انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
دور تازه رویارویی
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
افزایش فـشاردیپلماتیک
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
بیشتر
کد خبر: 82135 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۸ - 01:02
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی

جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی

اشاره: پس‌ازآن که ایالات‌متحده امریکا سردار سلیمانی و همراهانش را دریک اقدام ناجوانمردانه در فرودگاه بغداد ترور کرد رابطه ایران و امریکا به حالت جنگی درآمدو در بامداد روز 18 دی‌ماه سال 98 هواپیمای اوکراینی که از فرودگاه امام خمینی به سمت اوکراین پرواز کرد به‌اشتباه از سوی سامانه پدافند سپاه مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد. در این واقعه تلخ 176 مسافر که اکترا ایرانی بودند جان خود را از دست دادند.هرچند سپاه پاسداران مسئولیت این اشتباه را پذیرفت اما پس لرزه های این واقعه هنوز ادامه دارد . در این ارتباط کشورهای کانادا و اوکراین خواستار ارسال جعبه سیاه هواپیما شدند، اما ایران از ارسال جعبه سیاه به دلیل سیاسی شدن آن خودداری کرد. روز گذشته معاون بین‌المللی و حقوقی وزارت امور خارجه جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی و جعبه سیاه آن را تشریح کرد که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه تحقیقات از سانحه سقوط هواپیما تمام‌شده است، گفت: ایران برای برخورد با مقصران سقوط هواپیمای اوکراینی صلاحیت انحصاری دارد.«محسن بهاروند» روز گذشته در گفت‌وگو با ایرنا، درباره آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگوهای ایران و اوکراین در خصوص سانحه هوایی سقوط هواپیمای اوکراینی بار دیگر به بازماندگان قربانیان این سانحه تسلیت گفت و با تشریح سه سطح از پیگیری‌های انجام‌شده در این خصوص اظهار داشت: در سطح نخست‌ پیگیری‌ها و بررسی‌ها، ایران بلافاصله پس از سقوط هواپیمای اوکراینی تحقیقات خود را آغاز کرد و سازمان هواپیمایی کشوری، به‌عنوان سازمان تخصصی و حرفه‌ای این کار، بررسی‌هایش را سریعاً آغاز کرد و از کشورهایی که اتباعشان در این هواپیما حضور داشتند، دعوت کرد تا در این بررسی‌ها مشارکت داشته باشند.این مقام مسئول در وزارت امور خارجه ادامه داد: در این راستا ایران هیچ درخواست ویزایی را که از سوی کشورهایی که اتباعشان در این هواپیما بودند و تمایل داشتند درروند بررسی‌ها حاضر باشند، رد نکرد و بلافاصله روادیدهایی مربوطه صادر شد. آن‌ها هم به ایران آمدند، در محل سانحه حضور یافتند، قطعات هواپیمای آسیب‌دیده را دیدند و از سازمان پزشکی قانونی ایران هم بازدید کردند.

تحقیقات از سانحه سقوط هواپیما تمام‌شده است
بهاروند بابیان اینکه تحقیقات سازمان هواپیمایی کشوری از سقوط هواپیمای اوکراینی تقریباً تمام‌شده است، تصریح کرد: تحقیقات پایان‌یافته و هیچ ابهامی دراین‌باره وجود ندارد و ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. البته یک مرحله از تحقیقات فنی باقی‌مانده و آن، خوانش جعبه سیاه هواپیماست که انجام‌نشده اما هرروز و هر ثانیه آمادگی خوانش آن راداریم.

سه مرحله پیگیری پرونده 
معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه مراحل مختلف پیگیری‌ها باید به نحوی با یکدیگر مرتبط باشند یا موازی با یکدیگر انجام شوند تحقیقات فنی، پرداخت خسارات و  بررسی دعوای مدنی و رسیدگی کیفری مقصران یا قصور کنندگان این ماجرا را سه مرحله پیگیری در این زمینه عنوان کرد.

ضرورت خوانش جعبه سیاه 
وی بابیان اینکه بر اساس بررسی‌ها، نه ایران و نه اوکراین توان خوانش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را ندارند، خاطرنشان کرد: هرچند تحقیقات تقریباً پایان‌یافته و آنچه در جعبه سیاه قرار دارد، ممکن است کمکی مؤثری به روند بررسی‌ها نکند ولی حاضر هستیم جعبه سیاه را به کشور یا شرکت ثالثی بدهیم تا خوانش جعبه سیاه را انجام دهد.

مکاتباتی که رسانه‌ای شد
بهاروند به برخی اقدامات غیرحرفه‌ای و سیاسی برخی از کشورها در ماجرای هواپیمای اوکراینی اشاره کرد و ابراز داشت: ما قبلاً اطلاعاتی را در اختیار برخی کشورها قرار می‌دادیم اما پس از مدتی این اطلاعات، بعضاً به‌صورت دستکاری‌ و تحریف‌شده، در اختیار عموم قرار می‌گرفت و سر از رسانه‌ها درمی‌آورد که موجب تشویش اذهان عمومی، انحراف درروند بررسی‌ها و سیاسی شدن موضوع می‌شد.   وی اضافه کرد: قبلاً برخی مکاتباتی انجام‌شده بود که لازم نبود رسانه‌ای شوند. ما می‌دیدیم این اطلاعات نه‌تنها رسانه‌ای می‌شدند که در برخی مواقع، در اختیار رسانه‌های معاند و ضدانقلاب هم قرار می‌گرفت  .این دیپلمات ارشد با تأکید بر اینکه ایران برای خوانش جعبه سیاه و توافق درباره پرداخت خسارات و رسیدگی کیفری آماده است، بیان کرد: باید این اطمینان را پیدا کنیم بررسی‌های انجام‌شده، تحقیقات صورت گرفته و محتوای مذاکرات و رایزنی به بیرون درز پیدا نکند. و باید اطمینان داشته باشیم که مطابق کنوانسیون‌های بین‌المللی ازجمله ضمیمه ۱۳ کنوانسیون شیکاگو با این موضوع برخورد شود.  

برخورد غیرسیاسی با ماجرای هواپیمای اوکراینی 
بهاروند با تأکید بر اینکه خواسته ایران برخورد غیرسیاسی و مبتنی بر حقوق بین‌المللی با موضوع است، یادآور شد: ایران چیزی فراتر از برخورد حقوقی و بررسی در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی نمی‌خواهد.  ایران صلاحیت انحصاری در مورد برخورد کیفری با مقصران یا قصور کنندگان این موضوع را دارد و رسیدگی کیفری این مسئله هم در حال انجام است.این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: درمجموع اگر در مورد این مسائل، توافق انجام شود مشکلی برای ارسال جعبه سیاه هم نخواهیم داشت و اگر معیار پرداخت خسارت هم مشخص شود، بلافاصله این کار انجام می‌شود.

پرداخت خسارت 
معاون وزیر امور خارجه در مورد مذاکره با طرف اوکراینی و سایر کشورهایی که اتباعشان در این هواپیما حضورداشته‌اند، هم گفت: از ابتدای تحقیقات درخواست‌هایی را برای گفت‌وگو داشته‌ایم و اخیراً هم یک متن را به‌طرف اوکراینی که طرف اصلی در این ماجراست، داده‌ایم چراکه هواپیما در ایرلاین اوکراین مشغول به فعالیت و پرواز بوده است. درخواست ما این است که این متن نهایی شود اما هنوز نهایی نشده چراکه به نظر می‌رسد همکاران اوکراینی ما آمادگی این کار را ندارند.  بهاروند ادامه داد: اخباری به ما رسیده که مذاکرات نهایی در خصوص متن در آینده‌ای نزدیک انجام شود که اگر این کار صورت گیرد هم جعبه سیاه را به کشور خارجی ارسال خواهیم کرد و هم بحث پرداخت خسارات انجام می‌شود.  وی در مورد عدد و رقم‌هایی که درباره پرداخت خسارات مطرح می‌شود هم اظهار داشت: هنوز ما به هیچ عدد ورقمی نرسیده و توافقی هم نکرده‌ایم چراکه روش‌های مختلفی دراین‌باره وجود دارد. باید بیمه هواپیما و مسافرین هم مورد لحاظ قرار گیرد. ما دو منبع برای پرداخت خسارات داریم که کنوانسیون‌های بین‌المللی هستند اما در نظر داریم که یک مبلغ عادلانه و منصفانه به خانواده آسیب‌دیدگان پرداخت شود.  بهاروند در مورد نحوه رسیدگی کیفری به مقصران یا قصور کنندگان ماجرا هم گفت: این کار در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال انجام است. دادستان دقیقی هم مسئول رسیدگی به این موضوع شده و خانواده آسیب‌دیدگان هم می‌توانند با مراجعه، هم از آخرین روند بررسی‌ها مطلع شوند و هم اگر شکایتی دارند، از این طریق پیگیری کنند.  

تابعیت افراد تأثیری در پرداخت خسارت ندارد 
وی در مورد تأثیر تابعیت آسیب‌دیدگان و قربانیان هواپیمای اوکراینی در پرداخت خسارات خاطرنشان کرد: ازنظر حقوقی، بحث تابعیت افراد تأثیری در پرداخت خسارات ندارد و آن را غیرضروری می‌دانیم چراکه باید ورثه آن فرد یا افراد ازنظر قانونی باید مشخص باشند. معیارهای دیگری هم وجود دارد مثل‌اینکه مسافرین با چه پاسپورتی بلیت را تهیه‌کرده و وارد هواپیما شده‌اند. حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد کسانی که سوار هواپیمای اوکراینی شده‌اند، با پاسپورت ایرانی بلیت تهیه‌کرده و وارد هواپیما شده‌اند.  وی بابیان اینکه سیاسی کردن بحث سانحه سقوط هواپیما راه به‌جایی نمی‌برد، گفت: سازمان تخصصی رسیدگی به این موضوع، سازمان بین‌المللی هواپیمایی (ایکائو) است که دراین‌باره جلساتی داشته و از اقدامات ایران و سرعت بررسی‌ها رضایت داشته است. البته ممکن است هرکسی نظری بدهد، این‌ها مهم نیست چراکه تأثیری بر روند تخصصی و فنی کار نخواهد گذاشت.  بهاروند در مورد برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه هم بیان کرد: ارسال جعبه سیاه ربطی به دولت فرانسه ندارد بلکه شرکت‌های تخصصی،  خوانش از جعبه سیاه را انجام می‌دهند. از سوی دیگر، هر کاری هم انجام می‌شود، بر اساس یک توافق پایه است و طبق کنوانسیون شیکاگو، اطلاعات حاصل از خوانش جعبه سیاه هم باید در کشور محل سانحه دیده شود. البته همان‌طور که قبلاً هم گفتم، ما تحقیقات را تمام‌شده می‌دانیم و فکر می‌کنیم محتوای جعبه سیاه تأثیر تعیین‌کننده‌ای بر روند بررسی‌ها و نتیجه آن ندارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.