی است که 
از ساعت ۱۳ الی ۱۷ یعنی به مدت ۴ ساعت برق تولید می‌کنند. وقتی مصرف کم می‌شود نیروگاه‌ها از مدار تولید خارج می‌شوند و یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند. دوباره این نیروگاه‌ها از ساعت ۲۰: ۳۰ الی ۲۳ یعنی حدود ۲.۵ ساعت در اوج مصرف دوم قرار می‌گیرند و ماجرا تکرار می‌شود. سرمایه‌گذاری عظیم در ساخت نیروگاه که به‌طور متوسط به ازای هر کیلووات ۵۰۰ الی ۸۰۰ دلار است، در طول ۲۴ ساعت فقط ۶.۵ ساعت مشغول تولید است و در فصل پاییز و زمستان کمتر بکار می‌آیند. به‌طور مثال سرمایه لازم در یک نیروگاه که ۲۰۰ مگاوات است برابر با ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون دلار که باید هرروز و طی ۲۴ ساعت کار کند، ولی این نیروگاه فقط در اوج مصرف یعنی از خرداد تا انتهای شهریور از آن بهره‌برداری می‌شود. دراین‌ارتباط علاوه بر آگاهی مردم از شرایط تولید و مصرف برق، لازم است وزارت نیرو با هماهنگی سازمان برنامه‌وبودجه به توافقی با مصرف‌کنندگان برسد و هزینه تمام‌شده یک کیلووات ساعت برق را (بدون سوخت ۱۵۰ تومان و همراه با سوخت ۳۰۰ تومان) به روشی اقتصادی به مصرف‌کنندگان به‌عنوان جایزه و پاداش بیشتر پرداخت کنند تا وزارت نیرو موظف به سرمایه‌گذاری عظیم که اعداد و ارقام آن در نوشتار بیان شد، نگردد. 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.