انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 82133 | تاریخ : ۱۳۹۹/۳/۱۷ - 10:37
تداوم اعتراضات به اپیدمی نژادپرستی؛ عقب نشینی ارتش آمریکا
گزارش

تداوم اعتراضات به اپیدمی نژادپرستی؛ عقب نشینی ارتش آمریکا

اشاره: جورج فلوید ۴۶ ساله بعد از دستگیری توسط پلیس شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا درگذشت. مرگ فلوید به اعتراضات گسترده در ده‌ها شهر در سراسر آمریکا و برخی نقاط جهان علیه نژادپرستی و قتل سیاه‌پوستان به دست مأموران پلیس منجر شده است. بخش اعظم اعتراضات در ده روز گذشته مسالمت‌آمیز بوده است اما تظاهرات در نقاطی به خشونت گرایید و عده ای اقدام به غارت فروشگاه ها کردند و در برخی شهرها مقررات منع رفت‌وآمد شبانه اعلام‌شده است. درک شووین مأموری که با فشردن زانو بر گردن جورج فلوید باعث مرگ او شد ابتدا به قتل درجه سه (غیرعمد) متهم شده بود اما با تصمیم دادستانی شهر مینیاپولیس این اتهام به قتل درجه‌دو (شبه عمد) تغییر کرده است. این دادگاه هم‌چنین سه‌پلیس هم‌کار شووین را به هم‌دستی در قتل متهم کرد. هم‌زمان، معترضان در واشنگتن دی‌سی، با وجود استقرار گارد ملی در نزدیکی کاخ‌سفید، اعتراض علیه قتل جورج فلوید را ادامه دادند و از گارد نترسیدند تا آنجا که سرانجام ارتش زیر فشار افکار عمومی و مخالفت دو وزیر پیشین دفاع و وزیر کنونی که گفته بود تمایلی به استفاده از ارتش برای سرکوب ندارد، خیابان ها را ترک کرد. باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در واکنش گفت اعتراضات اخیر عمیق‌ترین رویدادی بود که در زندگی خود دیده و از مردم آمریکا خواست از فرصت ایجادشده برای حل مشکلات ریشه‌ای جامعه استفاده کنند. همچنین جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، «بی‌عدالتی‌های نژادی غم‌انگیز» و اقدامات «ظالمانه آشکار» را که موجب تضعیف دموکراسی در آمریکا می‌شوند، محکوم کرد. سناتور برنی سندرز هم خواستار پایان «نژادپرستی نظام‌مند و خشونت» پلیس شد. همچنین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، قتل فلوید را «بسیار وحشتناک» توصیف کرد. اما از سوی دیگر شبکه‌اجتماعی اسنپ‌چت (که یک اپلیکیشن آمریکاییِ پرطرف‌دار برای فرستادن و دریافت عکس و فیلم است) با این توضیح‌که «صداهایی را که به خشونت نژادی و بی‌عدالتی دامن می‌زنند، تقویت نخواهد کرد»، تبلیغ اکانت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، را در این شبکه متوقف کرد. صاحبنظران بر این عقیده اند که اعتراضات کنونی و همچنین به سخره گرفتن کرونا توسط ترامپ در آغاز شیوع بیماری، محبوبیت وی را کاهش داده و چه بسا بازنده انتخابات ریاست جمهوری امسال باشد. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

وکیل خانواده جورج فلوید در مراسم یادبود او گفت همه‌گیری نژادپرستی منجر به کشته شدن او به دست پلیس شده است. بنجامین کرامپ به حاضران در این مراسم قول داد که عدالت را در زمینه کشته شدن آقای فلوید اجرا خواهد کرد. صدها نفر در مراسم یادبود آقای فلوید در مینه‌سوتا شرکت کردند. برادر فلوید و ال شارپتون از رهبران جنبش مدنی آمریکا در این مراسم سخنرانی کردند. آقای شارپتون در این مراسم گفت: «وقت آن رسیده که از جا برخیزید و بگویید زانویتان را از گردنمان بردارید.» روز پنجشنبه سه افسر پلیسی که به دستیاری و همیاری شووین متهم شده بودند برای اولین بار در دادگاه حاضر شدند. میزان وثیقه برای این افسران برگزاری محاکمه ۱ میلیون دلار تعیین‌شده ولی قاضی گفته اگر واجد تمام شرایط باشند و سلاح‌های خود را تحویل دهند این میزان به ۷۵۰ هزار دلار کاهش خواهد یافت. همچنین قرار است درک شووین روز دوشنبه در دادگاه حاضر شود.

همه‌گیری تبعیض
در مراسم یادبود فلوید، وکیل خانواده او گفت این همه‌گیری کرونا نبود که جان او را گرفت، بلکه همه‌گیری تبعیض و نژادپرستی بود. در کنار بستگان فلوید و صدها نفر دیگر، چهره‌های سرشناسی چون جسی جکسون از رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا، تیم والز فرماندار مینه‌سوتا، سناتور ایمی کلوبوچار و جیکوب فری شهردار مینیاپولیس نیز در این مراسم شرکت داشتند. فیلونیز فلوید، یکی از برادران قربانی در این مراسم تعریف کرد چطور در دروان فقر جوانی او و جورج لباس‌های خود را در آشپزخانه می‌شستند و با اجاق خشک می‌کردند. او با اشاره به حضور جمعیت گفت برادرش در قلب بسیاری جای داشته است. ال شارپتون از رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا در این مراسم خواستار اجرای عدالت شد و با اشاره به اعتراضات گسترده در ایالت‌های آمریکا گفت: «ما دست برنخواهیم داشت. آن‌قدر ادامه می‌دهیم تا کل نظام دادگستری تغییر کند.» او افزود داستان فلوید منعکس‌کننده زندگی تمام سیاه‌پوستان آمریکایی است. شارپتون گفت: «آنچه برای فلوید اتفاق افتاد هرروز در این کشور روی می‌دهد. در نظام تحصیلی، در خدمات درمانی و در تمام بخش‌های زندگی در آمریکا. وقت آن رسیده که به نام و یاد جورج برخیزیم و بگوییم زانویتان را از روی گردن ما بردارید.»

حل ریشه‌ای مشکلات
باراک اوباما رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در اولین اظهارنظر تصویری خود از زمان مرگ جورج فلوید گفت اعتراضات اخیر عمیق‌ترین رویدادی بود که در زندگی خود دیده و از مردم آمریکا خواست از فرصت ایجادشده برای حل مشکلات ریشه‌ای جامعه استفاده کنند. اوباما گفت: «بیشتر اوقات این خشونت از سوی کسانی است که وظیفه خدمت‌رسانی و حمایت از شما را برعهده دارند. می‌خواهم بدانید که شما مهم‌اید، می‌خواهم بدانید که زندگی شما مهم است، رویاهایتان مهم است.» در واشنگتن، جیمز متیس، وزیر دفاع پیشین دونالد ترامپ، که از حزب جمهوری‌خواه است، در انتقادی شدید از آقای ترامپ گفت او حتی پنهان نمی‌کند که خواهان تفرقه‌اندازی در میان آمریکایی‌ها است. جیمز متیس که در دو سال اول ریاست جمهوری دونالد ترامپ وزیر دفاع بود در بیانیه‌ای استفاده رئیس‌جمهور آمریکا از ارتش علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌جو را محکوم کرد. رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش او را «وزیر دفاعی کم‌ارزش» خواند و گفت از استعفای او خوشحال شده است.
نقض حقوق قانون اساسی
روز پنجشنبه جان کلی، رئیس دفتر سابق دونالد ترامپ که هنگام جدا شدن ژنرال جیمز متیس، وزیردفاع سابق، هنوز در کاخ سفید حضور داشت گفته «دونالد ترامپ یا فراموش کرده یا گیج شده... ژنرال متیس اخراج نشد و هیچ‌کس هم از او تقاضای استعفا نکرد.» سخنان جان کلی در تضاد کامل با توییت ترامپ است که شهرت و احترام ژنرال متیس را زیر سؤال برده بود و گفته بود او را اخراج کرده است. جیمز متیس در حمایت از شعارهای عدالت‌خواهان معترضان نوشته بود : «وقتی ۵۰ سال پیش به ارتش پیوستم، سوگند خوردم که از قانون اساسی دفاع و از آن حمایت کنم. اما هرگز به خواب هم نمی‌دیدم روزی بیاید که نیروهایی که همان سوگند را یاد می‌کنند برای نقض حقوق قانون اساسی هم‌میهنان خود دستور بگیرند - چه رسد به اینکه بخواهند شرایط برای گرفتن عکسی عجیب را برای فرمانده منتخب کل قوا فراهم کنند درحالی‌که رهبران نظامی در کنار او ایستاده‌اند.» ترامپ در واکنش به این بیانیه در توییتی نوشت «در جهان به هیچ ژنرالی به‌اندازه جیم متیس بیش‌ازحد بها داده نشده است. من خودم استعفانامه او را خواستم و از گرفتنش خیلی مسرور شدم.»

بی‌عدالتی‌های نژادی
رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا، «بی‌عدالتی‌های نژادی غم‌انگیز» و اقدامات «ظالمانه آشکار» را که موجب تضعیف دموکراسی در آمریکا می‌شوند، محکوم کرد. جیمی کارتر در بیانیه‌ای اعلام کرد که وی و همسرش از بی‌عدالتی‌های نژادی غم‌انگیز نگران هستند و با تمام وجود با خانواده‌های قربانیان و افرادی که احساس ناامیدی در برابر ظلم‌های آشکار و تبعیض‌ نژادی که در همه‌جا وجود دارند، ابراز همدردی می‌کنند. وی همچنین اظهار کرد: افرادی که در قدرت حضور دارند، یا از امتیازاتی برخوردارند و یا وجدان اخلاقی دارند، باید مقاومت کنند و به یک پلیس و سیستم قضایی که تبعیض قائل می‌شوند، بگویند که نابرابری اقتصادی غیراخلاقی بین سفیدپوستان و سیاه‌پوستان و همچنین اقدامات عمومی که موجب تضعیف دموکراسی ما می‌شود، کافی است. رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا تأکید کرد: ما به دولتی نیاز داریم که همچون مردمانش خوب باشد و ما لیاقتمان بیشتر از این است. جیمی کارتر با اشاره به اینکه زمانی که در سال ۱۹۷۱ به قدرت رسید اعلام کرد که دوران تبعیض‌ نژادی تمام‌شده است، گفت: با غم و اندوه فراوان امروز پس از گذشت پنج دهه این سخنان را دوباره تکرار می‌کنم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.