انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82134 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۷ - 11:04
زنگ خطر کرونا به صدا درآمده است
ستاره صبح گزارش می‌دهد

زنگ خطر کرونا به صدا درآمده است

اشاره: افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران دوباره زنگ خطر کرونا را به صدا درآورده است. از زمان ورود کرونا به ایران (30 بهمن 98) تاکنون تعداد افراد مبتلابه ویروس کویید 19 در یک شبانه‌روز به 3000 نفر نرسیده بود، اما روز پنج‌شنبه تعداد مبتلایان به کرونا به 3574 نفر رسید. این رقم در روز جمعه 2886 رسید. این آمارها نشان‌دهنده اوج‌گیری دوباره کرونا در کشور است. از سوی دیگر تعداد مبتلایان از روز سه‌شنبه که بیش از 158 هزار نفر بود در روز گذشته به بیش از 167 هزار نفر رسید. با برداشته شدن محدودیت‌ها در هفته گذشته و با بازگشایی رستوران‌ها، گزارش‌ها میدانی نشان می‌دهد که رستوران‌ها و پارک‌ها مملو از جمعیت است. این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود که بیشترین راه انتقال ویروس کرونا در رستوران‌ها امکان‌پذیر است. به نظر می‌رسد موج دوم ابتلا به کرونا براثر بازگشایی‌ها و همچنین تعطیلات عید فطر و 14 و 15 خرداد آغازشده است. دکتر احسان مصطفوی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازدید انستیتو پاستور ایران می‌گوید: حساسیت مردم برای رعایت اصول موردنظر برای پیشگیری و کنترل کرونا کاهش‌یافته و شاهد عادی شدن موضوع هستیم، باید با ترویج برنامه‌های آموزشی مناسب این مشکل اصلاح شود.

ستاره صبح-

آمار شیوع کرونا در ایران 
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر به‌طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۶۳ نفر در روز گذشته، تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور به ۸ هزار و ۱۳۴ نفر رسید. کیانوش جهان پور روز جمعه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از آن در کشور افزود: تا ظهر روز شانزدهم خرداد بر اساس گزارش آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی دو هزار و ۸۸۶ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۵۲۷ مورد بستری و دو هزار و ۳۵۹ مورد (حدود ۸۲ درصد) از موارد جدید، در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. جهان پور بیان کرد: بر اساس این گزارش‌ها تاکنون ۱۲۹ هزار و ۷۴۱ نفر از بیماران مبتلابه کووید۱۹ در کشور بهبودیافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند. ۲۵۷۳ نفر از این بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری و به‌نوعی بحرانی تحت مراقبت در بخش‌های آی سی یو قرار دارند که امیدواریم شفا پیدا کنند. تاکنون یک میلیون و ۴۰ هزار و ۲۸۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام‌شده است.سخنگوی وزارت بهداشت افزود: وضعیت خوزستان همچنان قرمز است. استان‌های هرمزگان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، بوشهر و آذربایجان‌های شرقی و غربی در وضعیت هشدار قرار دارند. در روز گذشته در ۱۳ استان هیچ موردی از فوتی و در ۵ استان فقط یک مورد فوتی براثر کووید۱۹ گزارش‌شده است.جهان پور گفت: توصیه اکید وزارت بهداشت همچنان این است که مردم از تردد غیرضروری خودداری کنند. حتماً در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنند. به‌جز این توصیه‌ها در هیچ جای دنیا توصیه دیگری برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا وجود ندارد. این توصیه اصلی وزارت بهداشت به‌طور عام در کل کشور و به‌طور خاص در استان‌هایی است که در وضعیت قرمز یا هشدار قرار دارند.

عادی سازی کرونا، ممنوع
دکتر احسان مصطفوی، رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازدید انستیتو پاستور ایران می‌گوید: به نظر می‌رسد حساسیت مردم مخصوصاً در هفته‌های اخیر برای رعایت اصول موردنظر برای پیشگیری و کنترل کرونا کاهش‌یافته و به‌خصوص شاهد عادی موضوع هستیم، این امر باعث ایجاد آسیب‌هایی خواهد شد که با برنامه‌های آموزشی مناسب باید اصلاح شود.ایران در حال حاضر، با گزارش حدود ۱۶۰ هزار بیمار و ۸۰۰۰ مورد مرگ، ازنظر تعداد موارد گزارش‌شده بیماری در رتبه دوازدهم دنیا قرار دارد. اگر تعداد موارد مبتلا را به ازای جمعیت بررسی کنیم، رتبه ایران بر اساس این شاخص‌، پنجاه و یکم دنیا خواهد بود که به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، حدود ۱۹۰۰ نفر مبتلای قطعی به کرونا جدید با روش‌های آزمایشگاهی ملکولی را تائید و گزارش کرده است. رتبه اول در دنیا در این شاخص در حال حاضر مربوط به قطر است که به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، حدود ۲۱ هزار نفر بیمار مبتلا (حدود ۱۱ برابر ایران) را گزارش کرده است. اگر تعداد مرگ گزارش‌شده به ازای یک میلیون نفر جمعیت را به‌عنوان شاخص رتبه‌بندی قرار دهیم، ایران در رتبه ۲۷ دنیا خواهد بود. در ایران، به ازای هر میلیون نفر جمعیت، ۹۵ مورد مرگ در اثر کرونا گزارش‌شده، اما این تعداد در مورد کشورهایی مثل اسپانیا و ایتالیا حدود ۵۵۰ مرگ به ازای میلیون نفر جمعیت یعنی چیزی حدود ۶ برابر ایران هست. 

احتمالاً ۱۵ میلیون ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند
مطالعات سرواپیدمیولوژی در بازه‌های زمانی مشخص و روی گروه‌های مشخص، می‌تواند اطلاعات مناسبی را در مورد وضعیت روند اپیدمی ارائه دهد. به‌طور مثال در مطالعه سرواپیدمیولوژی روی جمعیت عمومی در استان گیلان در حدود یک ماه پیش، حدود یک‌سوم جمعیت موردمطالعه، سابقه آلودگی با ویروس را نشان دادند که میزان قابل‌توجهی است. 
در یک مطالعه سرواپیدمیولوژی دیگر، سازمان انتقال خون حدود یک ماه پیش میزان آلودگی به کووید-۱۹ را بامطالعه نمونه کوچکی از افراد مراجعه‌کننده برای اهدای خون بررسی کرده است، میزان بروز تجمعی در استان‌های با آلودگی زیاد ۳۴ درصد، در استان‌های با آلودگی متوسط ۱۲ درصد،و در استان‌های با آلودگی کم ۴ درصد بوده است. در کل نتایج این مطالعه عدد تخمینی آلودگی ۱۶ درصد را برای کل کشور برآورد کرده است.بر اساس نتایج مطالعات سرواپیدمیولوژی که در کشور انجام‌شده به نظر می‌رسد میزان آلودگی به کرونا بسیار بیشتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد و احتمالاً حدود ۱۵ میلیون نفر ایرانی به این ویروس آلوده‌شده‌اند، البته در بین استان‌های کشور تفاوت‌هایی در میزان آلودگی وجود دارد. 

رشد همه‌گیری کرونا 
در کشورها
روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-۱۹ به ۳۹۳ هزار و ۲۲۴ نفر رسیده و تاکنون ابتلای شش میلیون و ۷۰۳ هزار و ۹۵ نفر نیز به این بیماری تائید شده است.
همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها تاکنون سه میلیون و ۲۵۲ هزار و ۳۷۸ نفر از بیماران مبتلابه کووید-۱۹ تاکنون بهبودیافته‌اند.
درحالی‌که تا چندی پیش اروپا به یکی از مراکز شیوع کروناویروس جدید در جهان تبدیل‌شده بود اما این عفونت اکنون در بیشتر کشورهای اروپایی کنترل‌شده است و در حال حاضر آمریکای جنوبی به‌ویژه برزیل و مکزیک به دو کانون جدید برای شیوع این ویروس تبدیل‌شده و سازمان‌ جهانی بهداشت نیز نسبت به وضعیت کشورهای این منطقه ابراز نگرانی کرده است. 
آمریکا همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. طبق آخرین آمار شمار قربانیان این کشور از ۱۱۰ هزار نفر عبور کرده است.از سوی دیگر برزیل و روسیه به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده است.
بنا برگزارش پایگاه اطلاع‌رسانی "ورلداُمتر"، تعداد مبتلایان و قربانیان این بیماری در کشورهایی که بنابر گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را داشته‌اند تا لحظه انتشار این خبر به ترتیب به شرح زیر است:
۱. ایالات‌متحده یک میلیون و ۹۲۴ هزار و ۵۱ مبتلا، ۱۱۰ هزار و ۱۷۳ قربانی
۲.  برزیل ۶۱۵ هزار و ۸۷۰ مبتلا، ۳۴ هزار و ۳۹ قربانی
۳.  روسیه ۴۴۱ هزار و ۱۰۸ مبتلا، ۵۳۸۴ قربانی
۴. اسپانیا ۲۸۷ هزار و ۷۴۰ مبتلا، ۲۷ هزار و ۱۳۳ قربانی
۵. انگلیس ۲۸۱ هزار و ۶۶۱ مبتلا، ۳۹ هزار و ۹۰۴ قربانی
۶. ایتالیا ۲۳۴ هزار و ۱۳ مبتلا، ۳۳ هزار و ۶۸۹ قربانی
٧. هند ۲۲۷ هزار و ۲۹ مبتلا، ۶۳۶۳ قربانی
۸. آلمان ۱۸۴ هزار و ۹۲۳ مبتلا، ۸۷۳۶ قربانی
۹. پرو ۱۸۳ هزار و ۱۹۸ مبتلا، ۵۰۳۱ قربانی
۱۰. ترکیه ۱۶۷ هزار و ۴۱۰ مبتلا، ۴۶۳۰ قربانی

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.